خانه / اخبار دانشگاهها / اخبار دانشگاه پيام نور / بیکارترین رشته های تحصیلی دانشگاهی کدامند؟

بیکارترین رشته های تحصیلی دانشگاهی کدامند؟

بیکارترین رشته های تحصیلی دانشگاهی کدامند؟

به به گفته پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (PNUNA.COM) : نتایج یک بررسی جدید نشان می دهد نرخ بیکاری مردان تحصیل کرده ۱۸.۹ قسمت و بخش و همچنین بیکاری زنان به ۳۳ قسمت و بخش رسیده و همچنین حکومت به شدت نگران اتمام تحصیل ۴.۵ میلیون دانشجویی می باشد که به‌زودی متقاضی کار خواهند شد.

سال شمسی‌هاست که گفته می می شود فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور در اوضاع بدی از بیکاری به سر می برند و همچنین بازار کار، شرایط آنها جهت واگذاری تصدی‌های شغلی را نمی پذیرد. همچنین و علاوه بر آن هم، کارفرمایان تمایلی به جذب فارغ التحصیلان ندارند و همچنین تحصیلات آکادمیک آنها چندان جدی گرفته نمی می شود.

کارشناسان بازار کار معتقدند آنچه که امروز در دانشگاه‌ها به جوانان آموزش داده می می شود دقیقا منطبق بر نیازهای بازار کار نیست و همچنین جوانان در زمان فارغ التحصیلی از آمادگی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری جهت وارد شدن به بازار کار برخوردار نیستند. آنان نیازهای روز آن بازار را نمی شناسند و همچنین از آن هم اطلاعی ندارند.

کارجویان درس خوانده همچنین آن امکان را ندارند که بتوانند از طریق توانمندی‌های خود، نظر کارفرمایان را جلب کنند. اغلب دانشجویان می‌گویند در بازار کار چیزهایی از آنها خواسته می می شود که در دانشگاه‌ها آن هم را فرا نگرفته اند و همچنین یا آموخته ها تفاوت فراوانی با واقعیت بازار کار دارد.

به صورت کلی شرایطی جهت کارجویان فارغ التحصیل دانشگاه ها به وجود آمده که بیکاری آنها را میلیونی کرده می باشد. درست علی رغم تصوری که در دهه های قبل در مورد تحصیلات دانشگاهی و همچنین فراهم شدن باره های مناسب کار در بعدی جهت خانواده ها پیش آمده بود، امروز جمعیت فارغ التحصیل دانشگاهی، مهمترین تیم بیکار کشور را تشکیل می دهند.

حکومت در یکی دو سال شمسی اخیر، بر لزوم اشتغال زایی جهت جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی تاکیدات فراوانی داشته و همچنین در آن باره بعضی تصمیمات را نیز در دستور کار قرار داده که شامل آن هم توانمندسازی مهارتی فارغ التحصیلان دانشگاهی از طریق آموزش‌های فنی و همچنین حرفه ای می باشد.

نتایج یک بررسی ارائه شده از سوی وزارت کار نشان می دهد تعداد دانشجویان کشور از ۲ میلیون فرد یا شخص در دوره زمانی سال شمسی‌های ۸۲ و همچنین ۸۳ به بیش از ۴ میلیون و همچنین ۴۳۵ هزارنفر در سال شمسی‌های ۹۱ و همچنین ۹۲ رسیده و همچنین در واقع وارد شدن به دانشگاه‌ها و همچنین میل به تحصیل در فاصله کمتر از ۱۰ سال شمسی، بیش از ۲ برابر شده می باشد.

بررسی کردن‌ها نشان می‌دهند سهم اشخاص شامل مدرک تحصیلی لیسانس و همچنین همچنین دانشجویانی که در آن مقطع تحصیل می کنند، از سایر تیم‌ها اکثرا و بیشتر می باشد. بعد از آن هم بیشترین فارغ التحصیلان و همچنین دانشجویان کشور شامل فوق دیپلم خواهند بود.

