سرخط خبرها
خانه / اخبار آزمون ها / آزمون دكتراي تخصصي / تمایل نخبگان جهت بازگشت به کشور در صورت فراهم شدن شرایط کار و همچنین تسهیلات

تمایل نخبگان جهت بازگشت به کشور در صورت فراهم شدن شرایط کار و همچنین تسهیلات

تمایل نخبگان جهت بازگشت به کشور در صورت فراهم شدن شرایط کار و همچنین تسهیلات

وبسایت و مرکز خبرهای جدید دکتری ‌( www.PhDL.Net ) – عضو هیات علمی پژوهشکده سیاست‌گذاری علم،فناوری و همچنین صنعت دانشگاه صنعتی شریف در “نشست نخبگان متخصص بازگشته به کشور”، از تمایل ۶۰ الی ۷۰ درصدی نخبگان جهت بازگشت به کشور در صورت فراهم شدن تسهیلات و همچنین شرایط کاری مناسب خبر داد و همچنین با گفتن آنکه طی سه سال شمسی قبل حداقل ۱۰۰۰ فرد یا شخص آن اشخاص به کشور بازگشته‌اند، خاطرنشان کرد: ۵۰ قسمت و بخش نخبگان خارج از کشور اطلاعی از برنامه جذاب و جالب و خوب حمایتی ما و همچنین بنیاد ملی نخبگان ندارند.

به نقل از پی اچ دی ال به نقل از ایسنا، بهرام صلواتی در آن نشست که امروز ۱۱ مرداد در پژوهشگاه علوم و همچنین فناوری انرژی برگزار شد، به موضوع مهاجرت و همچنین “بازگشت ایرانیان تحصیل کرده و همچنین متخصص به کشور” پرداخت و همچنین گفت: در کشور ما به پدیده “مهاجرت” به شکل اغراق شده‌ای نگاه می‌می شود و همچنین اکثرا و بیشتر از آنکه بر روی آن موضوع بررسی انجام دهیم، نگران آن هم هستیم.

او همچنین محدود نبودن آن پدیده به کشور ایران را یادآور شد و همچنین افزود: در حال حاضر تعداد مهاجران در دنیا از ۷۰ میلیون به ۲۵۰ میلیون رسیده می باشد. آن رویه همچنین طی ۵۰ تا ۷۰ سال شمسی قبل با شیب تندی در ایران پیش رفته و همچنین در چند سال شمسی قبل ۱۳۰ قسمت و بخش افزایش یافته می باشد.

عضو هیات علمی پژوهشکده سیاست‌گذاری علم، فناوری و همچنین صنعت دانشگاه صنعتی شریف، با گفتن آنکه اکثرا و بیشتر بار مهاجرت بر دوش اشخاص تحصیل کرده می باشد، از تغییر مقصد اول آن دانشجویان(آمریکا) خبرداد و همچنین افزود: پیش بینی ما آن می باشد که مهاجرت در بعدی نزدیک با شیب تندتری نیز افزایش می‌یابد و همچنین چنانکه مطرح شد، به تا حال اکثرا و بیشتر مهاجرت‌ها به مقاصد تحصیلی بوده می باشد که آن رویه نیز تغییر می کند.

صلواتی با اشاره به آنکه عوامل کششی و همچنین رانشی جهت مهاجرت و همچنین بازگشت به کشور در آن پژوهشکده مورد بررسی کردن قرار گرفته می باشد، طرح فوق را طرحی بین ایران و همچنین دانشگاه مانهایم آلمان معرفی کرد و همچنین ادامه داد: ۷۵ قسمت و بخش شرکت کنندگان در آن طرح خارج از کشور و همچنین ۲۵ قسمت و بخش آن هم‌ها نیز داخل ایران بوده‌اند.

او همچنین تاکید کرد: از آن نمونه آماری ۸۶ الی ۸۷ قسمت و بخش اشخاص ویزای تحصیلی یا آکادمیک داشته‌اند. همچنین اکثر آن هم‌ها در مقطع دکتری تحصیل کرده و همچنین آن نیز قابل حدس می باشد که رشته تحصیلی اکثر آن اشخاص رشته‌های فنی بوده می باشد.

عضو هیات علمی پژوهشکده سیاست‌گذاری علم، فناوری و همچنین صنعت دانشگاه صنعتی شریف از نشر آن طرح در قالب مقاله طی ماه نوامبر خبر داد و همچنین افزود: صرف نظر از انگیزه قوی آن اشخاص جهت ادامه تحصیل، بهره‌مندی از گرنت‌ها و همچنین کیفیت آموزشی بالاتر، ۴۱ قسمت و بخش آن هم‌ها سطح حقوق و همچنین تناسب دخل و همچنین خرج زندگی را مهم‌ترین انگیزه جهت خروج از کشور اعلام نموده اند، آن در حالی می باشد که ۸۰ الی ۹۰ قسمت و بخش آن اشخاص پیش از مهاجرت مشغول به کار بوده و همچنین نیز ۵۰ قسمت و بخش آن هم‌ها از قراردادهای پیمانی و همچنین مدت‌دار برخوردار بوده‌اند.

صلواتی در همین باره پایداری انگیزه‌های علمی و همچنین معیشتی خروج تحصیل کردگان ایرانی یا افرادی که از کانال تحصیلی مهاجرت می‌کنند را یادآور شد و همچنین اضافه کرد: مهم‌ترین انگیزه جهت مهاجرت در دنیا در کوهورت(همگروهی) ۲۵ تا ۴۰ سال شمسی، میل به داشتن مدارک تحصیلی و همچنین سابقه کاری می باشد.

