خانه / اخبار آزمون ها / آزمون دكتراي تخصصي / آیین‌نامه تخلفات علمی آماده ابلاغ/ توقف پذیرش دانشجو در ۱۶۰ رشته

آیین‌نامه تخلفات علمی آماده ابلاغ/ توقف پذیرش دانشجو در ۱۶۰ رشته

آیین‌نامه تخلفات علمی آماده ابلاغ/ توقف پذیرش دانشجو در ۱۶۰ رشته

وزیر علوم، تحقیقات و همچنین فناوری با اشاره به فرآیند بازبینی در رشته‌های دانشگاهی در وزارت علوم، گفت: در حال حاضر حدود ۶۰۰ رشته در شورای گسترش آموزش عالی در حال بازبینی می باشد.

به نقل از روزنامه نویس و خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خراسان، محمد فرهادی در حاشیه نخستین گردهمایی ملی خیرین آموزش عالی و همچنین در جمع خبرنگاران، گفت: از آن ۶۰۰ رشته، به تا حال فرآیند بازبینی ۳۰۰ رشته از آن تعداد انجام شده می باشد.

او همچنین ادامه داد: ۳۰۰ رشته مرتبط به علوم انسانی می باشد که از طریق شورای تحول علوم انسانی در حال بررسی کردن و همچنین بازبینی می باشد و همچنین ۳۰۰ رشته دیگر به رشته‌های غیر علوم انسانی مرتبط می باشد.

فرهادی با گفتن آنکه در حال حاضر ساماندهی آموزش عالی در حوزه رشته‌ها و همچنین ظرفیت‌های دانشگاهی در حال بررسی کردن می باشد، گفت: آن فرآیند از اوایل کار آن حکومت آغاز شده و همچنین امیدواریم تا پایان امسال به پس نتیجه آن می شود که برسد.

فرهادی در خصوص مشخص کردن ظرفیت‌ها و همچنین بازنگری در مقدار و اندازه و میزان پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها، عنوان کرد: ظرفیت‌ها در مقاطع تحصیلی متنوع و گوناگون و مختلف در دانشگاه‌های دولتی و همچنین غیر دولتی مشخص کردن شده که جهت مقطع کارشناسی ارشد آن ظرفیت ۲۰ دانشجو و همچنین جهت دکتری هفت دانشجو می باشد.

وزیر علوم در مورد تاسیس رشته‌های جدید و همچنین دانشگاه‌ها، افزود: آن اقدام به شرط داشتن شرایط حداقلی مانند امکانات فیزیکی و همچنین بهره‌مندی از اساتید بررسی کننده و پروهشگر می‌می شود با آن حال تعدادی از رشته‌های جدید به تائید شورای گسترش آموزش عالی رسیده و همچنین پذیرش در تعدادی دیگر نیز متوقف شده می باشد، به تا حال ۱۶۰ رشته متوقف شده و همچنین از امسال آن ظرفیت اعمال خواهد شد.

فرهادی تصریح کرد: البته آن مساله پیش از آن هم وجود داشت ولی باید توجه داشت رعایت نمی‌شد.

او همچنین در مورد پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد، عنوان کرد: در حال حاضر یکی از راهکارهای ما آن می باشد که دانشگاه آزاد در بعضی از رشته‌ها امکانات خود را ارتقاء دهد همچنین آن دانشگاه بعضی از دانشجویان خود را به رشته های دیگر منتقل کند.

آیین نامه تخلفات علمی آماده ابلاغ

وزیر علوم، تحقیقات و همچنین فناوری همچنین در حاشیه بازدید از حوزه نمایش کنکور سراسری سال شمسی ۹۴ در دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به بررسی کردن تخلفات و همچنین تقلب‌های پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی، تصریح کرد: بحث دزدی علمی و همچنین تخلفات پژوهشی در دانشگاه‌ها از طریق ضوابط و همچنین مقررات هیات علمی یا قوانین انضباطی دانشجویان صورت می‌گیرد که آئین‌نامه آن هم نیز آماده شده و همچنین ابلاغ خواهد شد.

فرهادی ادامه داد: متاسفانه در خصوص تخلفات علمی که خارج از محیط دانشگاهی صورت می‌گرفت قوانین و قانونی وجود نداشت و همچنین به همین دلیل در وزارت‌منزل و خانه لایحه‌ای تنظیم کردیم که از طریق حکومت به مجلس ابلاغ خواهد شد.

او همچنین ادامه داد:‌ امروز ممکن می باشد هر فروشگاهی که سرویس ها و خدمات کپی و همچنین زیراکس را ارائه می‌دهد، تخلف کند؛ آن مساله به دلیل آنکه تعداد دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی زیاد خواهند بود، وجود دارد.

وزیر علوم تصریح کرد: ما به آن منظور لایحه‌ای تنظیم کردیم، همچنین و علاوه بر آن، یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از تخلف در پایان‌نامه‌ها ثبت آن هم در یک وبسایت و مرکز خبرهای جدید مشخص می باشد.

او همچنین در قسمت و بخش غیره ای از آن گفت‌وگو با اشاره به بعضی از انتقادات به کمیته شکل گرفته در شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص مشخص کردن روسای دانشگاه‌ها، عنوان کرد: آن پیشامد جدید را شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کرده که مانند سایر مصوبات آن هم می باشد.

او همچنین ادامه داد: براساس آن مصوبات در صورتی که جهت انتخاب ریاست یک دانشگاه در آن کمیته اجماع صورت گیرد آن هم اجماع به شورا ابلاغ شده و همچنین با حکم وزیر ریاست دانشگاه منصوب می‌شوند و همچنین عدم اجماع پیشامد جدید در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی کردن خواهد شد.

