خانه / اخبار آزمون ها / آزمون كارشناسي ارشد / تکنولوژی در خدمت کاهش مخاطرات سیل

تکنولوژی در خدمت کاهش مخاطرات سیل

تکنولوژی در خدمت کاهش مخاطرات سیل

شاید به جرات بتوان گفت هیچ حادثه طبیعی در جهان همچون سیل مرگبار و همچنین مخرب‌ نیست. لزوما هر منطقه‌ای که باران‌زا باشد، نسبت به سیل هم آسیب‌پذیر می باشد، ولی باید توجه داشت بارندگی تنها دلیل وقوع سیل نیست. اکثر نقاط کره زمین در معرض خطر سیلاب قرار دارند و همچنین تقریبا نقاط محدودی یافت می‌می شود که وقوع سیل در آنها نگرانی ساخته یا ایجاد نمی‌کند.

به نقل از ایسنا، سیل به معنی طغیان کردن آب، زیر آب رفتن قسمت و بخش گستره‌ای از زمین و همچنین خروشان شدن آب می باشد. در خلال یا بعد از یک بارندگی شدید، مقدار دبی رودخانه به سرعت افزایش یافته و همچنین در پس نتیجه آن می شود که آب از بستر عادی خود سرریز و همچنین دشت سیلابی و همچنین منطقه ها و مناطق اطراف را در بر می‌گیرد. اصولاً بزرگی سیل‌ها و همچنین تکرار آن هم‌ها در طول زمان تابع شدت بارندگی، نفوذپذیری زمین و همچنین وضع توپوگرافی منطقه می باشد.

امروزه به دلیل دخالت‌های بی‌رویه در بسیاری نقاط که قبلاً سیل نمی‌آمده، طغیان‌های بزرگی دیدن می‌می شود. فعالیت بشر به چند صورت احتمال وقوع سیل را افزایش می‌دهد. از آن هم جمله می‌قدرت به ساختمان‌سازی در دشت سیلابی رود و همچنین اشغال قسمت و بخش‌هایی از آنکه باعث کاهش ظرفیت طبیعی رود می‌می شود، اشاره کرد.

شهرسازی‌ها و همچنین حذف گیاهان باعث کاهش مقدار آب نفوذی و همچنین افزایش آب سطحی می‌می شود. حجم زیاد آب از یک طرف بر بزرگی طغیان می‌افزاید و همچنین از طرفی با افزایش فرسایش، رسوباتی به وجود می‌آورد که با برجای گذاشتن آن هم‌ها ظرفیت بستر اصلی رود کاهش می‌یابد. سیل‌های ناگهانی و همچنین فاجعه‌آمیز اغلب بر اثر تخریب سدها و همچنین بندها، ساخته یا ایجاد می‌می شود.

تغییرات اقلیمی و همچنین افزایش سطح دریاها، باعث افزایش خطر سیل در سراسر جهان، به ویژه در منطقه ها و مناطق ساحلی و همچنین پایین ساحلی شده می باشد. افزایش دما همراه با گرم شدن کره زمین وقوع سیلاب را تشدید می‌کند. در همین حال، ذوب شدن یخچال‌های طبیعی و همچنین سایر عوامل موجب افزایش سطح دریا می‌می شود که باعث ساخته یا ایجاد خطرات ناشی از سیلاب‌های طولانی مدت و همچنین ناگهانی همچون در ونیز ایتالیا و همچنین جزایر مارشال می‌می شود.

خسارت سالانه ۴۰ میلیارد دلاری سیل در آسیا

در واقع باران بیش از حد، شکستن سدها، ذوب سریع برف یا یخ می‌تواند در مجاورت رود گسترش یافته منجر به سیلاب می شود. سیلاب ساحلی زمانی اتفاق می‌افتد که طوفان یا سونامی پهناور و بزرگ موجب پیشروی دریا می شود. در اکثرا و بیشتر سیل‌ها ساعت های طولانی و زیاد یا حتی روزها قبل امکان هشدار به ساکنین به منظور تخلیه را می‌دهند. ولی باید توجه داشت در پاره‌ای از مواقع سیلاب‌ها زمان هشدار و همچنین پیشگیری را از اشخاص سلب می‌کند.

