خانه / مقالات / راهنمای خرید عینک آفتابی مناسب

راهنمای خرید عینک آفتابی مناسب

روش خرید عینک آفتابی مناسب

سلامت چشـم ان شما رابطه مستقیم با عینک آفتابی که می‌زنید دارد ولی می‌دانید شیشه‌های عینکی که می‌زنید چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ خوبتر است قاب آن چه اندازه چه رنگی باشد؟

hou5446 راهنمای خرید عینک آفتابی مناسب
خرید عینک آفتابی
می‌گویند با عینک آفتابی مناسب شما می‌توانید جذابیت جیمز وین، شکوه اودری هیپورن، یا مفرق بودن شولاپین را به خودتان هدیه بدهید ولی مهم‌ترین مسئله در مورد عینک‌های آفتابی این است که آنها را به عنوان وسیله‌ای جهت حفاظت از سلامت ‌تان در نظر بگیرید نه یک وسیله تزئینی.

شما باید در مورد عینک‌های آفتابی کاری که می‌کنند و نکاتی که وقت خرید آنها باید در نظر بگیرید، اطلاعات کامل داشته باشید. اشعه‌های ماورای بنفش خورشید می‌‌توانند به پوست آسیب برسانند هم به چشم ، به خصوص به لنز و قرنیه چشـم ، هرقدر بیشتر چشم ان شما بدون محافظ در مقابل اشعه آفتاب قرار بگیرد اقطعا ل اینکه به بیماری آب‌مروارید مبتلا شوید بیشتر می‌شود (در این بیماری انگار لنزهای چشم را مه فرا می‌گیرد شما اجسام و آدم ‌ها را به صورت مبهم ناواضح می‌بینید) همچنین اشعه‌های خورشید باعث بیماری تخریب بافت ماکولای چشـم می‌شوند که می‌تواند بر میزان وضوح شفافیت بینایی تاثیر بگذارد و حتی باعث کوری شود.

سایر بیماری‌ها
سایر بیماری‌های ناشی از تابش اشعه‌های ضرردار خورشید به چشـم عبارتند از: ناخنک التهاب قرنیه؛ ناخنک حالتی است که در آن بافت روی لایه سفید چشم به قرنیه می‌رسد باعث ظهور قرمزی در ناحیه سفید چشـم می‌شود و می‌‌تواند در روند بینایی مشکل ایجاد کند.

انعکاس شدید نور خورشید از سطوح منعکس‌کننده مثل برف، آب، آینه‌ها و شن برای چشـم بسیار تهدید ناک می باشند می‌توانند آسیب‌های فراوانی را به چشـم وارد کنند.

عینک‌های آفتابی، محافظان قوی
فوتوکراتیت (photokeratitis) سوختگی آسیب قرنیه است که نام دیگرش ماکوری برفی است. این حالت بیشتر در اسکی‌بازان دیده می‌شود و بیماری‌ای است که با درد زیاد همراه است. دکتر گیل رویالن، کارشناس چشـم در مرکز پزشکی میرتل بیرچ استاد راهنماست و می‌گوید: «در این بیماری وزیکول‌ها ضایعات متعددی روی سطح قرنیه شکل می‌گیرند این حالت را می‌توان با اصلاح مناسب برطرف کرد ولی این حالت می‌تواند تعطیلات چند روزه را به کل خراب کند.»

عینک‌های آفتابی نقش مهمی در حفاظت از بافت‌های اطراف چشم دارند. دکتر سی بال جونیور، کارشناس اپتیومتری در مدرسه پزشکی هاروارد می‌گوید: «در سال‌های اخیر میزان ابتلا به سرطان‌های پوستی زیاد بالا رفته است و هم اکنون متخصصان پوست با نگرانی از این حرف می‌کنند که ممکن است سرطان پوست در آینده شایع‌ترین سرطان آدم شود، اصلی‌ترین علت این سرطان‌ها هم اشعه‌های ضرردار نور خورشید است. عینک‌های آفتابی اما آنهایی که کاملا استاندارد هستند و به صورت مناسب استفاده شوند، می‌توانند باعث کاهش اقطعا ل ابتلا به سرطان‌های سلول‌های پایه‌ای و شاخدار پوست در پوست اطراف چشم و بینی شوند. تازه این نکته را نیز در نظر بگیرید که عینک‌های آفتابی می‌توانند روند پیری زودرس پوست اطراف چشـم را متوقف کنند از ظهور چین و چروک در اطراف چشم جلوگیری کنند.» همیشه متخصصان پوست به شما یادآوری می‌کنند که کرم‌های ضدآفتاب را نه تنها در روزهای آفتابی که در تمام روزهای سال به کار بگیرید، هم اکنون توصیه متخصصان چشم به شما این است که استفاده از عینک‌ آفتابی را عادتی هر روزه بکنید.

