خانه / اخبار دانشگاهها / اخبار دانشگاه پيام نور / متن کامل طرح «رفع خلأ قانونی استخدام در دانشگاه های غیردولتی»

متن کامل طرح «رفع خلأ قانونی استخدام در دانشگاه های غیردولتی»

متن کامل طرح «رفع خلأ قوانین و قانونی استخدام در دانشگاه های غیردولتی»

به به گفته پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (PNUNA.COM) : فارس – اخیراً ۱۱۵ فرد یا شخص از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح مهمی را با عنوان طرح «رفع خلأ قوانین و قانونی استخدام در دانشگاه‌های غیردولتی و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی» را امضا کردند و همچنین قرار می باشد جهت بررسی کردن فوریت، آن هم را تقدیم هیأت رئیسه مجلس کنند.

متن کامل آن طرح به شرح ذیل می باشد:

دلایل توجیهی:

یکی از مسایل مهم و همچنین مبتلابه در خصوص کار و همچنین حقوق اداری، مشخص کردن قانون حاکم بر روابط استخدامی کارکنان شاغل در دانشگاه‌های غیردولتی و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.

به موجب بند ح ماده ۱۲ اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغی شماره /۸۹/۶۲۶دش – ۱۳۸۹/۷/۲۸ شورایعالی انقلاب فرهنگی، تصویب مصوبات مرتبط به افراد هیأت علمی و همچنین کارکنان اداری دانشگاه و همچنین تعرفه حقوق و همچنین دستمزد و همچنین مزایا در قالب «مقررات» و همچنین در سطحی پایین‌تر از قانون به عهده هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی گذارده شده و همچنین از آن رو طبق اصل سلسله مراتب قوانین و همچنین مقررات، مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد آن مقررات در چارچوب و همچنین ذیل قوانین موضوعه به تصویب برسد. در نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران، به موجب اصل ۷۱ قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی مرجع وضع قانون به شمار آمده و همچنین نتیجتاً ضروری می باشد تصویب مقررات توسط هر مرجع شامل هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، در چارچوب قوانین فوق صورت گیرد. بدیهی می باشد در آن باره اصول قانون اساسی به عنوان محوری‌ترین سند قوانین و قانونی کشور نیز مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری‌الرعایه خواهد بود.

نظر به تصریح امام و پیشوا‌خمینی (ره) به صلاحیت برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی رشته‌های متنوع و گوناگون و مختلف دانشگاهی و همچنین خط مشی‌گذاری فرهنگی بعدی دانشگاه‌ها، در فرمان ایشان ناظر بر تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی بایستی و حتما گفت شامل محدودیت‌های مجلس شورای اسلامی در وضع قوانین تنها آن هم دسته از مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی می باشد که در قالب سیاست‌گذاری‌ها به تصویب آن نهاد رسیده و همچنین وارد شدن مجلس به سایر موضوعات، ممنوعیتی را به دنبال نخواهد داشت.

توضیحات فوق بدین دلیل می باشد که بعضی واحدهای دانشگاهی غیردولتی و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام آنکه مشخص کردن تکلیف مقررات اداری نیز از سوی شورایعالی انقلاب فرهنگی به دانشگاه‌ها سپرده شده و همچنین با آن ادله، اجحاف بسیاری را در حق کارکنان و همچنین کارگران خود اعمال می‌کنند و همچنین آن اشخاص در هیچ مرجعی نمی‌توانند تظلم‌خواهی نمایند.

آنچه روشن و همچنین واضح می باشد آنکه قوانین و همچنین مقررات موضوعه کشور در بحث مشخص کردن تکلیف مسائل استخدامی خیلی زیاد شفاف بوده و همچنین دانشگاه‌ها نمی‌توانند خارج از سیستم قوانین با آیین‌نامه‌های داخلی و همچنین مصوبات هیأت امنا خارج از چارچوب‌های مشخص کردن‌شده اقدام نمایند.

لذا به منظور مشخص کردن صریح آن موضوع در قانون و همچنین رفع خلأ قوانین و قانونی شمول قانون کار جهت کارکنان دانشگاه‌ها، خصوصاً دانشگاه‌های غیردولتی و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی طرح زیر با قید دوفوریت تقدیم می‌گردد:

ماده واحده – روابط استخدامی در کلیه دانشگاه‌های غیردولتی و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی تابع قانون کار بوده و همچنین هر گونه اختلاف فردی بین افراد هیأت علمی و همچنین کارکنان دانشگاه‌های غیردولتی و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی با هیأت امنای آن دانشگاه‌ها در صلاحیت هیأت‌های تشخیص و همچنین حل اختلاف موضوع ماده ۱۵۷ قانون کار تصویب شده و مصوب قانون ۱۳۶۸ خواهد بود.

همچنین کلیه مصوبات و همچنین تصمیمات هیأت امنای دانشگاه‌ها حسب مورد در هیأت عمومی و همچنین شعب دیوان عدالت اداری قابل شکایت و همچنین رسیدگی می باشد.

 

http://pnuna.com/1394/05/%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%B1%D9%81%D8%B9-%D8%AE%D9%84%D8%A3-%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87.html
بهترین خبرهای دانشگاه پیام نور : متن کامل طرح «رفع خلأ قوانین و قانونی استخدام در دانشگاه های غیردولتی»

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

آغاز ۱۳ طرح تبادل علمی با ترکیه/ همکاری علمی با ایتالیا و همچنین آلمان

آغاز ۱۳ طرح تبادل علمی با ترکیه/ همکاری علمی با ایتالیا و همچنین آلمان …

سوپروب close
خرید بک لینک