خانه / مقالات / تحلیل گوشی موبابل BlackBerry Z10

تحلیل گوشی موبابل BlackBerry Z10

تحلیل گوشی موبابل BlackBerry Z10

گوشی بلک بری z10

طراحی و ساخت

Blackberry z10 500x500 تحلیل   گوشی موبابل BlackBerry Z10

گوشی بلک بری z10 اندازه ای مساوی با ۱۳۰ x 65.6 x 9 mm دارد که برای گوشی ای یک صفحه ۴٫۲″ چندان بزرگ نیست. هر چند مورد های بهتر از این را موجود است- Motorola Razr M/Razr i با اندازه ۱۲۲٫۵ x 60.9 x 8.3 mm و نمایشگر ۴٫۳″. فرق پهنای مشاهده شده ناشی از صفحه تصویر مفرق است : ۱۵:۹ برای Z10 و ۱۶:۹ برای Moto. به نظر می‌رسد که BlackBerry می‌توانست در خصوص فضای بالا و پایین نمایشگر، خوبتر عمل نماید . بااین‌حال اگر لحظه‌ای اندیشه کنیم می‌بینیم که swipeها در پیمایش نقش کلیدی دارند و در نتیجه BlackBerry بهانه ای برای این کار داشته است.

خبر بهتر آن است که در دست گرفتن BlackBerry Z10 کاملأ میتواند حس بهتر ی را بشما بدهد(هر چند میتوانست خوب باشد). این گوشی با وزن ۱۳۷ گرم بسیار خوش دست است و کار کردن با آن بسیار لذت بخش است .

BlackBerry در طراحی گوشی بلک بری z10 بسیار خوب عمل کرده است. این مجموعه کانادایی دستبعضی با کاراکتر مناسب را ساخته است-بدون آن که در طراحی کار اضافی و بیهوده انجام دهد.

ما از پانل پشتی پلاستیکی طرح‌دار آن بسیار راضی هستیم، زیرا نه تنها ظاهر قشنگ یی دارد، بلکه همین طور لمس آن می‌تواند حس خوب ی را به شما بدهد و چسبندگی آن دست هم عالی است. بخش جلو نیز بد نیست-هر چند شباهت‌های خیلی آن بـه iPhone ممکن است برخی افراد را غلط بیندازد.

در هر صورت، BlackBerry Z10 دستگاه زیبا یی به نظر می‌رسد، دستبعضی که تمام رفیق دارند آن را به افراد دیگر نشان دهند. نیز چنین حسی که این وسائل می‌دهد نیز جذاب توجه است، پس این امکان وجود دارد که ظاهر آن زود کسل‌کننده نشود.

کنترلگر ها

فرق کلیدی بین گوشی بلک بری z10 وبقیه رقبای هوشمند آن که روی پلتفرم های اصلی کار می‌کنند (iOS، Android و WP) عدم وجود هرگونه دکمه سخت افزاری در قسمت جلو است.

فقط چیزی که در زیر نمایشگر مشاهده می‌شود، سوراخ میکروفون است، در حالی که در بالا می‌توانید بلندگو را همراه سنسور ‌های مجاورت و نور محیطی مشاهده بکنید ، درحالی‌که دوربین جلو و LED status نیز در آنجا قراردارند. هیچ گونه دکمه فیزیکی غیر از دکمه پاور برای دسترسی به تلفن وجود ندارد، ولی گوشی بلک بری z10 گونه‌ای طراحی شده که نیازی بـه آن ندارد. در عوض، شما می‌توانید صرفاً یک swipe (سایش) عمودی را اعمال بکنید تا تلفن از خواب بیدار شود. بله این کار بـه طور کامل از حالت sleep امکان‌پذیر است-برخلاف راهکار Nokia N9 که باید دوباره روی آن ضربه بزنید تا بیدار شود و پس دست‌خود را روی آن کشیده تا قفل آن باز شود. اگر نگران هستید که ممکن است به‌طور اتفاقی آن را فعال بکنید ، می‌توانید این آپشن را از روی تنظیمات غیرفع ال نمایید و از Z10 بـه آموزش قدیمی مصرف بکنید .

