خانه / مقالات / مشاهده صفحات وب با متلب :

مشاهده صفحات وب با متلب :

مشاهده صفحات وب با متلب :
%D8%AC%D9%86%D8%A8%D8%B4 %D9%88 CO %D9%85%D8%AD%D9%88%D8%B1%DB%8C %D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C مشاهده صفحات وب با متلب :
پروژه سیمولینک

نرم افزار متلب دارای یک مرورگر اینترنت می باشد که با آن می توانید سایت های اینترنتی را مشاهده کنید. برای آنکه مرورگر اینترنت متلب باز شود، تنها کافی است که دستور مثال زیر را اجرا کنید :
مثال :

web
نتیجه :

مرورگر اینترنت متلب باز می شود و شما چنانچه به اینترنت متصل باشید، می توانید در اینترنت به گشت و گذار بپردازید و احتیاجی به نصب یک مرورگر اینترنت دیگر ندارید.

چنانچه بخواهید مرورگر اینترنت متلب باز شده و صفحه خاصی از اینترنت را نمایش بدهد، باید آدرس آن صفحه اینترنتی را پس از web بنویسید. به مثال زیر توجه کنید :
مثال :

web http://www.kelidestan.com
نتیجه :

نرم افزار متلب، مرورگر اینترنت خود را باز کرده و محتویات آدرس http://www.kelidestan.com را نمایش می دهد (به شرط متصل بودن به اینترنت).

تعیین مقدار زمان اجرای محاسبات در متلب :

برای تعیین زمان اجرای برنامه و یا بخشی از برنامه، از دستورهای tic و toc استفاده می شود. همان طور که مشخص است، نام این دو دستور از ((تیک تاک)) ساعت گرفته شده است. این دستورات، یکی از مهمترین دستورات متلب می باشند. قبل از هر چیز، اهمیت این دستورات را برای شما شرح می دهیم :

معمولا در پروژه های پیچیده، زمان اجرای برنامه، بسیار طولانی می شود. در چنین مواقعی، برنامه نویس ممکن است که کنجکاو باشد که یکی از موارد زیر را بداند :

۱- کدام بخش برنامه است که بیشترین زمان را به خود اختصاص داده است. با دانستن این موضوع، برنامه نویس سعی می کند که کدهای آن بخش از برنامه را بهینه سازی کند تا در زمان صرفه جویی شود.

۲- ممکن است بخواهیم بدانیم که زمان اجرای برنامه چقدر است، اما نمی خواهیم که مجبور باشیم همین طور بنشینیم و ببینیم چه زمانی برنامه پایان می یابد. مثلا شب قبل از خواب، برنامه را اجرا می کنید و صبح که بیدار شوید، می توانید در پنجره Command ، میزان زمان اجرای برنامه را ببینید.

۳- در بسیاری از برنامه ها، حلقه های for هستند که زمان زیادی می گیرند. فرض کنید حلقه ای داریم که پارامتر آن از ۱ تا ۱۰۰۰ می باشد. با قرار دادن دستور در ابتدا و انتهای حلقه (ابتدا و انتهای درون حلقه) می توانیم زمان یک بار اجرا را محاسبه کنیم و سپس آن را ضرب در ۱۰۰۰ کنیم، چنانچه زمان بیش از حد زیاد باشد، می توانیم همین حالا آن را متوقف کنیم (با گرفتن کلید Ctrl و فشار دادن کلید C از کیبورد)، به جای آن که پس از اجرای نیمی از برنامه، به این نتیجه برسیم.

نحوه استفاده از دستورهای tic و toc را در مثال زیر شرح داده ایم :
مثال :

tic
A=ones(100,100);
toc
نتیجه :

Elapsed time is 0.000064 seconds.

دستور (۱۰۰,۱۰۰)A=ones ، ماتریسی با ۱۰۰ ردیف و ۱۰۰ ستون می سازد که همه مقادیر آن برابر ۱ می باشد. همان طور که مشاهده می کنید، ساخت این ماتریس، ۰٫۰۰۰۰۶۴ ثانیه طول کشیده است. زیاد به این عدد کوچک خیره نشوید، زیرا ممکن است روزی آرزویتان این باشد که برنامه ای که دارید، در کمتر از ۱ روز اجرا شود، اکنون که این مطالب را برای شما می نویسم درگیر برنامه ای هستم که تخمین زده ام اجرای آن ۸ روز طول می کشد و باید به هر نحو ممکن این مقدار را به ۱ روز برسانم.
نکته :

چنانچه بخواهید زمان اجرای کل برنامه را متوجه شوید، تنها کافی است که دستور tic در اولین خط از برنامه و دستور toc در آخرین خط از برنامه قرار گیرد.

