سرخط خبرها
خانه / اخبار آزمون ها / آزمون دكتراي تخصصي / تغییرات آموزش عالی در سال جدید/ منتظر اجرای کدام وعده ها باشیم

تغییرات آموزش عالی در سال جدید/ منتظر اجرای کدام وعده ها باشیم

تغییرات آموزش عالی در سال شمسی جدید/ منتظر اجرای کدام وعده ها باشیم

آموزش عالی نیز همچون سایر حوزه ها در سال شمسی ۹۴ تغییرات جدید و تو و تازه ای را تجربه می کند،تغییراتی که وعده تحقق آنها در سال شمسی ۹۳ اعلام شده و همچنین حال ذی نفعان آموزش عالی و همچنین دانشگاهها در انتظار تحقق آن هم خواهند بود. 4373fcddab69bd3945aaae49da8504b7 تغییرات آموزش عالی در سال جدید/ منتظر اجرای کدام وعده ها باشیم

لایحه برخورد با تقلب در پایان نامه‌ها 

به به گفته روزنامه نویس و خبرنگار مهر، یکی از مهمترین تغییراتی که در سال شمسی ۹۴ قرار می باشد اجرایی می شود، ابلاغ لایحه برخورد با تقلب در پایان نامه‌ها می باشد. 

آن لایحه از اردیبهشت ۱۳۹۳ که دست یار حقوقی وزارت علوم در مورد آن هم سخن گفت به تا حال در پروسه های متنوع و گوناگون و مختلف اداری باقی مانده می باشد. سعدالله نصیری قیداری پیش از آن گفته بود معاونت حقوقی وزارت علوم در حال تدوین لایحه ای جهت پایان نامه هاست، بر آن اساس در صورتیکه دانشجویان تخلف علمی در مقالات و همچنین پایان نامه ها داشته باشند با آنان برخورد می شوند.

او همچنین ادامه داده بود: برخورد با آن تخلفات در حوزه استادان نیز در دست اقدام می باشد و همچنین هیأت های انتظامی استادان و همچنین کمیته های انضباطی دانشجویان در دانشگاهها می توانند به تخلفات مذکور رسیدگی کنند. 

در آبان ماه ۹۳ وحید احمدی دست یار پژوهشی وزارت علوم از تدوین نهایی آیین نامه برخورد با تقلب علمی خبر داد و همچنین یادآور شد: آن آیین نامه به زودی به دانشگاه ها ابلاغ می می شود. با توجه به آنکه به تا حال آیین نامه ای جهت برخورد با تقلب علمی نداشته ایم ولی باید توجه داشت آن آیین نامه جدید به صورت یک لایحه تنظیم شده از سوی وزارت علوم به هیات حکومت داده شده می باشد تا خلاهای قوانین و قانونی در آن باره برطرف و همچنین چگونگی برخورد با اشخاص متخلف در آن هم مشخص می شود.

در آخرین خبر در دی ماه ۹۳ دست یار پارلمانی وزارت علوم اعلام کرد لایحه برخورد با تقلب در پایان نامه ها جهت حکومت ارسال شده می باشد و همچنین بعد از کار در کمیسیون های تخصصی به مجلس ارسال خواهد شد. 

او همچنین ادامه داد:  آن لایحه جهت مباحث بیرون از آموزش عالی می باشد و همچنین پیگیر هستیم هرچه زودتر به مجلس برسد. ولی باید توجه داشت آنچه که به مباحث داخل وزارت علوم مرتبط می باشد، شیوه نامه ای می باشد که توسط وزارت علوم، تحقیقات و همچنین فناوری و همچنین وزارت بهداشت درمان و همچنین آموزش علم پزشکی جدید تدوین شده می باشد. براساس آن شیوه نامه، نحوه عملکرد دانشجویان و همچنین اساتید در ارتباط و رابطه با تنظیم مقالات و همچنین پایان نامه‌ها تدوین شده می باشد و همچنین در صورتی که تخلف صورت گیرد با آنها برخورد می می شود.

به نظر می رسد دانشگاه ها و همچنین دانشجویان و همچنین اساتید بایستی و حتما در انتظار اجرایی شدن آن قانون در سال شمسی ۹۴ باشند. 

افزایش شهریه دانشگاه آزاد 

دانشگاه آزاد بعد از تکذیب ها و همچنین اثبات و یا تایید های پی در پی درنهایت مشخص کرد که جهت سال شمسی ۹۴ نیز افزایش شهریه خواهد داشت. در جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد در اسفندماه ۹۳ افزایش شهریه دانشجویان تصویب شد و همچنین مقرر شد شهریه ثابت دانشجویان ورودی تا سال شمسی ۹۳ بدون افزایش و همچنین شهریه متغیر آنها ۱۵ قسمت و بخش افزایش یابد. همچنین جهت دانشجویان ورودی مهرماه ۱۳۹۴ شهریه ثابت به مقدار و اندازه و میزان ۱۵ قسمت و بخش و همچنین شهریه متغییر نیز به مقدار و اندازه و میزان ۱۵درصد افزایش پیدا می کند.

آن در حالی بود که دست یار پژوهشی دانشگاه آزاد بعد از آن هم تاکید کرد طبق صحبت های ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی تا فصل برگ ریزان پاییز ۹۴ هیچ گونه افزایش شهریه ای هم نخواهیم داشت. در واقع منظور آن می باشد که سال شمسی تحصیلی ۹۴ – ۹۳ افزایش نخواهد داشت که آن هم نیز خیلی زیاد مشخص می باشد زیرا و به درستی که دو ماه تا پایان ترم دوم ۹۴ – ۹۳ باقی نمانده می باشد! 

ولی باید توجه داشت در آن میان زاهدی ریاست کمیسیون آموزش مجلس یادآور شده می باشد دانشجویان دانشگاه آزاد به خاطر افزایش شهریه به آن کمیسیون شکایت کرده اند و همچنین ریاست دانشگاه آزاد جهت پاسخ در خصوص علت افزایش شهریه ها به کمیسیون آموزش می آید. 

او همچنین با گفتن آنکه در خصوص افزایش شهریه ۱۵ درصدی جهت سال شمسی ۹۴ چند مورد شکایت از سوی دانشجویان واحد های متنوع و گوناگون و مختلف دانشگاه آزاد به کمیسیون آموزش رسیده می باشد، گفت: لذا طی جلسه ای از میرزاده در خصوص علت افزایش شهریه دانشجویان در سال شمسی ۹۴ سوالاتی را مطرح خواهیم کرد. 

میرزاده ریاست دانشگاه آزاد نیز در آخرین روزهای کاری اسفند ۹۳ خاطرنشان کرد شهریه ثابت دانشجویان فعلی در سال شمسی ۹۴ افزایش نمی یابد. او همچنین تاکید کرد : اجرای طرح تجمیع پردیس های علوم و همچنین تحقیقات و همچنین همچنین نهاد مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی باعث شد تا هزینه های دانشگاه به مقدار و اندازه و میزان بسیاری کاهش پیدا کند، کاهش ۱۰ درصدی درآمدهای دانشگاه از طریق شهریه و همچنین تامین آن هم از طریق اجرای طرح های اقتصادی و همچنین دانش بنیان باعث شد شهریه ثابت دانشجویان فعلی در سال شمسی تحصیلی بعدی افزایش نیابد.

وام دانشجویان دکتری از ابلاغ تا حاشیه ها 

در سال شمسی ۹۳ جهت اولین بار تصویب شد که به دانشجویان دکتری در دوره هر روز خدا دانشگاه ها و همچنین مراکز پژوهشی وام تعلق بگیرد. 

دی ماه ۹۳ صندوق رفاه دانشجویان ضرب العجلی را به دانشگاهها در مورد وام دکتری اعلام کرد و همچنین مقرر شد دانشگاه ها لیست دانشـجویان واجـد شرایط جهت پرداخت وام ویژه دکتری را ارسال کنند. 