از کودکی عینک آفتابی استفاده کنید
دکتر رویالن می‌گوید: «اگر فکر می‌‌کنید عینک‌های آفتابی به دلیل نام‌شان تنها ویژه روزهای آفتابی می باشند ، غلط می‌کنید، چشـم شما اگر حفاظت نشود در روزهای ابری ممکن است بیشتر از روزهای آفتابی آسیب ببیند.»

دکتر پیتر کوخه، کارشناس چشم کودکان در ایلینویز می‌گوید که استفاده از عینک آفتابی باید در سنین کودکی شروع شود. تاثیرات تخریبی نور آفتاب روی چشم به شکل تجمیعی است یعنی طی زمان شدیدتر می‌شود برای همین استفاده از عینک آفتابی از سنین کم زیاد با اهمیت است. همچنین یادتان باشد که چشم ‌های کودکان به خصوص در سال‌های افزایش آسیب‌پذیرتر است نیاز به حفاظت بیشتر دارد و باید قطعا برای آنها از عینک‌های آفتابی مناسب استفاده کرد.

عینک آفتابی استاندارد
جهت حفاظت از چشم ‌های‌تان باید بدانید که یک عینک آفتابی مناسب و استاندارد چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد چگونه باید یک عینک آفتابی مناسب خرید. عینک‌های آفتابی استاندارد عینک‌هایی می باشند که بتواند از چشم شما در مقابل اشعه‌های ضرردار آفتاب (به خصوص اشعه‌های ماورای بنفش) حفاظت کنند. برای آنکه معین شود یک عینک آفتابی قدرت حفاظت کامل در مقابل اشعه‌های ماورای بنفش را دارد به آن نور ماورای بنفش تابیده می‌شود در صورت حفاظت کامل برچسب استاندارد به آن چسبیده می‌شود.

شما باید با مصرف از دفترچه‌های راهنمای برندهای معتبر عینک‌های آفتابی بخرید که دارای یک نمونه از این ویژگی‌ها باشند:

۱- شیشه‌‌ها لنزهای عینک بتوانند ۹۹درصد تا صد درصد اشعه‌های ماورای بنفش (uvb و uva) را جذب کنند .

۲- شیشه‌ها و لنزهای عینک دارای قدرت بلوک‌کننده بودن با قدرت z80.3 باشد که این معیار مورد تائید انجمن چشـم ‌پزشکی جهان ی است.

۳- شیشه‌ها لنزهای عینک دارای قدرت حفاظت uv 400 هستند این یعنی اینکه قدرت حفاظت ی در مقابل اشعه‌هایی با طول موج ۴۰۰ نانومتر را دارند که این به آن معناست که حتی پایین‌ترین طول موج‌های اشعه ماورای بنفش به چشـم ‌های‌تان نخواهد رسید.