او همچنین تشریح کرد: بالای ۷۰ قسمت و بخش فارغ‌التحصیلان در دنیا میل به کار کردن در کشورهای دیگر را دارند، بنابراین شیب تند مهاجرت در ایران نیز چندان نگران کننده نیست، البته بایستی و حتما دید که آن موضوع در بعدی چه وضعیتی پیدا می‌کند.

عضو هیات علمی پژوهشکده سیاست‌گذاری علم، فناوری و همچنین صنعت دانشگاه صنعتی شریف با گفتن آنکه به واسطه اکوسیستم نوآوری ساخته یا ایجاد شده در آمریکای شمالی و همچنین چین آن قسمت و بخش پایین‌تر می باشد، اضافه کرد: امکان استخدامی و همچنین فعالیت در دانشگاه و همچنین مراکز تحقیقاتی بالاترین انگیزه اشخاص جهت ماندن می باشد.

صلواتی، تصریح کرد: کمتر از نصف ایرانی‌ها مقصد ابتدایی و اولیه را مشخص کردن می‌کنند، آن در حالی می باشد که کمتر از ۳۰ قسمت و بخش اشخاص نیز اطلاعات کافی از جایی که می‌خواهند بروند را دارا خواهند بود.

او همچنین همچنین پیوندهای عاطفی و همچنین خانوادگی ایرانیان خارج از کشور با داخل را مهم‌ترین فاکتور جهت بازگشت آن هم‌ها دانست و همچنین گفت: در میان مهاجران تحصیل کرده ۷۰ قسمت و بخش مهم‌ترین انگیزه خود را جهت بازگشت به کشور انتقال دانش گفتن نموده اند.

عضو هیات علمی پژوهشکده سیاست‌گذاری علم، فناوری و همچنین صنعت دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: ۶۰ الی ۷۰ قسمت و بخش آن اشخاص گفته‌اند، در صورتی که شرایط کاری و همچنین تسهیلات خوبی در کشور فراهم می شود، به ایران برمی‌گردیم، آن در حالی می باشد که ۵۰ قسمت و بخش آن هم‌ها اطلاعی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حمایتی ما ندارند.

صلواتی تاکید کرد: به تا حال ۵۰ قسمت و بخش سبد مهاجرتی ما شامل اشخاص تحصیل کرده بوده که با افزایش انگیزه‌های اقتصادی جهت اشخاص دیگر جامعه (شامل کارگران، معلمان و همچنین غیره…) سهم آن هم‌ها از مهاجرت افت کرده، ولی باید توجه داشت آن رویه همچنان با سیر صعودی ادامه خواهد داشت.

او همچنین در پایان از بازگشت هزار فرد یا شخص از نخبگان به کشور و همچنین اهدای گرند به آن هم‌ها طی سه سال شمسی قبل خبر داد و همچنین تاکید کرد: در آن باره پلتفرم‌های ارتباطی آنلاین بایستی و حتما تقویت می شود.

به نقل از پی اچ دی ال به نقل از ایسنا، پژوهشکده سیاست‌گذاری علم و همچنین فناوری و همچنین صنعت دانشگاه صنعتی شریف تلاش دارد با تمرکز بر حوزه سیاست‌گذاری مهاجرت، همراه با اجرای فعالیت‏‌های متنوع و گوناگون و مختلف مطالعاتی و همچنین ترویجی در جهت بهبود اوضاع سیاست‌گذاری مهاجرت، به ویژه در حوزه مهاجرت نخبگان و همچنین تحصیل‌کردگان، گام بردارد. بر همین اساس اهداف کلی تیم سیاست‌گذاری مهاجرت و همچنین برنامه جذاب و جالب و خوب های آن هم، تبیین دلایل و همچنین تاثیرات و همچنین اثرات مهاجرت به عنوان یکی از پدیده‌های مهم جامعه جوون ایران، شناسایی و همچنین رصد اوضاع نخبگان ایرانی در کشورهای میزبان، شناسایی راهکارهای بهره‌گیری از ظرفیت‌های مهاجران ایرانی خارج از کشور و همچنین کمک به توسعه روابط آن هم‌ها با صنایع و همچنین جوامع آکادمیک کشور می باشد، که به دنبال آن هم چرخه دانش در سطح بین‌الملل جریان یابد و همچنین نهایتاً به نقطه مرجعی جهت بررسی کردن و همچنین تحلیل روندهای مهاجرتی در کشور، سیاست‌گذاری، و همچنین انجام فعالیت‌های اجرایی مقتضی در حوزه مهاجرت تغییر پیدا کردن می شود.

تمایل نخبگان برای بازگشت به کشور در صورت فراهم شدن شرایط کار و تسهیلات


تازه ترین و جدیدترین خبرهای در مورد آزمون دکتری : تمایل نخبگان جهت بازگشت به کشور در صورت فراهم شدن شرایط کار و همچنین تسهیلات

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ارائه مشاوره به داوطلبان مصاحبه دکتری در دانشگاه علامه

ارائه مشاوره به داوطلبان مصاحبه دکتری در دانشگاه علامه وبسایت و مرکز خبرهای جدید دکتری …

سوپروب close
خرید بک لینک