خانه / اخبار آزمون ها / آزمون دكتراي تخصصي / لزوم اعتباربخشی بین‌المللی به دانشگاه‌ها برای جذب بیشتر دانشجوی خارجی

لزوم اعتباربخشی بین‌المللی به دانشگاه‌ها برای جذب بیشتر دانشجوی خارجی

لزوم اعتباربخشی بین‌المللی به دانشگاه‌ها جهت جذب اکثرا و بیشتر دانشجوی خارجی

دست یار آموزشی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران، لازمه جذب دانشجوی خارجی را تدریس دروس به زبان انگلیسی و همچنین اعتباربخشی دانشگاه‌ها توسط نهادهای بین‌المللی اعلام کرد.

دکتر مسعود شریعت‌پناهی دست یار آموزشی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران، در گفتگو با روزنامه نویس و خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به کم بودن تعداد دانشجوهای خارجی در آن دانشکده، در خصوص ملزومات حضور دانشجویان خارجی در ایران گفت: شامل ملزومات آن می باشد که دروس به زبان بین‌المللی تدریس می شود، درحالی که همه کلاس‌های ما به زبان فارسی خواهند بود و همچنین حتی تا یکی دو سال شمسی پیش اصلا مجوز آن را نداشتیم که در دانشگاه‌های ایران در کلاسی به زبان انگلیسی تدریس کنیم، آن یعنی دانشجو بایستی و حتما به ایران بیاید و همچنین چند سال شمسی زبان فارسی یاد بگیرد، سپس ادامه تحصیل دهد که تقریبا ناممکن بود.

دست یار آموزشی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران همچنین یکی دیگر از شرایط حضور دانشجویان خارجی را فراهم کردن بستر مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری دانست و همچنین افزود: ابتدا بایستی و حتما تمام آیین‌نامه‌ها، شرایط، برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها، ضوابط و همچنین هزینه‌ها جهت دانشجوی خارجی که می‌خواهد به ایران بیاید به زبان انگلیسی در وبسایت و مرکز خبرهای جدید‌های دانشگاه اطلاع‌سانی شده و همچنین دانشگاه جهت پذیرش دانشجویان ضابطه داشته باشد، ولی باید توجه داشت در حال حاضر هیچ‌کدام از آن اطلاعات تدوین نشده می باشد و همچنین هیچ یک از دانشگاه‌های ایران ضوابط خود را به زبان انگلیسی ندارند.بدین ترتیب دانشجوی خارجی، هنگام و زمانی که به وبسایت و مرکز خبرهای جدید دانشگاهی رفت و آمد و مراجعه کند و همچنین نتواند اطلاعات موجود که به زبان فارسی خواهند بود را مطالعه و همچنین درک کند، متوجه شرایط نمی‌می شود.

او همچنین ادامه داد: در حال حاضر حرکتی شروع شده که اطلاعات وبسایت و مرکز خبرهای جدید دانشگاه تهران به زبان انگلیسی تدوین می شود، یعنی هم ضوابط پذیرش و همچنین هم تمام اطلاعات به زبان انگلیسی تدوین شده و همچنین در وبسایت و مرکز خبرهای جدید‌ها قرار بگیرد.

شریعت‌پناهی در ادامه با اشاره به لزوم تدریس دروس به زبان انگلیسی گفتن کرد: دانشجویان کشورهای همسایه بعضا ترجیح می دهند جهت ادامه تحصیل به کشورهایی که کلاسهای دانشگاه‌های آنها به زبان انگلیسی تدریس می‌کند بروند .

او همچنین در ادامه گفت: جنبه دیگر امکانات فرهنگی می باشد که بایستی و حتما فراهم می شود، دانشجویی که می‌خواهد از خارج بیاید، بایستی و حتما با ما قرابت فرهنگی داشته باشد، به همین دلیل دانشجویان اروپایی بسیاری به ایران نمی‌آیند. ما ناگزیر هستیم در وهله اول از کشورهای اطراف دانشجو بگیریم که هم‌فرهنگ ما خواهند بود، مثل افغان‌ها یا عراقی‌ها، زیرا ما جهت آن کشورها ضوابط مناسبی داریم، البته جذب دانشجو از کشورهای همسایه هم مستلزم فراهم شدن بستر بین‌المللی می باشد.