تولید اعداد تصادفی در متلب :

مواردی پیش می آید که شما نیاز به یک یا چند عدد تصادفی در برنامه خود دارید. متلب دستوراتی دارد که با آنها می توانید اعدادی تصادفی ایجاد کنید.
دستور rand :

این دستور قادر است اعداد تصادفی در بازه (۰,۱) بسازد. به مثال زیر توجه کنید :
مثال :

A=rand(2,3)
نتیجه :

A =

۰٫۲۷۸۵ ۰٫۹۵۷۵ ۰٫۱۵۷۶
۰٫۵۴۶۹ ۰٫۹۶۴۹ ۰٫۹۷۰۶

دستور (۲,۳)rand ، ماتریسی با ۲ ردیف و ۳ ستون می سازد که عناصر آن به صورت اعداد تصادفی در بازه (۰,۱) انتخاب شده اند.

اگر درون پرانتز دستور rand ، تنها یک عدد بنویسیم، مثلا (۲)rand ، آنگاه دستور rand ، تعداد ردیف و تعداد ستون ها را برابر آن عدد می گیرد. به مثال زیر توجه کنید :
مثال :

A=rand(2)
نتیجه :

A =

۰٫۹۵۷۲ ۰٫۸۰۰۳
۰٫۴۸۵۴ ۰٫۱۴۱۹

مشاهده می کنید که ماتریس، دارای ۲ ردیف و ۲ ستون می باشد.
ایجاد اعداد تصادفی در بازه ای غیر از (۰,۱) با دستور rand :

برای آنکه اعداد تصادفی، در بازه ای غیر از بازه (۰,۱) باشند، تنها کافی است که از یک فرمول ساده استفاده کنیم. اگر اعداد تصادفی در بازه (۰,۱) را داشته باشیم، آنگاه با فرمول به کار رفته در مثال زیر، می توانیم اعداد تصادفی در بازه (a,b) بسازیم :
مثال :

فرض کنید بخواهیم ماتریسی حاوی اعداد تصادفی در بازه (۸,۱۲) بسازیم، می نویسیم :

a=8;
b=12;
A=a+(b-a)*rand(2,3)
نتیجه :

A =

۹٫۶۸۷۰ ۱۱٫۱۶۸۸ ۱۰٫۶۲۳۰
۱۱٫۶۶۲۹ ۱۱٫۸۳۸۰ ۸٫۱۴۲۸
نمایش تاریخ و ساعت در متلب :

معمولا در برنامه های کاربردی که با متلب می نویسیم، پیش می آید که بخواهیم روز و یا ساعت اجرای برنامه را بدانیم. مثلا اگر بخواهیم با متلب، یک برنامه جعبه لایتنر بنویسیم، باید بدانیم که هر فلش کارت، آخرین بار در چه روزی مشاهده شده است. متلب برای اینگونه موارد، دستوراتی را در نظر گرفته است که در ادامه آنها را توضیح می دهیم :
دستور clock :

دستور clock ، مقدار سال، ماه، روز، ساعت، دقیقه و ثانیه را برای لحظه فعلی، به صورت یک بردار نشان می دهد. ترتیب این مقادیر، در بردار خروجی، به صورت زیر می باشد :
[year month day hour minute seconds]مثال :
A=clock
نتیجه :
A =

۱٫۰e+003 *

۲٫۰۱۲۰ ۰٫۰۰۵۰ ۰٫۰۲۷۰ ۰٫۰۰۹۰ ۰٫۰۱۷۰ ۰٫۰۲۶۴

در نتایج فوق، همان طور که می بینید، قبل از خط نمایش مقادیر عناصر بردار، عبارت ۱٫۰e+003 * نوشته شده است که معنای آن این است که مقادیری که نمایش داده شده اند، بر ۱۰۰۰ تقسیم شده اند تا نمایش آنها راحت تر باشد، بنابراین مثلا برای دانستن مقدار سال باید عدد ۲٫۰۱۲ را در ۱۰۰۰ ضرب کنیم که نتیجه می شود سال ۲۰۱۲ .
دستور date :

این دستور، تاریخ امروز را به صورت یک رشته نمایش می دهد. به مثال زیر توجه کنید :
مثال :
date
نتیجه :
ans =

۲۷-May-2012
دستور today :

این دستور، تعداد روزهای گذشته از تقویم میلادی تا به امروز را به صورت یک عدد، محاسبه می کند.
مثال :

می خواهیم بدانیم که امروز چندمین روز از تقویم میلادی می باشد. می نویسیم :
today
نتیجه :
ans =

۷۳۵۰۱۶

در واقع عدد فوق، تعداد تمامی روزهایی می باشد که از تقویم میلادی گذشته است. مثلا امروز تاریخ ۲۰۱۲/۰۵/۲۷ میلادی می باشد، بنابراین عدد فوق باید به طور تقریبی برابر حاصل اجرای دستور زیر باشد :
(۲۰۱۱*۳۶۵)+(۵*۳۰)+۲۷
نتیجه :
ans =

۷۳۴۱۹۲

همان طور که مشاهده می کنید، عبارت بالا تنها یک تقریب است که عملکرد دستور today را متوجه شوید، اما دستور today ، عددی را که بر می گرداند، کاملا دقیق است.
دستور datenum :

قبلا شرح دادیم که دستور today ، عدد مربوط به تعداد روزهای گذشته از تقویم میلادی تا به امروز را حساب می کند. اما ممکن است بخواهیم، تعداد روزها را برای یک تاریخ مشخص که در ذهن داریم، محاسبه کنیم. برای این منظور می توانیم از دستور datenum استفاده کنیم. این دستور، مخفف date number می باشد. در دستور datenum ، تاریخ مد نظرمان را به شکل های مختلفی، می توانیم مشخص کنیم که عبارتند از :

شکل اول : دریافت عدد روز و ماه و سال به صورت جداگانه
مثال :
A=datenum(2012, 05, 27)

همان طور که مشاهده می کنید، ابتدا باید سال، بعد ماه و در آخر، روز را برای دستور datenum مشخص کنیم.
نتیجه :
A =

۷۳۵۰۱۶

شکل دوم : به صورت کاملا عددی ( مثل : ۲۷٫۰۵٫۲۰۱۲ )
مثال :
A=datenum(‘۲۷٫۰۵٫۲۰۱۲′, ‘dd.mm.yyyy’)
نتیجه :
A =

۷۳۵۰۱۶

دقت شود که با عبارت ‘dd.mm.yyyy’ در واقع ترتیب به کار رفته برای روز، ماه و سال را مشخص کرده ایم. d حرف اول کلمه day و m حرف اول کلمه month و y حرف اول کلمه year می باشد.

شکل سوم : ماه به صورت نام ( مثل : ۲۷-May-2012 )
مثال :
A=datenum(’۲۷-May-2012′, ‘dd-mmm-yy’)
نتیجه :
A =

۷۳۵۰۱۶
مشاهده تغییرات عناصر یک ماتریس به صورت فیلم :

قبلا دستور imagesc را معرفی کردیم و شرح دادیم که چگونه این دستور برای نمایش مقادیر عناصر یک ماتریس، به صورت یک تصویر، به کار می رود. اما در برخی مواقع نیاز داریم که نحوه تغییرات عناصر ماتریس را در حین اجرای برنامه (معمولا درون حلقه های for) به صورت تصاویر پشت سرهم که به صورت یک فیلم در می آیند، مشاهده کنیم. البته باید توجه داشته باشید که فایلی با فرمت های رایج فیلم، در خروجی نخواهیم داشت و تنها نحوه مشاهده عکس ها را به گونه ای تنظیم می کنیم که همچون یک فیلم، قابل مشاهده باشد. به مثال زیر توجه کنید :
مثال :

با دستور (۱۰,۱۰) ones ، یک ماتریس با ۱۰ ردیف و ۱۰ ستون می سازیم که تمامی عناصر آن برابر ۱ باشد. تغییرات عناصر ماتریس به این صورت است که در هر گام از حلقه با پارامتر p ، مقدار عددی هر عنصر ماتریس، در مجموع شماره سطر و شماره ستون خود، ضرب می شود. دستور imagesc ، مقادیر عناصر ماتریس را به صورت یک تصویر نمایش می دهد و دستور colorbar ، برای این است که رنگ متناظر با هر عدد، در کنار تصویر، نمایش داده شود. نقش دستور (۰٫۰۲)pause ، بسیار مهم است، این دستور باعث می شود که نرم افزار متلب، در اجرای ادامه برنامه، زمانی برابر با ۰٫۰۲ ثانیه، توقف داشته باشد، زیرا اگر این توقف وجود نداشته باشد، آنگاه زمان نمایش تصاویر به صورت پی در پی، آنقدر سریع است که دیگر نمی توانید تغییرات عناصر ماتریس را مشاهده کنید. برای سریع تر دیدن تغییرات، می توانید عدد درون پرانتز مربوط به دستور pause را کاهش دهید.
clear all
A=ones(10,10);
for p=1:2
for m=1:10
for n=1:10
A(m,n)=A(m,n)*(m+n);
imagesc(A)
colorbar
pause(0.02)
end
end
end
نتیجه :

متلب پنجره ای را باز کرده و نحوه تغییرات عناصر ماتریس A به صورت یک فیلم (عکس های پی در پی) نمایش داده می شود.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

هاست سی پنل ارزان

هاست سی پنل ارزان هاست سی پنل ارزان با هارد پرسرعت SSD و وب سرور …

سوپروب close
خرید بک لینک