براساس نقل از نهاد همکاری‌های اقتصادی و همچنین توسعه، سیل‌ها سالانه بیش از ۴۰ میلیارد دلار در آسیا خسارت ساخته یا ایجاد می‌کنند. در ایالات متحده، تلفات متوسط نزدیک به هشت میلیارد دلار در سال شمسی می باشد. تلفات مردن و مرگ در اثر وقوع سیلاب در دهه‌های اخیر به بیش از ۱۰۰ فرد یا شخص در سال شمسی افزایش یافته می باشد.

زمانی که سیلاب‌ها فروکش می‌کنند، منطقه ها و مناطق آسیب دیده اغلب در گل فرو می‌روند. آب باقی مانده ممکن می باشد با مواد مضری همچون آفت کش‌ها، مواد سوختی و همچنین فاضلاب آلوده می شود. ساکنین ناحیه سیل زده اغلب از کمبود آب آشامیدنی سالم رنج می‌برند و همچنین آن معظل منجر به شیوع بیماری‌های مرگبار در آب همچون تیفوئید، هپاتیت A و همچنین وبا می‌می شود.

57858686 تکنولوژی در خدمت کاهش مخاطرات سیل

چین گذرگاه سیلاب‌های مرگبار در دنیا

از چین می‌قدرت به عنوان گذرگاه سیلاب‌های مرگبار در دنیا نام برد. در دره رودخانه‌های چین، سیلاب بارها میلیون‌ها فرد یا شخص را به کام مردن و مرگ کشانده می باشد. در فهرستی از “مخرب‌ترین سیلاب‌های تاریخ جهان” به نقل از وبسایت و مرکز خبرهای جدید “رَنکِر” می‌قدرت از سیل ۱۸ اوت ۱۹۳۱ رود “یانگ‌تسه” در چین نام برد که منجر به مردن و مرگ حدود ۳.۷ میلیون فرد یا شخص شد. سیل ۲۸ سپتامبر ۱۸۸۷ رود “زرد” چین نیز یکی دیگر از مرگبارترین سیل‌های تاریخ می باشد که ۹۰۰ هزار فرد یا شخص را به کام مردن و مرگ کشاند. آن رودخانه در ژوئن ۱۹۳۸ باز هم سیل مهیبی را تجربه کرد که منجر به مردن و مرگ ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار فرد یا شخص شد.

سیلاب ۸ اوت سال شمسی ۱۹۷۵ سد “بنچیائو” در چین عامل مردن و مرگ و همچنین میر ۱۷۱ تا ۲۳۰ هزار فرد یا شخص در چین شد. رود یانگ‌تسه در سال شمسی ۱۹۳۵ میلادی باز هم در سیلابی مهیب ۱۴۵ هزار فرد یا شخص را کشت. یکم اوت سال شمسی ۱۹۷۱ “هانوی” و همچنین “دلتای رود قرمز” در ویتنام شمالی حدود ۱۰۰ هزار فرد یا شخص تلفات جانی داشت. بیش از ۱۰۰ هزار فرد یا شخص در سیل ۱۶ می سال شمسی ۱۹۱۱ “جیانگسو” و همچنین “آن هم‌هوئی” چین جان خود را از دست دادند.

گواتمالا با تلفات ۴۰ هزار نفری در ۲۷ سپتامبر ۱۹۴۹ دچار سیل شد. بنگلادش آوریل و همچنین ژوئن ۱۹۷۴ منجر به مردن و مرگ ۲۸ هزار و همچنین ۷۰۰ فرد یا شخص شد. در آمریکا سیل و همچنین گِلرود در دسامبر سال شمسی ۱۹۹۹ وارگاس در ایالت وارگاسِ ونزوئلا بین ۱۰ تا ۳۰ هزار فرد یا شخص را کشت.

راهکار کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف جهت مقابله با سیل

جهت رفع خطر سیل، بسیاری از حکومت‌ها مجبور خواهند بود که ساکنین منطقه ها و مناطق مستعد سیلاب را بیمه سیل کنند و همچنین مقررات ساختمانی جهت ساخت ساختمان‌های مقاوم در برابر سیل، با درجات متنوع و گوناگون و مختلف، تنظیم کنند. تلاش‌های گسترده جهت کاهش و همچنین هدایت سیل‌های اجتناب ناپذیر، موجب شد تا بعضی اقدامات مهندسی بلندپروازانه شامل سیستم گسترده نیواورلئان و همچنین سد سازی‌های پهناور و بزرگ در هلند ارتقا یابد. چنین تلاش‌هایی همچنان ادامه دارد، زیرا تغییرات آب و همچنین هوایی در منطقه ها و مناطق آسیب پذیر ادامه دارد.

57858690 تکنولوژی در خدمت کاهش مخاطرات سیل

تخلیه هوشمندانه سیلاب

همکاری مشترک بین Fujitsu ،EYEfi و همچنین Downer راه حل IoT را جهت کاهش خطر سیل ارائه می‌دهد. آن طرح با موافقت شورای محدوده یارا در ایالت ویکتوریا استرالیا به صورت پایلوت اجرا شد. راه حل IoT شامل سنسورهای هوشمند تحت شبکه، فن‌آوری و همچنین نرم افزار ابری، تشخیص زودهنگام وقوع سیلاب می باشد که به کمک آن هم فعالیت‌های بازسازی، تعمیر و همچنین نگهداری اولویت‌بندی شده و همچنین از آب گرفتگی جاده‌ها جلوگیری می‌می شود.

در ملبورن استرالیا نیز ۲۸ مارس ۲۰۱۸ همکاری مشترکی بین Downer ،Fujitsu و همچنین EYEfi یک آزمایش موفقیت آمیز از آن راه حل هوشمند تخلیه ارائه شد که به روش قابل توجهی کاهش خطر سیل را به دلیل جریان بیش از حد تخلیه آب‌های طوفانی ساخته یا ایجاد می‌کند. آن روش از شبکه‌ای از سنسورها جهت نظارت بر تخلیه در زمان بهره بری و استفاده می‌کند. آن روش مستلزم و نیاز به بازرسی تخلیه دستی را از بین می‌برد و همچنین امکان استقرار تیم‌های واکنش و همچنین تعمیر و همچنین نگهداری را قبل از آنکه تخلیه مسدود و همچنین موجب سیل می شود، فراهم می‌آورد.

با بهره بری و استفاده از سنسور دوربینی و همچنین سیستم سونار، راه حلی جهت نظارت بر سطح آب و همچنین جریان آب در حوضه‌های آبی سیلابی طراحی شده می باشد و همچنین هشدارهایی را به تیم‌های عملیاتی می‌دهد تا از انفجار پیش از وقوع حادثه جلوگیری می شود. سنسورهای صوتی در تخلیه آب‌های طوفان جاده‌ای نصب شده و همچنین سطوح آب را مقدار و اندازه گیری می‌کنند. با آن امکان بررسی کردن هر روز خدا چاله‌های آب فراهم می‌می شود.

آن تکنولوژی به سرعت به ما اطلاع می‌دهد که یک انسداد وجود دارد، بنابراین می‌توانیم فردی را بلافاصله بفرستیم و همچنین قبل از آنکه عوارض ناشی از سیل اکثرا و بیشتر می شود بتوانیم محوطه را پاک کنیم.

57858691 تکنولوژی در خدمت کاهش مخاطرات سیل

توقف سیلاب قبل از وقوع

“Opti” یک کمپانی آمریکایی می باشد که طرحی جهت کنترل سیل ارائه کرده می باشد. به کمک آن روش سیل قابل پیش‌بینی می باشد و همچنین آب باران را به مکانی که امن باشد هدایت و همچنین ذخیره می‌کند. در حال حاضر بیش از ۱۱ میلیون دلار جهت آن طرح سرمایه‌گذاری شده می باشد. یکی از راه‌هایی که شهرها و روستاها را در برابر سیل‌ها محافظت می‌کند، بهره بری و استفاده از استخرهای نگهداری می باشد. آب باران به آن حوضچه‌ها رفته و همچنین ذخیره می‌می شود. ولی باید توجه داشت سیلاب‌های پهناور و بزرگ گاهاً ناشی از سرریز حاصل سدبندها می باشد. Opti جهت جلوگیری از سرریز شدن سد با کمک نرم افزار امکان نظارت و همچنین پیش‌بینی‌های آب و همچنین هوایی و همچنین همچنین تنظیم مقدار و اندازه و میزان آب در استخرهای را می‌دهد

Opti، مبتنی بر سیستم‌های مدیریت آب آشامیدنی زیرزمینی با فناوری ابری ارتباط برقرار و همچنین آب و همچنین هوا را پیگیری می‌کند. آن سیستم‌ها آب را به داخل و همچنین خارج از دریاچه‌های شهری، حوضچه‌های نگهداری، مخازن، لوله‌ها و همچنین حتی تالاب‌های ساخته شده کنترل می‌کنند. سیستم Opti یک شیر تخلیه از راه دور دارد که بعد از پیش‌بینی وقوع سیل می‌قدرت از آن هم بهره بری و استفاده کرد. سیستم به تدریج آب اضافی را به گونه‌ای پخش می‌کند که رودخانه‌های نزدیک را خروشان نسازد. آن تکنولوژی بعد از یک فاجعه پهناور و بزرگ طبیعی، سیل را از بین نمی‌برد، ولی باید توجه داشت Opti می‌گوید که می‌تواند به کاهش آسیب کمک کند. آن طرح در حال حاضر در بیش از ۱۳۰ وبسایت و مرکز خبرهای جدید در ۲۱ ایالت در آمریکا در شهرهای اصلی شامل نیویورک، پیتسبورگ و همچنین شیکاگو نصب شده می باشد. با تخلیه آب قبل از بارندگی، مخازن، دریاچه‌ها یا حوضچه‌ها ظرفیت نگهداری آب خیلی زیاد بیشتری را در هنگام بارش باران شدید پیدا می‌کنند.

ذخیره آب در پشت بام

در حالی که Opti از فن آوری خود جهت مدیریت و همچنین هدایت آب زیرزمینی بهره بری و استفاده می‌کند، یک شرکت دیگر، تمرکز را در پشت بام‌ها قرار می‌دهد. Rainbank یک سیستم جدید و تو و تازه می باشد که پشت بام‌ها را به مخازن تغییر پیدا کردن می‌کند. سیستم آن هم در حال حاضر بر روی سقف اداره آب در نیواورلئان کار می‌کند. آن سیستم مانند Opti از فن آوری ابری متصل به شبکه نیز بهره بری و استفاده می‌کند. به جای حوضچه‌ها، از پشت بام‌ها جهت نگهداری آب در طول باران‌های سنگین بهره بری و استفاده می‌می شود و همچنین بعد از آن هم طوفان‌ها به آرامی آزاد می‌شوند.

آن دستگاه از راه دور کنترل می‌می شود و همچنین با سرور در سیستم ابری در ارتباط می باشد. سرور الگوریتم‌ها را اجرا می‌کند، به ارزیابی سیلاب می‌پردازد و همچنین زمان شدیدترین دوره طوفان را تخمین می‌زند. تکنولوژی Rainbank نسبتاً ارزان می باشد. به تا حال آن سیستم در دوازده شهرهای فیلادلفیا، میلواکی و همچنین سنت لوئیس در پشت بام‌ها تعبیه شده می باشد.

بهره بری و استفاده از سد جهت مهار آب

در انگلستان، مهندسان سدسازی موانعی مدرن و همچنین متحرک جهت جلوگیری از سیل در امتداد رودخانه تایمز طراحی نموده اند. آن سد متحرک از پوسته‌های براق و همچنین فولادی هیدرولیک فولاد توخالی ساخته شده می باشد. آن سدها شامل دروازه جهت تخلیه آب خواهند بود که در صورت مستلزم و نیاز، دروازه‌های آب متوقف می‌می شود تا آب را از طریق جریان آب رودخانه کنترل و همچنین سطح امنیت رودخانه تایمز را حفظ کنند. در یک موقعیت کم آبی آب در زیر سد جریان می‌یابد.