ولی باید توجه داشت چندی بعد از آن هم اعلام شد که وام دکتری دانشجویان پژوهشگاه‌ها حذف شده می باشد. بعد از پیگیری ها مشخص شد که صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم وام دکتری دانشجویان دکتری پژوهشگاه‌ها را حذف کرده می باشد و همچنین بعضی از دانشجویان دکتری شاغل در پژوهشگاه ها مشخص شد که آن وام ظاهرا به دانشجویان دکتری پژوهشگاه ها تعلق نمی گیرد. با اعتراض آن تیم از دانشجویان نسبت به تبعیض در پرداخت تسهیلات دست یار پژوهشی وزارت علوم اعلام کرد: وام دکتری به دانشجویان پژوهشگاه ها و همچنین مراکز پژوهشی هر روز خدا تعلق می گیرد. دکتر وحید احمدی در گفتگو با مهر یادآور شد که آن وام حذف نشده و همچنین به دانشجویان دکتری هر روز خدا پژوهشگاه‌ها و همچنین مراکز پژوهشی هر روز خدا تعلق می گیرد. 

او همچنین ادامه داد: تنها و فقط در بند اول بخشنامه وام دکتری که به صندوق رفاه دانشجویان ارسال شده یک اشتباه گرفته شده بود که آن اشتباه رفع شد با مسئولان صندوق رفاه دانشجویان نیز صحبت شد که آن وام به دانشجویان دکتری پژوهشگاه ها و همچنین مراکز پژوهشی هر روز خدا نیز تعلق گیرد.

در حال حاضر دستورالعمل پرداخت وام ویژه دانشجویان هر روز خدا دکتری از سوی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به دانشگاه ها ابلاغ شده می باشد. اعتبار وام مذکور صرفا به دانشجویانی که حداقل ۲ سال شمسی تحصیلی به فراغت از تحصیل شان باقی مانده باشد، تعلق می گیرد همچنین به گرفتن کنندگان پژوهانه و همچنین دانشجویانی که بدهی معوقه دارند وام تعلق نمی گیرد . همچنین دانشجویان متقاضی وام ویژه دکتری، از وام تحصیلی نمی توانند بهره بری و استفاده کنند. 

دست یار پژوهشی وزارت علوم یادآور شده می باشد صندوق رفاه دانشجویی درحال بررسی کردن می باشد تا هرچه زودتر وام دانشجویان دکتری عملیاتی می شود. 

افزایش علاقمندی دانشگاه های ایرانی به پذیرش دانشجویان خارجی در سال شمسی ۹۴ 

با آنکه دانشگاه های ایرانی در تلاش خواهند بود که دانشجویان بیشتری از نقاط متنوع و گوناگون و مختلف دنیا را جذب کنند ولی باید توجه داشت هنوز چندان موفق نبوده اند و همچنین از آن رو برنامه جذاب و جالب و خوب های بسیاری در سال شمسی ۹۴ به صورت عملیاتی در دست اجرا قرار دارد که پذیرش دانشجوی خارجی در کشور گسترش یابد. 

دکتر صمد حاج جباری مدیرکل دانشجویان غیرایرانی نهاد مسائل دانشجویان وزارت علوم از توسعه پذیرش دانشجویان غیرایرانی با هزینه آزاد در سال شمسی جاری خبر داده و همچنین گفته می باشد برنامه جذاب و جالب و خوب های مختلفی در قسمت و بخش پذیرش دانشجویان غیرایرانی طراحی و همچنین تدوین شده می باشد. شامل آن برنامه جذاب و جالب و خوب ها، توسعه پذیرش دانشجویان غیرایرانی با هزینه آزاد، استاندارد سازی مراکز آموزش زبان فارسی، محتوای دروس و همچنین ساعت درسی ویژه دانشجویان غیرایرانی می باشد.

مدیرکل دانشجویان غیرایرانی نهاد مسائل دانشجویان افزود: قرار می باشد جهت تیم های متنوع و گوناگون و مختلف از آن دانشجویان برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی ویژه ای انجام گیرد به عنوان مثال جهت دانشجویان عرب زبان که حروف مشابه با ما دارند یک مدل برنامه جذاب و جالب و خوب، جهت دانشجویان تاجیکی زبان که گویش آنها با ما یکی بوده و همچنین از نظر نوشتاری با ما متغایر و متفاوت خواهند بود، یک مدل دیگر آموزش طراحی می شود. جهت دانشجویانی از کشورهای آفریقا، اروپا و همچنین روسیه که گویش و همچنین الفبای آنها با ما متغایر و متفاوت می باشد یک مدل برنامه جذاب و جالب و خوب ویژه آن دانشجویان طراحی می می شود تا در آن سه قسمت و بخش به استاندارد مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری دست یابیم.

دانشگاه علوم علم پزشکی جدید تهران نیز از دیگر دانشگاه هایی می باشد که دانشجویانی از  ۲۷ کشور دنیا در آن هم تحصیل می کنند. دکتر علی جعفریان ریاست دانشگاه علوم علم پزشکی جدید تهران خاطرنشان کرد: آن دانشگاه تمرکز خود را در جذب دانشجویان خارجی و همچنین گسترش ارتباطات بین‌المللی قرار داده می باشد. 

جعفریان بابیان آنکه درهای دانشگاه بر روی تمامی دانشجویان خارجی در سراسر دنیا باز می باشد، تأکید کرد: از همه سفیران و همچنین دیپلمات‌های کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف دعوت می‌کنم تا به‌منظور گسترش ارتباطات، از دانشکده‌ها و همچنین وبسایت و مرکز خبرهای جدید‌های متنوع و گوناگون و مختلف دانشگاه در هر زمان که تمایل دارند دیدار و همچنین بازدید کنند.

در آن میان نشست های دوجانبه مسئولان وزارت خانه های علوم و همچنین بهداشت با وزرای مرتبط در سایر کشورها نیز باره ساز پذیرش دانشجویان خارجی در ایران می باشد. در همین ارتباط و رابطه در نشست مشترک وزیر علوم سوریه با قائم مقام وزیر بهداشت و همچنین دست یار آموزشی آن وزارت خانه در مورد همکاری علمی و همچنین تبادل استاد و همچنین دانشجو در ایران و همچنین سوریه مطرح شد که دانشگاه های ایرانی می توانند مدارک تحصیلی شان را براساس معیارهای کشور مبدا مورد بررسی کردن قرار دهند و همچنین دانشجوی بین المللی داشته باشند.

در عین حال یادآور شد که سیاست جدید وزارت بهداشت ایران تبادل دانشجو می باشد و همچنین دانشگاه های علوم علم پزشکی جدید کشورمان، با توجه به ظرفیت های خود آمادگی پذیرش دانشجو در تمام مقاطع تحصیلی را دارند و همچنین به ۳ دانشگاه علوم علم پزشکی جدید تهران، شهید بهشتی و همچنین شیراز اجازه داده شده تا مدارکی که جهت دانشجویان خارجی صادر می کنند، متناسب با نیازهای کشور میزبان باشد. 

ضمن آنکه وزارت بهداشت بخشی از شهریه دانشجویان سوری و همچنین لبنانی را جهت تحصیل در رشته های تخصصی دستیاری، فوق تخصصی و همچنین دکتری تخصصی تقبل می کند. در درجه اول کشورهای همسایه بعد کشورهای اسلامی و همچنین بعد سایر کشورها دراولویت پذیرش دانشجوی خارجی خواهند بود.

در دانشگاه آزاد نیز جذب ۲۰ برابری دانشجویان خارجی در سال شمسی ۹۳ رخ داده می باشد و همچنین میرزاده ریاست دانشگاه آزاد اسلامی در آن ارتباط و رابطه شامل اقدامات راهبردی دانشگاه آزاد در حوزه بین الملل را افزایش ۲۰ برابری پذیرش دانشجویان خارجی، انعقاد تفاهم نامه همکاری علمی با دانشگاهها و همچنین موسسات پژوهشی بین المللی، فعال سازی مجدد واحد آکسفورد و همچنین شروع به کار دو مرکز همکاریهای بین المللی آکسفورد (OICC) و همچنین کالج زبان آکسفورد (OLC) عنوان کرد.

او همچنین یادآور شده می باشد: اخذ موافقت تاسیس واحدهای دانشگاهی در کشورهای عربی اسلامی و همچنین تصویب، تاسیس و همچنین پیاده سازی و راه اندازی دانشگاه بین المللی تیم D۸ به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد آیت الله آملی در دستور کار قرار گرفته می باشد.

دانشگاه های متنوع و گوناگون و مختلف کشور نیز به صورت مستقل برنامه جذاب و جالب و خوب هایی جهت پذیرش دانشجوی خارجی عنوان کرده اند که از آن هم جمله می قدرت به دانشگاه دولتی بجنورد، دانشگاه سوره، پذیرش دانشجوی عراقی در دانشگاه امیرکبیر و همچنین پذیرش دانشجوی خارجی در پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران اشاره کرد. 

آن در حالی می باشد که محمد فرهادی وزیر علوم نیز از افزایش سهم دانشگاهها از دانشجوی خارجی با فعال کردن دیپلماسی علمی خبر داده می باشد. 

فرهادی خاطرنشان کرد : نظام آموزش عالی کشور و همچنین مراکز تحقیقاتی، بایستی و حتما ارتباطات بین‌المللی خود را اکثرا و بیشتر از قبل توسعه دهند و همچنین بایستی و حتما دیپلماسی علمی را فعال کنیم و همچنین موانع بر سر راه دیپلماسی علمی را هموار کنیم. همچنین در راستای آن کار، ضوابط و همچنین آیین‌نامه‌ها را تسهیل می کنیم. در حال حاضر سهم ما از پذیرش دانشجوی خارجی نیم قسمت و بخش می باشد که طی برنامه جذاب و جالب و خوب ششم، بایستی و حتما به بالای شش تا هفت قسمت و بخش برسد. دانشگاه‌ها بایستی و حتما ساختار پذیرش دانشجوی خارجی، تبادل استاد، نمایش کرسی‌های ایران‌شناسی را در دانشگاه‌ها، ساخته یا ایجاد و همچنین تسهیل کنند.

تغییرات آزمونی در سال شمسی ۹۴ از دکتری نهاد سنجش تا دستیاری علم پزشکی جدید

از زمان نمایش اولین آزمون نیمه متمرکز دکتری در سال شمسی ۸۹ آن آزمون همچنان تغییراتی را تجربه می کند. ولی باید توجه داشت در آخرین تغییرات دکتر ابراهیم خدایی ریاست نهاد سنجش از امکان بازگشت به پیشنهاد سال شمسی ۸۹ سخن گفته می باشد. او همچنین یادآور شده می باشد: ممکن می باشد تغییراتی در آزمون دکتری رخ دهد.

او همچنین گفت: همانطور که می دانید سال شمسی ۸۹ نهاد سنجش طرحی کارشناسی را پیشنهاد داده بود که بر اساس آن هم قرار بود نهاد سنجش آزمون دکتری را به صورت عمومی (GRE) برگزار کند و همچنین در نهایت کارنامه ای را در اختیار دانشگاهها قرار دهد. آن هم زمان مقرر شده بود که آزمون دوبار در سال شمسی در بهار و همچنین فصل برگ ریزان پاییز برگزار می شود ولی باید توجه داشت بنا به دلایلی آن اتفاق رخ نداد و همچنین آزمون دکتری به سمت آزمون متمرکز و همچنین اختصاصی رفت. 

ریاست نهاد سنجش گفت: در نهایت اراده و تصمیم راسخ گرفته شده که به آن هم پیشنهاد ابتدایی و اولیه نهاد سنجش که کارشناسی هم شده بود برگردیم و همچنین آزمون به صورت عمومی و همچنین بیش از یک بار در سال شمسی برگزار می شود. به آن ترتیب کارنامه داوطلب در آن آزمون در اختیار دانشگاه ها قرار می گیرد و همچنین دانشگاه ها نقطه برش خود را به داوطلبان اعلام می کنند و همچنین پذیرش بر اساس آن هم صورت می گیرد. 

او همچنین افزود: آن آن هم نقطه ای می باشد که ما به دنبال آن هم هستیم یعنی سنجش از پذیرش جدا می شود. از سوی دیگر تکرار آزمون در سال شمسی مزیت های متعددی به همراه دارد هم هنگام و زمانی که تکرار می می شود استرس را کاهش می دهد و همچنین هم اعتباربخشی آن هم بهتر صورت می گیرد. البته موضوع نمایش آزمون دوبار در سال شمسی و همچنین سایر تغییرات مشروط به تصویب و همچنین ابلاغ وزارت علوم می باشد. زمان نمایش و همچنین تغییرات در مواد امتحانی بعد از آنکه به قطعیت برسد در بهترین زمان اجرا به صورت مناسب اطلاع رسانی می می شود.