UI مبتنی بر ژست (gesture) بدان معناست که نیازی به کنترلگر های بسیاری در اطراف وجود ندارد. در سمت راست می‌توانید دو دکمه صدا را مشاهده بکنید ، که از دکمه فرمان صوتی جدا شده‌اند. شما قادر هستید کلیدهای صدا را به گونه‌ای تنظیم بکنید که به عنوان کنترلگر موسیقی عمل کنند، و به شما امکان دهند ترک بعدی بروید. متأسفانه دکمه عکس جالب گیری در اینجا مشاهده نمی‌شود.

در زیر هیچ کنترلگری مشاهده نمی‌شود: شما تنها می‌توانید شکافی را برای قرار دادن سوزنی مشاهده بکنید که امکان باز کردن در باطری را فراهم می‌کند.

فقط چیزی که در پارت پشت تلفن مشاهده می‌شود، لنز دوربین ۸ megapxiel، فلش LED و لوگوی BlackBerry است. این لوگو دقیقأ در بالای فرستنده NFC قرار دارد و یک شاخص توانمند برای نقطه حداکثر سیگنال است . در زیر پانل پشت گوشی بلک بری z10، باطری جدا شدنی ۱۸۰۰ mAh به همراه دو اسلات کارت‌های microSIM و microSD قرار دارد که مورد دوم در حین روشن بودن دستگاه قابل تعویض است. ما بسیار شادمان هستیم که BlackBerry از بطری‌های داخلی (ثابت) مصرف نکرده است زیرا امروزه تعداد بسیاری از OEMها در حال اتخاذ این روند هستند .

یک نمایشگر عالی ۴٫۲″

گوشی بلک بری z10 از یک نمایش گر ۴٫۲″ با نسبت عکس ۱۵:۹ و رزولوشن WXGA (1280 x 768) پیکسل مصرف می‌کند. این اعداد منجربه تراکم پیکسل جالب تذکر ۳۵۵ ppi می‌شوند که بدان معناست که صفحه کاملاً روشن است و شما سختی می‌توانید هر از پیکسل ها را مشاهده بکنید . آن را نمی‌توان بهتر ی Oppo Find 5 با صفحه پنج اینچی ۱۰۸۰p آن دانست، اما بـه سختی می‌توانید فرق بین آن‌ها را تشخیص دهید. کیفیت عکس جالب نیز بسیار مناسب است. کنتراست بسیار خوب ی دارد، و زوایای دید کاملاً وسیع می باشند و رنگ‌ها پویا. گوشی بلک بری z10 در هیچ از این جنبه‌ها بهترین عملکرد بازار را بـه دست نمی‌دهد، اما در مجموع آن‌ها در سطح نزدیک بـه بهترین قرار دارد.

گوشی بلک بری z10 یک قدم بزرگی را نسبت بـه نسخه ‌های قبلی os برداشته است. اگر بخواهیم آن را تفسیر کنیم باید بگوییم که این شبیه جهش بزرگی است که ماکروسافت از winsubstr ws mobile به winsubstr ws phone داشت.. سیسـتم علت جدید هیچ ترسی از تجربه‌های نوین نداشته است و کاملاً برای تحت تأثیر قرار دادن شما طراحی شده است.بلک برری به طور معین کاری کهبقیه ین انجام می‌دهند نیز توجه کرده است. این سیسـتم علت دارای معین اتی از آندروید و ios دارد.

در اینجا عملکرد BB 10 را در مـدل Z10 ارزیابی می‌کنیم:

فقط لازم است یک در دست خود را از پایین صفحه بالا بکشید تا قفل Z10 باز شود (توجه بـه این نکته ارزش دارد که این سایش باعث فعال شدن صفحه می‌شود).جالب این است که دست از پایین بـه بالا حتی در حالتی که گوشی در حالت sleep است دستگاه روشن می شود .

خود lockscreen هم اطلاعات را بـه دست می‌دهد-زمان و تاریخ، وظیفه بعدی که در تقویم شما ثبت شده است ، شمارش گر پیام‌ها و میان‌بر دوربین. کشیدن انگشت از بالا بـه پایین ساعت را با یک رنگ قرمز تیره نشان می‌دهد. بار ضربه زدن روی صفحه می‌تواند آپشن تنظیم هشدار (آلارم) را فعال نماید .

app drawer بیشتر بخش‌های صفحه خانه را اشغال کرده است- و بـه صورت شبکه صفحه بندی شده از بین برهای تمام برنامه‌های نصب شده است. فشردن و نگه‌داشتن هر آیکن، حالت ویرایش را به شما نشان می‌دهد و این امکان را فراهم می‌آورد که آیکن ها را بازآرایی بکنید و برنامه‌ها را با یک بار ضربه زدنuninstall نمایید(مسلماًdelete کردن صرفاً مربوط به برنامه‌های غیر سیـستم ی است)

جابه‌جایی بین برنامه‌های کاربردی ژست یا حالت کشیدن انگشت سمت بالا برای باز کردن قفل گوشی انجام می‌شود. با اهمیت نیست شما در کجای اینترفیس قرار داد، این کار می‌تواند شما را صفحه تعویض وظایف (task switcher ) منتقل نماید . نکته‌ای که باید به آن توجه داشت آن است که وقتی شما انگشت را به سمت بالا می‌کشید و برنامه کاربردی فعال بـه پس‌زمینه منتقل می‌شود، شمارش گر پیام‌ها در سمت چپ آن برای خدمات پیام‌رسانی مختلف و پشتیبان هایblackberry 10 پدیدار می‌شود .نام آن را peek گذارده‌اند زیرا شما امکان می‌دهد پیام‌های دریافتی جدید را با حداقل وقفه مشاهده بکنید . اگر پیغام چندان با اهمیت نظر نمی‌رسد، شما می‌توانید همان‌جا انگشت را بـه پایین برگردانید و برنامه کاربردی فعال بازگردید.اگر منبع پیغام نمی‌تواند شما بگوید که پیغام ارزش دارد یا خیر و لازم باشد شما برنامه کنونی را پایین ببرید، می‌توانید انگشت را بـه سمت راست حرکت دهید. این حرکت پیوسته L شکل صفحه کنونی را بـه سمت راست منتقل می‌کند.

یک حالت سایش دیگر نیز وجود دارد که اکثرا ٌ ً بـه کار گرفته می‌شود- کشیدن دست از بالا. این عمل دو کاربری دارد. در صفحه خانه، این کار سایه‌ای از دکمه‌های پرکاربرد (مانند Settings, Rotation lock, Bluetooth, Wi-Fi, Alarm و اعلان ها) را نشان میدهد. در برنامه کاربردی، این کار فهرست اختصاصی از آپشن های برنامه کاربردی را دست می‌دهد(مانند کلید منو در آندروید ).

گوشی بلک بری z10 یک پردازشگر دو هسته‌ای Krait را بـه همراه دو گیگا بایت رم در دسترس قرار می‌دهد که برای اجرای Android کاملاً کافی بـه نظر می‌رسد. اما سیسـتم علت BB 10 بـه طور اختصاصی برای این سخت‌افزار ساخته شده است (یا بالعکس) و تمام چیز فوق‌العاده کار می‌کند.

صفحه نمایش ۴٫۲″ خوب ی واکنش نشان می‌دهد و حساسیت لازم را دارد. BlackBerry فضای کافی را در اطراف آن در نظر گرفته است تا کشیدن دست روی آن با راحتی لازم انجام شود.

زمان ی که به تمام حرکات دست عادت بکنید ، سرعت کار سیـستم علت BB 10 بسیار بالا خواهد بود، اما مساله آنست که در وهله اول بـه این جا برسید. این مشکلی است که ما تصور می‌کنیم Winsubstr ws 8 هم دارد – بدون وجود یک عنصر معین UI (مثلاً دکمه) کاربر باید مورد ‌های نامشهودی فعل و انفعال نماید که فقط زمانی باز می‌شوند که حرکت دست مناسب روی آن‌ها انجام گیرد. BlackBerry امیدوار است که مردم تبلیغات شرکت را دید ه و این حرکات را یاد بگیرند.

