خانه / مقالات / آی پی آدرس نسخه ۶ چیست؟

آی پی آدرس نسخه ۶ چیست؟

آی پی آدرس ها از پروتکل اینترنت دنباله روی می کنند. هر دستبرخی که به اینترنت وصل می شود آی پی آدرس دارد با استفاده از آنها است که که خرید اینترنتی دستگاه ها در یک شبکه عظیم جهان ی یکدیگر را پیدا می کنند.

استاندارد فعلی اینترنت، مشهور به آی پی آدرس نسخه ۴ یا IPv4، دچار یک مساله بزرگ است. از آنجا که سیـستم آدرس دهی IPv4 از نوع ۳۲ بیتی است، فقط ۴ میلیارد آی پی آدرس منحصر به شخص قابل تولید است. این عدد در دهه ۱۹۷۰ بسیار بزرگ به نظر می آمد، ولی امروزه نسبتا آدرس های ۳۲ بیتی تمام خرید اینترنتی شده اند.
logo top آی پی آدرس نسخه ۶ چیست؟
خرید پستی
به همین خاطر قوت ضربت مهندسی اینترنت (IETF) با ماموریت کار روی پروتکل های اینترنتی، در سال ۱۹۹۱ تصمیم به گسترش نسخه ای جدید تر گرفت که تعداد آن به اندازه نیازهای آینده جهان باشد. به این شکل آی پی آدرس نسخه ۶ (IPv6) بر طبق سیسـتم آدرس دهی ۱۲۸ بیتی با طول ۳۹ رقم/ حرف به وجود آمد که می تواند تا آینده ای دراز نیازها را برآورده نماید .
تعداد آی پی آدرس های ورژن ۶ آنقدر زیاد است که خرید اینترنتی می توان به تک تک ذرات سطح زمین یکی اختصاص داد.

اما انتقال به IPv6 نماید پیش رفته. کار فنی بر روی این استاندارد در دهه ۱۹۹۰ تکمیل شد ولی جامعه اینترنت دچار یک مساله بود: تا زمانی که مردم از IPv4 مصرف می کردند انگیزه کمی برای مهاجرت به IPv6 وجود داشت. اما با به انتها رسیدن آی پی آدرس های ورژن ۴ کم کم گرویدن به نسخه ۶ سرعت گرفت. برای مثال تعداد افرادی که با IPv6 به گوگل وصل می شوند، از ۱ درصد در شروع ۲۰۱۳ به ۲.۵ درصد در انتها این سال رسید. خرید اینترنتی با این حال سال های بسیاری تا بازنشستگی IPv4 از جهان ی اینترنت باقی مانده.
پروتکل های اینترنتی چه می کنند؟

شما به اقطعا ل خیلی در مورد خرید پستی پروتکل های مختلف اینترنت خرید اینترنتی شنیده اید. برای مثال پروتکل انتقال ابرمتن (http) چیزی است که برای مشاهده وب وب سایت ها از طریق مرورگر مصرف می شود. قطعا http را در جلوی آدرس سایت های اینترنتی دیده اید. یا چنانچه از سرورهای FTP مصرف کرده باشید، قطعا با پروتکل انتقال فایـل سر و کار داشته اید.

پروتکل هایی مثل اینها و ده ها پروتکل دیگر یک چهارچوب کامل را خلق کرده اند که تمام دستگاه ها باید داخل آن کار کنند تا بخشی از اینترنت تلقی شوند. دو تا از مهمترین پروتکل ها جمله می باشند از پروتکل هدایت انتقال (TCP) و پروتکل اینترنت (IP). ما اکثرا این دو را با هم جمع می بندیم و در اکثر بحث ها پیرامون پروتکل های خرید اینترنتی اینترنتی به صورت TCP/IP از شان یاد می شود.

پروتکل ها چکار می کنند؟

اما این پروتکل ها چکار می کنند؟ در وهله اول، اینها قواعد لازم برای چگونگی انتقال اطلاعات در اینترنت را وضع می کنند. بدون این قواعد شما نیازمند اتصال مستقیم بهبقیه رایانه ها هستید تا دسترسی به اطلاعات آنها میسر شود.

