سرخط خبرها
خانه / اخبار دانشگاهها / اخبار دانشگاه پيام نور / تابلوی «ایست» سیاست مقابل ماهواره‌های دانشجویی/ انتظار دو ساله ماهواره‌ها برای پرتاب

تابلوی «ایست» سیاست مقابل ماهواره‌های دانشجویی/ انتظار دو ساله ماهواره‌ها برای پرتاب

تابلوی «ایست» سیاست مقابل ماهواره‌های دانشجویی/ انتظار دو ساله ماهواره‌ها جهت پرتاب

به به گفته پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (PNUNA.COM) : فارس – توقف شتاب علمی کشور در دو سال شمسی قبل بر کسی پوشیده نیست و همچنین حتی مقام معظم رهبری در دیدارهای اخیر با دانشگاهیان چندین بار بر آن مساله تاکید کرده و همچنین از مسئولان خواستند که جهت بهبود شتاب علمی کشور برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی کنند.

بسیاری از کارشناسان علت کندی شتاب علمی کشور را توجه اکثرا و بیشتر دانشگاه‌ها به مسائل حاشیه‌ای در دوسال قبل می‌دانند که البته آن مساله را می‌قدرت در مورد ماهواره‌های دانشجویی به وضوح دید.

همانطور که اشخاص دانشگاهی و همچنین غیردانشگاهی در جریان خواهند بود در سال شمسی‌های نه چندان دور یعنی حدود سه یا چهارسال پیش پرتاب متوالی ماهواره‌های دانشجویی به افتخار ایران و همچنین ایرانی تغییر پیدا کردن شده بود و همچنین آوازه پیشرفت دانشگاهیان ایران در حوزه ساخت ماهواره گوش جهانیان را کر کرده بود ولی دو سالی می باشد که خبری از پرتاب ماهواره نیست.

البته نه آنکه دانشگاهیان کشورمان ماهواره‌ای نساخته باشند یا در آن حوزه اقدامی نکرده باشند. دانشمندان ایرانی موفقیت‌های بسیاری را در باره فناوری‌های فضایی به دست آ‌ورده‌اند که دنیا را شگفت‌زده کرده می باشد به طوری که دانشمندان خارجی باور نمی‌‌کردند که دانشمندان ما چنین قدم‌هایی در باره فضایی برداشته‌اند و همچنین ماهواره‌های دانشجویی چند دانشگاه مهم کشور آماده پرتاب خواهند بود ولی فرمانی جهت پرتاب آن هم‌ها صادر نمی‌می شود.

علم فضایی کشور که روز به روز به سمت پیشرفت حرکت می‌کرد با آغاز حکومت یازدهم در یک رکود اساسی قرار گرفت به طوریکه کارشناسان فضایی کشور به شدت از آن موضوع ابراز نگرانی می‌کردند چرا که بعد از گذشت یک سال شمسی و همچنین اندی از حکومت یازدهم هنوز مشخص نبود که آن حکومت جهت حوزه فضایی کشور چه برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای دارد و همچنین بعد از آنکه تکلیف آن حوزه مشخص شد نیز هیچ اقدام ویژه ای در مورد پرتاب ماهواره‌ها صورت نگرفت.

علم فضایی در سال شمسی‌های قبل در کشورمان رو به رشد بود و همچنین پرتاب ماهواره‌ها و همچنین حتی موجود زنده به فضا شاهد آن ادعاست ولی به یکباره در حکومت یازدهم آن روند متوقف شد و همچنین شاهدیم پرتاب ماهواره‌های آماده نیز به دلایل سیاسی متوقف شد.

* اهمیت پیشرفت علم فضایی در زندگی روزمره شهروندان و مردم شهر

آنکه دانشمندان کشور مداوم بر پیشرفت علم فضایی تاکید دارند به دلیل اهمیت آن علم در زندگی روزمره شهروندان و مردم شهر می باشد و همچنین حیف می باشد که آن هم همه پیشرفت به یکباره متوقف شده و همچنین ادامه روند پیشرفت با ابهام مواجه باشد.

