خانه / مقالات / آشنایی با برنامه های رشته مهندسی برق

آشنایی با برنامه های رشته مهندسی برق

آشنایی با نرم افزار های رشته مهندسی برق
%name آشنایی با برنامه های رشته مهندسی برق
پایان نامه برق

در این مطلب تعدادی از نرم افزار های مهم و کاربردی در رشته مهندسی برق را به شما معرفی میکنیم. استفاده از این نرم افزار ها در بخش های مختلف مهندسی برق به شما کمک خواهد کرد تا یک سر و گردن بالاتر از همکاران خود باشید.

Transformer Design

نرم افزاری جهت طراحی ترانسفورماتور می باشد. که با استفاده از اطلاعات ورودی از جمله توان، جریان، و ولتاژ، اطلاعات لازم برای طراحی و ساخت ترانسفورماتور را ارائه میکند.

Automation Studio

نرم افزار Automation Studio نرم افزاری است برای طراحی مدار. و کاربرد عمده آن در بخش اتوماسیون و تکنولوژی کنترل می باشد. این نرم افزار امکان طراحی مدار شماتیک، شبیه سازی مدار و مستند سازی فرآیند را به کاربر می دهد.

زمینه هایی که این نرم افزار در آن کاربرد های فراوانی دارد عبارتند از:

سیستم های هیدرولیک صنعتی

سیستم های نیوماتیک صنعتی

سیستم های هیدرولیک موبایل

سیستم های کنترل الکتریکی

کنترل با PLC

سیستم های کنترل خودکار

Resistance Code

نرم افزاری برای تعیین مقدار مقاومت با استفاده از نوارهای رنگی می باشد.

Cable Sizing

نرم افزار کاربردی برای تعیین کابل های مورد استفاده در تاسیسات الکتریکی.

Caddie

این نرم افزار برای طراحی و شبیه سازی بخش اتوماسیون کاربرد دارد.

CalculuX

نرم‌افزار هوشمند CalculuX محصول شرکت Philips است. این نرم افزار علاوه بر سادگی، کاملاً با استانداردهای جهانی از جمله استاندارد ملی روشنایی معابر ایران منطبق بوده و حتی قادر به پیشنهاد بهترین و بهینه‌ ترین ارتفاع نصب، فاصله نصب و زاویه نصب برای هر چراغ و برای انواع معابر و خیابان‌ها می‌باشد. به گونه‌ای که به راحتی می‌توان از نظر اقتصادی و فنی و زیباشناختی در میان طرح‌های گوناگون محاسبه شده، مناسب‌ ترین و بهینه‌ ترین طرح را انتخاب نمود.

این نرم‌ افزار در حال حاضر در کشورهای مختلف جهان به کار رفته و بانک اطلاعاتی چراغ‌ های روشنایی سازندگان مهم جهان، در مجموعه بسته نرم‌افزار موجود می‌باشد.

با توجه به اهمیت موضوع صرفه جویی در انرژی، نرم افزاری مانند CalculuX میتواند ما را در این امر مهم یاری کند. با توجه به قابلیت‌ها و انعطاف‌پذیری نرم‌افزارها و ضرورت تبعیت از استاندارد، بی‌شک در آینده‌ای نزدیک نرم‌افزارهای کاربردی هم‌چون CalculuX تنها ابزار محاسباتی کلیه شرکت‌های توزیع نیروی برق در زمینه طراحی روشنایی معابر خواهد بود.

CircuitMaker. The Virtual Electronics Lab

نرم افزاری برای طراحی شماتیک و PCB مدارات می باشد که نیازهای آموزشی کاربر را نیز برآورده می نماید.

CYME CYMCAP

نرم افزاری برای محاسبه ظرفیت کابل ها می باشد. که کابل ها را از نظر تنش های حرارتی و مکانیکی مورد بررسی قرار می دهد.

CYME CYMTCC

نرم افزاری برای هماهنگی تجهیزات و ابزارهای حفاظتی می باشد.

CYME PSAF
نرم افزار PSAF شامل ابزارهای زیر است :

PSAF Flow : محاسبات پخش بار
PSAF Motor Start : محاسبات راه اندازی موتور
PSAF Fault : محاسبات اتصال کوتاه
PSAF STAB : محاسبات پایداری گذرا
PSAF Harmo : محاسبات هارمونیکی
PSAF LINE : دیاگرام تک خطی

DIALux
یکی از بهترین نرم افزار های مهندسی روشنایی بوده و جهت شبیه سازی و محاسبات روشنایی خیابان ها، معابر عمومی، ساختمان ها، تونل‌ها، محوطه‌ها و … استفاده می گردد. همچنین قابلیت وارد کردن یک نقشه دو بعدی به داخل نرم‌ افزار هم وجود دارد که در این حالت می‌توان طرح‌ های مختلف روشنایی را بر حسب تجهیزات داخل ساختمان یا مکانهای دیگر قرار داد.

