سرخط خبرها
خانه / مقالات / روش طراحی جواهرات

روش طراحی جواهرات

روش طراحی جواهرات

تسبیح انگشتری
اشیای عتیقه
1387286005 روش طراحی جواهرات
تاریخچه طراحی تهیه طلا و جواهر در ایران قدمت ۷ هزار ساله دارد. ولی متاسفانه طراحی در ایران ناشناخته مانده است. طراحان بسیاری از قطعات مشهور در موزه جواهرات ملی که یکی از شاخص ترین کلکسیون های جواهرات است ناشناخته می باشند . امروزه تنها ۴۰% از جواهرات دست ساز هستند . با پیشرفت تکنولوژی بالا رفتن حساسیت و دقت در امر طراحی جواهرات طراحی دستی جوابگوی نیاز بازار نیست.
علوم رایانه ی این نیاز را حل کرده است. با ورود نرم افزار های سه بعدی به بازار طراحی قطعات جواهر بسیار آسان شده است. در صورتیکه طلا سازی مسلط به برنامه های سه بعدی باشد مشتری برای سفارش کار به ایشان مراجعه نماید می توان با طراحی سه بعدی تخمین وزن رنگ تمام جزییات قطعه را در اختیار مشتری قرار می گیرد. در ادامه به توضیح مختصری در مورد این نرم افزار ها می پردازیم. راینو در سال ۱۹۸۰ در سیاتل آمریکا توسط رابرت مک نیل همکارانش بوجود آمد در ۱۹۸۵ آنها به گسترش راینو بر مبنای اتوکد پرداختند و به همین راینو یک نرم افزار به اصطلاح CAD BASE است در سال ۱۹۹۲ نوشتن پلاگین های راینو برای کاربران ویِژگزینشه شروع شد مانند Rhino Marine که برای تهیه کشتی وقایق و Rhino Gold که بخ منظور چیدمان سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی با برش های مختلف، Matrix و امثال آن مصرف می شد.در سال ۲۰۰۷ آمار کاربران راینو به بیش از ۱۵۰۰۰۰ نفر در سر تا سر جهان رسیده بود.
راینو وسائل ی است برای طراحان حاوی طراحان صنعتی، جواهرآلات، کفش،کشتی، هواپیما و معماران و… که قدرت نامحدودی را برای ترسیمات ۲ بعدی، مدل سازی، آنالیز برای ساخت، رندرینگ انیمیشن در اختیار آنان قرار می دهد.
سیستم مدل سازی راینو بر اساس NURBS( Non-uniform rational B-spline) است که مد ریاضی است و اکثرا ٌ ً در گرافیک رایانه ای کاربرد دارد برای ایجاد نمایش منحنی ها و سطح ها استفاده می شود.
توسعه NURBS در سال ۱۹۵۰ و بوسیله مهندسان طراحان شاغل در صنایع دریایی هوایی شرکـت های خودروسازی که طراحی و نمایش سطوح به صورت دقیق برایشان دارای ارزش بود، شروع شد. در ابتدا NURBS تنها در بسته های نرم افزار ی CAD ارتباط با کارخانه های خودروسازی کاربرد داشت، اما رفته رفته به عنوان جزئی از برنامه های گرافیکی استاندارد درآمد.
ازاین شعار راینو ،Modeling Tools For Designer” ” به راحتی می توان فهمید طراحان بیشترین آمار کاربران راینو را به اختصاص می دهند از طراحان صنعتی، جواهرآلات، کفش، کشتی، هواپیما، معماران، طراحان صحنه، مهندسین ساخت تولید، بسته بندی و دیگر افرادی که مستقیم یا غیر مستقیم با جهان ی طراحی در رابطه می باشند . این افراد به وسائل ی نیاز دارند که محدودیت های نرم افزار های کاملاً مهندسی را نداشته، تا بتوانند براحتی به ارائه ایده بپردازند واز طرف دیگر دقت کافی را در تهیه داشته باشد.
