خانه / مقالات / مشکلات اساسی صنعت ساختمان در ایران

مشکلات اساسی صنعت ساختمان در ایران

در مورد صنعت ساختمان نوشته ها مطالب زیادی از استادان و مسوولان در نشریات مختلف به چاپ رسیده است، ولی در این نوشتار سعی بر این بوده است که از دیدی دیگر به این بزرگ ترین معضل تمدن شهرنشینی در ایران پرداخته شود.
به طور کلی در نقد هر پدیده یی ضروری است آن را به اجزای کوچک تر تجزیه کنیم پس به تحلیل هر بخش آن بپردازیم. با چنین نحوه یی در این نوشتار هم ابتدا به تجزیه این عناصر پرداخته شده و صنعت ساختمان در چهار بخش اصلی که هر کدام از عناصر و بخش های فوق نیز دارای زیربخش هایی می باشند که به طور اجمال به مرور آن می پردازیم.
97956f3053c2d581ade62a33e2b8cd74 مشکلات اساسی صنعت ساختمان در ایران
پلی وود
خرید پلی وود

۱) طراحی
این بخش حاوی دو بخش آیین نامه ها روش طراحی (برنامه های مورد استفاده) می شود.
▪ آیین نامه ها
آیین نامه های طراحی در ایران به طور کلی برگرفته از آیین نامه های کشورهای صنعتی بزرگ مانند امریکا، کانادا، نیوزیلند و… است که این مساله نیاز به تامل دارد. نخست اینکه بیشتر این کشورها ثروتمند هستند به نحوی که مبوسیله درآمد سرانه هر از آنها به بیش از ۱۰هزار دلار می رسد و به طور حتم با کشوری که درآمد سرانه آن حدود دوهزار دلار است مفرق خواهند بود. اما ممکن است در وهله اول گفته شود مسائل علمی چه ربطی به ثروت و امور مالی دارد. ولی باید این را در نظر داشت که آیین نامه تعیین کننده نوع میزان مصالح مصرفی در ساختمان و نهایتاً قیمت تمام شده ساختمان است و فرآیند آیین نامه یی که شرایط کامل جامعه را در نظر نداشته باشد تنها بخش علمی قضیه را در نظر بگیرد، خواه ناخواه منجر به ساخت سازهای گران تر و با کیفیتی پایین تر از آنچه آیین نامه منظور داشته است، می شود.
▪آموزش طراحی
مهندسان طراح امروزه عموماً از نرم افزار موجود ETABS ، SAP Safe مصرف می کنند. این برنامه ها در مجموع قفل شکسته هستند و این نیز خود یک مشکل نو به پروسه طراحی اضافه کرده است، چون اکثر نرم افزار های قفل شکسته، جواب های مناسبی طراحی در اختیار مهندسان طراح نمی گذارند و امکان خطای مهندسان کم تجربه را افزایش می دهند به نحوی که اگر کافی و مهندس مجربی در اختیار نباشد، نتیجه طراحی مطلوب نخواهد شد. پس در مجموع در بخش طراحی کشورمان دو مساله مهم وجود دارد؛ اول اینکه آیین نامه های طراحی با شرایط جامعه ایران نیز از دید فنی هم اجرایی منطبق نیستند و انطباق آنها از ضرورت های مهم صنعت ساختمان کشور محسوب می شود. دوم اینکه باید توجه شود که طراحی ها به وسیله مهندسان مجرب با در اختیار داشتن زمان کافی انجام پذیرد.
۲) نحوه اجرا
اجرا حاوی دو بخش زیر می شود.
▪ نحوه اجرا مجری طرح
کارها در مجموع به دو بخش دولتی خصوصی تقسیم می شوند. در بخش دولتی عموماً مسائل اجرایی کلاسه شده از یکروش منطقی تر پیروی می نماید ، ولی در بخش خصوصی با وجود قوانین مقررات موجود، متاسفانه در اکثر مسائل مجریان باصلاحیتی به کار گرفته نمی شوند.
▪ کارگر اجراکننده
به این ترتیب در نحوه اجرای ساختمان به استفاده از مجریان کم صلاحیت حتی در مسائل ی بدون صلاحیت و همچنین کارگران غیرمتخصص، مسائل قابل توجه ی وجود دارد که سبب اتلاف هزینه ها احداث ساختمان هایی زیر استاندارد معیارهای مورد نیاز می شود.
۳) مصالح ساختمانی