این نرم افزار به صورت رایگان در سایت این نرم افزار به آدرس www.dialux.com وجود دارد. همچنین پلاگین های مختلفی از این نرم افزار را میتوان از سازندگان مختلف چراغ به ان اضافه کرد. بسیاری از سازندگان داخل کشور هم پلاگین های این نرم افزار را برای محصولات خود تولید کرده اند. برای کسانی که تاسیسات برقی و روشنایی کار میکنند مناسب ترین نرم افزار می باشد و یکی از بزرگترین محاسن آن امکان Import و Export کردن نقشه های اتوکد به محیط کاری نرم افزار می باشد.

Dolphins Volts
جهت طراحی مدارهای الکتریکی کاربرد دارد.

E3 Series
نرم افزاری پیشرفته برای ترسیم نقشه های برق بوده و دارای معماری پیشرفته ای می باشد. مجموعه E3 Series دارای طراحی پیشرفته و کارآمد و بسیار دقیقی می باشد. طرز کار نمای ظاهری نرم افزار در نوع خود جالب می باشد.

پایه و اساس کار این نرم افزار بر اساس E-CAD می باشد که دارای طراحی پیشرفته برای انجام عملیات و طراحی است. بر خلاف سیستم پیشرفته و طراحی پیچیده، سیستم آن طوری است که کاربران ویندوز می توانند به راحتی با آن ارتباط برقرار کرده و بعد از صرف زمان بسیار اندکی به راحتی تمام کارهای خود را با آن انجام دهند.

Electrical and electronic formulas
نرم افزاری جهت ارائه تمامی فرمول های مربوط به الکترونیک و قدرت است.

Electrical Calculations
نرم افزاری جهت انجام برخی محاسبات الکتریکی مهندسی برق گرایش قدرت می باشد.

Electrical Function Utility Suite
نرم افزاری جهت محاسبات موتورها و کابل ها می باشد.

Electronics Workbench Multisim
این برنامه از قویترین برنامه های نرم افزاری در زمینه طراحی و تست و آنالیز مدارات الکترونیک می باشد که می توانید مدارات خودتان را با آن ببندید و تست نمایید. کار کردن با آن لذت بخش بوده و از مزایای آن نسبت به نرم افزار های دیگر دسترسی یه قطعات و طراحی بسیار آسان و ساده آن می باشد که آنرا از بقیه متمایز می نماید و دیگری در بخش تست مدارات دیجیتال از برنامه های مانند پروتئوز که دارای ایرادهای ادواری می باشد و در تست برخی مدارات عاجز می ماند این نرم افزار سازگارتر و از این اشکالات بدور می باشد.

EMTP
یکی ازنرم افزارهای بسیار کارآمد در حل حالات گذرا نرم افزار EMTP می‌باشد. این نرم افزار با دقت بسیار بالا قادر به شبیه سازی حالات گذرا می باشد، اما این نرم افزار جعبه ابزاری جهت محاسبه استفاده از بانکهای اطلاعاتی و نیز حل تکراری در مبحث هماهنگی عایقی پستها را ندارد. به همین دلیل لازم است برنامه ای با تاکید بر امکان مدلسازی تجهیزات پستها در شرایط گذرا تهیه گردد تا بتوان مبحث هماهنگی عایقی در پستها را براحتی و با سرعت بالا انجام داد.

از سوی دیگر با توجه به اینکه این نتایج نیاز به تجزیه تحلیل و پردازش آماری دارند لذا این موارد در تهیه برنامه نیز دیده خواهد شد تا ابزار کاملی در اختیار طراحان و تحلیلگران سیستم قرار داده شود.

EPLAN P8 Cabinet
نرم افزار Ecabinet مخصوص طراحی تابلوهای برق صنعتی است. در این نرم افزار نحوه چیدمان قطعات بر روی تابلو تعیین شده و یک نمای دو بعدی یا سه بعدی (به دلخواه کاربر) از این تابلو برای شما رسم میشود که دید طراح را نسبت به طرح نهایی تابلو کامل می کند. نکته جالب دیگر در مورد این نرم افزار ارتباط آن با نرم افزار Eplan است. به این صورت که به عنوان یک امکان اضافی در نرم افزار Eplan، طرح Ecabinet می تواند از داخل نرم افزار Eplan باز شده و یک قالب سه بعدی از طرح پنل کنترلی را به ما ارائه کند.