خشکاندن دشت‌های زیر آب

بعضی کشورها از روش خشکاندن دشت‌هایی که زیر آب رفته اند بهره بری و استفاده می‌کنند. از دستگاهی جهت آن منظور بهره بری و استفاده می‌می شود که با گاز شهری و همچنین دیگر سوخت‌ها کار می‌کند. پمپ کف کش جهت مکیدن آب و همچنین پاشیدن آن هم بر روی شعله دارد. در هر ساعت ۲ هزار متر مکعب آب را تبخیر می‌کند (در هر ۲۴ ساعت یک عرصه ۱۰ هکتاری که تا نیم متر آب سطح آن هم را پوشانده خشک می‌کند) و همچنین از همه مهم‌تر آنکه بخار آب را به گونه‌ای پراکنده می‌کند که امکان تشکیل مجدد ابر و همچنین بارش وجود ندارد.

57858703 تکنولوژی در خدمت کاهش مخاطرات سیل

توربین‌های بادی

بین سال شمسی‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۹۷، هلندی‌ها یک شبکه پیچیده از سدها، اسلایدها، قفل‌ها، دیوارها و همچنین موانع را جهت متلاشی کردن جریان طوفان طراحی کردند. یکی از چشمگیرترین پروژه‌های هلندی‌ها سد “Oosterschelde” می باشد که به جای ساختن یک سد معمولی، سدی می باشد با دروازه‌های متحرک.

آبراهه هوشمند

هلند آبراهه ای با توربین‌های بادی و همچنین دروازه‌های سفید دارد که در سال شمسی ۱۹۹۷، جهت مقابله با طوفان طراحی شده می باشد. هنگامی که سطح آب افزایش می‌یابد، دیوارهای کامپیوتری به یکدیگر نزدیک شده و همچنین آب مخازن را به شکلی تغییر می‌دهد که وزن آب دیواره‌ها را به روش قابل توجهی کاهش می‌دهد و همچنین از عبور آب جلوگیری می‌کند.

حوضچه‌های متحرک

حوضچه‌های متحرک در سال شمسی ۱۹۶۰ تکمیل شده می باشد. یکی از سه حوضچه متحرک یا سدها در امتداد رود راین در هلند قرار دارد. دو دروازه انحصاری عظیم جهت کنترل آب و همچنین تولید برق در رودخانه لک در نزدیکی روستای Hagestein قرار دارد. دروازه‌های آن حوضچه‌ها متناسب با سطح آب تغییر اوضاع می‌دهند و همچنین حجم آب را کم و همچنین زیاد می‌کنند.

موانع آبی

هدف از آن دروازه‌ها محافظت از ونیز برابر جزر و همچنین مد و همچنین سیل می باشد. هم اکنون موانع آبی ونیز شامل مجموعه‌ای از ۷۸ مانع می باشد که می‌تواند به روش مستقل اوضاع آب را کنترل کند. ماژول الکترومکانیکی آزمایشی ونیز در سال شمسی ۲۰۰۳ بهره بری و استفاده شد.

57858685 تکنولوژی در خدمت کاهش مخاطرات سیل

منابع: وبسایت نشنال جئوگرافی، Ranker، cnn، Fujitsu، cnbc

ترجمه از: آیدا علی اکبری، روزنامه نویس و خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان


انتهای پیام

http://phdpress.ir/%D8%AA%DA%A9%D9%86%D9%88%D9%84%D9%88%DA%98%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%AA-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D9%85%D8%AE%D8%A7%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%B3%DB%8C%D9%84/
برترین خبرهای جدید در مورد کارشناسی ارشد : تکنولوژی در خدمت کاهش مخاطرات سیل

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

کاهش فروش آیفون اپل همزمان با رونق سرویس ها و خدمات و همچنین پوشیدنی‌های آن هم

کاهش فروش آیفون اپل همزمان با رونق سرویس ها و خدمات و همچنین پوشیدنی‌های آن …