همچنین دست یار آموزشی پیشین وزارت بهداشت از تغییرات گسترده در آزمون دستیاری سال شمسی بعدی که مقدمات آن هم در سال شمسی ۹۴ برگزار می می شود، خبر داد. دکتر ضیایی یادآور شده می باشد: طرح تحول پذیرش دستیار تخصصی علم پزشکی جدید به تصویب رسید و همچنین بر اساس آن هم از آزمون سال شمسی ۹۵ تغییرات مهمی در نحوه پذیرش دستیار تخصصی رخ می دهد و همچنین سهم آزمون کتبی کاهش می یابد.

او همچنین تاکید کرد: آن تغییرات در راستای آن رخ می دهد که در آزمون دستیاری بایستی و حتما غیر از تست چهارجوابی عوامل غیره ای هم مد نظر قرار گیرد. ۵ زیر تیم جراحی های اصلی(ماژور)، جراحی های فرعی (مینور)، کودکان، داخلی و همچنین سایر دروس تعریف شده می باشد که هر کدام ضریب های متفاوتی دارند و همچنین فرد بایستی و حتما نمره تراز بندی شده را هر زیر تیم را کسب کند. آن نمره ۸۵ قسمت و بخش نمره اصلی فرد را تشکیل می دهد. آن امر کمک می کند که فرد به رشته مورد علاقه خودش نزدیک تر می شود.

ضیایی یادآور شد: معدل علم پزشکی جدید عمومی اشخاص هم خیلی زیاد مهم می باشد که نمرات تراز شده اشخاص در آزمون تاثیر ۵ درصدی خواهد داشت. در واقع معدل علم پزشکی جدید عمومی داوطلبان آزمون دستیاری به صورت تراز شده در نمره نهایی ۵ قسمت و بخش تاثیر دارد. ۱۰ قسمت و بخش نمره فرد نمره پیش کارورزی داوطلب خواهد بود که آن نمره نیز بر اساس فرمول های آماری در سال شمسی های متنوع و گوناگون و مختلف تراز شده و همچنین قابل مقایسه خواهند بود. حداکثر تعداد رشته های انتخابی هم تغییر می کند. در حال حاضر در بعضی از کشورها تعداد انتخاب تنها به یک انتخاب محدود می باشد و همچنین یا حداکثر پنج انتخاب. ولی باید توجه داشت داوطلبان در انتخاب محل محدودیتی ندارند. ضمن آنکه انتخاب رشته قبل از آزمون انجام می گیرد.

او همچنین خاطرنشان کرد: تغییر مهم غیره ای که در آموزش علم پزشکی جدید رخ داده آن می باشد که هر فردی که می خواهد در دوره دستیاری ادامه تحصیل دهد بایستی و حتما ۹ ماه دوره علم پزشکی جدید عمومی بگذراند. فرد بایستی و حتما توانایی یک پزشک عمومی را به روش کامل داشته باشد. البته آن تغییر در کارگروه معین به تصویب رسیده و همچنین هنوز به تصویب نهایی شورای آموزش علم پزشکی جدید و همچنین تخصصی نرسیده می باشد. در حال حاضر جزئیات اجرایی آن هم مورد بحث قرار دارد.

http://www.phdl.net/phd-test-news-site/%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%B1-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7-9250
تازه ترین و جدیدترین خبرهای در مورد آزمون دکتری : تغییرات آموزش عالی در سال شمسی جدید/ منتظر اجرای کدام وعده ها باشیم

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

عمده‌ترین مشکل دانشگاه‌ها ساخته یا ایجاد رشته‌ها بدون توجه به بعدی شغلی می باشد

عمده‌ترین مشکل دانشگاه‌ها ساخته یا ایجاد رشته‌ها بدون توجه به بعدی شغلی می باشد وبسایت …

سوپروب close
خرید بک لینک