خانه / اخبار دانشگاهها / اخبار دانشگاه پيام نور / تغییرات مهم انتخاب رشته کنکور سراسری سال ۹۴

تغییرات مهم انتخاب رشته کنکور سراسری سال ۹۴

تغییرات مهم انتخاب رشته کنکور سراسری سال شمسی ۹۴

به نقل از پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (PNUNA.COM) : ابراهیم خدایی امروز در نشست خبری اعلام نتایج ابتدایی و اولیه کنکور ۹۴ با تشریح تغییرات انتخاب رشته در آزمون امسال گفت : نتایج ابتدایی و اولیه آزمون سراسری ۹۴ در روز سه شنبه ۳۰ تیرماه بر روی وبسایت و مرکز خبرهای جدید نهاد سنجش قرار گرفته می باشد و همچنین فرآیند انتخاب رشته داوطلبان مجاز نیز در روزهای ۵ تا ۱۰ مردادماه انجام خواهد شد.

 
نشر پاسخنامه ها در روز چهارشنبه ۳۱ تیرماه

او همچنین افزود: پاسخنامه ۷۵ هزار فرد یا شخص اول علوم ریاضی، تجربی و همچنین انسانی و همچنین ۱۰ هزار فرد یا شخص اول هنر و همچنین زبان نیز بعد از کارنامه در روز چهارشنبه ۳۱ تیرماه همزمان با نشر دفترچه راهنمای انتخاب رشته نشر یافته شده شده می باشد. زمان اعلام نتایج رشته های شامل شرایط خاص و همچنین تیم هنر نیز ۴ مردادماه خواهد بود.

خدایی اظهار داشت: نرم افزار انتخاب رشته مجازی از روز پنجشنبه اول مردادماه بر روی وبسایت و مرکز خبرهای جدید نهاد سنجش قرار گرفته و همچنین داوطلبان می توانند به همراه ویژه نامه انتخاب رشته از آن هم جهت تخمین شانس قبولی خود بهره بری و استفاده کنند.

 

قوانین جدید جهت سهمیه ایثارگران

او همچنین یادآور شد: یک تغییر شکلی در دفترچه راهنمای انتخاب رشته بوجود آمده می باشد که رشته ها را بر اساس دانشگاهها تجمیع کرده ایم. همچنین قانون سهمیه ایثارگران بر اساس قانون تصویب شده و مصوب قانون مجلس تغییراتی داشته می باشد و همچنین مقدار و اندازه و میزان ظرفیت از ۲۰ قسمت و بخش به ۲۵ قسمت و بخش افزایش و همچنین حد نصاب در تیم علم پزشکی جدید از ۸۰ به ۷۰ قسمت و بخش آخرین نمره کاهش داشته می باشد.

 

اعمال سهمیه ۳۰ درصدی منطقه ها و مناطق محروم جهت رشته های علوم علم پزشکی جدید

ریاست نهاد سنجش آموزش کشور گفت: بر اساس قانون تصویب شده و مصوب قانون مجلس شورای اسلامی ۳۰ قسمت و بخش ظرفیت رشته های علم پزشکی جدید، دندانپزشکی و همچنین داروسازی به استانهای محروم و همچنین استانهایی که از سوی وزارت بهداشت اعلام می می شود، اختصاص یافته می باشد. ولی باید توجه داشت نقطه مهم آن می باشد که افرادی که آن رشته ها را در آن منطقه ها و مناطق انتخاب می کنند بایستی و حتما سه برابر مدت تحصیل تعهد خدمت بدهند.

 

تعهد سه برابری خدمت جهت پذیرفته شدگان در سهمیه منطقه ها و مناطق محروم علوم علم پزشکی جدید

او همچنین افزود: داوطلبان توجه کنند که در صورتی که می خواهند در منطقه ها و مناطق خود بمانند و همچنین ۳ رشته دکتری حرفه ای را بر اساس ظرفیت منطقه ها و مناطق محروم انتخاب کنند، بایستی و حتما تعهد خدمت بدهند و همچنین همچنین و علاوه بر آن هم تنها بعد از گذراندن قستی از تعهد، می توانند ادامه تحصیل دهند. پذیرفته شدگان در آن ظرفیت، امکان تغییر رشته و همچنین محل ندارند. ضمن آنکه تنها در محدوده اعلام شده امکان کار دارند. آن امر به منظور ماندگاری نیروهای علم پزشکی جدید در منطقه ها و مناطق محروم طراحی شده می باشد.

خدایی با اشاره به تغییر دیگر انتخاب رشته گفت: پیش از آن جهت انتخاب رشته های شامل شرایط خاص و همچنین نیمه متمرکز محدودیت وجود داشت و همچنین داوطلبان بایستی و حتما از اولویت ۳۰ به بعد رشته های خود را درج می کردند ولی باید توجه داشت دیگر آن محدودیت وجود ندارد. رشته های خاص هنر نیز در روزهای ۸ و همچنین ۹ و همچنین ۱۶ مردادماه آزمون عملی خود را برگزار می کنند.

او همچنین در مورد نرم افزار انتخاب رشته یادآور شد: آن نرم افزار بر اساس آخرین نمرات و همچنین متناسب با ظرفیت، امکان قبولی را جهت داوطلب اعلام می کند. ضمن آنکه نهاد سنجش جهت مشاوران آموزش پرورش دوره های آموزشی برگزار کرده می باشد که بهتر بتوانند داوطلبان را راهنمایی کنند.
 

