خانه / اخبار آزمون ها / آزمون دكتراي تخصصي / اطلاعیه وزارت علوم در باره نتایج نهایی رسیدگی به پرونده بورسیه ها

اطلاعیه وزارت علوم در باره نتایج نهایی رسیدگی به پرونده بورسیه ها

اطلاعیه وزارت علوم در باره نتایج نهایی رسیدگی به پرونده بورسیه ها

وبسایت و مرکز خبرهای جدید دکتری ( www.PhDL.net )

تهران – ایرنا – پرونده بورسیه ­های بدون آزمون که یکی از مسائل پیش­روی وزارت علوم ، تحقیقات و همچنین فناوری در دوره کنونی بوده می باشد، بعد از طی مراحل متنوع و گوناگون و مختلف بررسی کردن علمی و همچنین حقوقی، سرانجام منجربه اتخاذ تصمیماتی شد .

81589326 6419392 اطلاعیه وزارت علوم در باره نتایج نهایی رسیدگی به پرونده بورسیه ها

به به گفته روز چهارشنبه تیم فرهنگی ایرنا از وزارت علوم، آن هم گونه که در اطلاعیه قبلی نیز آمده می باشد آن وزارت خانه به منظور محافظت از شأن انسانی و همچنین رعایت حقوق فردی پذیرفته­شدگان به رغم عدم رعایت مراحل قوانین و قانونی در صدور بخشنامه­هاو آیین نامه­ها و همچنین دستورالعمل­های ذی­ربط و همچنین مغایرت بسیاری از تصمیمات اجرایی با موازین قوانین و قانونی که در به گفته­ها و همچنین پیگیری­های دیوان محاسبات کشور نیز آمده می باشد، آن هم مصوبات و همچنین دستورالعمل­ها رامبنا قرار داده می باشد.

در آن روند صرفاً مواردی از پذیرفته شدگان که بر اساس بخشنامه­های وقت فاقد یک یا چند شرط از شرایط پذیرش بودند و همچنین با یک تا ۳ مانع شامل کسری معدل، کبر سن و همچنین اشتغال همزمان با تحصیل روبه رو بودند تفکیک شده و همچنین در مورد پرونده­های شامل تخلف به آن ترتیب اراده و تصمیم راسخ­گیری شد که از سه امتیاز اعطایی یعنی ۱- ادامه تحصیل در دوره دکتری بدون آزمون و همچنین رقابت با متقاضیان دوره­های دکتری داخل ۲- پرداخت هزینه­های تحصیل از محل اعتبارات دولتی۳- استخدام در دانشگاه­ها به عنوان هیأت علمی، امتیاز اول یعنی ادامه تحصیل جهت آنها حفظ می شود و همچنین دو امتیاز بعدی با توجه به منع قوانین و قانونی و همچنین نیز تأکید دیوان محاسبات مورد تجدید نظر قرار گیرد. براین اساس بیش از ۸۰۰ فرد یا شخص مشمول ادامه تحصیل با هزینه فردی یا شخصی و همچنین باز گرداندن هزینه های پرداختی به خزانه شدند. کمتر از چهل نفرهم که به دلیل ارائه اطلاعات نادرست موجب اتخاذ اراده و تصمیم راسخ اشتباه شده بودند، با محروم و بی بهره از ادامه تحصیل نیز مواجه شدند.

در اطلاعیه مورخ ۹۳٫۰۸٫۰۲ آن وزارت خانه ، قریب به ۶۰۰ فرد یا شخص از مشمولان لغو بورس درخواست تجدید نظر کردند. بنا به اراده و تصمیم راسخ وزارت ،کمیته منتخب وزیر محترم آن دسته از درخواست­های متقاضیان را مورد بررسی کردن قرار داد. پس نتیجه آن می شود که بعد از رسیدگی و همچنین تأیید شورای مرکزی بورس و همچنین تنفیذ مقام محترم وزارت، از آخر فروردین ماه سال شمسی جاری به تدریج به دانشگاه­ها ارسال شده می باشد.

اکنون نتایج رسیدگی­های مجدد به درخواست ها به شرح زیر اعلام می می شود:

۱) در رسیدگی مجدد، از بین ۳ شرط عدم اشتغال همزمان با تحصیل، معدل و همچنین سن ،شرط عدم اشتغال نسبت به دو شرط دیگر قابل تفسیر تشخیص داده شد. علیرغم صراحت­های موجود قوانین و قانونی در بحث اشتغال که مورد تاکید دیوان محاسبات کشور نیز قرار گرفت و همچنین تعهد ماخوذه از همه پذیرفته­شدگان مبنی بر عدم اشتغال به مسائل غیر مرتبط با تحصیل، ‘ اشتغال غیر دولتی موقت ‘ از مصادیق اشتغال همزمان با تحصیل خارج شد و همچنین به آن اعتبار و همچنین عمدتاً به دلیل تفسیر مرتبط به اشتغال، قریب به ۱۲۰ فرد یا شخص مشمول تغییر رأی شدند. ۸۷ فرد یا شخص دیگر نیزاز آن مجموعه در صورت وصول پاسخ مثبت در مورد استعلام­های انجام شده از محل کار و همچنین یا هیأت امنای دانشگاه محل خدمت ( مرتبط به مربیان شاغل به تحصیل) با تغییر رأی قبلی روبه رو خواهند شد. از آن ۲۰۷ فرد یا شخص، ۷۸ فرد یا شخص شامل حکم بورس می­باشند و همچنین مابقی به دلیل عدم جایابی و همچنین عدم صدور حکم بورس، کماکان مشمول ادامه تحصیل با هزینه فردی یا شخصی خواهند بود. بنابراین ادامه بورس قریب به ۱۰% از مجموع حدود ۸۰۰ فرد یا شخص ابتدایی و اولیه اثبات و یا تایید گردید.