به صورت کلی، طی یک دهه اخیر تعداد دانشجویان زن و همچنین مرد در کشور تقریبا برابر بوده و همچنین در هر سال شمسی حدود ۱.۱ قسمت و بخش کل جمعیت کشور را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل داده می باشد. مقامات دولتی می نامند تحصیلات دانشگاهی اشخاص باعث شده تا آنها نگاه کاملا متفاوتی نسبت به قبل در مورد بازار کار داشته باشند و همچنین توقعات جدیدی از اشتغال داشته باشند.

کورش پرند دست یار وزیر تعاون، کار و همچنین رفاه با ارائه گزارشی جدید از اوضاع بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در کشور گفت: نرخ بیکاری فارغ التحصیلان در کشور هم اکنون ۱۸.۹ قسمت و بخش می باشد که ۱۲ قسمت و بخش به مردان و همچنین ۳۳ قسمت و بخش به زنان اختصاص‌ دارد.

دست یار وزیر کار ادامه داد: جهت اشتغال زایی در حوزه مشاغل خُرد و همچنین خانگی به‌ روش متوسط حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان هزینه می‌ می شود و همچنین اشخاص به اشتغال پایدار می‌ رسند. در حال حاضر، بیشترین نرخ بیکاری در رشته‌ های علوم کامپیوتر با ۲۷.۲ قسمت و بخش و همچنین رشته کشاورزی، محیط‌ زیست و همچنین شیلات با ۲۷ قسمت و بخش می باشد.

او همچنین افزود: چهار و همچنین نیم میلیون دانشجو در سطح کشور داریم که یک و همچنین نیم میلیون تنها و فقط در ۲۱ رشته متمرکز خواهند بود که آن آمار نشان می‌دهد رشته‌ های دانشگاهی متناسب با مستلزم و نیاز کشور نیست و همچنین تیم‌ های آموزشی و همچنین نوع دانشگاه دچار مشکل می باشد.

پرند عنوان کرد: یکی از مشکلاتی که با آن هم مواجه هستیم عدم وجود تکنسین حرفه‌ ای می باشد. هدف اصلی تامین قوه انسانی ماهر مورد مستلزم و نیاز بازار کار می باشد که با طرح تمرکز بر دانشجو و همچنین تمرکز بر فارغ‌ التحصیلان انجام می‌ می شود.

آن مقام مسئول در وزارت کار گفتن داشت: یکی از موارد و نکات مهم که بایستی و حتما به آن هم توجه داشته باشیم بحث کارورزی می باشد که بایستی و حتما فارغ‌ التحصیلان بتوانند به صنعت و همچنین سرویس ها و خدمات کشاورزی کشور وصل شوند. در آن باره آئین‌ نامه‌ ای طراحی شد و همچنین پیش‌ بینی می‌ می شود ۶۰ قسمت و بخش از افرادی که وارد حوزه کارآفرینی می‌ شوند، وارد بازار کار صنعت و همچنین کشاورزی شوند.

دست یار وزیر کار تاکید کرد: با ساخته یا ایجاد کارآموزی نوین جهت دانشجویان طی ۸ ترم، دانشجویان می‌ توانند از امکانات آموزشی فنی و همچنین حرفه‌ ای در مراکز دولتی بهره بری و استفاده کنند و همچنین آموزش های ویژه ای را ببینند.

 

http://pnuna.com/1394/04/%D8%A8%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C-%DA%A9%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%86%D8%AF.html
برترین خبرهای جدید دانشگاه پیام نور : بیکارترین رشته های تحصیلی دانشگاهی کدامند؟

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

آغاز ۱۳ طرح تبادل علمی با ترکیه/ همکاری علمی با ایتالیا و همچنین آلمان

آغاز ۱۳ طرح تبادل علمی با ترکیه/ همکاری علمی با ایتالیا و همچنین آلمان …

سوپروب close
خرید بک لینک