شریعت‌پناهی در خصوص لزوم اعتباربخشی دانشکده‌های فنی مهندسی گفتن کرد: در دنیا نهادهای بین‌المللی خواهند بود که به رشته‌های فنی مهندسی اعتباربخشی می‌کنند. آن موسسات شرایط دانشگاه‌ها را بررسی کردن می‌کنند، امتیاز و همچنین رتبه بین‌المللی می‌دهند، بنابراین ما هم جهت جذب دانشجوی خارجی بایستی و حتما آن کار را انجام دهیم، زیرا سطح دانشگاه پایین نیست، بلکه اعتباربخشی بین‌المللی نشده و همچنین کسی آن هم را ارزیابی نکرده می باشد.

اوضاع دانشکده مهندسی مکانیک در تابستان

دست یار آموزشی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران در ادامه درخصوص اوضاع آموزشی آن دانشکده در تابستان گفت: در تابستان کلاس درسی نداریم ولی باید توجه داشت دانشجویان ارشد و همچنین دکتری جهت انجام پروژه‌های خود، با اساتید در تماس خواهند بود و همچنین بدین ترتیب دانشکده برقرار می باشد.

او همچنین با تاکید بر آنکه دانشگاه تهران ترم تابستانی ندارد گفتن کرد: کارآموزی و همچنین پروژه جهت همه مقاطع هست. دانشجویان بایستی و حتما دوره کارآموزی خود را در واحدهای صنعتی بگذرانند، بنابراین به دلیل شرکت در کلاسهای دانشگاه در طول ترم، مسائل مرتبط به کارآموزی‌ خود را در تابستان انجام می‌دهند.

شریعت‌پناهی با اشاره به آنکه تمدید پروژه دانشجویان در تابستان امکان‌پذیر می باشد گفتن کرد: به دانشجویان توصیه نمی‌کنیم پروژه پایانی‌ خود را ابتدا به ساکن در تابستان بگیرند، زیرا حداقل یک ماه تا یک ماه و همچنین نیم از تابستان، زمان مرخصی اساتید می باشد و همچنین در آن هم مدت اکثر استادها حضور ندارند، بنابراین دانشجو در ارتباط با استاد نیست و همچنین نمی‌تواند پروژه خود را به خوبی انجام دهد. به همین منظور دانشجویان در طول ترم دوم پروژه می‌گیرند و همچنین در ترم تابستان جهت مطالعات باقیمانده آن هم را تمدید می‌کنند.

او همچنین با توضیح در مورد عدم ارائه ترم تابستان در دانشگاه تهران گفتن کرد: ترم تابستان ترم کوتاهی می باشد و همچنین بخشی از آن هم با مرخصی تابستانه اساتید مصادف می‌می شود و همچنین از طرفی ما جهت آنکه فرصت کافی داشته باشیم، ترم اول سال شمسی را که اصطلاحا ترم مهر می باشد، زودتر شروع می‌کنیم، یعنی ترم مهر حدود ۲۰ شهریور شروع می‌می شود. ترم قبل هم که تا نیمه تیرماه طول کشیده، بنابراین عملا مرداد و همچنین قستی از شهریور باقی می‌ماند. سیاست دانشگاه آن می باشد که در آن یک ماه و همچنین نیم یا حداکثر یک ماه و همچنین بیست روز، دروس تخصصی را ارائه ندهد، زیرا دروس با کیفیت مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری عرضه نمی‌می شود.

///////////دست یار آموزشی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران با اشاره به مهمان شدن دانشجویان جهت درس‌های عمومی در تابستان گفت: زیرا و به درستی که دانشگاه تهران ترم تابستانه ندارد، مقرون به صرفه نیست که تنها و فقط جهت درس‌های عمومی واحد ارائه کند، زیرا به هر حال بایستی و حتما اساتید، کارمندان و همچنین سیستم‌های گرمایشی و همچنین سرمایشی را به کار گیرد، بنابراین ترم تابستانی در آن دانشگاه ارائه نمی می شود، ولی باید توجه داشت دانشجویان آن امکان را دارند که درس‌های غیرتخصصی مانند درس‌های تیم معارف، درس‌های عمومی و همچنین تربیت بدنی را در دانشگاه‌های دیگر مهمان شوند.

به نقل از ایسنا، دست یار تحصیلات تکمیلی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران درخصوص افزایش یا کاهش ظرفیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی گفت: ظرفیت‌ها به نسبت سال شمسی قبل تغییر قابل‌ملاحظه‌ای نداشته می باشد. در صورتی که هم کاهش ظرفیتی باشد قابل توجه نیست و همچنین روند ما مانند سال شمسی‌های قبل می باشد.

دکتر محمد محجوب، با اشاره به گرایش‌های ارشد و همچنین ظرفیت آنها گفت: گرایش‌های کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک شامل طراحی اصولی و کاربردی، تغییر پیدا کردن انرژی، ساخت و همچنین تولید و همچنین ماشین‌های آبی می‌می شود. ما در هریک از آن چهار گرایش ۳۰ فرد یا شخص دانشجوی ارشد می‌گیریم، که حدود ۱۲۰ فرد یا شخص می‌می شود و همچنین استعدادهای درخشان هم به آن تعداد اضافه می‌شوند، یعنی در مجموع هر ساله حدود ۱۵۰ فرد یا شخص دانشجوی ارشد می‌پذیریم.

او همچنین در خصوص ظرفیت‌ گرایش‌های دکتری گفتن کرد: معمولا ۳۰ قسمت و بخش آمار هر روز خدا ما شامل ظرفیت نوبت دوم شبانه می باشد. ما در گرایش طراحی اصولی و کاربردی، ۱۲ فرد یا شخص نوبت اول هر روز خدا و همچنین چهار فرد یا شخص نوبت شبانه، در گرایش تغییر پیدا کردن انرژی هفت فرد یا شخص ظرفیت هر روز خدا و همچنین سه فرد یا شخص شبانه،‌ در گرایش ساخت و همچنین تولید شش فرد یا شخص هر روز خدا و همچنین سه فرد یا شخص شبانه و همچنین در گرایش ماشین‌های آبی دو فرد یا شخص ظرفیت داریم. همچنین در دکتری گرایش نانوفناوری یا نانومکانیک هم داریم که چهار یا پنج دانشجو می‌پذیرد. درمجموع ظرفیت پذیرش دکتری دانشکده مکانیک حدود ۴۰ تا ۵۰ فرد یا شخص می باشد که در سالهای قبل هم همین‌روش بود.

محجوب در مورد علت تغییر ظرفیت پذیرش دانشجویان دکتری گفت: ظرفیت دانشجویان دکتری ما به آن ترتیب مشخص کردن می‌می شود که از اساتید نظرسنجی می‌می شود جهت سال شمسی بعدی چند دانشجوی دکتری می‌پذیرند، ممکن می باشد استادی سال شمسی بعدی سفر مطالعاتی داشته باشد، بنابراین کاهش جزئی ظرفیت داشته باشیم، ولی باید توجه داشت آن کاهش محسوس نخواهد بود و همچنین معمولا در هر گرایش حدود ۱۰ فرد یا شخص هر سال شمسی پذیرش داریم و همچنین آن طبیعی می باشد.

انتهای پیام

http://www.phdl.net/phd-test-news-site/%D9%84%D8%B2%D9%88%D9%85-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%AE%D8%B4%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-10571
جدید و تو و تازه ترین خبرهای در مورد آزمون دکتری : لزوم اعتباربخشی بین‌المللی به دانشگاه‌ها جهت جذب اکثرا و بیشتر دانشجوی خارجی

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

اعلام زمان و همچنین محل مصاحبه ۱۴۳ رشته آزمون دکتری آزاد

اعلام زمان و همچنین محل مصاحبه ۱۴۳ رشته آزمون دکتری آزاد ریاست مرکز سنجش و …

سوپروب close
خرید بک لینک