از دیگر امکانات نرم افزار Ecabinet میتوان به ایجاد داده های مورد نیاز در خروجی جهت انجام دریل اتوماتیک، ابزارهای رسم گرافیکی و تغییر اندازه طرح، دسترسی مستقیم به داده های نرم افزار Eplan مثل اجزاء و سیم کشی ها و رسم اتوماتیک سیم بندی جهت طراحی سریع تابلو اشاره کرد.

EPLAN Training
این مجموعه آموزشی توسط شرکت EPLAN تهیه گشته است و شامل پک کامل آموزشی این نرم افزار می باشد و از آنجایی که این مجوعه آموزشی توسط خود شرکت سازنده نرم افزار تهیه گشته است، شامل ریز ترین نکات این نرم افزار می باشد و هر کدام از آموزشهای این پک به صورت متن و تصویر با دستورات لازم بوده تا هر کاربری در هر سطحی بتواند بوسیله این پک آموزشی، به صورت حرفه ای با این نرم افزار کار کند.

ETAP PowerStation
نرم افزار Etap PowerStation نرم افزار قدرتمند، جهت تحلیل و آنالیز سیتمهای قدرت است که دارای کتابخانه داده (Library) مناسبی برای انتخاب مشخصات و جزییات تجهیزات به کار رفته درتاسیسات الکتریکی میباشد. این نرم ‌افزار مطابق با استاندارد IEC تهیه گردیده و در بعضی از موارد مانند سیستم زمین از استانداردهای دیگر نیز مانند IEEE 80 استفاده نموده است.

با کمک این نرم ‌افزار تمام مطالعات سیستمی که بر اساس استاندارد API RP540 انجام آن ضروری است از جمله، پخش بار، محاسبات اتصال کوتاه، هماهنگی بین رله ‌های حفاظتی، بررسی شرایط راه‌اندازی موتورهای الکتریکی، بررسی هارمونیکی سیستم و … قابل انجام میباشد.

در بین نرم افزارهای رشته برق قدرت، ETAP بهترین نرم افزار آنالیز و شبیه سازی است. نرم افزار ETAP یک برنامه آنالیز جامع جهت طراحی، شبیه سازی و عملکرد تولید، توزیع سیستمهای توان الکتریکی است. این نرم افزار در واقع یک شبیه سازی گرافیکی سیستمهای تولید و توزیع فشار قوی است.

Magnetics Designer
نرم افزاری بسیار کاربردی برای طراحی ترانسفورماتورها می باشد.

MAX+Plus II
نرم افزاری مفید در زمینه طراحی مدارهای الکتریکی می باشد.

Modec
نرم افزار مکانیزاسیون محاسبات مهندسی توزیع می باشد که در اکثر شرکت های توزیع نیروی برق مورد استفاده قرار می گیرد.

Motor-CAD
نرم افزاری برای طراحی و تحلیل وضعیت حرارتی موتورها و ژنراتورها می باشد.

PSCAD
نرم افزاری گرافیکی برای تحلیل گذرای سیستم های قدرت به کمک موتور شبیه ساز می باشد. در این نرم افزار می توان مدارات را به صورت شماتیک طراحی، شبیه سازی و اجرا کرده و پاسخ ها را مورد آنالیز قرار داد.

اطلاعات در این نرم افزار در محیطی کاملا گرافیکی ارائه می شود و می توان به طور همزمان نمودار ها را رسم و متغییر های سیستم را اندازه گیری نمود. این نرم افزار دارای یک کتابخانه از مدل های از پیش طراحی و تست شده است که شامل المان های پسیو ساده، کنترلر های پیچیده، ماشین های الکتریکی، دستگاه های و خطوط انتقال و کابل ها می باشد کاربر در این نرم افزار این امکان را دارد که با کمک کتابخانه آماده، مدل های مورد نیاز خود را از نو طراحی نماید.

Transformer Calculator
نرم افزاری برای طراحی ترانسفورماتور می باشد.

Transmision Line
نرم افزاری برای طراحی خطوط انتقال به شکل ساده می باشد.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شرکت بازسازی ساختمان ، نوسازی منزل قدیمی و تعمیرات ساختمانی پارسا

شرکت بازسازی ساختمان ، نوسازی منزل قدیمی و تعمیرات ساختمانی پارسا این شرکت با سالها تجربه در …