آنچه کارشناسان فضایی تاکید دارند آن می باشد که از طریق فناوری فضایی می‌توانیم کشاورزی را مدیریت کنیم و همچنین مدیریت اقتصاد کشاورزی، استقلال کشور را تامین می‌کند.

در آن باره سیروس برزو کارشناس حوزه فضایی کشور می‌گوید: فناوری فضایی که از سوی دانشمندان ایرانی پیشرفت می‌کند در مسائل روزمره هم کاربرد دارد. به روش مثال دستگاه ام‌آر‌آی جهت فضانوردی تولید شده می باشد ولی در سلامتی انسان‌ها به کار می‌رود.

براساس آن به گفته، با سیستم‌های ماهواره‌ای می‌توانیم سلامتی جنین را تضمین کنیم. فضانوردی بازده فوری ندارد ولی در طول زمان خیلی زیاد موثر می باشد.

فضانوردی علی رغم نظر بعضی، یک فناوری تزئینی نیست، از ملزومات زندگی بشر امروزی می باشد. زمانی کوهنورد ما در قله اورست مانده بود و همچنین به علت تحریم نمی‌توانستیم از طریق ماهواره با او همچنین ارتباط برقرار کنیم ولی در صورتی که خودمان ماهواره مخابراتی داشتیم آن مشکل نبود. نوعی از لباس‌های فضانوردی شامل کش لاستیکی می باشد به دلیل آنکه فضانورد بایستی و حتما نیرو به خرج دهد زیرا به دلیل بی‌وزنی در فضا عضلات به تدریج تنبل می‌شوند.

از لباس فضایی جهت بعضی فیزیوتراپی‌ها نیز بهره بری و استفاده می‌می شود یعنی تک تک فناوری‌های فضایی در زندگی روزمره هم کاربرد دارد. بنابراین سرمایه‌گذاری در باره آموزش فضانورد و همچنین پرتاب فضانورد بیهوده نیست.

* روند رشد علم فضایی کشور در سال شمسی‌های قبل و همچنین چگونگی توقف آن هم در حکومت یازدهم

روند رشد علم فضایی در کشورمان به نوعی با پرتاب ماهواره امید آغاز شد و همچنین در سال شمسی ۸۷ ایران به جمع هشت کشور صاحب تکنولوژی برتر طراحی، ساخت و همچنین پرتاب ماهواره به فضا راه یافت آن در حالی می باشد که تنها سه کشور توانستند به آن فناوری دست یابند.

ماهواره ملی امید در تاریخ ۱۴ بهمن ۱۳۸۷ توسط پرتابگر بومی داخلی سفیر ۲ با موفقیت کامل به مدار پرتاب و همچنین ماموریت خود را آغاز کرد که مطابق محاسبات می‌بایستی در نیمه اول اردیبهشت ۱۳۸۸ عمر مداری آن هم به سر می‌آمد.

به کمک علم مکانیک ‌مدارهای فضایی و همچنین مشاهدات هر روز خدا موقعیت‌ مداری ماهواره، محدوده وارد شدن ماهواره به جو غلیظ منطقه ها و مناطق اروپایی آمریکای جنوبی و همچنین اقیانوس آرام به گفته شد و همچنین عدم دیدن ماهواره بعد از اردیبهشت سال شمسی ۸۸ نشانگر پایان عمر مداری ماهواره در آن تاریخ بود.

ماهواره ملی امید یک ماهواره تحقیقاتی پژوهشی با وزن ۲۷ کیلوگرم و همچنین ابعاد ۴۰×۴۰×۴۰ سانتیمتر مکعب و همچنین با ماموریت مخابراتی بوده می باشد. آن ماهواره تمام ماموریت‌های محوله خود را بخوبی انجام داد که آخرین دستاورد آن پروژه عظیم ملی، مطالعات مداری و همچنین بررسی کردن‌های محوله در خصوص تغییر ارتفاع ماهواره‌ها در مدارهای نزدیک زمین بوده می باشد.

بهمن ۸۸ بود که بعد از پرتاب موفقیت آمیز کاوشگر یک و همچنین ۲ به فضا، دانشمندان و همچنین مهندسین و متخصصین فضایی کشورمان موفق شدند نخستین بار محموله زیستی را با کاوشگر ۳ به فضا پرتاب کنند.

در آن کاوشگر با فرستادن کپسول زیستی بر اساس ضوابط و همچنین استانداردهای مرتبط، جبهه جدیدی از فعالیت‌های علمی در عرصه فناوری فضایی جمهوری اسلامی ایران گشوده شد.

تله متری فعالیت‌ها و همچنین عملکرد کاوشگر در فرآیند پرتاب، ارسال تصاویر همزمان به ایستگاه زمینی متحرک، کنترل رایانه پرواز در کل فرآیند، کنترل عملیات فرامین و همچنین جدایش، دیدن کردن و نمایش کپسول زیستی و همچنین موجودات زنده درون آن هم به صورت بهنگام، دستیابی به مجموعه امکانات آزمایشگاهی جهت داده‌برداری از فضای جو رقیق و همچنین خارج از جو و همچنین آزمایش زیرسیستم فضایی از دیگر دستاوردهای پرتاب کاوشگر ۳ به فضا به شمار می‌رود.

کاوشگر ۳ از زیرسامانه‌های سازه، محفظه زیستی، تغذیه، ارسال داده‌های تله‌متری، تصویربرداری و همچنین ارسال همزمان، رایانه پرواز، سنجش محیطی و همچنین بازیابی تشکیل شد.

نهاد فضایی ایران با همکاری بیمارستان مسیح دانشوری در خرداد ۸۹ فاز اول شبکه مراقبت‌های ویژه علم پزشکی جدید از راه دور(مپاد) را اجرا کرد.

 در فاز یک شبکه یاد شده بیمارستان مسیح دانشوری به عنوان مرکز مشاوره دهنده فوق تخصصی، در باره فوریت‌های مراقبت‌های ویژه ریوی فعال شد.

همچنین، بیمارستان زعیم پاکدشت و همچنین امام و پیشوا خمینی (ره) فیروز کوه نیز به عنوان مرکز مشاوره گیرنده از آن سامانه بهره مند شدند.

قدم‌های مقدماتی اعزام انسان به فضا در کشور نیز آغاز شد. در آن باره پژوهشگاه هوا فضا سال شمسی‌ها بر روی مهندسی انتقال حیات به فضا کار کرد و همچنین برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی کرده بود که از چه محموله‌هایی بهره بری و استفاده شده و همچنین در چه حوزه‌هایی از فناوری بایستی و حتما سرمایه‌گذاری صورت گیرد.

به مناسبت دومین سالروز پرتاب ماهواره ملی امید به فضا و همچنین همزمان با دهه تبریک و مبارک فجر دوشنبه۱۸ بهمن‌ماه سال شمسی ۸۹، مراسم ویژه روز فناوری فضایی در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی با حضور ریاست جمهور وقت و همچنین مقامات عالی کشور برگزار شد.

در آن مراسم از نمونه‌های مهندسی چهار ماهواره ملی ظفر، رصد یک، فجر، ماهواره دانشجویی امیرکبیر و همچنین همچنین موتور ماهواره ‌بر سفیر ۱Bو کپسول زیستی کاوشگر ۴رونمایی شد.

در مراسم رونمایی از کاوشگر ۴ که با حضور ریاست جمهور وقت در بهمن سال شمسی ۸۹ برگزار شد سرپرست نهاد فضایی کشور از پرتاب کاوشگر ۴ بدون موجود زنده جهت آزمایش زیرسامانه‌های آن هم در اسفند آن هم سال شمسی خبر داده بود که آن وعده در ۲۴اسفند با پرتاب موفق کاوشگر ۴ تحقق یافت.

همزمان با میلاد تبریک و مبارک حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) در خردادماه سال شمسی ۹۰ تازه ترین و جدیدترین ماهواره ساخت جمهوری اسلامی ایران با نام رصد با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.