▪ بدون محدودیت (:(Uninhibited مـدل ینگ آسان و به اصطلاح Free Form Modeling .تهیه هر شکلی که بتوانید آنرا تجسم بکنید .
▪ دقت (Accuracy): دقت ضروری را در طراحی ،آنالیز ساخت تولید در اختیار کاربر قرار می دهد.
▪ سازگاری (Compatibility): با تمام برنامه های مربوط به طراحی ،نقشه کشی ،CAM، مهندسی ،آنالیز،رندرینگ ،انیمشن عکس سازی.
▪ راحتی در یادگیری و استفاده(Accessible)
▪ سرعتFast) ): سرعت درسیسـتم مدل سازی و همین طور در کارکرد نرم افزار ی.
▪ نرخ کم Inexpensive)): تعرفه کم در یادگیری همین طور نرخ سیـستم ی که راینو احتیاج دارد. راینو احتیاج به سیـستم سخت افزاری خاصی ندارد با یک رایانه معمولی راه اندازی می شود. Matrix آخرین ورژن Plug-in طراحی جواهرات برای راینوسروس که به منظور هدفمند کردن امکانات وسائل های راینو و ایجاد محیط کاربری بسیار مناسب برای طراحی جواهرت، طراحی شده است، ماتریکس (Matrix) نام دارد. با کمک این Plug-in می توان طراحی های قشنگ واقعی را در راینوسروس به صورت سه بعدی ایجاد نمود که قابلیت اتصال به وسایل CAM (Computer Aided Manufacturing) را دارا است . مجموعه Gemvision تولید کننده این نرم افزار ، بیش از ۲ سال، وسائل ها، عقاید روش های بسیاری را مورد نقد قرار داده است که حاصل نتایج آن نرم افزار ماتریکس است که کارآمدی و انعطاف پذیری خوب ی را فراهم کرده است. به طوریکه هم زمان می توان با طراحی، جزئیات آن و رنگ آمیزی طرح را به طور دقیق اعمال نمود و بعد از آماده شدن عکس جالب سه بعدی از طرح، آن را چاپ یا Email نمود. ماتریکس ۶ ، قوه ابتکار، سرعت عمل و دقت را با محیا کردن وسائل ها و روش هایی که طراح جواهرات به آن نیاز دارد در یک مجموعه گرد آورده است.
ماتریکس ۶، بزرگترین بهترین مجموعه وسائل های چیدمان برای سنگ ها را در در نظر گرفته است. تغییر اندازه، چرخاندن و جا به جا کردن آن ها با مصرف از وسائل های آسان را میسر کرده است. گنجاندنروش چیدمان Pavé (سنگ فرشی) بر روی سطوح ناهموار یکی از این ویژگی ها است . هر سطحی که توسط طراح در نرم افزار طراحی می شود باید بدون نقص باشد. برای داشتن طراحی خوب رعایت این نکته ضروری است. بدین منظور راه های مختلف ی برای کنترل مصرف از سطوح در نرم افزار وجود دارد. در ماتریکس همه مراحل پیشرفته برای طراحی سطوح مـدل به وسیله وسائل ی برای کاربرانی که حتی تسلط چندانی بر روی سطوح ندارد به صورت بسیار آسان در نظر گرفته شده است و با کمک این وسائل ، طراحی یک مدل بیش از ساعت طول نخواهد کشید. ماتریکس به عنوان همراهی مناسب برای راینوسروس ۴، آن را واقعی تر پیاده سازی اندیشه های خلاقانه طراح را در سریعترین زمان میسر ساخته است.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شرکت بازسازی ساختمان ، نوسازی منزل قدیمی و تعمیرات ساختمانی پارسا

شرکت بازسازی ساختمان ، نوسازی منزل قدیمی و تعمیرات ساختمانی پارسا این شرکت با سالها تجربه در …

سوپروب close
خرید بک لینک