خانه / اخبار آزمون ها / آزمون دكتراي تخصصي / جزییات تغییرات پذیرش دانشجوی دکتری / ۱۰ دانشگاه‌ مجاز به بازنگری برنامه‌های درسی

جزییات تغییرات پذیرش دانشجوی دکتری / ۱۰ دانشگاه‌ مجاز به بازنگری برنامه‌های درسی

جزییات تغییرات پذیرش دانشجوی دکتری / ۱۰ دانشگاه‌ مجاز به بازنگری برنامه جذاب و جالب و خوب‌های درسی

دست یار آموزشی وزیر علوم گفت: بخشنامه ای به دانشگاه‌ها ابلاغ شده می باشد که طبق آن هم ۱۰ دانشگاه تیم یک می‌توانند برنامه جذاب و جالب و خوب‌های قدیمی درسی را بازنگری کنند. البته ممکن می باشد برنامه جذاب و جالب و خوب‌های بازنگری شده توسط دانشگاه‌ها با یکدیگر متغایر و متفاوت باشد و همچنین دانشگاه‌های دیگر موظف خواهند بود به اختیار خود به یکی از آن دانشگاه‌ها اقتباس کنند.

به نقل از روزنامه نویس و خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر روز سه شنبه در یک نشست خبری با تاکید بر آنکه سیاست‌های معاونت آموزشی در راستای آن می باشد که همه اراده و تصمیم راسخ‌گیری‌ها مطابق و یکدست با همه قسمت و بخش‌ها باشد، گفت: همه نهادهای ذیربط بایستی و حتما آن را بپذیرند که اقدامات آموزش عالی مطابق و یکدست با سیاست‌های نظام می باشد.

جزییات تغییرات شیوه پذیرش دانشجوی دکتری

او همچنین با اشاره به آیین‌نامه پذیرش دانشجوی دکتری، گفت: آن آیین‌نامه در راستای تفویض اختیار به دانشگاه‌ها انجام شد و همچنین پذیرش دانشجوی دکتری مستقیما از طریق دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد، البته ابتدا آزمون عمومی از طریق نهاد سنجش برگزار می‌می شود و همچنین سپس پذیرش دانشجو به دانشگاه واگذار می‌می شود.

دست یار آموزشی وزیر علوم با گفتن آنکه آن آیین‌نامه شامل چند ویژگی می باشد، توضیح داد: ویژگی اول آن می باشد که مسیر پذیرش دانشجوی دکتری کاملا شفاف شده و همچنین رتبه دانشجو در آزمون نهاد سنجش به دانشگاه اعلام می‌می شود. دانشگاه‌ بر اساس رتبه کل شرکت‌کنندگان،حداقل نمره پذیرش را به وزارت علوم اعلام می‌کند و همچنین وزارت علوم نسبت به حداقل نمره اعلامی دانشگاه نظر خود را ابراز کرده و همچنین بر اساس آن هم متقاضیان می‌دانند که به کدام دانشگاه بایستی و حتما رفت و آمد و مراجعه کنند و همچنین وزارت علوم بر همه آن مراحل نظارت دارد.

شریعتی با تاکید بر آنکه اقتدار دانشگاه‌های مجری دکتری ارزش گذاری می‌می شود افزود: وزارت علوم بررسی کردن می‌کند که دانشگاه به بلوغ مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری جهت انتخاب دانشجوی دکتری رسیده می باشد یا خیر .

او همچنین با گفتن آنکه آن آیین‌نامه با استانداردهای جهانی مطابق و یکدست می باشد، گفت: همه دانشگاه‌های معتبر دنیا طبق همین روند دانشجوی دکتری پذیرش می‌کنند.

دست یار آموزشی وزیر علوم ادامه داد: اراده و تصمیم راسخ‌گیری قرار نیست توسط دانشگاه انجام می شود بلکه جمع‌بندی جامع توسط یک شورای سیاستگذاری که متشکل از افراد حقیقی، حقوقی و همچنین شامل روسای چند دانشگاه پهناور و بزرگ می باشد، صورت می‌گیرد.

همچنین یک نظام پاسخگویی در قسمت و بخش آزمون متمرکز پیش بینی شده که بتواند نسبت به درخواست‌ها و همچنین اعتراضات دانشجویان پاسخگو باشد. در آن راستا شیوه‌نامه‌ای تدوین شده که ظرف یک الی دو ماه بعدی به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌می شود.

