خانه / مقالات / شبکه اختصاصی چیست؟

شبکه اختصاصی چیست؟

شبکه اختصاصی چیست؟

یک VPN ، شبکه ای اختصاصی بوده که از اینترنت برای رابطه با وبسایت های از راه دور و رابطه کاربران با یکدیگر استفاده می نماید. این نوع شبکه ها بجای استفاده از خطوط واقعی شبیه خطوط Leased ، از یک رابطه مجازی به یاری اینترنت برای ایجاد شبکه اختصاصی استفاده می کنند.
VPNs شبکه اختصاصی چيست؟
خرید vpn

همزمان با عمومیت پیدا کردن اینترنت، اکثرا سازمانها و موسسات ضرورت گسترش شبکه اختصاصی را به درستی حس کردند. در ابتدا شبکه های اینترا نت بیان گردیدند. این نوع شبکه بصورت کاملاً اختصاصی بوده کارمندان سازمان با استفاده از رمز عبور تعریف شده، قادر به ورود به شبکه و مصرف از منابع موجود می باشند . ولی اخیرا ً، موسسات و سازمانها با توجه به بیان شدن خواسته های (کارمندان از راه دور، ادارات از راه دور) اقدام به ایجاد شبکه های اختصاصی مجازی Virtual Private Network کرده اند. یک VPN ، شبکه ای اختصاصی بوده که از اینترنت برای رابطه با سایت های از راه دور رابطه کاربران با یکدیگر مصرف می نماید. این نوع شبکه ها بجای استفاده از خطوط واقعی شبیه خطوط Leased از رابطه مجازی به یاری اینترنت برای ایجاد شبکه اختصاصی استفاده می کنند.
ـ دو نوع شبکه VPN وجود دارد:
۱) دستیابی از راه دور (Remote-Access)
در شبکه های فوق از مـدل ارتباطی User-to-LAN (رابطه کاربر به یک شبکه محلی) استفاده می گردد. سازمانهائی که از مد فوق مصرف می نمایند، بدنبال ایجاد تسهیلات لازم برای رابطه پرسنل (عموما کاربران از راه دور که در هر مکانی می توانند داشته باشند) به شبکه سازمان هستند .
۲) وب سایت به وب سایت (Site-to-Site)
در مدل فوق یک سازمان با توجه به سیاست های موجود، قادر به اتصال چندین وبسایت ثابت از طریق اینترنت است.
مصرف از VPN برای سازمان دارای ویژگی ها ی متعددی مثل : گسترش محدوه جغرافیائی ارتباطی، اصلاح وضعیت امنیت، کاهش هزینه های عملیاتی در مقایسه باروش های سنتی WAN، کاهش زمان ارسال و حمل اطلاعات برای کاربران از راه دور و در نتیجه اصلاح بهره وری است .
● امنیت VPN
شبکه های VPN بمنظور تامین امنیت داده ها ارتباطات، ازآموزش های متعددی مصرف می نمایند:
▪ فایروال
فایروال یک دیواره مجازی بین شبکه اختصای یک سازمان و اینترنت ایجاد می نماید. با مصرف از فایروال می توان عملیات مفرق ی را در جهت اعمال سیاست های امنیتی سازمان انجام داد. ایجاد محدودیت در تعداد پورت های فعال، ایجاد محدودیت در رابطه با پروتکل های خاص، ایجاد محدودیت در نوع بسته های اطلاعاتی و … نمونه هائی از عملیاتی است که می توان با استفاده از فایروال انجام داد.
▪ رمزنگاری
فرآیندی است که با مصرف از آن، رایانه مبداء اطلاعات را رمزشده برای رایانه دیگر ارسال می نماید.بقیه رایانه های مجاز، قادر به رمزگشائی اطلاعات ارسالی خواهند بود. بدین ترتیب بعد از ارسال اطلاعات بوسیله فرستنده، دریافت کنندگان قبل از استفاده از اطلاعات می بایست کار به رمزگشائی اطلاعات ارسال شده نمایند.
▪ IPSec
پروتکل Internet Protocol Security یکی از امکانات موجود برای ایجاد امنیت در ارسال دریافت اطلاعات است . قابلیتراهنمای فوق در مقایسه با الگوریتم های رمزنگاری به مراتب بیشتر است.
▪ سرویس دهنده AAA
سرویس دهندگان (Authentication, Authorization, Accounting) بمنظور ایجاد امنیت بالا در محیط های VPN از نوع “دستیابی از راه دور” استفاده می گردند. وقتی که کاربران با مصرف از خط تلفن به سیستم متصل می گردند، سرویس دهنده AAA درخواست آنها را اخذ عملیات زیر را انجام خواهد داد:
ـ شما چه کسی هستید؟ ( تایید Authentication )
ـ شما مجاز به انجام چه کاری هستید؟ ( مجوز Authorization )
ـ چه کارهائی را انجام داده اید؟ ( حسابداری Accounting )

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

تابلو فرش دستباف سبد گل کد ۱۲۱۰۹

تابلو فرش دستباف سبد گل کد ۱۲۱۰۹ هنر فرش‌بافی از هنرهایی با قدمتی بس طولانی …

سوپروب close
خرید بک لینک