مصالح مورد استفاده در پروژه های ساختمانی نیز متاسفانه از استانداردهای بین المللی فاصله دارند چون طراحان در طرح های فرض را بر مصرف از مصالح استاندارد منظور می دارند، در بدو اجرای سازه پروژه با ابهام و مغایرت های مهم مواجه می شود که اصولاً غیرقابل قبول می باشند . مصرف از آهن های متفرقه، تیرچه های ساخته شده در کارگاه های غیراستاندارد بدون حضور نظارت مهندسان باتجربه، مصرف از بتن های غیراستاندارد هزاران مساله دیگر سبب می شود سازه پروژه ضعیف، عاری از استاندارد تهدید آفرین برای مواقع ظهور زلزله شود. یعنی در واقع نقطه مقابل هر آنچه مهندسان تلاش کرده اند. در فاز بعدی پروژه ساختمانی بحث نازک کاری پیش می آید که باز هم وجود مصالح غیراستاندارد از قبیل لوله، کاشی، سرامیک (ناگونیا) و… سبب صرف هزینه زمان زیاد در دستیابی به یک ساختمان به ظاهر زیبا ولی در واقع پوشالی می شود.
۴) حقوق شهروندی
در واقع در برخورد با هر ساختمانی دو نوع شهروند داریم؛ نخست شهروندانی که از پروژه بهره مند می شوند. دوم اشخاصی که به ظاهر پروژه هیچ ربطی به آنها ندارد.
▪ اشویِژگزینشه بهره مند از پروژه
این اشویِژگزینشه در ازای سرمایه گذاری خود بحق انتظار داشتن بهترین نوع ساختمان را دارند. در این زمینه بیش از تمام بحث ایمنی ساختمان بیان است پس دیتیل اجرایی در نازک کاری آن ساختمان صرف نظر از اینکه برای چه قشری ساخته می شود، باید از نظر ایستایی در مقابل نیروهای طبیعی مقاوم باشد. این مورد به معنای طراحی دقیق طبق آیین نامه های معتبر ساخت و اجرای درست با مصالح استاندارد پس بحث نازک کاری است که اینجا در ازای سرمایه گذاری می توان مصرف از مصالح درجه یک، دو و سه را جایز شمرد ولی این مصالح هم باید استاندارد باشد. استاندارد بودن یعنی اینکه مصالح مورد استفاده باید ویژگی های معین یکدست داشته باشند هیچ گونه ناهمآهنگ ی بین آنها وجود نداشته باشد.
▪ اشخاصی که در پروژه ذی نفع نیستند
این اشویِژگزینشه حاوی همسایگان و عابران می شود که از پروژه سهمی ندارند ولی ناراحتی مزاحمت های حاصل از عملیات اجرایی آن به طور مستقیم بر اعصاب زندگی آنها اثر می گذارد. این بحث در مجموع از دید قانونگذاران پوشیده دور مانده و هیچ در زمینه حقوق این اشویِژگزینشه بحثی به بین نیامده است. اینکه آیا شخصی که در خانه خود نشسته و در اطراف او ساخت و سازهای مختلف انجام می شود حق حقوقی دارد؟ اصولاً مزاحمت های کار اجرایی- که غیرقابل اجتناب هست- همواره زندگی این اشویِژگزینشه را تحت تاثیر قرار می دهد. حال اگر بعد یا اجرای پروژه در بلوک بعدی نیز پروژه یی انجام پذیرد، همسایه یی که در واحد خود سکونت دارد عملاً همواره در محیط کاربعضی زندگی می نماید و در دوره قابل تذکر ی از زندگی خود، نه فقط با مسائل یک کارگاه، بلکه تعداد بسیاری از کارگاه ها درگیر می شود و زندگی هر روز او را کارگران ساختمانی احاطه می کنند. چه بسا که با آنها هیچ گونه سنخیت فرهنگی هم نداشته باشد. عابران و اشویِژگزینشه گذری نیز همواره تحت اثر پروژه های ساختمانی- چه حین اجرا چه بعد از آن- قرار می گیرند. در این زمینه نما، ابعاد موقعیت استقرار ساختمان در فضای شهر و سیمای کل محله حتی شهر تاثیر می گذارد.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شرکت بازسازی ساختمان ، نوسازی منزل قدیمی و تعمیرات ساختمانی پارسا

شرکت بازسازی ساختمان ، نوسازی منزل قدیمی و تعمیرات ساختمانی پارسا این شرکت با سالها تجربه در …

سوپروب close
خرید بک لینک