نیاز هست که هر دو، رایانه شما رایانه هدف، زبان مشترک داشته باشند. زمان ی شما می خواهید پیام بفرستید یا اطلاعاتی را از یک رایانه دیگر دریافت بکنید ، پروتکل های TCP/IP این عملیات را ممکن می کنند. درخواست شما خرید پستی در شبکه ارسال می شود، به سیستم نام دامنه (DNS) می رسد به یاری آن سرور مقصد را می یابد.

DNS وظیفه دارد درخواست های دریافتی را در جهت صحیح ارسال نماید . وقتی سرورهای مورد نظر آن درخواست را دریافت کردند قادر به ارسال پاسخی به سوی رایانه شما می شوند. اما داده های درخواستی ممکن است در یک مسیر کاملا مفرق نسبت به داده های ارسال شده از سمت شما حرکت کنند تا به رایانه تان برسند. این راهکار منعطف بخشی از مجموعه ای خرید اینترنتی است که اینترنت را به وسائل ی چنین خرید پستی قدرتمند تبدیل کرده .
بسته-داده-ها چه هستند ؟

به منظور دریافت این مقاله، رایانه شما مجبور به اتصال به یک سرور وب است که فایـل مقاله در آن ذخیره شده. از این مثال برای تشریح سفر داده ها و اطلاعات در گستره اینترنت مصرف می کنیم.

ابتدا مرورگر را باز می بکنید و به وب وب سایت ما متصل می شوید. بعد، رایانه شما درخواست الکترونیکی را از طریق اشتراک اینترنتی شما که از ارائه کننده خدمات اینترنتی (ISP) خریده اید، ارسال می نماید . ISP این درخواست را به سرور می فرستد به همین طریق درخواست شما دست به دست در حلقه های اینترنت جهان ی پیش می رود تا سر انجام به یک DNS برسد.

این سرور هم به دنبال معادلی برای دامنه تایپ شده بوسیله شما می گردد، به بیان دیگر معادل عددی دامنه www.digiato.com را می یابد بعد از آن درخواست شما را به سمت آدرس آی دی سرور مورد نظر هدایت می نماید . چنانچه هم معادلی برای دامنه تایپ شده نیافت، درخواست شما را به سروری ارسال می نماید که اطلاعات در اختیار دارد.

سر انجام این درخواست به سرور وب وبسایت ما می رسد. سرور ما جواب آن را با ارسال بسته هایی از داده ها می دهد. این بسته ها (Packet) بخش های تشکیل دهنده فایلی هستند که بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ بایت اندازه دارد. بسته ها دارای سرآغاز انتها هستند که به رایانه ها می گوید چه چیزی داخل آن بسته است اطلاعات موجود در آن چطور با دیگر بسته ها جفت و جور می شود تا یک فایـل کامل را بسازد. هر بسته مسیری را در شبکه طی کرده و به رایانه شما می رسد. بسته ها لزوما از یک مسیر واحد و متوالی عبور نمی کنند، بلکه هر یک مسیری با کمترین پایداری را طی می کنند.

این یک ویژگی با اهمیت است. از آنجا که بسته ها قادر به سفر در مسیرهای مختلف برای رسیدن به مقصد نهایی هستند ، امکان دارد که اطلاعات مناطق پرترافیک شبکه را دور بزنند. در واقع ، تا زمانی که تعدادی مسیر ارتباطی باقی بماند، حتی از دسترس خارج شدن کل اینترنت هم نمی تواند مانعی شود در مساوی عبور و مرور اطلاعات بین بخش های مختلف، و تنها می تواند انتقال بسته ها را افزایش دهد.

وقتی بسته ها به شما رسیدند، رایانه آنها را بر طبق قواعد پروتکل ها مرتب می نماید . چیزی شبیه کنار هم گذاشتن پازل. نتیجه نهایی دیده شدن این مقاله توسط شما است.

