خانه / مقالات / آشنائی با فلش

آشنائی با فلش

آشنائی با فلش دیسک
FlashDisk2 آشنائی با فلش
خرید عمده لوازم کامپیوتر
خرید لوازم منزل
خرید فلش مموری ارزان

یکی از ویژگی های قابل تذکر کامپیوتر قابلیت ذخیره و بازیابی اطلاعات بر روی رسانه های ذخیره سازی مفرق است . هارد دیسک فلاپی دیسک و دیسک های فشرده نمونه هائی متداول در این زمینه می باشند . گاهی از حافظه های جانبی دارای این ویژگی با اهمیت می باشند که می توان آنان را براحتی جابجا نمود از داده های ذخیره شده بر روی آنان در محل های مفرق ی استفاده کرد . به این نوع از حافظه ها حافظه های Removable گفته می شود . فن اوری ایجاد حافظه های فوق از قدیم تهم اکنون دستخوش تحولات زیادی شده است. در حافظه های اولیه، اطلاعات بر روی یک نوار مغناطیسی ذخیره می گردید که توسط یک دستگاه کاست صوتی مصرف می گردید . قبل از آن برخی کامپیوترها از پانج کارت به منظور ذخیره اطلاعات استفاده می نمودند .به منظور آگاهی از داده های ذخیره شده ، سوراخ های موجود برروی کارت پانچ تفسیر می گردید .

از آن زمان تهم اکنون ، فن آوری های متعددی به منظور تولید رسانه های ذخیره سازی Removable ایجاد شده است. امروزه می توان بر روی این نوع از حافظه ها ( دیسک ، کاست ، کارت یا کارتریج ) صدها مگابایت یا چندین گیگابایت اطلاعات را ذخیره نمود .

مزایای استفاده از حافظه های Removable

عرضه برنامه های تجاری

Backup گرفتن اطلاعات با اهمیت

اننتقال داده بین دو کامپیوتر

ذخیره برنامه یا اطلاعاتی که از آنان بطور دائم مصرف نمی گردد .

ایمن سازی داده هائی که تمایل نداریم سایر افراد به آنان دستیابی داشته باشند .

انواع رسانه های ذخیره سازی اطلاعات

رسانه های ذخیره سازی Removable را می توان به سه گروه عمده تقسیم نمود :

حافظه های مغناطیسی

حافظه های نوری

حافظه های Solid state

فلش دیسک و یا فلش درایو ، یکی از جدیدترین دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات است که با توجه به ویژگی های منحصر بفرد خود توانسته است در کانون توجه علاقه مندان قرار گیرد. حافظه استفاده شده در این نوع دستگاه ها از نوع Solid State بوده و می توان هزاران بار اطلاعاتی را بر روی آنان نوشت یا حذف نمود.

ویژگی فلش دیسک ها

حافظه های فلش ، یکی از متداولترین نوع حافظه های Removable می باشند که از آنان در دستگاه های کوچکی نظیر دوربین های دیجیتال ، PDA و یا فلش دیسک مصرف می گردد.

فلش دیسک های USB روشی سریع آسان به منظور افزایش فضای ذخیره سازی را در اختیار کاربران قرار می دهند . این نوع دستگاه ها با استفاده از ویژگی های Plug & Play بسادگی از طریق یک پورت USB به کامپیوتر متصل می گردند .در زمانی که کامپیوتر روشن است می توان یک فلش دیسک را به پورت USB متصل یا از آن جدا نمود .

بعد از اتصال یک فلش دیسک به پورت USB کامپیوتر شناسائی آن توسط سیستم علت و نصب نرم افزار های ضروری ، می توان بآسانی فایل های مورد نظر را بر روی آن ذخیره نمود . قدرت درایوهای فوق متتاثیر از پورت های USB است . از درایوهای فلش USB به منظور اشتراک اطلاعات بین کامپیوترها استفاده از فایل ها اسناد مورد نظر در منزل یا محل کار استفاده می گردد . حافظه های فوق دارای ظرفیت های مفرق ی بوده می تواند تا چندین گیگابایت را حاوی شود .

نحوه استفاده از فلش دیسک ها ، شبیه یک هارد دیسک قابل حمل بوده بعد از اتصال آنان به پورت USB کامپیوتر امکان استفاده از آنان فراهم می گردد .در این رابطه به کابل های اضافه یا آدپتور خاصی نیاز ناست .

فلش دیسک ها امکان افزودن حذف فایل ها را تا یکصد هزار بار فراهم کرده و به منظور ذخیره محتویات دیجیتال تا ده سال مناسب می باشند ( از لحاظ نظریه ) .

بعد از نصب فلش دیسک روش عملکرد آن مشابه یک هارد دیسک بوده و می توان هر نوع داده ئی را بر روی آن ذخیره ، حذف یا کپی نمود . فایل های موزیک اسناد ، نامه های الکترونیکی فیلم نمونه هائی در این رابطه است .

فلش دیسک های USB دارای یک اینترفیس از قبل تعبیه شده USB می باشند که با پورت های USB 1.1 USB 2.0 کار می نماید . امکان استفاده از فلش دیسک های USB در سیستم های علت مفرق ی وجود دارد .

با استفاده از یک پورت USB 2.0 و یک فلش درایو USB 2.0 ، می توان فایل ها را با سرعتی بالغ بر هشت مگابایت در ثانیه بازیابی و با سرعتی معادل هفت مگابایت در ثانیه ذخیره نمود.

در صورتی که BIOS برد اصلی کامپیوتر اجازه دهد، می توان فلش دیسک را بگونه ای پیکربندی نمود که با استفاده از آن سیستم را راه اندازی نمود (booting ).

امکان به اشتراک گذاشتن فلش دیسک ها در یک شبکه وجود داشته همه عملیات آنان مشابه یک هارد درایو است .

در زمان انتقال داده بر روی یک فلش درایو ، چراغ LED آن روشن می گردد (فلش دیسک در حال استفاده برای عملیات خواندن یا نوشتن است ). با توجه به این که گاهی از سیستم های علت از cache در زمان نوشتن استفاده می نمایند ، می بایست قبل از جدا نمودن فلش دیسک از پورت USB از غیرفع ال بودن چراغ LED آنان اطمینان حاصل گردد . خارج نمودن فلش دیسک از کامپیوتر در حین عملیات نوشتن خواندن علاوه بر این که داده ها را در معرض آسیب قرار می دهد می تواند به کامپیوتر فلش دیسک نیز آسیب برساند .

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شرکت بازسازی ساختمان ، نوسازی منزل قدیمی و تعمیرات ساختمانی پارسا

شرکت بازسازی ساختمان ، نوسازی منزل قدیمی و تعمیرات ساختمانی پارسا این شرکت با سالها تجربه در …

سوپروب close
خرید بک لینک