رصد نخستین ماهواره تصویربرداری ایران بود که تمامی مراحل طراحی، ساخت، تجمیع، تست و همچنین آماده‌سازی آن هم در داخل کشور و همچنین توسط مهندسین و متخصصین داخلی صورت گرفت.

برقراری ارتباط با ایستگاه‌های زمینی، تصویربرداری از زمین و همچنین ارسال تصاویر به همراه اطلاعات تله‌متری به ایستگاه‌های زمینی از مهم‌ترین مأموریت‌های آن ماهواره می باشد.

توپولوژی و همچنین ساخت ایستگاه‌های زمینی ماهواره «رصد» به گونه‌ای طراحی شده که بیشترین دسترسی به ماهواره را جهت گرفتن اطلاعات و همچنین ارسال فرامین کنترل فراهم کرده باشد.

اغلب زیرسیستم‌های اصلی یک ماهواره پهناور و بزرگ در «رصد»‌ وجود دارد که شامل می‌قدرت به سیستم‌های مدیریت قدرت، پانل‌های خورشیدی، کنترل اوضاع، محموله اکتیکی، GPS، مدیریت داده و همچنین فرامین روی بورد، گیرنده و همچنین فرستنده روی بورد، فرستنده رنجینگ و همچنین کنترل دما اشاره کرد.

همزمان با فرا رسیدن سی و همچنین سومین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و همچنین در آستانه روز فناوری فضایی در سال شمسی ۹۰، در مراسمی با حضور ریاست جمهوری وقت، افراد شورای عالی فضایی و همچنین ریاست نهاد فضایی ایران وقت، ماهواره نوید علم و همچنین صنعت با ذکر یا مهدی (عج) با موفقیت به فضا پرتاب شد.

هدف اساسی در تعریف و همچنین اجرای آن پروژه، دستیابی به یک ماهواره عملیاتی، مبتنی بر ظرفیت‌ها و همچنین قابلیت‌های بومی در حوزه ماهواره می باشد.

ماهواره نوید علم و همچنین صنعت در مدت ۲۴ ماه با مدیریت یکپارچه سیستمی نهاد فضایی ایران و همچنین با همکاری دانشمندان و همچنین جوانان ایران اسلامی در دانشگاه صنعتی علم و همچنین صنعت، طراحی و همچنین ساخته شد.

ماهواره ایرانی نوید ۵۰ کیلو گرم وزن دارد و همچنین جهت تزریق در مداری با ارتفاع ۳۷۰ کیلومتر طراحی شده می باشد که شامل طول عمر مداری دو ماهه بوده و همچنین هر شبانه روز ۶ بار از فراز میهن عزیزمان عبور می‌کند و همچنین در دید ایستگاه‌های زمینی قرار می‌گیرد.

ماموریت سطح یک ماهواره نوید علم و همچنین صنعت، تصویر برداری از سطح زمین در طیف مرئی با اقتدار و قدرت تفکیک مناسب جهت ماموریت محوله و همچنین ارسال تصاویر و همچنین اطلاعات پایشی سیستم در مدار LEO به ایستگاه‌های زمینی بود.

تصاویر دریافتی از ماهواره نوید شامل کاربردهای عملیاتی در حوزه‌های جو و همچنین علوم هوا شناسی، منابع و همچنین بلایای طبیعی مانند پیش بینی شرایط آب و همچنین هوا، تراکم ابرها، مقدار و اندازه و میزان دما و همچنین رطوبت هوا، برآورد سطح جنگلها، شناسایی آتش سوزی جنگلها، مشخص کردن خطوط ساحلی، خشکسالی، سیل و همچنین زلزله بود.

ماهواره نوید شامل ابعاد ۵۰#۵۰#۵۰ سانتیمتر بوده و همچنین در مدار بیضوی شکل با شیب مداری ۵۵ درجه حرکت کرد.

ارتباط ایستگاه های زمینی کنترل و همچنین ردیابی با ماهواره نوید علم و همچنین صنعت نیز در بهمن ماه سال شمسی ۹۰ برقرار شد و همچنین آن ایستگاه‌ها قادر به ارسال فرامین به ماهواره بودند.

