خانه / مقالات / آشنایی با موتور خودرو و اجزای آن

آشنایی با موتور خودرو و اجزای آن

سیسـتم روغن کاری، سوخت رسانی، اگزوز و سیسـتم الکتریکی:

در سیسـتم سوخت رسانی بنزین از باک بوسیله پمپ مکیده می شود با هوا مخلوط شده و پس میزان صحیحی از مخلوط سوخت و هوا می تواند وارد سیلندرها شود. تزریق سوخت از سه طریق زیر متداول است: کاربراتور، تزریق از دریچه سوخت، تزریق مستقیم سوخت.

• کاربراتور وسیله ایست که سوخت را با هوا مخلوط می نماید و به داخل موتور می فرستد.

• در موتور های انژکتوری میزان معین ی از سوخت به طور جداگانه از بالای سوپاپ مکش (دریچه تزریق سوخت) یا مستقیما (تزریق مستقیم سوخت) به داخل سیلندر تزریق می شود.

روغن همین طور نقش مهمی دارد. سیـستم روغن کاری این اطمینان را می دهد که به تمام قطعات روغن رسانی شود و باعث نرمی کار آنها می شود. دو پارت اصلی که نیاز به روغن کاری دارند تا آسان بچرخند عبارتند از: پیستون ها (حرکت روان آن در داخل سیلندر) یاتاقان های میل لنگ میل سوپاپ. در اکثر خودرو ها روغن از محفظه روغن توسط اویل پمپ مکیده می شود و برای تصفیه از فیلتر روغن عبور می نماید و با فشار زیاد به یاتاقان ها دیواره سیلندرها پاشیده می شود، پس روغن به مخزن روغن می چکد در آنجا جمع شده دوباره این سیکل تکرار می شود.

سیستم تخلیه گازهای خروجی حاوی لوله خفه کن اگزوز است. بدون صدا خفه کن ولوم هزاران انفجار کوچک را از لوله اگزوز می شنوید. صدا خفه کن صدا را کنترل می نماید . در صدا خفه کن دسته ای مجرا وجود دارد این مجراها طوری طراحی شده اند که امواج را به روش ای بازتاب کنند که با تداخل یکدیگر را خنثی کنند به داخل این صدا خفه کن نگاه بکنید .
rtujrt آشنایی با موتور خودرو و اجزای آن
لوازم خودرو

سیستم تخلیه همین طور حاوی مبدل کاتالیزر است. سیستم کنترل آلودگی در خودروهای مدرن حاوی یک مبدل کاتالیزور، مجموعه ای از سنسورها راه اندازها و یک رایانه برای کنترل و همآهنگ ی تمام بخش ها است. به عنوان مثال مبدل کاتالیزور از یک کاتالیز اکسیژن برای رفع سوخت های مشتعل نشده دیگر مواد شیمیایی موجود در اگزوز مصرف می نماید . یک سنسور اکسیژن در اگزوز قرار دارد که این اطمینان را می دهد میزان کافی اکسیژن برای عملکرد کاتالیزور همآهنگ ی بخش های دیگر در دسترس است.

علاوه بر سوخت چه چیزهای دیگری برای راه اندازی موتور ضروری است؟ سیـستم الکتریکی حاوی یک باطری و یک آلترناتور ( دینام ) است. آلترناتور بوسیله یک تسمه به موتور وصل شده و جریان الکتریکی لازم برای شارژ باطری را تولید می نماید . باطری خودرو می تواند جریان ۱۲ ولتی برای تمام بخش های خودرو که نیاز به جریان الکتریسیته دارند (سیستم جرقه زنی ، رادیو ،چراغ ها،برف پاک کن شیشه جلو، بالابر شیشه ها، صندلی ها، رایانه و…) را ازطریق سیم ها فراهم نماید .

هم اکنون که با تمام زیر سیستم های اصلی موتور آشنا شدیم، مجوز دهید در مورد راه هایی که برای تقویت عملکرد موتور وجود دارد بحث کنیم.

تولید قدرت بیشتر در موتور

با مصرف از این اطلاعات می توان راه های بسیاری برای اصلاح عملکرد موتور یافت. سازندگان خودرو دائما با پیروی از این مسائل موتور های قدرتمندتر پربازده تر می سازند.

افزایش اندازه موتور:

افزایش اندازه موتور به مفهوم بیشتر شدن قدرت است زیرا سوخت زیادتری در هر دور چرخش میل لنگ استفاده می شود .شما می توانید افزایش اندازه موتور را بوسیله تهیه سیلندر بزرگتر یا اضافه کردن سیلندر اضافی حاصل نمائید. بیشترین سیلندر عملی ۱۲سیلندر بوده است.

ارتقا نسبت تراکم: نسبت تراکم بالا تا اندازه ای، قدرت بیشتری تولید می نماید . افزایش بیش از میزان تراکم مخلوط سوخت هوا سبب مشتعل شدن خود به خودی سوخت می شود (قبل از جرقه زدن شمع) سوخت با اکتان بالا مانع این نوع احتراق می شود. این است دلیل اینکه برای چه موتور های با عملکرد بالا اکثرا ٌ نیازمند بنزین با اکتان بالا می باشند . این موتور ها از نسبت تراکم بالایی برای افزایش قدرت موتور مصرف می کنند.

ارتقا مواد داخل سیلندر:

اگر شما هوای زیادتری (و سوخت بیشتری) را داخل سیلندر با اندازه ثابت وارد بکنید ، انرژی زیادتری از سیلندر(به این منظور می توان اندازه سیلندر را افزایش داد) می توانید بگیرید. توربو شارژرها و سوپر شارژرها به منظور پرکردن بیشتر هوا در داخل سیلندر، هوای ورودی را فشرده می کنند.

خنک کردن هوای ورودی:

متراکم کردن هوا باعث افزایش دما می شود. به منظور احتراق خوب هوای سرد مورد نیاز است، زیرا هوای گرم به احتراق انبساط کمتری دارد. پس بیشتر توربوشارژرها سوپر شارژر خودرو ها یک اینتر کولر دارند. اینتر کولر رادیاتور ویژه دارد که هوای متراکم از آن عبور می نماید قبل از ورود به سیلندر سرد می شود.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شرکت بازسازی ساختمان ، نوسازی منزل قدیمی و تعمیرات ساختمانی پارسا

شرکت بازسازی ساختمان ، نوسازی منزل قدیمی و تعمیرات ساختمانی پارسا این شرکت با سالها تجربه در …

سوپروب close
خرید بک لینک