خانه / دسته‌بندی نشده / سبک زندگی ایران اسلامی : مهربانی بـه افراد دیگر را بیاموزیم.

سبک زندگی ایران اسلامی : مهربانی بـه افراد دیگر را بیاموزیم.

چند لحظه تأمل برای رفیق داشتن همدیگر

ما به این که هر روز با اعضای خانواده در رابطه هستیم، یآدم ان می‌رود، قدردانشان باشیم.

پرده اول:
تا بـه حال برایتان پیش آمده است خواب دیده باشید کسی را که دوستش دارید از دست بدهید، در خواب چقدر گریه می‌کنید! یک دفعه از خواب می‌پرید و به دنبال آن عزیز می‌گردین و از اینکه هنوز در زندگی‌تان هست، شادمان می‌شوید و قدر این لحظات را بهتر می‌دانید.

پرده دوم:
به پزشک مراجعه می‌کنید و پزشک برای شما یک سری تست می‌نویسد، وقتی نتیجه آزمایش ‌ها را به دکتر نشان می‌دهید، بـه شما می‌گوید تا چند زمان دیگر زنده هستید، چه حسی پیدا می‌کنید؟! تصمیم می‌گیرید مهربان، گذشت و صبور و … شوید و رفیق دارید بـه زمان سلامت ی برگردید و در آن لحظه قدر سلامت ی و نعمت‌هایی که خدا شما عطا کرده است، بیشتر می‌دانید.

797 family سبک زندگی ایران اسلامی : مهربانی  بـه  افراد دیگر را بیاموزیم.

پرده سوم:
.
.
.

پرده آخر:
زن و شوهر پیری هم زندگی می‌کردند. پیرمرد همواره از خروپف همسرش شکایت داشت و پیرزن هرگز زیر بار نمی‌رفت و گله‌های شوهرش را بـه حساب بهانه‌گیری‌ های او می‌گذاشت. این بگو مگوها همچنان ادامه داشت تا اینکه روزی پیرمرد فکری به سرش زد و برای اینکه ثابت نماید زنش در خواب خروپف می‌کند و آسایش او را مختل کرده است، ضبط صوتی را آماده کرد و شب تمام سر و صوت خرناس‌های گوش‌خراش همسرش را ضبط کرد. پیرمرد صبح از خواب بیدار شد و شآدم ان از اینکه سند معتبری برای ثابت کردن خروپف‌های شبانه او دارد، به سراغ همسر پیرش رفته و او را صدا زد، غافل از اینکه زن بیچاره به خواب ابدی فرو رفته است! از آن شب بعد خروپف‌های ضبط شده پیرزن، لالایی آرام بخش شب‌های تنهایی او می‌شود.

در زندگی و روابط روزانه‌ی ما اتفاقاتی از این قبیل، جلوی چشمان‌مان رخ داده، یا امکان دارد اتفاق بیفتد. ضرب‌المثل مشهور ی هست که می‌گوید «تا چیزی را از دست ندهیم، قدر آن را نمی‌دانیم.» اگر بدانیم که روابط آدم ‌ها شبیه پل‌هایی هستند که برخی وقتها بر اثر رفتارمان ممکن است تخریب شوند و این امکان را نداریم که بتوانیم دوباره به عقب برگردیم، در روابطمان و رفتارهایمان تجدید نظر می‌کنیم.

در همین زمینه خوب است بـه حدیثی از امام جواد (علیه‌السلام) اشاره کنیم که می‌فرمایند: «با سه خصلت، محبّت (افراد دیگر ) بـه دست مى‏‌آید؛ انصاف در معاشرت، همدردى (با دیگران ) در سختى‏‌ها و بازگشت قلبى پاک.» (۱)

۷۹۷_family.jpgقدرشناسی و عشق بی قید و شرط؛ بزرگ‌ترین نیروهایی هستند که روی زمین وجود دارند. اگر ما هر روز از اینکه در کنار هستیم، اظهار شادی و خرسندی کنیم، حتی با یک لبخند و کلام محبت آمیز، مجوز می‌دهیم خیر و نیکی بیشتر وارد زندگی‌مان شوند.

ما می‌توانیم برای بسیاری از چیزها قدردان باشیم. برای هدیه، برای حرکت دوست ها ه، برای زیبا یی طبیعت، برای سکوت بعد از سروصدا، برای آشنایی تازه، برای هم‌دردی و همنوایی، برای آرامش، برای عاشق شدن، …… و هرچه که ما شکرگزار تر باشیم، دلایل بیشتری هم برای شکرگزاری خواهیم یافت.

امیرالمومنین علی (علیه‌السلام) می‌فرمایند: «به یکدیگر هدیه بدهید تا محبّت را در میان بیفزایید.» (۲)
این توصیه ‌ها توجه بهتر ی است برای اینکه هرزمان فرصتی پیش آمد یا کوچک‌ترین نشانه‌ای از مناسب بودن فرصت برای ابراز قدرشناسی یافتید، از ظهور آن دریغ نکنید. از صمیم قلب بگویید «متشکرم». کارت‌های تشکر برای یکدیگر بفرستید و در حق افرادی که لطفی در حق شما می‌کنند، لطفی بکنید.
پیامبر بزرگوار ادرود نیز در این زمینه می‌فرمایند: «بهترین مؤمنان کسى است که با مؤمنان اُنس بگیرد و کسى که انس نگیرد و انس نپذیرد، خیرى در او نیست. (۳)

در خانواده‌هایی که قدردانی خود را ظهور می‌دهند و آنها که همواره از لحاظ فیزیکی و عاطفی هم هستند ، رابطه‌ای مستقیم وجود دارد. نوجوانانی که احساس می‌کنند ارزشمند هستند بیشتر مورد قدردانی قرار گرفته و در نتیجه بیشتر در دسترس بوده‌اند. آنها می‌آموزند که قدر خود را بدانند. همسرانی که از آنها تشکر شده است، شوهران خود را رفیق دارند و آنها را تحسین می‌کنند و شوهرانی که از آنها قدرشناسی شده است، همسران را رفیق دارند و آنان را تحسین می‌نمایند. همین امر در مورد خواهر و برادر، هم زمانی که در خانه هستند و هم زمانی که بزرگ شده و مستقل می‌شوند، صادق است. بدون شک یکی از دلایل انسجام ما آن است که برای هم می‌گذاریم.

پس اگر تمام ما این اصل اعتقاد داریم، چرا برای از دست دادن موقعیت‌هایی که طی آن می‌توانیم قدر لحظه‌هایمان را بدانیم کاری نمی‌کنیم، انجام کار است و چه کاری ارزشمند تر از این که قدر زندگی را بشناسیم.

__________________________________________________

منابع:
۱- (بحارالأنوار، ج ۷۸، ص ۸۲، ح ۷۷)
۲- (غررالحکم، ج ۴، ص ۳۰۴، ح ۶۱۶۱)
۳- (بحارالأنوار، ج ۶۷، ص ۲۹۸، ح ۲۳)

کلمات کلیدی:
سبک زندگی,تربینت فرزند,تربیت کودک,تربیت اسلامی کودک,اخلاق در خانه,کودک,سبک زندگی اسلامی,اموزش سبک زندگی,سبک زندگی ایرانی,سبک زندگی مقام معظم رهبری,آموزش سبک زندگی اسلامی,سبک زندگی دینی,آداب اجتماعی,گشاده رویی,اخلاق اسلامی,آموزش کودکان

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شرایط معرفی شدگان بورس اعزام به خارج از کشور

شرایط معرفی شدگان بورس اعزام به خارج از کشور   سازمان سنجش اطلاعات اولیه مورد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *