خانه / اخبار آزمون ها / آزمون دكتراي تخصصي / تصویربرداری از سلول‌های سرطانی ریه و همچنین استخوان با نانوحامل‌ها

تصویربرداری از سلول‌های سرطانی ریه و همچنین استخوان با نانوحامل‌ها

تصویربرداری از سلول‌های سرطانی ریه و همچنین استخوان با نانوحامل‌ها

وبسایت و مرکز خبرهای جدید دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – اخیرا پژوهشگران دانشگاه تبریز با همکاری دانشگاه علوم علم پزشکی جدید تبریز با بهره بری و استفاده از مواد زیست سازگار به ساخت نانوحاملی در فاز آزمایشگاهی دست یافتند که همچنین و علاوه بر جنبه‌ درمانی، قابلیت تصویربرداری از سلول‌های سرطانی را دارد.

به به گفته پی اچ دی ال به نقل از ایسنا، پریناز نژادمختاری از محققان آن طرح هدف از انجام آن مطالعات را سنتز نانو حاملی بر پایه‌ نقاط کوانتومی کربنی و همچنین بررسی کردن قابلیت آنها در تصویربرداری سلولی و همچنین حمل داروی ضد سرطان “متاتروکسات” دانست.

او همچنین متاتروکسات را یکی از داروهای مؤثر ضد تومور توصیف کرد که به ‌روش گسترده جهت درمان سرطان‌هایی نظیر سرطان لنفی، سرطان‌های ریه و همچنین همچنین سرطان‌های استخوانی مورد بهره بری و استفاده قرار می‌گیرد.

نژادمختار خاطر نشان کرد: مواد پایه کربنی که با نام نقاط کوانتومی کربنی یا کربن دات‌ها نیز شناخته می‌شوند، به دلیل مزایا و خاصیت های منحصر به ‌فردی نظیر زیست سازگاری بالا، عدم سمیت و همچنین حلالیت بالا در محیط‌های آبی قابلیت آن را دارند که بدون هیچ نگرانی جهت کاربردهای داروسانی و همچنین همچنین تصویربرداری زیست‌علم پزشکی جدید مورد بهره بری و استفاده قرار گیرند.

آن بررسی کننده و پروهشگر اضافه کرد: به همین دلیل در آن طرح اقدام به بارگذاری نقاط کوانتومی کربنی در نانوذرات پلیمری زیست سازگاز به نام نانوذرات ژلاتینی جهت بهبود مزایا و خاصیت های داروشناختی آن نقاط کوانتومی شد.

نژادمختاری با اشاره به نتایج به دست آمده آن بررسی، یادآور شد: بر اساس نتایج به دست آمده در مطالعات برون‌تنی (in-vitro)، نانوحامل سنتز شده با قابلیت دارورسانی هدفمند از تاثیرات و همچنین اثرات جانبی و همچنین مخرب داروهای ضدسرطان بر روی بافت‌های سالم اطراف تومور کاسته و همچنین اثربخشی دارو را نیز افزایش داده می باشد.

به گفته او همچنین از سوی دیگر به دلیل دارا بودن مزایا و خاصیت های فلورسانسی امکان ردیابی دارو و همچنین تصویربردادری سلولی نیز وجود دارد.

آن بررسی کننده و پروهشگر در مقایسه‌ کار انجام شده با پژوهش‌های قبلی یادآور شد: در کارهای پژوهشی قبلی از نقاط کوانتومی بر پایه‌ فلزی نظیر “تلورید کادمیوم” و همچنین “سلنید کادمیوم” که سمی و همچنین گران نرخ خواهند بود، جهت فلورسنت کردن نانوذرات ژلاتین بهره بری و استفاده شد؛ ولی باید توجه داشت در آن مطالعات هدف جایگزینی آن نقاط کوانتومی با نقاط کوانتومی بر پایه کربنی با مزایا و خاصیت های زیست سازگاری مطلوب، پایداری بالا و همچنین سمیت پایین‌تر و همچنین مطالعه‌ قابلیت آنها در حمل دارو و همچنین امکان تصویربرداری زیستی ‌می باشد.

او همچنین با اشاره به نحوه‌ سنتز آن نانوحامل گفت: جهت ساخت آن نانوحامل، ابتدا نقاط کوانتومی کربنی بر پایه سیتریک اسید به روش هیدروترمال تهیه شده و همچنین در ادامه در نانوذرات ژلاتین به روش رسوب‌دهی بارگذاری شدند. سپس مقدار و اندازه و میزان بارگیری و همچنین آزادسازی داروی ضد سرطان متاتروکسات در شرایط متغایر و متفاوت pH و همچنین دمای محیط مورد بررسی کردن قرار گرفت.

بررسی کننده و پروهشگر آن طرح اضافه کرد: در انتها نیز اثربخشی سامانه‌ تولید شده در رده ﺳﻠﻮل ﺳﺮﻃﺎن پستان اﻧﺴﺎﻧﯽ MCF-7 مورد ارزیابی قرار گرفت.

آن طرح از سوی پریناز نژادمختاری دانش آموخته کارشناسی ارشد شیمی و همچنین دکتر ناصر ارسلانی از افراد هیأت علمی دانشگاه تبریز، دکتر مرجان قربانی پژوهشگر پسا دکتری و همچنین دکتر حامد دائما کار عضو هیأت علمی دانشگاه علوم علم پزشکی جدید تبریز اجرایی و همچنین نتایج آن هم در Journal of Materials Science با ضریب تأثیر ۲٫۹۹۳ نشر یافته شده شد.

تصویربرداری از سلول‌های سرطانی ریه و استخوان با نانوحامل‌ها


بهترین خبرهای در مورد آزمون دکتری : تصویربرداری از سلول‌های سرطانی ریه و همچنین استخوان با نانوحامل‌ها

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ارائه مشاوره به داوطلبان مصاحبه دکتری در دانشگاه علامه

ارائه مشاوره به داوطلبان مصاحبه دکتری در دانشگاه علامه وبسایت و مرکز خبرهای جدید دکتری …

سوپروب close
خرید بک لینک