شیشه‌های چه رنگی انتخاب کنیم؟
در مورد جذب اشعه‌های ماورای بنفش رنگ شیشه‌ها لنزهای عینک آفتابی نقشی ندارد ولی بدانید که تم رنگی شیشه‌های عینک آفتابی‌تان در تشخیص رنگی شما نقش مهمی ایفا می‌کنند. باید این را بدانید که اگر عینک آفتابی با شیشه‌های زرد یا صورتی بزنید خوب است رانندگی نکنید جهت چه که در تشخیص درست چراغ‌های راهنمای ترافیک دچار مشکل خواهید شد. ولی شیشه‌های سبز و قهوه‌ای خاکستری در مورد تفکیک رنگ‌ها تاثیر چندانی نمی‌گذارند و جهت همین جهت رانندگی کردن انتخاب ‌های مناسبی می باشند .در مورد شیشه‌های دودی سیاه باید گفته شود که این شیشه‌ها تاثیری در تفکیک رنگ شما ندارند ولی اگر شیشه‌ها زیاد تیره باشند ممکن است در دیدن اشیای کوچک و جزئیات به خصوص در نور نه خیلی زیاد دچار مشکل شوید.

گران‌تر بودن تضمینی جهت خوب بودن لنزها شیشه‌ها نیست
مهم‌ترین ویژگی عینک‌های‌ آفتابی لنزها و شیشه‌های آن است گران‌تر بودن نمی‌تواند تضمینی برای کیفیت این لنزها شیشه‌ها باشد ولی یادتان باشد که قطعا باید عینکی با لنزها شیشه‌های با کیفیت بخرید. یکی از ویژگی‌های با اهمیت لنزها و شیشه‌ها تراش میل کردن آنهاست که باید با کیفیت عالی باشد. دکتر جیمز ماتسن، پزشک اافزایش دانشگاه کالیفرنیا یک راه آسان جهت اطمینان یافتن از کیفیت لنزها شیشه‌ها پیشنهاد می‌دهد: «شیشه عینک را با فاصله از چشـم ان بگیرید بعد سرتان را جلو و عقب ببرید، اگر در جلو و عقب بردن سر شکستگی در تصویر دیدید یعنی لنزهای عینک استاندارد نیستند و خوب تراش نخورده‌اند و نباید آنها را بخرید.»

اگر اهل شنا هستید
چنانچه خیلی اهل شنا کردن استخر هستید یا چنانچه در زمستان‌ها همیشه به پیست‌های اسکی سر می‌زنید و عینک‌های ویژه اسکی به چشم می‌زنید حتی عینک‌های آفتابی با شیشه‌های پولاریزه بزنید تا نورهای منعکس‌ شده از سطوحی مثل آب یا سنگفرش‌های خیلی صاف یا برف را جذب کند. تمام کسانی که در تابستان زیاد به استخر می‌روند یا زمستان‌ها زیاد اسکی می‌کنند باید عینک آفتابی پولاریزه داشته باشند ولی خب این عینک‌ها یک ایراد دارند؛ وقتی آنها را به چشم می‌زنید دیدن خواندن آنچه روی موبایل دستگاه‌های GPS شماست خواندن نوشته‌های دستگاه‌های ATM برای شما مشکل خواهد بود. همچنین بهتر است عینک‌های پولاریزه‌‌ای بخرید که دارای حفاظت اشعه‌های ماورای بنفش باشند.

عینک چه اندازه‌‌ای بخریم
اندازه شیشه‌ها و لنزها اندازه قاب عینک هم در سلامت شما تاثیر گذار است. دکتر رویالن می‌گوید: «بهتر است عینکی با شیشه‌های بزرگ بخرید این‌گونه حفاظت چشم ی بیشتر حفاظت پوستی بیشتری را فراهم می‌کند.» عینکی که شیشه‌هایش تا روی استخوان‌های گونه شما را می‌پوشاند می‌تواند یک انتخاب بهتر باشد. در مورد اندازه قاب عینک هم یادتان باشد که باید عینکی بخرید که آسان روی بینی شما بنشیند و روی گوش‌ها هم شما را اذیت نکند نه شل باشد نه به گوش‌های‌تان فشار بیاورد.

عینک شما باید آنقدر به چشـم ‌تان نزدیک باشد که نتوان به راحتی یک انگشت را بین عینک پوست صورت قرار داد، همچنین نباید آنقدر به چشـم شما نزدیک باشد که مژه‌های‌تان را اذیت و آنها را فشرده کند.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

هاست سی پنل ارزان

هاست سی پنل ارزان هاست سی پنل ارزان با هارد پرسرعت SSD و وب سرور …

سوپروب close
خرید بک لینک