۵۸۵ رشته قدمت بالای ۱۰ سال شمسی دارند

او همچنین در ادامه با اشاره به بازنگری برنامه جذاب و جالب و خوب‌های آموزشی، اظهار کرد: نزدیک به ۵۸۵ برنامه جذاب و جالب و خوب درسی از قدمت بالای ۱۰ سال شمسی برخوردار خواهند بود و همچنین آن برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها در یک برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی فشرده بایستی و حتما تا پایان شهریور ماه ۹۴ مورد بازنگری قرار گیرند که ۲۱۰ مورد، رشته‌های علوم انسانی خواهند بود که بازنگری آنها توسط شورای تحول علوم انسانی صورت می‌گیرد و همچنین ۳۷۵ مورد دیگر مرتبط به سایر رشته‌ها می باشد.

ابلاغ آیین‌نامه‌ پذیرش دانشجوی خارجی توسط دانشگاه‌ها

دست یار آموزشی وزیر علوم با اشاره به عرصه فعالیت دانشگاه‌ها در حوزه بین‌الملل، گفت: آیین‌نامه‌ای در آن راستا تنظیم شده که به زودی ابلاغ می‌می شود. بر اساس آن آیین‌نامه، دانشگاه‌های واجد شرایط مستقیما می‌توانند نسبت به پذیرش استاد و همچنین دانشجوی خارجی و همچنین تدوین برنامه جذاب و جالب و خوب‌های مشترک اقدام کنند. چنانچه مذاکرات هسته‌ای به نفع ایران تمام می شود اقبال به بین‌المللی شدن عرصه آموزش عالی اکثرا و بیشتر می‌می شود.

توقف پذیرش دانشجو در پردیس‌های خودگردان از طریق آزمون غیرمتمرکز

دست یار آموزشی وزیر علوم در مورد پردیس‌های خودگردان اظهار کرد: فلسفه وجودی پردیس‌های خودگردان آن بود که از خروج جوانان به خارج از کشور جلوگیری کند و همچنین دانشجویان ایرانی که خارج از کشور مشغول به تحصیل خواهند بود ترغیب به بازگشت شوند، ولی باید توجه داشت ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که هیچ کدام از آن اهداف بررسی کننده و پروهشگر نشده می باشد.

او همچنین ادامه داد: سازوکار و همچنین نحوه فعالیت آن پردیس‌ها مجدد مورد بررسی کردن قرار می‌گیرد و همچنین تا اطلاع ثانوی پذیرش دانشجو از طریق آزمون غیرمتمرکز در آن پردیس‌ها متوقف شده می باشد.

طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی

شریعتی از ساماندهی موسسات آموزش عالی خبر داد و همچنین گفت: ۱۴۳ موسسه دولتی وجود دارد که عمر بالغ بر ۶۰ موسسه کمتر از ۱۵ سال شمسی می باشد و همچنین مطالعات نشان می‌دهد که آن موسسات استاندارد قابل قبول را ندارند به همین دلیل طرح ساماندهی موسسات در دست اقدام می باشد تا آن موسسات ارتقاء یابند.

سطح بندی موسسات دولتی

شریعتی با گفتن آنکه موسسات دولتی همه با یک نگاه دیده می‌شوند، گفت: به غیر از ۱۰ دانشگاه تیم یک، ضابطه‌ای جهت تمایز موسسات دولتی از یکدیگر وجود ندارد به همین دلیل طرحی در دست تدوین می باشد که بر اساس آن هم سطح‌بندی موسسات انجام می‌پذیرد و همچنین بر اساس آن سطح‌بندی، به هر یک از دانشگاه‌ها ماموریت ویژه ای داده می می شود. آن طرح تا پایان شهریور ماه نهایی می می شود.

او همچنین ادامه داد: ساماندهی موسسات و همچنین سطح‌بندی آنها در دل طرح کلانی به نام آمایش آموزش عالی که مورد نظر افراد شورای عالی انقلاب فرهنگی می باشد قرار دارد.

دست یار آموزشی وزیر علوم از سطح‌بندی موسسات غیردولتی خبر داد و همچنین گفت: سطح‌بندی موسسات غیردولتی ظرف یک تا دو هفته بعدی ابلاغ می‌می شود. از تعداد ۳۵۸ موسسه غیردولتی، ۲۷۰ موسسه در آن طرح مورد بررسی کردن قرار گرفته‌اند.

تشکیل کمیته رسیدگی به روند ارائه دوره‌های رشته‌های علم پزشکی جدید و همچنین غیرپزشکی

شریعتی در ادامه از تشکیل کمیته رسیدگی به روند ارائه دوره های تحصیلی رشته‌های علم پزشکی جدید و همچنین غیرپزشکی توضیح داد و همچنین گفت: تفاوت دیدگاهی بین وزارت علوم و همچنین وزارت بهداشت در ارائه بعضی از رشته‌ها وجود دارد به آن مفهوم که بعضی رشته‌ها مانند مدیریت بیمارستان، روانشناسی بالینی و همچنین … وجود دارد که بعضی عقیده دارند بایستی و حتما توسط وزارت علوم و همچنین بعضی دیگر عقیده دارند بایستی و حتما توسط وزارت بهداشت ارائه می شود به همین دلیل وزارت علوم با وزارت بهداشت وارد مذاکره شده و همچنین کمیته هفت نفره‌ای شامل سه کارشناس از وزارت علوم، سه کارشناس از وزارت بهداشت و همچنین یک استاد فرهیخته در حوزه بین رشته‌ای تشکیل شده می باشد.

توجه به فعالیت موسسات آموزش عالی در منطقه ها و مناطق محروم

او همچنین با گفتن آنکه یکی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های وزارت علوم توجه ویژه به فعالیت موسسات آموزش عالی در منطقه ها و مناطق محروم می باشدافزود: بعضی از دانشگاه‌های مادر در بعضی از استان‌های محروم بایستی و حتما مورد توجه قرار بگیرند زیرا از کیفیت مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به عنوان یک دانشگاه مادر برخوردار نیستند و همچنین در صورتی که سیاست تفویض اختیار به دانشگاه‌ها و همچنین ساماندهی موسسات را دنبال کنیم ضرورت دارد که از ظرفیت دانشگاه های مادر بهره بری و استفاده کنیم بنابراین دانشگاه‌های مادر در استان‌های محروم مانند خراسان شمالی، خراسان جنوبی، کهگیلویه و همچنین بویراحمد و همچنین … مورد توجه قرار بگیرند.

سال شمسی ۹۴ سال شمسی قانون‌مداری آموزش عالی

دست یار آموزشی وزیر علوم با تاکید بر آنکه سال شمسی ۹۴ بایستی و حتما سال شمسی قانون‌مداری جهت آموزش عالی باشد، اظهار کرد: وزارت علوم به همه موسسات اعلام می‌کند که تابع قانون باشند.البته آن تابعیت به معنای محدودیت و همچنین جلوگیری از استقلال نیست بلکه منظور یکپارچه‌سازی در برنامه جذاب و جالب و خوب‌های آموزش عالی می باشد.

شریعتی از انعقاد تفاهمنامه‌ای با رییس دانشگاه آزاد خبر داد و همچنین گفت: اکثر رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد مورد بررسی کردن قرار گرفتند و همچنین تعداد بسیاری از آنها اثبات و یا تایید شد و همچنین در مورد تعداد غیره ای از رشته‌ها که مورد اثبات و یا تایید قرار نگرفتند، به دانشگاه آزاد آن اختیار داده شد تا رفع نقص کند.

ظرفیت پذیرش بعضی از مراکز غیردولتی صفر شد

او همچنین در ادامه از نظارت بر فعالیت مراکز غیردولتی خبر داد و همچنین گفت: پس نتیجه آن می شود که آن نظارت آن بود که ظرفیت پذیرش بعضی از آن موسسات صفر شد. همچنین در مورد موسسات دولتی یک موسسه پژوهشی بود که به دلیل عدم رعایت ضوابط مورد برخورد قرار گرفت.

بازتعریف ماموریت کمیته برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی دانشگاه‌ها

دست یار آموزشی وزیر علوم در ادامه از بازتعریف ماموریت کمیته برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی دانشگاه‌ها خبر داد و همچنین گفت: وظیفه عمده آن کمیته‌ آن بود که روی برنامه جذاب و جالب و خوب‌های درسی فعالیت کند ولی باید توجه داشت اکنون به آن پس نتیجه آن می شود که رسیده‌ایم که آن وظیفه کفایت نمی‌کند و همچنین بایستی و حتما فعالیت‌های جدی‌تری به آن هم واگذار می شود.