۲) آمار مشمولان محروم از تحصیل به ۳۹ فرد یا شخص رسیده می باشد.

۳) از ۵۱۲ فرد یا شخص مربیان پیمانی دانشگاهها که ادامه تحصیل و همچنین ماموریت تحصیلی آنها صرفاً با تأیید هیأت امنای دانشگاه میسر می باشد، ۳۷۱ فرد یا شخص موفق به اخذ موافقت هیأت امنا نشده اند؛ لذا ادامه تحصیل آنها با مشکل قوانین و قانونی مواجه می باشد.

۴) سایر موارد مذکور در اطلاعیه آبان ماه ۹۳ بعد از رسیدگی مجدد، بدون تغییر می ماند.

۵) جهت آن هم دسته از پذیرفته­شدگان تحت عنوان ‘ تغییر پیدا کردن به داخل’، که فاقدجایابی و همچنین حکم بورس بوده و همچنین علی رغم مساعدت­های صورت پذیرفته در سال شمسی قبل جهت ارائه اعلام مستلزم و نیاز از دانشگاه­ها به تا حال موفق به آن امر نشده اند، وفق مقررات و همچنین نظر دیوان محاسبات کشور امکان ادامه پرداخت شهریه دانشگاهی وجود ندارد. بدیهی می باشد در صورت ارائه اعلام مستلزم و نیاز تا پایان تحصیل، صدور حکم بورس امکان پذیر خواهد بود.

تلاش­های انجام شده در طول ۱۵ ماه قبل مرتبط با آن پرونده که عملاً به نقطه پایان رسیده می باشد، ابتدائاً با پیگیری نهاد نظارتی مسئول یعنی دیوان محاسبات کشور آغاز شد و همچنین سپس با بررسی کردن­های مستمر در وزارت خانه و همچنین در عین انعطاف با هدف حل پیشامد جدید در چهارچوب مقررات و همچنین تاکیدهای نهاد نظارتی دنبال شده و همچنین اظهار نظرهای متنوع و همچنین متعدد در آن روند با اظهار نظرهای اعلام شده توسط دیوان محاسبات کشور مغایرت دارد در طرف دیگر، اصرار و همچنین تاکید مقامات عالی کشور بر ضرورت پی­گیری پیشامد جدید و همچنین پایبندی به قانون و همچنین مقابله با فساد در همه جا وابراز حساسیت و همچنین نگرانی اقشار متنوع و گوناگون و مختلف دانشگاهی در خصوص اعمال فشارها و همچنین جو­سازی­های غیر علمی جهت تغییر روند رسیدگی، قرار دارد. همین احساس مسئولیت­هاست که امید جهت صیانت محیط­های دانشگاهی را تقویت می­کند.

اظهارنظرهایی مبنی بر اختیار وزیر و همچنین شورای مرکزی بورس در اعطای بورس به هر صورت، و همچنین آنکه شورای مرکزی بورس در اراده و تصمیم راسخ­گیری­های خود اقتدار و قدرت مطلق دارد ونیاز به متابعت از هیچ چارچوبی نیست، از هیچ یک از قوانین و همچنین مقررات مرتبط با بورس استنباط نمی­می شود. بالطبع، شورای مرکزی بورس و همچنین وزیر بعد از مشخص کردن شرایط (در چهارچوب قوانین و همچنین مقررات حاکم) و همچنین ابلاغ آن هم به دانشگاهها، لااقل تا دستورالعمل بعدی حق تخطی از مفاد آن هم دستورالعمل­ها را نداشته و همچنین هر گونه تصرف بعدی در مفاد دستورالعمل­های مذکور موجب تضییع حقوق داوطلبان گردیده و همچنین ظلمی را در حق سایر داوطلبان که به استناد آن هم دستورالعمل­ها در عرصه رقابت وارد نشده­اند، رقم می­زند. علیهذا استدلال و همچنین تفسیر از اختیارات شورای مرکزی بورس و همچنین وزیر که آنان می­توانند به میل و همچنین نظر خود عمل کرده و همچنین عدول از مفاد دستورالعمل ها، که خود مرجع صدور آن هم ها بوده اند، نادرست و همچنین موجب تضییع حقوق اشخاص و همچنین تبعیض ناروا بین متقاضیان بهره بری و استفاده از امتیاز بورس می­می شود.

وزارت علوم روند قوانین و قانونی پذیرش دانشجو جهت اعزام به خارج از کشور را از طریق نمایش آزمون ورودی نیمه متمرکز توسط نهاد سنجش آموزش کشور، حاکم نموده و همچنین بهترین­های علمی و همچنین اخلاقی و همچنین نخبگان کشور را جهت آن امر مهم انتخاب کرده و همچنین می کند.​

​​فراهنگ **۱۶۰۱**

http://www.phdl.net/phd-test-news-site/%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%DB%8C%D9%87-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%86%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D8%AC-%D9%86%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-9828
برترین خبرهای جدید در مورد آزمون دکتری : اطلاعیه وزارت علوم در باره نتایج نهایی رسیدگی به پرونده بورسیه ها

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

اعلام زمان و همچنین محل مصاحبه ۱۴۳ رشته آزمون دکتری آزاد

اعلام زمان و همچنین محل مصاحبه ۱۴۳ رشته آزمون دکتری آزاد ریاست مرکز سنجش و …

سوپروب close
خرید بک لینک