سرخط خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / شیوه تربیت فرزند سبک زندگی اسلامی

شیوه تربیت فرزند سبک زندگی اسلامی

به کودکانمان مجوز دهیم تا جلو جمع حرف کرده و مطالب خود را به راحتی بیان نمایند.

ادب در گفتار و رفتار بهترین زینت برای کودکان­ محسوب شده و نشانه‌ی کمال عقل و بالندگی آن‌ها است. شخص باادب ظرافت در گفتار و رفتار دارد و همین دلیل می‌تواند دیگران معاشرت خوب ی داشته باشد. مهم‌ترین نکته­ ای که در تربیت کوچولو باید مدّ نظر قرار گیرد، روش احترام است. فرموده امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) «عفو و تفضل هیچ پدری بـه فرزندش، بهتر از عطیه‌ی احترام و تربیت پسندیده نیست.»

2474 family شیوه   تربیت فرزند سبک زندگی اسلامی

اما مهم‌ترین آداب اجتماعی که فرزندان ما باید بیاموزند عبارتند از:

– آموزش سلام و گشاده رویی
به کودکانمان بیاموزیم که با دیگران گشادهرویی برخورد کرده و به آن‌ها درود کنند. طبیعی است که در ابتدای کار وقتی افراد دیگر برخورد می‌کنند ممکن است سلام کردن را فراموش کنند یا اینکه روی حس بازیگوشی یا خاطر خجالت‌زدگی، بـه آن‌ها سلام نکنند. همین دلیل خوب است با صبر و حوصله بـه آن‌ها یادآوری کنیم تا تدریج به این کار عادت کنند.

– روش خوش آمد گویی مهمان
به کودکانمان بیاموزیم که با مهمان محرم دست بدهند و آن‌ها خوش آمد گویند. در این صورت نیز قبل از آمدن میهمان آن‌ها یادآور شویم که ورود میهمان چطور رفتار کنند؛ و وقت ی هم میهمان وارد شد، برای اینکه بـه خجالت غلبه نماید او بگوییم: عزیزم! به میهمان‌ها دست نمی‌دهی!؟ آن‌ها بگو خوش آمدید! اما لازم به ذکر است که نباید روی بچّه فشار روحی وارد شود. بچه ممکن است در ابتدا بـه کلّی از انجام این کار سر باز زند. در این صورت هیچ نوع واکنش بد از طرف ما نباید ببیند. منتهی دور از چشم میهمان خوب است به او بگوییم: «عزیزم! از اینکه پیش میهمان باادب بودی بسیار شادمان م. منتهی چقدر بهتر بود که درود می‌کردی و او خوش آمد می‌گفتی!».

– روش پذیرایی از میهمان
زمان ی میهمان به خانه می‌آید قدری از کار پذیرایی میهمان را کودکانمان بسپاریم، تا ضمن این که حس ارزشمند ی پیدا می‌کند، در تقویت رفتار اجتماعی خود هم گام مهمی برداشته باشد.

۲۴۷۴_family.jpg- روش آداب غذا میل کردن
غذا میل کردن برای آدابی دارد که یادگیری آ،ن ثمرات بهتر ی را به همراه دارد. عنوان مثال به آن‌ها بیاموزیم سر سفره مؤدّبانه نشسته و احترام برکت الهی را حفظ کنند. زمان غذا میل کردن نحوه‌ی غذا میل کردن افراد دیگر نگاه نکنند و غذای خود را هم عجله میل نکنند. غذا را کم حساب نکنند و خاطر نوع غذا مادر، بی احترامی نکنند. لقمه‌ها را کوچک بردارند و وقت غذا میل کردن ، غذا را روی زمین و کنار بشقاب نریزند.

– روش شادباش و تسلیت ­گویی آشنایان
یکی از جلوه ­های زیبا ی زندگی اجتماعی این است که نسبت خوشی‌ها و ناخوشی‌های افراد دیگر بی فرق نباشیم. اگر خیری به آن‌ها رسید بـه آن‌ها تبریک بگوییم و اگر مصیبتی برای آن‌ها رخ داد، بـه آن‌ها تسلیت بگوییم. در ابتدا سعی کنیم وقتی که قصد داریم بـه خاطر خرید منزل، ماشین و امثال آن نزدیکان شادباش بگوییم از قبل با فرزندانمان هم همآهنگ کنیم تا آن‌ها تبریک بگویند. وقتی سنّ بچه‌ها بیشتر شد بـه آن‌ها بیاموزیم که در مصیبت‌ها هم به افراد دیگر تسلیت بگویند و آن‌ها ابراز همدردی نمایند.

کارهایی که نباید انجام دهید:
– مقایسه‌ی کودک افراد دیگر
هرگز نباید کودکانمان را با کودکان دیگر مقایسه کنیم؛ این کار علاوه بر آن که سبب شعله‌ور شدن آتش حسادت و دشمنی در درونشان می‌گردد، باعث می‌شود کارهای شایسته‌ی خود را، نه برای مزیّن شدن به زینت‌های اخلاقی، بلکه برای جبران تحقیر خود و رسیدن به شخص مورد مقایسه انجام دهند

– انتظار بیش از توان کودک
فراموش نکنیم که فرزندان ما بچه هستند . همان گونه که کودکان برای صحبت­ کردن، دوره‌ی زیاد مدتی را طی می‌کنند، همان گونه که بـه تدریج راه رفتن خوب را یاد می‌گیرند، آداب اجتماعی را هم تدریج و با تست و خطاهای بسیار فرا خواهند گرفت؛ لذا از همان اوّل کودکان خود را بچه ببینیم و از آن‌ها توقع رفتاری سنجیده­ و حساب شده نداشته باشیم.

اگر کودکی فرزندان را فراموش کنیم ، یا از دیدن رفتارهای غیر متعارف او آشفته می‌شویم و یا این که از تربیت اجتماعی او ناامید شده و از این کار با ارزش دست می‌کشیم.

– زیاده‌روی در آموزش
اگر کودکان مان در آمدن میهمان حس ناراحتی کردند و خود را در فشار دیدند باید بدانیم که در آموختن این آداب اجتماعی قدری زیاده‌روی کرده و او را تحت فشار قرار داده‌ایم. پس، در نوع رفتار خود تجدید نظر کنیم.

__________________________________________________________

برگرفته از کتاب «آیین شکوفایی» نوشته‌ی «احمد نباتی»
کلمات کلیدی:
سبک زندگی,تربینت فرزند,تربیت کودک,تربیت اسلامی کودک,اخلاق در خانه,کودک,سبک زندگی اسلامی,اموزش سبک زندگی,سبک زندگی ایرانی,سبک زندگی مقام معظم رهبری,آموزش سبک زندگی اسلامی,سبک زندگی دینی,آداب اجتماعی,گشاده رویی,اخلاق اسلامی,آموزش کودکان

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شرایط معرفی شدگان بورس اعزام به خارج از کشور

شرایط معرفی شدگان بورس اعزام به خارج از کشور   سازمان سنجش اطلاعات اولیه مورد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک