خانه / اخبار آزمون ها / آزمون دكتراي تخصصي / توسعه دانشگاه‌ها در ۸ سال گذشته دودمان آموزش عالی را به باد داد

توسعه دانشگاه‌ها در ۸ سال گذشته دودمان آموزش عالی را به باد داد

توسعه دانشگاه‌ها در ۸ سال شمسی قبل دودمان آموزش عالی را به باد داد

وزیر سابق علوم، تحقیقات و همچنین فناوری با اشاره به توسعه کمی آموزش عالی در کشور عنوان کرد: توسعه کمی آموزش عالی دانشگاه‌ها در هشت سال شمسی قبل دودمان آموزش عالی را به باد داد.

به نقل از روزنامه نویس و خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان، دکتر رضا فرجی دانا در نخستین گردهمایی ملی خیرین آموزش عالی که در مشهد برگزار شد، با گفتن آنکه ما ۲۷ دانشگاه بالای ۴۰ سال شمسی قدمت داریم، اظهار کرد: ولی باید توجه داشت در هشت سال شمسی قبل ۵۰ دانشگاه و همچنین ۹موسسه آموزش عالی به آن تعداد اضافه شدند که تنها توسعه کمی داشتند و همچنین فاقد پشتوانه کیفی بودند.

او همچنین با اشاره به تاثیر توسعه کیفی دانشگاه‌ها، اظهار کرد: یکی از تاثیرات توسعه کیفی دانشگاه‌ها آن می باشد که در صورتی که دانشجو بداند آنچه که آموخته جهت او مفید می باشد حتما به رشته خود بازگشته و همچنین از مجموعه‌ای که در آن هم آموزش دیده حمایت می‌کند.

ریاست هیات مدیره بنیاد حامیان دانشکده فنی دانشگاه تهران اظهار کرد: یکی از بزرگترین کمک‌های ثبت شده به آموزش عالی مرتبط به کمکی می باشد که یک خیر به دانشگاه هاروارد آمریکا کرد، در آن کمک ۴۰۰ میلیون دلاری چند کلید واژه مهم وجود دارد که بایستی و حتما به آن هم توجه می شود.

فرجی دانا تصریح کرد: “جان پولسون” کسی که چنین کمکی به دانشگاه هارواد کرده و همچنین در آن ارتباط و رابطه می‌گوید آن حرکت هدیه‌ای جهت بهبود اوضاع بشریت و همچنین انسان‌هاست.

او همچنین تاکید کرد: هدیه به دانشگاه بایستی و حتما در جهت بهبود اوضاع کلی انسان‌ها باشد در واقعیت و حقیقت انگیزه ما از کمک بایستی و حتما کمک به انسان باشد.

وزیر سابق علوم با اشاره به سخنان یک اندیشمند در خصوص دانشگاه، آن هم را معبد انسانیت توصیف کرد و همچنین افزود: آن فیلسوف دانشگاه را معبد انسانیت و همچنین خود را کاهن آن معبد توصیف می کند و همچنین می‌گوید که من پاسدار ارزش‌های آن معبد هستم. در واقع ما با دانشگاه به عنوان معبد انسانیت سرو کار داریم و همچنین آن معبد بایستی و حتما از هر نوع آلودگی به دور باشد.

فرجی دانا تاکید کرد: دانشگاه معبد انسانیت بوده و همچنین نباید مورد هجمه قرار گیرد چه مسئولان و همچنین چه شهروندان و مردم شهر بایستی و حتما از دانشگاه صیانت کرده و همچنین آن هم را در چنین موقعیت بالایی ببینند.

او همچنین با اشاره به کمک‌های جان پولسون به دانشگاه هاروارد، خاطرنشان کرد: پولسون می گوید «آنچه در هاروارد آموختم جهت کسب موفقیت‌هایم ضروری بود و همچنین در واقع دانشگاه هاروارد اساس موفقیت‌های من بود، در واقعیت و حقیقت آموزش دانشگاهی بایستی و حتما از دانشجو فردی مفید بسازد.

وزیر سابق علوم تاکید کرد: دانشگاه‌های ما بایستی و حتما مکانی باشند که فارغ‌التحصیلانی با آن زاویه‌دید پرورش دهند، یک فارغ‌التحصیل دانشگاهی بایستی و حتما احساس کند که دانشگاه مفید می باشد.

فرجی دانا با اشاره به تفاوت‌های جزئی دانشگاه هاروارد و همچنین تهران، اظهار کرد: دانشگاه هاروارد تنها ۲۱ هزار دانشجو دارد، آن درحالیست که ما در دانشگاه تهران شاهد تحصیل ۵۵ هزار دانشجو هستیم، در هاروارد جهت آن تعداد دانشجو ۵۰۰۰ استاد وجود دارد که آن رقم نسبت به استاد به دانشجو را بین چهار و همچنین پنج متغیر می‌کند.