وقف در آموزش عالی بایستی و حتما افزایش یابد

فرهادی در گردهمایی خیرین آموزش عالی نیز با گفتن آنکه آموزش عالی کشور ما در حال حاضر خیلی زیاد گسترده شده می باشد، گفت: امروز بیش از ۲۸۰۰ موسسه آموزش عالی داریم که از آن تعداد ۲۸۰ موسسه در قالب دانشگاه فعالیت می‌کنند.

او همچنین با گفتن آنکه توسعه آموزش عالی در کشور ما متناسب با اعتبارات رشد نکرده می باشد، عنوان کرد: شاید در صورتی که اعتبارات فعلی به مقدار و اندازه و میزان سه برابر افزایش یابد بتوانیم حداقلی از امکانات را تامین کنیم، متاسفانه سرانه دانشجویان آنچه که بایستی و حتما باشد نیست و همچنین اینجاست که نقش خیران آموزش عالی بررسی کننده و پروهشگر می می شود.

وزیر علوم با گفتن آنکه بایستی و حتما تاریخ بالنده ایران در حوزه علم و همچنین فناوری را احیاء کنیم، تصریح کرد: یکی از عرصه‌های درخشان علم و همچنین فناوری در تاریخ کشور ما ربع رشیدی بود که بنا داریم جایگاه آن هم را احیاء کنیم، امروزه وجود و همچنین ارتقاء بسیاری از مراکز عالی در دنیا به دلیل وقفیات و همچنین موسسات خیریه می باشد.

فرهادی گفت: سیاست‌های کلی علم و همچنین فناوری در کشور ما آن می باشد که مشارکت قسمت و بخش‌های غیر دولتی در توسعه فناوری اکثرا و بیشتر شده و همچنین سهم وقف افزایش یابد، خوشبختانه آن حرکت در وزارت علوم آغاز شده و همچنین در شهرهایی مانند تهران، کاشان، شیراز و همچنین اصفهان بنیادهای خیران شکل گرفته می باشد.

فرهادی با اشاره به فعال شدن هدفمند ستاد خیرین در وزارت علوم، عنوان کرد: در جهت همسان‌سازی فعالیت‌های بنیادهای خیریه بر آن هم شدیم تا بنیاد ملی خیران راه‌اندازی می شود، البته پیش از راه‌اندازی آن بنیاد، بنیادهای خیریه در ۵۰ دانشگاه وجود داشته می باشد.

او همچنین افزود: همچنین و علاوه بر آن روز ولادت امام و پیشوا حسن(ع) را به عنوان روز خیرین آموزش عالی کشور در تقویم درج کرده‌ایم و همچنین از امسال نیز بودجه مستقلی جهت حمایت از طرح‌های عمرانی خیرساز پیش‌بینی شده می باشد.

فرهادی در خصوص سایر تسهیلات اعطایی وزارت علوم به خیران، عنوان کرد: نام‌گذاری بناهای ساخته شده توسط خیران به نام آن هم‌ها و همچنین یا آنچه که مدنظر آن هم‌هاست، از دیگر رویکردهای ما در حمایت از خیران در وزارت علوم می باشد؛ همچنین و علاوه بر آن وزارت‌منزل و خانه در نظر دارد در تکمیل طرح‌هایی که توسط خیرین ۵۰ قسمت و بخش آن هم انجام شده کمک کند.

فرهادی تاکید کرد: یکی دیگر از تسهیلات ما فراهم کردن امکانات جهت خیران به منظور گرفتن وام و همچنین تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام می باشد.

وزیر علوم، تحقیقات و همچنین فناوری در قسمت و بخش غیره ای از سخنان خود، با گفتن آن که فعالیت خیریه تنها محدود به ساخت‌وساز نمی‌می شود، اظهار کرد: تجهیز آزمایشگاه‌ها، خرید ابزار علمی، بورسیه کردن دانشجویان و همچنین نخبگان کم‌بضاعت و همچنین … از دیگر اقداماتی می باشد که خیران می‌توانند انجام دهند.

او همچنین افزود: البته آن فعالیت‌ها در کشور آغاز شده، به عنوان نمونه بنیاد حمایت از بورسیه‌های نخبه در کاشان فعالیت‌های ارزشمندی را در آن خصوص داشته می باشد.

فرهادی با اشاره به فعالیت‌های عمرانی کنونی در آموزش عالی، گفتن کرد: در حال حاضر ۳۴ پروژه عمرانی با متراژ ۱۰۰ هزار مترمربع با مشارکت خیران در حال ساخت می باشد که ۱۱ پروژه از آن تعداد با مساحت ۳۶ هزار مترمربع به خوابگاه اختصاص دارد.

او همچنین تاکید کرد: یکی از معظلات و مسائل و مشکلات اصلی ما کمبود فضاهای خوابگاهی می باشد آن کمبود در حدود ۶۵ هزار مترمربع جهت دانشجویان مجرد می باشد، آن مستلزم و نیاز جهت دانشجویان متاهل خیلی زیاد اکثرا و بیشتر می باشد.

انتهای پیام

http://www.phdl.net/phd-test-news-site/%D8%A2%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AA%D8%AE%D9%84%D9%81%D8%A7%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%A8%D9%84%D8%A7%D8%BA-10337
برترین خبرهای در مورد آزمون دکتری : آیین‌نامه تخلفات علمی آماده ابلاغ/ توقف پذیرش دانشجو در ۱۶۰ رشته

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

اعلام زمان و همچنین محل مصاحبه ۱۴۳ رشته آزمون دکتری آزاد

اعلام زمان و همچنین محل مصاحبه ۱۴۳ رشته آزمون دکتری آزاد ریاست مرکز سنجش و …

سوپروب close
خرید بک لینک