شریعتی ادامه داد: اکنون نزدیک به ۸۰ کمیته تخصصی در رشته‌ها و همچنین تیم‌های متنوع و گوناگون و مختلف تعریف شده و همچنین ۳۵۰ استاد فرهیخته با مدرک علمی حداقل دانشیاری و همچنین ۱۵۰ فرد یا شخص از اساتید در حوزه علوم انسانی و همچنین توسط شورای عالی علوم انسانی در آن کمیته‌ها مشغول به فعالیت خواهند بود.

او همچنین در مورد وظایف آن کمیته‌ها، گفت: رصد کردن علم و همچنین فناوری، شناسایی چالش‌های آموزش، ضرورت دستیابی به راهکارهای اثربخشی علم در جامعه، تلاش جهت ارتقای سطح کارآفرینی دانش آموختگان، تنوع‌بخشی به مدارج تحصیلی، توسعه باره‌های بین رشته‌ای، چگونگی بهره بری و استفاده از همکاری‌های انجمن علمی، تعریف الگوهای جدید برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی درسی، تعریف دوره‌های مشترک با خارج از کشور و همچنین بومی‌سازی رشته‌ها شامل وظایف آن کمیته‌ها می باشد.

ادامه روند تفویض اختیار به دانشگاه‌ها

دست یار آموزشی وزیر علوم از ادامه روند تفویض اختیار به دانشگاه‌ها خبر داد و همچنین گفت: به تا حال برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی درسی و همچنین پذیرش دانشجوی دکترا و همچنین همچنین زمان‌بندی ترم‌ها به دانشگاه‌ها تفویض اختیار شده می باشد که آن روند ادامه خواهد داشت.

او همچنین با گفتن آنکه در بحث شهریه موسسات غیردولتی عدم یکپارچگی وجود دارد، اظهار کرد: در راستای یکپارچه‌سازی شهریه موسسات غیردولتی آیین‌نامه‌ای تا ۱۰ روز بعدی ابلاغ می می شود که تکلیف شهریه آن موسسات مشخص خواهد شد.

دست یار آموزشی وزیر علوم ادامه داد: آن آیین‌نامه منحصرا مرتبط به شهریه موسسات غیردولتی می باشد و همچنین رقم آن هم با تصویب هیات امنا مشخص می‌می شود.

شریعتی با تاکید بر آنکه کنترل کمی موسسات از سیاست‌های وزارت علوم می باشد، اظهار کرد: در همین راستا ظرفیت همه موسسات زیرمجموعه وزارت علوم به غیر از دانشگاه آزاد حداکثر ۱۰ قسمت و بخش افزایش یافته می باشد و همچنین دلیل آن هم کنترل کیفیت و همچنین ماموریت‌گرایی موسسات می باشد.

او همچنین ادامه داد: در همین راستا بخشنامه‌ای ابلاغ شده که دانشگاه‌ها متناسب با هیات علمی خود ظرفیت پذیرش را اعلام کنند. در مورد دانشگاه آزاد اسلامی هم بر اساس مصوبه شورای گسترش، ظرفیت پذیرش در سال شمسی ۹۴ ۹۵ در مقطع کارشناسی ۶۰ فرد یا شخص، کارشناسی ارشد ۲۰ فرد یا شخص و همچنین دکتری هفت فرد یا شخص می باشد.

دست یار آموزشی وزیر علوم در مورد دانشگاه فرهنگیان نیز اظهار کرد: به دانشگاه فرهنگیان هم مجوزهایی در مقطع کارشناسی و همچنین کارشناسی ارشد و همچنین همچنین به دانشگاه پیام نور در مقاطع تحصیلات تکمیلی داده شده می باشد.

شریعتی در مورد بررسی کردن رشته‌های دانشگاه آزاد اظهار کرد: ۱۲۰۰ رشته در دانشگاه آزاد مورد بررسی کردن قرار گرفت که ۸۰۰ مورد در مقطع دکترا و همچنین کارشناسی ارشد شامل صلاحیت و همچنین واجد شرایط اعطای مجوز خواهند بود.