در بهمن سال شمسی ۹۱ نیز دانشمندان و همچنین مهندسین و متخصصین فضایی ایران موفق شدند با برداشتن گام بلند غیره ای در عرصه فناوری پیشرفته فضایی، ارسال حیات به فضا و همچنین تحقیقات زیستی که در انحصار چند کشور معدود می باشد را جهت ایران اسلامی به ارمغان آورند.

پروژه ارسال حیات به فضا که با مدیریت یکپارچه سیستمی و همچنین تلاش دانشمندان نهاد فضایی ایران به مورد اجرا گذاشته شده می باشد با بهره بری و استفاده از حامل نهاد صنایع هوا فضا تا ارتفاع مورد نظر پرتاب و همچنین بعد از طی مراحل پیش بینی شده و همچنین رسیدن به سرعت، شتاب و همچنین ارتفاع مورد نظر، مجددا به زمین بازگشته و همچنین موجود زنده با موفقیت بازیابی شد.

* حکومت یازدهم و همچنین ماهواره‌های آماده پرتابی که هرگز پرتاب نشدند

با وجود تمام آن پیشرفت‌ها در حوزه فضایی، تحقیقات دانشمندان ایرانی به همین جا ختم نشد و همچنین ماهواره‌هایی در دانشگاه‌های مهم کشور آماده شد ولی با آغاز حکومت یازدهم از سال شمسی ۹۲ آن ماهواره‌ها هرگز فرمان پرتاب گرفتن نکردند.

در سال شمسی ۹۲ پرتاب و همچنین بازیابی کاوشگر پژوهش را که حامل دومین میمون فضایی بود داشتیم و همچنین در سال شمسی ۹۳ نیز پرتاب ماهواره فجر انجام شد ولی ماهواره‌های دانشجویی در حالیکه آماده بودند همچنان در نوبت پرتاب قرار گرفته و همچنین زمان‌بندی هم شدند ولی باید توجه داشت هربار به دلایلی زمان‌ها جا به جا شد تا آنکه حالا بعد از گذشت دو سال شمسی از حکومت یازدهم شاهد توقف کامل پیشرفت فضایی کشور هستیم.

یکی از ماهواره‌های آماده پرتاب ماهواره دانشجویی دانشگاه شریف بود.

پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف بعد از طراحی و همچنین ساخت ماهواره شریف‌ست قرار بود در روز ۲ آذر ماه سال شمسی ۹۲ در مراسمی آن ماهواره را به نهاد فضایی ایران تحویل دهند که آن برنامه جذاب و جالب و خوب بدون اعلام دلیل کنسل شد و همچنین از همانجا آوازه‌های منع پرتاب ماهواره‌های داشنجویی به دلایل سیاسی آخر گرفت.

ماهواره شریف‌ست که حاصل زحمات و همچنین تلاش‌های بیش از صد فرد یا شخص از دانشجویان، دانش‌آموختگان و همچنین افراد هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف می باشد باوجود آماده بودن حدود دو سال شمسی می باشد که می‌گویند در نوبت پرتاب قرار دارد و همچنین مسئولان جهت پرتاب آن هم همچنان وعده می‌دهند و همچنین امروز و همچنین فردا می‌کنند.

یکی دیگر از مسائل رخ داده در موضوع ماهواره‌های دانشجویی تغییر نام ماهواره دانشگاه علم و همچنین صنعت به تدبیر بود که آن ماهواره آماده تغییر نام یافت تا با شعار حکومت یازدهم پرتاب می شود ولی آن ماهواره نیز همچنان در نوبت پرتاب می باشد و همچنین پرتاب آن ماهواره هم شاید هنگام و زمانی که دیگر اتفاق بیفتد.

جهت پرتاب ماهواره ناهید دانشگاه امیرکبیر نیز تعلل شد و همچنین خبری از پرتاب آن ماهواره هم نیست.

البته قرار بود ۱۴ بهمن‌ماه سال شمسی ۹۳ همزمان با روز فناوری فضایی اقدامی جهت پرتاب آن ماهواره‌ها صورت بگیرد ولی آن اتفاق هم نیفتاد.