او همچنین ادامه داد: آن دانشگاه ۱۷ هزار کارمند ، ۹ دانشکده، ۱۶۰ رشته تحصیلی و همچنین ۴۱برنده جایزه نوبل دارد، به عنوان نمونه در مقطع دکتری مدیریت دانشکده هاروارد ۴۰ دانشجو تحصیل نموده اند آن درحالی می باشد که در همین رشته در دانشگاه تهران ۴۰۰ دانشجو در مقطع دکتری مشغول تحصیل خواهند بود.

فرجی دانا تصریح کرد: بایستی و حتما کمی به آن عدد و همچنین رقم‌ها اندیشید در صورتی که امروز دانشگاه هاروارد یک مکتب حقوقی ساخته یا ایجاد می‌کند به واسطه کثرت دانشجویان نیست اتفاقا تعداد کم دانشجو موجب آن مساله شده می باشد، در صورتی که دانشجو ببیند آنچه که آموخته مفید می باشد به قبل خود بازگشته و همچنین جهت حفظ جامعه خود به آن هم کمک می‌کند.

او همچنین گفت: دانشگاه هاروارد امروز ثمره دانشی که به دانشجویانش آموخته را می‌چیند ، مطمئنا آن ثمره با کمیت‌گرایی حاصل نخواهد شد.

فرجی دانا با اشاره به تعداد فارغ‌التحصیلان دانشکده فنی دانشگاه تهران، گفت: هنگامی که ما جهت کمک دست به سوی دانش‌آموختگان آن دانشکده دراز می‌کنیم آنها هیچ دریغی نمی‌کنند آن به آن دلیل می باشد که آن فارغ‌التحصیلان تمام دستاوردهای امروز خود را ناشی از آموخته‌های دانشکده فنی تهران می‌دانند.

او همچنین ادامه داد: در طول هفت سالی که از عمر بنیاد حامیان دانشکده فنی دانشگاه تهران می گذرد تا کنون ۱۲ میلیارد تومان به ما کمک شده می باشد، آن کمک‌ها موجب احداث یک خوابگاه و همچنین حمایت از دانشجویان و همچنین .. شده می باشد.

فرجی دانا تاکید کرد: فارغ‌التحصیلان آن دانشکده جهت حفظ کیفیت دانشکده فنی دانشگاه تهران ارزش قائل می باشد و همچنین به همین جهت به آن هم کمک می کند.

او همچنین در قسمت و بخش غیره ای از سخنان خود با اشاره به تاثیر کمک‌های خیرین جهت توسعه آموزش عالی، اظهار کرد: اهمیت کیفیت‌آفرینی در توسعه آموزش عالی بایستی و حتما جهت بنیاد خیرین دانشگاهی روشن باشد، در وزارت خانه نیز بایستی و حتما نیازهای مجموعه‌های متنوع و گوناگون و مختلف را روشن کنیم در غیر آن صورت راه توسعه با مشکل مواجه خواهد شد.

فرجی دانا با گلایه از توسعه کمی آموزش عالی در کشور، عنوان کرد: به عنوان نمونه کشور ما سومین کشور در جهان می باشد که مهندس تولید می‌کند، رتبه اول آن جایگاه با ۴۵۰ هزار فارغ‌التحصیل مرتبط به کشور روسیه و همچنین رتبه دوم با ۲۷۶ فارغ‌التحصیل به آمریکا اختصاص دارد، رتبه ما با ۲۷۳ هزار فارغ‌التحصیل در رشته‌های مهندسی در جایگاه سوم می باشد.

عضو هیات موسس بنیاد حامیان علم و همچنین فناوری با اشاره به اهداف آن بنیاد خاطرنشان کرد: از بزرگترین اهداف بنیاد کیفیت آفرینی می باشد.

فرجی دانا تصریح کرد: در جلسه‌ای که قرار بود مصوبه‌ای در حکومت اصلاحات تصویب می شود، ریاست جمهور آن هم حکومت گفت:«افرادی که می‌خواهند جهت آن موضوع کاری کنند پیش قدم شوند»، امیدواریم امروز هم افرادی که می‌خواهند جهت توسعه کیفی آموزش عالی و همچنین جهت ایران کاری کنند پیش قدم شوند.

انتهای پیام

http://www.phdl.net/phd-test-news-site/%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%AF%D9%88%D8%AF%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-10329
برترین خبرهای در مورد آزمون دکتری : توسعه دانشگاه‌ها در ۸ سال شمسی قبل دودمان آموزش عالی را به باد داد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

عمده‌ترین مشکل دانشگاه‌ها ساخته یا ایجاد رشته‌ها بدون توجه به بعدی شغلی می باشد

عمده‌ترین مشکل دانشگاه‌ها ساخته یا ایجاد رشته‌ها بدون توجه به بعدی شغلی می باشد وبسایت …

سوپروب close
خرید بک لینک