خانه / اخبار آزمون ها / آزمون كارشناسي ارشد / سیل، هورالعظیم را سیراب کرد – محیط زیست

سیل، هورالعظیم را سیراب کرد – محیط زیست

سیل، هورالعظیم را سیراب کرد – محیط زیست

سلامت نیوز:به دنبال وقوع سیل در استان خوزستان، حجم بسیاری آب وارد تالاب هورالعظیم شده می باشد. مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان از آبگیری هورالعظیم ایران و همچنین عراق تا دو میلیارد متر مکعب خبر داد و همچنین گفت: جاده‌های دسترسی داخل تالاب مانع آبگیری تالاب در همه قسمت و بخش‌ها می‌می شود و همچنین بایستی و حتما بازگشایی جاده‌ها و همچنین یکپارچه‌سازی تالاب هورالعظیم در دستور کار قرار گیرد.

به نقل از سلامت نیوز به نقل از ایسنا،احمدرضا لاهیجان‌زاده – مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان و همچنین سرپرست معاونت دریایی نهاد محیط زیست -، با اشاره به طغیان رودخانه کرخه در مورد آورد تالاب هورالعظیم گفت: در شرایط حاضر، سه شاخه اصلی و همچنین ۱۰ شاخه فرعی رودخانه کرخه وارد هورالعظیم می‌می شود تا صبح روز قبل ورودی آب از رودخانه کرخه به هورالعظیم ۵۷۰ متر مکعب در ثانیه بود البته با توجه به آنکه «دبی» رودخانه کرخه – که به تازگی رهاسازی شده – ۲۴۰۰ متر مکعب در ثانیه می باشد، پیش‌بینی می‌می شود با احتساب مقدار آبی که در مسیر، در دشت پخش می‌می شود، در روزهای بعدی جریان آب با سرعت ۱۳۰۰ متر مکعب در ثانیه به تالاب هورالعظیم برسد.

انتقال آب از ایران به عراق با بازگشایی دریچه‌های مرزی هورالعظیم

او همچنین با تاکید بر آنکه هورالعظیم به لحاظ آبگیری در اوضاع نرمال می باشداظهارکرد: از آنجا که تالاب ظرفیت پذیرش آن حجم آب را به روش ناگهانی ندارد (به ویژه در حوضچه شماره یک و همچنین بخشی از حوضچه شماره دو که ورودی رودخانه به تالاب می باشد بیش از حد ظرفیت پذیرش آب وجود دارد)، آب به سمت عراق هدایت و همچنین همه دریچه‌های ارتباطی بین ایران و همچنین عراق یا آن هم دایک‌های مرزی بازگشایی شده می باشد. آن دریچه‌ها می‌تواند حجم بسیاری از آب را به قسمت و بخش عراقی انتقال دهد.

مدیر کل محیط زیست استان خوزستان با اشاره به آنکه همه راه‌های ارتباطی بین مخازن هورالعظیم از شماره یک تا پنج باز شده می باشد تا آب وارد شده در کل هورالعظیم پخش می شود، در پاسخ به آن پرسش که آیا مانعی در مسیر آبگیری تالاب هورالعظیم وجود دارد؟ تصریح کرد: موانع عمدتاً جاده‌های دسترسیِ داخل تالاب می باشد که بخشی از آن هم‌ها مرتبط به زمان جنگ تحمیلی و همچنین بخشی هم مرتبط به فعالیت‌های نفتی می باشد البته از حدود سه سال شمسی پیش حدود ۲۳۰ کالورت یا زیرآبگذر به همراه ۳۹ پل در آن جاده‌ها احداث شده و همچنین تا حد امکان ارتباطات آبی برقرار شده می باشد ولی باید توجه داشت تالاب همچنان به راه‌های ارتباطی اکثرا و بیشتر مستلزم و نیاز دارد.

بازگشایی جاده‌های داخل هورالعظیم

لاهیجان‌زاده با اشاره به آنکه هفته قبل به دلیل سیلاب تعدادی از جاده‌های داخل تالاب با نظارت محیط زیست استان و همچنین با کمک شرکت مهندسی توسعه نفت بازگشایی شده می باشد، تاکید کرد: یکپارچه‌سازی تالاب هورالعظیم بایستی و حتما در دستور کار قرار گیرد. به همین علت مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد یک طرح جامع جهت بازگشایی مسیرها تهیه و همچنین بر اساس آن هم همه ارتباطات بین مخازن تالاب به روش یکسان برقرار می شود.

او همچنین در ادامه در مورد وسعت آب در هورالعظیم گفت: هنوز صد قسمت و بخش تالاب پرآب نشده می باشد زیرا و به درستی که در حوضچه شماره پنج، شیب زمین طوری می باشد که آب نمی‌گیرد. حدود ۴۰ قسمت و بخش حوضچه پنج زیر آب می باشد ولی باید توجه داشت بخشی از آن هم به دلیل شیب و همچنین شرایط توپوگرافی آب نمی‌گیرد البته در صورتی که به دلیل خطر آبگرفتگی شهرهای بستان و همچنین رُفَیّع ناچارنبودیم آب را از دریچه‌های یک و همچنین دو به سمت عراق انتقال دهیم، حوضچه پنج هم پر می‌شد.

مدیر کل محیط زیست استان خوزستان همچنین با اشاره به عمق آب در تالاب هورالعظیم ادامه داد: عمق آب در قسمت و بخش‌های متنوع و گوناگون و مختلف تالاب متغیر و همچنین در حوضچه‌های چهار بین ۳۰ سانتیمتر تا نیم متر می باشد. در حوضچه‌های یک و همچنین دو، عمق آب به سه تا پنج متر می‌رسد زیرا و به درستی که شیب تالاب متغایر و متفاوت می باشد.

حق‌آبه هورالعظیم حداقل تا دو سال شمسی بعد تضمین می باشد

او همچنین با اشاره به ذخیره‌سازی ۶ میلیارد متر مکعب آب پشت سد کرخه درپی بارش‌ها و همچنین سیلاب‌هابی اخیر تصریح کرد: معمولاً بیش از ۴.۷ میلیارد متر مکعب، اجازه آبگیری در سد کرخه داده نمی‌شد و همچنین ۵.۲ میلیارد ظرفیت نهایی می باشد ولی باید توجه داشت امسال به دلیل شرایط فوق‌العاده‌ای که پیش آمده تا شش میلیارد متر مکعب هم اجازه آبگیری در آن سد داده شده می باشد. وجود آن مقدار و اندازه و میزان آب پشت سد کرخه بعد از فروکش کردن سیلاب‌ها می‌تواند تضمین‌کننده حق‌آبه هورالعظیم حداقل تا دو سال شمسی بعدی باشد حتی در صورتی که بارشی هم رخ ندهد.

لاهیجان‌زاده در پاسخ به آن پرسش که در حال حاضر حجم آب تالاب هورالعظیم چه مقدار و اندازه و میزان می باشد؟، با اشاره به آنکه قسمت و بخش عراقی تالاب هورالعظیم هم پرآب شده می باشد، گفت: محاسبه حجم آب در حال حاضر دشوار می باشد ولی باید توجه داشت به احتمال قوی بیش از دو میلیارد متر مکعب آب در دو قسمت و بخش عراق و همچنین ایران هورالعظیم وجود دارد. حجم آب بسیاری از سمت ایران وارد قسمت و بخش عراقی هورالعظیم شده می باشد. البته از دجله عراق هم آب وارد تالاب شده می باشد. در حال حاضر قسمت و بخش عراقی تالاب گنجایش ندارد و همچنین آب به رودخانه دجله راه پیدا کرده می باشد و همچنین از طریق اروند به سمت خلیج فارس تخلیه می‌می شود.

او همچنین به آن پرسش که آیا مقدار و اندازه و میزان آب انتقال یافته از سمت ایران به عراق مشخص می باشدپاسخ مثبت داد و همچنین گفت: عدد آب‌های انتقالی به قسمت و بخش عراقی مشخص می باشد ولی باید توجه داشت به دلیل مشغله زیاد نیروهای محیط زیست و همچنین سایر نهادهای متولی آب، امکان ارائه عدد دقیق وجود ندارد.

مدیر کل محیط زیست استان خوزستان در پایان با اشاره به حضور نیروهای محیط‌بانی در منطقه ها و مناطق متنوع و گوناگون و مختلف استان خوزستان تاکید کرد: به دلیل وخاومت اوضاع، همه نیروهای استان شامل محیط زیست در منطقه ها و مناطق متنوع و گوناگون و مختلف پراکنده خواهند بود. نیروهای محیط‌بانی نیز به دلیل اِشرافی که به منطقه دارند، در اختیار فرمانداری‌ها خواهند بود همچنین تعدادی از قایق‌های محیط زیست هم در دز و همچنین شوش کار امدادرسانی و همچنین تخلیه روستاها به منطقه ها و مناطق امن را انجام می‌دهند.

http://phdpress.ir/%D8%B3%DB%8C%D9%84%D8%8C-%D9%87%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%84%D8%B9%D8%B8%DB%8C%D9%85-%D8%B1%D8%A7-%D8%B3%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%A8-%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7-%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA/
بهترین خبرهای در مورد کارشناسی ارشد : سیل، هورالعظیم را سیراب کرد – محیط زیست

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

کاهش فروش آیفون اپل همزمان با رونق سرویس ها و خدمات و همچنین پوشیدنی‌های آن هم

کاهش فروش آیفون اپل همزمان با رونق سرویس ها و خدمات و همچنین پوشیدنی‌های آن …