تقریبا همه اشخاص مجاز به انتخاب رشته شده اند

ریاست نهاد سنجش آموزش کشور با اشاره به آمار داوطلبان و همچنین ظرفیت پذیرش گفت: تعداد ۸۷۷ هزار فرد یا شخص در آزمون سراسری ثبت نام و همچنین ۷۹۶ هزار فرد یا شخص در آزمون شرکت کردند. کمتر از ۱۰ قسمت و بخش غایب داشتیم که نشان می دهد داوطلبان واقعی با تعداد خروجی های دبیرستان ها همخوانی دارد. پشت صف کنکور در حال کاهش می باشد و همچنین تقریبا همه اشخاص مجاز به انتخاب رشته شده اند.

او همچنین افزود: از میان ۷۹۶ هزار فرد یا شخص تعداد ۷۶۷ هزار و همچنین ۲۵۷ فرد یا شخص ظرفیت داریم که ظرفیت پذیرش در علوم ریاضی ۲۸۰ هزار و همچنین ۲۴۷ فرد یا شخص، ظرفیت پذیرش در علوم تجربی ۲۲۷ هزار و همچنین ۲۲۰ فرد یا شخص، ظرفیت پذیرش در علوم انسانی ۲۱۹ هزار و همچنین ۲۱۵ فرد یا شخص، ظرفیت پذیرش در هنر  ۱۸ هزار و همچنین ۱۹۶ فرد یا شخص و همچنین ظرفیت پذیرش در زبان ۲۲ هزار و همچنین ۳۷۹ فرد یا شخص می باشد.
 

ظرفیت هر روز خدا ۱۲۸ هزار و همچنین ۵۱۶ فرد یا شخص می باشد

خدایی گفت: ظرفیت هر روز خدا ۱۲۸ هزار و همچنین ۵۱۶ فرد یا شخص می باشد و همچنین سایر ظرفیتها به تیم های پیام نور، غیرانتفاعی، مجازی، پردیس خودگردان و همچنین فرهنگیان اختصاص دارد.

او همچنین اظهار داشت: با احتساب ظرفیت دانشگاه آزاد و همچنین سایر دانشگاهها، ۷۵درصد کل ظرفیت آموزش عالی به پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی اختصاص یافته می باشد. با همین شیب کنونی می توانیم به قانون اعمال سوابق تحصیلی مبنی بر پذیرش ۸۵درصد براساس سوابق تحصیلی دست یابیم.
 

ظرفیت ۸ هزار و همچنین ۵۵۳ نفری جهت سه رشته علم پزشکی جدید، دندانپزشکی و همچنین داروسازی

ریاست نهاد سنجش با اشاره به ظرفیت سه رشته علم پزشکی جدید، دندانپزشکی و همچنین داروسازی گفت: ظرفیت آن رشته ها با توجه به مساعدت وزارت بهداشت نسبت به سال شمسی قبل اضافه شده و همچنین از تعداد ۷ هزار و همچنین ۷۰۰ فرد یا شخص سال شمسی قبل به ۸ هزار و همچنین ۵۵۳ فرد یا شخص افزایش پیدا کرد. ولی باید توجه داشت داوطلبانی که می خواهند از ظرفیت منطقه ها و مناطق محروم بهره بری و استفاده کنند حتما به قسمت تعهدات توجه کنند.
 

شانس قبولی ۵۰ درصدی در تیم تجربی

او همچنین در مورد شانس قبولی در کنکور گفت: با توجه به ظرفیت اعلام شده پذیرش در علوم انسانی و همچنین علوم ریاضی به صورت ۱۰۰ درصدی امکان پذیر می باشد ولی باید توجه داشت در تیم تجربی شانس پذیرش ۵۰ قسمت و بخش می باشد.

 

نتایج نهایی کنکور نیمه شهریورماه ۹۴ اعلام می می شود

ریاست نهاد سنجش اضافه کرد: نتایج نهایی نیمه شهریورماه ۹۴ اعلام می می شود. آزمون سراسری سال شمسی ۹۵ نیز بعد از ماه رمضان برگزار می می شود و همچنین در زمان اعلام نتایج یک فشردگی خواهیم داشت.

خدایی در مورد احتمال تغییرات در مقدار و اندازه و میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور گفت: از دبیرستانها نقل از های متعددی به ما می رسد که درصدهای مختلفی را اعلام می کنند ولی باید توجه داشت هر گونه تغییر بایستی و حتما به تصویب شورای سنجش و همچنین پذیرش برسد و همچنین بعد از آن هم اعلام می شود.

او همچنین در مورد مقدار و اندازه و میزان رشد پذیرش در دوره های هر روز خدا گفت: رشد ظرفیت پذیرش در دوره های هر روز خدا در مدت ۳۰ سال شمسی قبل شیب محدودی داشته می باشد و همچنین در مقابل امسال نیز در دوره های پیام نور و همچنین غیرانتفاعی افزایش ظرفیت نداشتیم. ولی باید توجه داشت پیش بینی می می شود که با آن روند بسیاری از واحدهای دانشگاهی یا بایستی و حتما تجمیع شوند یا تغییر ماهیت دهند.

 

http://pnuna.com/1394/05/%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D9%87%D9%85-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%B1%DB%8C-94.html
بهترین خبرهای جدید دانشگاه پیام نور : تغییرات مهم انتخاب رشته کنکور سراسری سال شمسی ۹۴

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

آغاز ۱۳ طرح تبادل علمی با ترکیه/ همکاری علمی با ایتالیا و همچنین آلمان

آغاز ۱۳ طرح تبادل علمی با ترکیه/ همکاری علمی با ایتالیا و همچنین آلمان …

سوپروب close
خرید بک لینک