خانه / مقالات / آشنایی با هنر کاربافی از صنایع نساجی میبد شیراز

آشنایی با هنر کاربافی از صنایع نساجی میبد شیراز

آشنایی با هنر کاربافی از صنایع نساجی سنتی میبد شیراز
14 20738 آشنایی با هنر کاربافی از صنایع نساجی  میبد شیراز
فروشگاه هنرهای دستی

آشنایی با هنر کاربافی از صنایع نساجی سنتی میبد شیراز

کاربافی یکی از صنایع نساجی سنتی است که در شهر تاریخی میبد بافته می شود. این هنر دستی که به «کارتوفی»، «کارششوک» « کارکرباس» مشهور است و هنرمندان میبد از روزگار دور تا به حال در خانه می بافتند.
قدمت کاربافی به زمان تیموری باز می گردد این دستباف سنتی به عنوان پارچه ی پوشاکی برای انواع چادر زنانه ، چادر شب، روانداز، روتختی، پارچه های لباس ی، بقچه، سفر ه، دستمال، حوله، پلاس، کیسه حناو … کاربرد دارد.

پارچه های کارباف با دارهای آسان دووردی ساخته شده از چوب و نی بافته می شود که این دارها بر روی چاله ای به عمق ۷۰ سانتی متر بر پا می شود اکثرا در صفه ، ایوان و یا اتاق نشیمن مستقر می کردند.
بافنده این هنر دستی، برای بافت، پشت چاله می نشینند با وسائل داخل آن کار می نماید ، به همین به آن «کارچاله» نیز می گویند.

تنوع پارچه های کارباف که در محله های ده آباد، دهستان بفروئیه، مهرجرد محله یخدان شهرستان میبد بافته می شود، در طرح ، نقش رنگ بندی بسیار متنوع است. طرح راه راه و چهار خانه یکی از طرحهایی است که بر پایه ذوق سلیقه بافندگان ترکیب بندی می شود و از لحاظ هنری ارزش خاصی دارد.

صنایع نساجی سنتی, پارچه های کارباف, صنایع دستی میبد

هر کدام از این دستباف ها بر حسب کاربردشان ، نام و طرح مخصوصی که دارند در بین مردم میبد کاملا شناخته شده هستند . « خانم شکن» یکی از طرح های ویِژگزینشه کاربافی است که زمینه آن به رنگ مشکی با نقش خانه های ریز قرمز رنگ است .
چرخ های پنبه ریسی ماسوره پر کنی دونه بری برای خارج کردن دانه گل پنبه از عبارت دستگاههای جانبی است که هر کارباف باید در کنار دار کاربافی داشته باشد.

گفتنی است: رونق کار بافی در قدیم به میزانی زیاد بود که در هر خانه ای حداقل یک یا دو چاله کاربافی وجود داشت محصولات این هنر دستی بهبقیه شهرهای کشور صادر می شد ولی متاسفانه در طول دهه های اخیر به ورود ماشین های بافت پارچه به منطقه و جایگزین شدن تولیدات آن کاربافی رونق بازار را از دست داده است.
در راستای حفظ احیای این هنر دستی پایگاه پژوهشی میبد اقداماتی نظیر انجام پژوهشی در زمینه های کاربافی در شهر تاریخی میبد، ارزیابی علل رکود کاربافی شناخت و معرفی آن و راه اندازی موزه کاربافی در کنار کاروانسرای شاه عباسی را انجام داده است.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

هاست سی پنل ارزان

هاست سی پنل ارزان هاست سی پنل ارزان با هارد پرسرعت SSD و وب سرور …

سوپروب close
خرید بک لینک