این فرآیند برایبقیه فایل ها صدق می نماید . وقتی یک ایمیل ارسال می بکنید ، آن ایمیل قبل از ارسال در گستره اینترنت، به بسته هایی ریزتر شکسته می شود. ارتباط های صوتی هم که از طریق اینترنت برقرار می بکنید ، با مصرف از صدا در پروتکل اینترنت (VoIP) به بسته های کوچکتر شکسته می شوند. بابت این پروتکل ها باید ممنون افرادی مثل وینتون سرف (Vinton Cerf) و رابرت کان (Robert Kahn) باشیم، تلاش های اولیه آنها به شکل گیری سیـستم ی یاری کرد که می توان مقیاس آن را تغییر داد و هم ابعادش را بزرگتر کرد.

این مقاله ای مختصر در مورد چگونگی کارکرد اینترنت است. وقتی به دستگاه ها پروتکل های دخیل در اینترنت بنگرید، منظره بزرگتر را بسیار پیچیده تر از آنچه در اینجا توضیح داده شد خواهید یافت. مورد بسیار جذابی است که در آینده دقیق تر به آن خواهیم پرداخت.
وب جهان شمول چیست؟

وب جهان شمول (World Wide Web یا WWW) راهی است بسیار رایج برای انتشار اطلاعات بر روی اینترنت. زمان ی اولین مرورگر وب در سال ۱۹۹۱ عرضه شد، یک رابط بصری بسیار پیشرفته و کاربر پسند در مقایسه با تجربه های قبلی رقم زد. شبکه وب از ابتدا از هایپرلینک ها پشتیبانی می کرد که با وجود آنها می شد تنها با کلیک از یک متن به متن دیگر رفت.

به مرور زمان وب پیشرفته تر شد؛ پشتیبانی از عکس، صوت، ویدیو محتواهای تعلت ی از عبارت مهمترین جنبه های بلوغ آن هستند . در میانه دهه ۱۹۹۰ میلادی، شرکـت هایی مثل یاهوو و آمازون شروع به برپایی کسب کارهای سودآور بر بستر وب کردند. در دهه اول قرن ۲۱ برنامه های کاربردی با امکانات کامل خلق شدند، از آن عبارت اند یاهو مپس گوگــل داکس.

شبکه وب آنقدر وسیع محبوب است که بسیاری مردم آن را معادل اینترنت می دانند. اما به لحاظ فنی، وب تنها کاربرد اینترنت است.
مرورگر وب چیست؟

مرورگر وب برنامه رایانه ی است که به کاربران امکان دریافت مشاهده محتوای وب وب سایت ها را می دهد. مرورگرهای وب برای رایانه ها، تبلت ها و تلفن های همراه در دسترس هستند .

اولین مرورگری که به طور وسیع مصرف می شد، Mosaic نام داشت توسط محققین دانشگاه ایلینوی خلق شد. تیم موزاییک پس به کالیفرنیا نقل محل کرد تا Netscape را تاسیس نماید ، از دل آن اولین مرورگر وب موفق بیرون آمد.

محبوبیت نتسکِیپ بسیار زود تحت الشعاع اینترنت اکسپلورر مایکروسافت قرار گرفت، اما بعدها ورژن منبع باز نتسکِیپ تبدیل به مرورگر مدرن فایرفاکس شد. اپل در سال ۲۰۰۳ مرورگر سافاری را معرفی کرد گوگــل در سال ۲۰۰۸ مرورگر خود به نام کروم را.

امروزه کروم با سهمی که بیش از یک سوم بازار تخمین زده می شود، محبوب ترین مرورگر وب است. اینترنت اکسپلورر، فایرفاکس و سافاری نیز سهم محسوسی در بازار دارند. جذاب اینجا است که ورژن موبایل سافاری طبق آخرین آمارها، بیشترین میزان کاربرد را در بین مرورگرهای موبایل دارد اما کروم نسخه تلفن همراه با بیش از ۱ میلیارد بار نصب روی دستگاه ها، پر کاربهترین است.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شرکت بازسازی ساختمان ، نوسازی منزل قدیمی و تعمیرات ساختمانی پارسا

شرکت بازسازی ساختمان ، نوسازی منزل قدیمی و تعمیرات ساختمانی پارسا این شرکت با سالها تجربه در …

سوپروب close
خرید بک لینک