اگر کسی در مورد حرکات دست روی گوشی سردرگم نشود، اما مسلماً Hub تمام را گیج خواهد کرد.

هم اکنون که زمانی را گوشی بلک بری z10 گذراندیم، می‌توانیم کمی در خصوص چگونگی کارکرد OS نو حرف کنیم. ی شما به حرکات دست (ژست ها) عادت بکنید ، می‌توانید به بهتر ی از آن‌ها بهره بگیرید. در واقع آن‌چنان که ما بعد از کنار گذاشتن این گوشی، روی گوشی های Android خودمان نیز به جای فشردن دکمه Home انگشتمان را بالا و پایین می‌بردیم.

بااین‌حال این سیـستم علت نمی‌تواند محصول کامل و بی‌نقص باشد- مسائل ی در تقویم، دوربین وبقیه برنامه‌های کاربردی پیش آمد. و هر چند که بیشتر اوقات، اینترفیس کاملاً یکپارچه عمل می‌کند، ولی تأخیر هایی نیز در آن مشاهده می‌شود. و ما هنوز در مورد BlackBerry Link ، اتصال PC می‌گوییم که بسیار آزاردهنده است.

ورژن ۱۰٫۲ بلک برری همه برنامه های آندروید را ساپورت می نماید و شبیه گوشی های اندروید ی می توان به راحتی بر روی آن برنامه android را نصب کرد.

موسیقی پلیر بهتر ، ولی بدون اکولایزر

اینترفیس کاربری موسیقی پلیر گوشی بلک بری z10 کاملاً مشابه گالری عکس جالب و فیلـم پلیر است و دارای سه تب (tab) می‌باشد که اولی نشانگر آخرین موزیک های اضافه شده و آخرین موزیک های پخش شده است. مورد دوم، مجموعه موسیقی ‌ها را دست خواننده ، آلبوم و سبک کار مرتب می‌کند و سومی تمام playlistها را نشان میدهد.

اینترفیس اجرای Now بسیار آسان است و آلبوم در مرکز آن قرار می‌گیرد و کنترلگر های اجرا در اطراف هستند (حاوی دکمه‌های shuffle و repeat). اگر روی album art ضربه بزنید (و یا آن را بـه پایین بکشید)، فهرست playlist فعال را دریافت بکنید و بدین شکل می‌توانید بـه راحتی بین موسیقی ‌ها جابه‌جا شوید (کشیدن دست بین آهنگ ‌ها به سمت چپ و راست کارایی ندارد).

پیش کنترلگر اجرایی روی صفحه lockscreen و یا سایه نشان داده شده در بالای صفحه مشابه Android وجود ندارد و شما می‌توانید به جای آن از کلیدهای صدا مصرف بکنید . دکمه های ارتقا و کم شدن صدا می‌توانند اندازه آن را با فشردن های کوتاه تغییر دهند و یا فشردن زیاد ‌مدت بـه دکمه‌های قبلی/بعدی (در مورد موزیک ‌ها) تبدیل شوند. دکمه وسط play/pause است.

همین طور ، در تغییر صدا حین پخش موسیقی ، پنجره کوچک نشان داده شده شاخصه سطح صدا دارای کنترلگر های playback ، اطلاعات ترک و آلبوم می‌باشد. قراردادن آن‌ها در اینجا کمی عجیب است و هر بار که می‌خواهید از آن‌ها مصرف بکنید باید کلید صدا را بزنید- ما کاملاً ترجیح می‌دهیم که از کلیدهای سخت‌افزاری برای این کار بهره بگیریم.

پلیر موزیک دارای قابلیت DLNA است، درست شبیه گالری و فیلم جالب پلیرها. با این حال هیچ اکولایزری وجود ندارد و این یکی از ویژگی‌های اصلی است که آن توجه نشده.

خروجی ولوم کاملاً شفاف

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شرکت بازسازی ساختمان ، نوسازی منزل قدیمی و تعمیرات ساختمانی پارسا

شرکت بازسازی ساختمان ، نوسازی منزل قدیمی و تعمیرات ساختمانی پارسا این شرکت با سالها تجربه در …