* دلایل سیاسی مانع پیشرفت فضایی کشور

بسیاری از کارشناسان علت توقف پیشرفت‌های فضایی کشور را دلایل سیاسی دانسته و همچنین اعلام می‌کنند علت توقف پرتاب ماهواره‌ها آن مساله بوده می باشد که ما بایستی و حتما به گونه‌ای عمل کنیم که جو جهانی علیه ما تحریک نشود ولی سیروس برزو کارشناس حوزه فضایی در آن باره می‌گوید: ما در صورتی که انرژی هسته‌ای، پیشرفت دانشگاهی و همچنین … را کنار بگذاریم و همچنین بگوییم می‌خواهیم سیب‌زمینی بکاریم باز هم آمریکا می‌گوید سیب‌زمینی نشاسته دارد و همچنین نشاسته سبب چاق شدن می‌می شود که چاق شدن به سلامت انسان صدمه می‌زند، بنابراین ایران می‌خواهد سلامت جهانیان را به خطر بیندازد. بهانه آمریکا به خاطر خطرناک بودن ما نیست بلکه آمریکا دلش نمی‌خواهد ما قدمی به جلو برداریم.

در مورد مسائل ماهواره‌ای هم ما بایستی و حتما بر روی ماهواره‌های مخابراتی و همچنین زمین‌شناسی کار کنیم و همچنین آن پیشامد جدید را کسی رد نمی‌کند ولی حدود ۱۰ سال شمسی می باشد که بر روی طرح‌هایی کار کردیم و همچنین آنها را به مرحله‌ای رساندیم حالا بایستی و حتما اینها را رها کرده و همچنین از ابتدا شروع کنیم. چه کسی می‌تواند ضمانت دهد برنامه جذاب و جالب و خوب‌های شامل اولویت آن حکومت‌ در زمان حکومت بعدی می‌می شود باز هم ادامه پیدا کند و همچنین تیم بعدی آن اولویت‌ها را قبول داشته باشد یا خیر.

* آنچه اخیرا بر پیشرفت ماهواره‌ای کشور تاثیر گذشت

حکومت یازدهم از زمان آغاز به کار، روی خوشی به نهاد فضایی و همچنین فعالیت‌های فضایی نشان نداد به طوریکه بعضی اعلام کردند که آن حکومت، پیشرفت فناوری فضایی را در اولویت کسب و کار خود ندارد و همچنین حتی بودجه چندانی نیز جهت تحقیقات فضایی لحاظ نکرده می باشد.

کش و همچنین قوس‌ها و همچنین جنجال‌ها و همچنین حاشیه‌های بسیاری پیش آمد و همچنین در سکوت حکومت و همچنین توقف فناوری‌های فضایی و همچنین حواشی سیاسی ساخته یا ایجاد شده در باره پرتاب ماهواره‌های دانشجویی، هر کس ظن و همچنین گمان خود را مطرح می‌کرد تا آنکه قسمتهای آخر سال شمسی ۹۳ یعنی بعد از گذشت یک سال شمسی و همچنین نیم از سوی کبگانیان عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی مطرح شد که ریاست‌جمهور به عنوان ریاست شورای عالی فضایی اختیارات ویژه خود را به معاونت علمی و همچنین فناوری تفویض کرده می باشد و همچنین دست یار علمی و همچنین فناوری براساس سند توسعه هوافضا بایستی و حتما سیاست‌ها را به تصویب شورای عالی فضایی برساند که در آن حوزه برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی شده می باشد تا هماهنگی‌های کلان انجام می شود.

او همچنین گفت: براساس سند توسعه هوافضا بایستی و حتما سازمانی مقتدر به عنوان نهاد فضایی جمهوری اسلامی ایران در جایگاه بالا و همچنین فرابخشی که متعلق به یک وزارت خانه هم نباشد تشکیل می شود که در جلسه شورای عالی فضایی در آن مورد اراده و تصمیم راسخ‌گیری می‌می شود تا اساسنامه چنین سازمانی تدوین می شود. فعالیت‌های فضایی بایستی و حتما طبق الزام سند توسعه هوافضا اجرا می شود که در جلسه‌ با حضور دست یار علمی و همچنین فناوری ریاست‌‌جمهور بخشی از سند را خواندن و قرائت کردند و همچنین حالا قرار می باشد دست یار علمی فناوری اراده و تصمیم راسخ‌گیری کند.

