خانه / اخبار دانشگاهها / اخبار دانشگاه پيام نور / دانشگاه‌های علوم پزشکی ملزم به حفظ کرامت اجساد شدند

دانشگاه‌های علوم پزشکی ملزم به حفظ کرامت اجساد شدند

دانشگاه‌های علوم علم پزشکی جدید ملزم به حفظ کرامت اجساد شدند

به به گفته پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (PNUNA.COM) : مهر – دکتر باقر لاریجانی دست یار آموزشی وزارت بهداشت و همچنین نایب ریاست شورای عالی اخلاق علم پزشکی جدید در پی نشر عکس هایی در شبکه های فرهنگی و اجتماعی از اجسادی که در سالن های تشریح جهت آموزش دانشجویان علوم علم پزشکی جدید بهره بری و استفاده می شوند طی نامه ای به آن موضوع واکنش نشان داد.

دست یار آموزشی وزارت بهداشت در آن نامه از روسا و همچنین معاونین آموزشی دانشگاههای علوم علم پزشکی جدید کشور خواست همچنین و علاوه بر آموزش هایی که در باره اخلاق حرفه ای و همچنین احترام به کرامت انسانی به دانشجویان ارائه می می شود مواردی نیز به صورت ویژه به همه اساتید، دستیاران و همچنین دانشجویان مقاطع و همچنین رشته های متنوع و گوناگون و مختلف که با اجساد اشخاص سرو کار دارند ابلاغ می شود.

دستورالعمل کشوری در باره حفظ کرامت اجساد در آموزش علم پزشکی جدید در دستور کار وزارت بهداشت

لاریجانی همچنین با اشاره به آنکه دستورالعمل کشوری در باره حفظ کرامت اجساد در آموزش علم پزشکی جدید در دستور کار معاونت آموزشی وزارت بهداشت قرار دارد، یادآور شد: مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد در اولین جلسه دروس و همچنین کارورزی های مرتبط به ویژه درس آناتومی، آسیب شناسی و همچنین علم پزشکی جدید قوانین و قانونی، ملاحظات اخلاقی و همچنین حرفه ای آموزش بر روی جسد انسان توسط اساتید مربوطه یادآوری و همچنین تأکید می شود.

هرگونه عکس برداری و همچنین فیلم دیدنی و جذاب برداری از اجساد در محیط های آموزشی مطلقاً ممنوع می باشد

دست یار آموزشی وزارت بهداشت هرگونه عکس برداری و همچنین فیلم دیدنی و جذاب برداری از اجساد اعم از اجسادی که در دروس فوق الذکر بهره بری و استفاده می شوند و همچنین نیز اجساد بیماران فوت شده توسط دانشجویان، کارکنان و همچنین اساتید در محیط های آموزشی بالینی و همچنین غیربالینی (پایه) مطلقاً ممنوع اعلام کرد. 

او همچنین تاکید کرد: در مواردی که تصویربرداری جنبه آموزشی دارد، با مجوز مدیر تیم و همچنین به نحوی که به هیچ عنوان هویت فرد قابل شناسایی نباشد می قدرت نسبت به تصویربرداری اقدام کرد که در آن مورد نشر تصاویر مورد نظر تنها و فقط توسط دانشگاه مجاز بوده و همچنین بهره بری و استفاده از آنها تنها به موارد آموزشی محدود خواهد بود و همچنین آن تصاویر به هیچ وجه نباید در شبکه های فرهنگی و اجتماعی، اینترنتی، تلفنی، خبری، وبسایت و مرکز خبرهای جدید های اینترنتی فردی یا شخصی و همچنین مانند آن هم نشر یافته شده می شود.

لاریجانی با تاکید بر احترام و همچنین تکریم اجساد توسط اساتید دانشگاهها و همچنین نهادینه سازی آن امر در بین دانشجویان، اطلاع رسانی در آن باره از طریق نصب تابلوها و همچنین راهنماهای مناسب در محل سالن های تشریح و همچنین سایر اماکن مربوطه را ضروری برشمرد. 

رفتارهای خلاف شؤون دانشگاهی و همچنین دانشجویی از طریق کمیته های انضباطی دانشجویان پیگیری می می شود

او همچنین گفت : مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد بعد از دادن آگاهی ها و همچنین هشدارهای مناسب، درصورت دیدن هرگونه تخلف از آن استانداردها، تنبیهات مناسب با اینگونه رفتارهای خلاف شؤون دانشگاهی و همچنین دانشجویی از طریق ساختارهای مربوطه به ویژه کمیته های انضباطی دانشجویان به عمل آید.

نائب ریاست شورای عالی اخلاق علم پزشکی جدید ابراز امیدواری کرد با پیگیری آن اقدامات در دانشگاهها شاهد اعتلای اخلاق حرفه ای در کشور باشیم.

http://pnuna.com/1394/05/%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D9%85%D9%84%D8%B2%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D8%AD%D9%81%D8%B8-%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D8%A7%D8%AC%D8%B3%D8%A7%D8%AF.html
جدید و تو و تازه ترین خبرهای جدید دانشگاه پیام نور : دانشگاه‌های علوم علم پزشکی جدید ملزم به حفظ کرامت اجساد شدند

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ساماندهی جذب هیات علمی در پیام نور/ استخدام عضو جدید متوقف شد

ساماندهی جذب هیات علمی در پیام نور/ استخدام عضو جدید متوقف شد به نقل از …

سوپروب close
خرید بک لینک