پذیرش سلیقه‌ای دانشجوی دکتری به حداقل می‌رسد

او همچنین در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر آنکه تفویض اختیار پذیرش دانشجوی دکترا به دانشگاه باعث پذیرش سلیقه‌ای می‌می شود، گفت: با آن سیاست جدید پذیرش سلیقه ای به حداقل ممکن می‌رسد. مسیر پذیرش دانشجو کاملا شفاف شده و همچنین شاخص‌هایی که دانشگاه‌ها بایستی و حتما بر اساس آن هم دانشجو پذیرش کنند کاملا مشخص می باشد.

تعداد فارغ‌التحصیلان متناسب با مستلزم و نیاز جامعه نیست

دست یار آموزشی وزیر علوم در ادامه در مورد صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها، گفت: من فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنم به جای عبارت «صندلی خالی» بایستی و حتما از عبارت «صندلی اضافی» بهره بری و استفاده کنیم. متاسفانه پذیرش دانشجو در دانشگاه ها متناسب نبوده و همچنین از آنجایی که دانشگاه‌ها به صورت مازاد دانشجو پذیرش نموده اند با آن مشکل روبرو شده‌ایم. جهت مثال در فراخوان اخیر جذب هیات علمی ۳۰ هزار فرد یا شخص ثبت‌نام کردند که ۷۰ قسمت و بخش آنها یعنی حدود ۲۰ هزار فرد یا شخص شامل مدرک دکترا بودند در حالیکه ظرفیت دانشگاه‌ها حدود پنج هزار فرد یا شخص می باشد و همچنین آن نشان می‌دهد که تعداد فارغ‌التحصیلان‌مان متناسب با مستلزم و نیاز جامعه نیست.

آغاز به کار کمیته رسیدگی به معظلات و مسائل و مشکلات دانشجویان علوم اقتصادی

او همچنین در ادامه با اشاره به ادغام دانشگاه علوم اقتصادی با دانشگاه خوارزمی، اظهار کرد: قرار می باشد کمیته‌ای جهت بررسی کردن معظلات و مسائل و مشکلات دانشجویان علوم اقتصادی با حضور نمایندگان آن دانشجویان، نمایندگان مجلس و همچنین نمایندگان وزارت علوم برگزار می شود که آن کمیته تشکیل شد و همچنین دغدغه های دانشجویان در آن هم مورد بررسی کردن قرار گرفت. من فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنم بعضی از آن دغدغه‌ها بحق بود و همچنین جهت رسیدگی به آنها اقدامات مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری انجام شد.

دست یار آموزشی وزیر علوم در مورد نقل و همچنین انتقال آن دانشجویان به دانشگاه‌های دیگر گفت: به آن دانشجویان قول نقل و همچنین انتقال به دانشگاه‌های دیگر داده شده بود که شرط آن نقل و همچنین انتقال آن بود که دانشجو رتبه مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری جهت انتقال به دانشگاه دیگر را آورده باشد. من به دانشجویان قول دادم در صورتی که شامل آن شرط باشند به آنها کمک کنم البته به غیر از شرط رتبه، موافقت دانشگاه مبدا و همچنین دانشگاه مقصد نیز مهم می باشد.

او همچنین افزود: دانشگاه مبدا که دانشگاه خوارزمی بوده همکاری‌های مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری را در آن باره انجام می‌دهد ولی باید توجه داشت در شرایط کنونی دانشگاه‌های برتر دانشجو پذیرش نمی‌کنند و همچنین ممکن می باشد در آن باره موانعی وجود داشته باشد.

انتهای پیام

http://www.phdl.net/phd-test-news-site/%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%DB%8C%D9%88%D9%87-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C-10436
تازه ترین و جدیدترین خبرهای در مورد آزمون دکتری : جزییات تغییرات پذیرش دانشجوی دکتری / ۱۰ دانشگاه‌ مجاز به بازنگری برنامه جذاب و جالب و خوب‌های درسی

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

اعلام زمان و همچنین محل مصاحبه ۱۴۳ رشته آزمون دکتری آزاد

اعلام زمان و همچنین محل مصاحبه ۱۴۳ رشته آزمون دکتری آزاد ریاست مرکز سنجش و …

سوپروب close
خرید بک لینک