اراده و تصمیم راسخ‌گیری‌ها انجام شد و همچنین نهاد فضایی کشور که در حکومت قبل از وزارت ارتباطات و همچنین فناوری اطلاعات جدا شده و همچنین به معاونت اجرایی ریاست جمهوری سپرده شده بود به زیرمجموعه وزارت ارتباطات و همچنین فناوری اطلاعات بازگشت.

محمود واعظی وزیر ارتباطات و همچنین فناوری اطلاعات نیز گفت: براساس اراده و تصمیم راسخ شورای عالی اداری، قسمت و بخش سیاستگذاری، نظارت و همچنین برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی در ریاست جمهوری باقی می‌ماند و همچنین مسائل اجرایی آن نهاد به زیرمجموعه وزارت ارتباطات و همچنین فناوری اطلاعات واگذار می‌می شود.

همچنین محسن بهرامی به عنوان ریاست نهاد فضایی منصوب شد که او همچنین اولویت‌های آن نهاد را اینگونه مطرح کرد که هیچ یک از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حاکمیتی در عرصه فضا، متوقف نخواهد شد.

ولی باید توجه داشت تکلیف ماهواره‌های دانشجویی هنوز روشن نیست به طوریکه سورنا ستاری دست یار علمی و همچنین فناوری ریاست جمهور در ارتباط و رابطه با زمان پرتاب ماهواره‌های دانشجویی با گفتن آنکه نقش ما در شورایعالی فضایی تنها و فقط بحث سیاستگذاری می باشد، گفت: نهاد فضایی جهت پرتاب ماهواره‌های دانشجویی با دانشگاه‌ها قرارداد دارد و همچنین بعد از ساختار جدید آن نهاد نیز قراردادها لغو نشده می باشد بنابراین جهت پرتاب ماهواره‌های دانشجویی، نهاد فضایی بر اساس قراردادها اراده و تصمیم راسخ‌گیری می‌کند.

فتح الله امی ریاست پژوهشگاه هوافضا نیز در مورد مشخص کردن تکلیف ماهواره‌های آماده پرتاب که به تا حال بررسی کننده و پروهشگر نشده و همچنین روی زمین مانده‌اند، گفته می باشد: تعریف پروژه‌های فضایی و همچنین ساخت ماهواره‌های گوناگون در حکومت قبل شکل کارشناسی نداشت به طوریکه دانشگاه‌ها به روش موازی به ساخت ماهواره‌های مشابه با سطح فناوری یکسان پرداختند که آن اتفاق مورد انتقاد بود و همچنین حالا به دستور ریاست جمهور، قرار می باشد جهت حل آن مشکل، کنسرسیوم ماهواره‌ای دانشگاهی تشکیل می شود که ما نیز به عنوان پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم، پیشنهاد داده‌ایم محوریت آن موضوع را بر عهده بگیریم. در آن صورت قطعاً مساله کاربردهای فضایی و همچنین سرویس ها و خدمات ماهواره‌ای بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد.
و همچنین همچنان دانشگاهیان منتظر تحقق وعده‌ها جهت پرتاب ماهواره‌های آماده خواهند بود.

 

http://pnuna.com/1394/05/%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%85%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84-%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%DB%8C.html
تازه ترین و جدیدترین خبرهای دانشگاه پیام نور : تابلوی «ایست» سیاست مقابل ماهواره‌های دانشجویی/ انتظار دو ساله ماهواره‌ها جهت پرتاب

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

آغاز ثبت نام بدون آزمون پذیرش بهمن ۹۷ پیام نور و همچنین سایر دانشگاه ها

آغاز ثبت نام بدون آزمون پذیرش بهمن ۹۷ پیام نور و همچنین سایر دانشگاه ها …

سوپروب close
خرید بک لینک