سرخط خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / تحلیل سینمایی جایی برای پیرمردها نیست

تحلیل سینمایی جایی برای پیرمردها نیست

No Country For Old Man ( جایی برای پیرمردها نیست )

IMAGE634891857558846941 تحلیل سینمایی جایی برای پیرمردها نیست

lilmedia
برادران کوئن در فیلم جذاب جایی برای پیرمردها نیست بـه نوعی انتزاع منحصر به فرد در مبانی ژانر دست یافته اند و این کار همیشگی آنهاست.این بار هم حال و هوای ولایتی معمول در غالب فیلم دیدنی هایشان بر فضای کلی فیلم جالب حاکم است.مناظر جاده ای،دشت های وسیع ،هتل ها،متل ها و محل های دور افتاده با چاشنی نوع تکلم کاراکتر ها. و چون همواره می توان از ریز بافتی جزئیات مجرای فیلم دیدنی شان لذت برد. این یکی خمیر مایه و روح اصلی اش را از رمانی قلم کورمک مک کارتی گرفته است، نویسنده ای که بسیاری از سینماگر ان آثارش را(غیر قابل اقتباس)نامیده اند. انتظار فیلم جالب عادی از برادران کوئن انتظار بی جایی است. کوئن ها جستجوگر حیطه ها و مرزهای تازه در ژانر های سینمایی اند، آنها استاد وارونه کردن ژانر و به حیرت انداختن تماشاگر ان هستند . هر صحنه از فیلم زیبا تازه کوئن ها با چنان ظرافت و دقتی ساخته شده که تماشاگر رفیق دارد این صحنه ها ادامه پیدا نماید و با با این حال هر صحنه چنان قدرت کشش حسی را برای رفتن بـه صحنه بعد ایجاد می نماید که نمی توان از دایره ی نفوذ آن در امان ماند.

لولین ماس (جاش برولین) یک جوشکار سابق است که همراه همسرش (کلی مک دانلد)در یک خانه کاروانی زندگی می نماید .این مرد بیچاره یک روز شکار تصادفا صحنه عجیبی روبرو می شود. جنازه های سوراخ سوراخ شده و بسته های هروئین گویای آن است که این افراد موقع انجام معلت ه مواد مخدر با هم اختلاف پیدا کرده اند و یکدیگر را کشته اند. ماس حدس می زند که پولها نیز باید جایی در همین نزدیکی ها باشد. حدس او درست است، او خوب می شود دو میلیون دلار پول را که داخل کیفی قرار دارد پیدا نماید . ماس پول ها را بر می دارد و فرار می نماید .

جایی برای پیرمردها نیست مانند فارگو دیگر فیلم جالب موفق برادران کوئن عناصری از ژانر هیجان انگیز و جنایی را دارد، ولی اساسا فیلم دیدنی نقد کاراکتر است. این فیلم جذاب مشاهده گر دقیق احساس ات آدم ی در مواجهه ی فرد با موجود دد صفت،بی رحم و فوق العاده خشن است. احساس اتی که در مواجهه با بی عدالتی و زور گویی ها خودنمایی می نماید .به تمام اینها فیلبمرداری راجر دیکنز،تدوین برادران کوئن و از تمام مهمتر موزیک بسیار قشنگ ی (کارتر برول) را اضافه بکنید .نتیجه ی کار تکان دهنده،منحصر به فرد و قشنگ ست.

اما عیار بازیگری فیلم جذاب فوق العاده بالاست.خاویر باردم آن موی بلند سیاهی که روی شانه هایش ریخته و آن چهره ی خشن و بی رحم، این زودی ها از خاطر ه ها پاک نمی شود. باردم خوب شده است یکی از خبیث ترین و در عین حال باورپذیرترین آدم بد های سینمایی را تجسم ببخشد. جاش برولین نیز با گیم بهتر و محکم می تواند امیدوار احیای زمان بازیگری اش باشد. برادران کوئن استاد دور انداختن قواعد و فرمولهای قرار دادی اند و آنها این تزتیب وسترنی ساخته اند که وسترن نیست. فیلم جذاب جنایی ساخته اند که جنایی نیست.تریلری ساخته اند که تریلر نیست و کمدی ساخته اند که کمدی نیست و این همان چیزی است که ما از یک سینمای خوب انتظار داریم.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شرایط معرفی شدگان بورس اعزام به خارج از کشور

شرایط معرفی شدگان بورس اعزام به خارج از کشور   سازمان سنجش اطلاعات اولیه مورد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک