خانه / اخبار دانشگاهها / اخبار دانشگاه پيام نور / مناقشه پایان ناپذیر کنکور دکتری / بازهم پای دانشگاهها در میان می باشد

مناقشه پایان ناپذیر کنکور دکتری / بازهم پای دانشگاهها در میان می باشد

مناقشه پایان ناپذیر کنکور دکتری / بازهم پای دانشگاهها در میان می باشد

به نقل از پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (PNUNA.COM) : آزمون دکتری سال شمسی ۱۳۹۸ بر اساس قانون سنجش و همچنین پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و همچنین مراکز آموزش عالی کشور تصویب شده و مصوب قانون ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی و همچنین مصوبات «شورای سنجش و همچنین پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی» در قالب دو مرحله (سنجش علمی (آزمون متمرکز) و همچنین مصاحبه علمی و همچنین سنجش عملی و همچنین ارزیابی سوابق آموزشی، پژوهشی و همچنین فناوری) برگزار می‌می شود.

امسال نیز آن روال بر آزمون دکتری ۹۸ حاکم بود ولی باید توجه داشت بعد از نشر کارنامه تعداد بسیاری از داوطلبان در اعتراض به حدنصاب‌های علمی اعلام شده یاد آور شدند که با رتبه‌های خوب و همچنین بالا به رشته‌ها و همچنین دانشگاه‌های مورد علاقه خود معرفی نشده‌اند.

با وجود آنکه نمره معدل و همچنین پایان‌نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه‌های مقاطع قبلی، ارائه کارهای تحقیقاتی و همچنین پژوهشی، سوابق تدریس دانشگاهی، مدرک زبان و همچنین نمره کتبی آزمون دکتری در مصاحبه دکتری مؤثر می باشد ولی باید توجه داشت مشکلی که اکنون داوطلبان دکتری با آن هم مواجه شده‌اند حدنصاب بالایی می باشد که از سوی بعضی از دانشگاه‌ها مانع وارد شدن و همچنین معرفی اشخاص به فرآیند مصاحبه می‌می شود.

در بعضی دانشگاه‌ها رتبه‌های ۵ و همچنین ۶ هم دعوت به مصاحبه نشده‌اند!

یک داوطلب رشته روانشناسی با اشاره به سخنان بعضی از اساتید دانشگاه‌ها گفت: دانشگاه شهید بهشتی تراز خود را اکثرا و بیشتر از همه دانشگاه‌ها افزایش داده می باشد و همچنین همچنین و علاوه بر آن هم رزومه و همچنین مصاحبه خیلی زیاد سنگین برگزار می‌کند. به روش نمونه تراز روانشناسی از ۵۷۰۰ به ۷۶۰۰ رسیده می باشد. ضمن آنکه رتبه ۲۷ حتی به دوره شبانه بهشتی هم دعوت به مصاحبه نشده می باشد و همچنین در حالی که سال شمسی قبل با رتبه ۱۲۰ و همچنین ۱۴۰ در شبانه دعوت شده بودند. شنیده شده می باشد که حتی رتبه‌های ۵ و همچنین ۶ سهمیه هم دعوت به مصاحبه نشده‌اند.

داوطلب غیره ای با مقایسه ترازها در دانشگاه‌های متنوع و گوناگون و مختلف یادآور شد: متأسفانه اتفاقی که افتاده آن می باشد که دانشگاه‌ها به راحتی حرف خود را نقض می‌کنند و همچنین در آن میان حق داوطلبان ضایع می‌می شود.

داوطلب غیره ای معتقد می باشد که کاش مانند سایر دوره‌های تحصیلی دانشگاه‌ها، جهت دوره‌ی دکتری هم تنها با کنکور علمی برگزار شده توسط نهاد سنجش، پذیرفته شدگان در آن مقطع معرفی می‌شدند. از یک طرف داوطلب سعی و همچنین تلاش اکثرا و بیشتر و همچنین جدی تری از خود نشان می‌داد و همچنین با آمادگی حداکثری در آزمون شرکت می‌کرد از طرف دیگر جای هیچ گونه شک و همچنین شبهه‌ای در خصوص کیفیت مصاحبه‌ها و همچنین عوامل و همچنین سلیقه‌های دخیل در آن هم باقی نمی‌ماند چرا که شیوه کنونی انتخاب دانشجویان مقطع دکتری در بسیاری موارد به دلیل اعمال سلیقه روبرو می باشد.

هرج و همچنین مرج در اعلام حدنصاب علمی در یک رشته

یکی دیگر از داوطلبان دکتری اعلام کرده می باشد که دانشگاه‌های شهید بهشتی، تهران، خواجه نصیر، شیراز، صنعتی شیراز و همچنین نوشیروانی بابل و همچنین چند پژوهشگاه در بعضی رشته‌های فنی افزایش تراز شدید داشته‌اند ولی باید توجه داشت در مقابل تراز دوره شبانه دانشگاه علم و همچنین صنعت و همچنین یا دوره هر روز خدا دانشگاه شاهرود کاهش تراز داشته‌اند و همچنین آن پیشامد جدید موجب هرج و همچنین مرج در حدنصاب‌ها شده می باشد.

در مقابل یکی دیگر از داوطلبان معرفی شده در رشته ریاضی معتقد می باشد بالاتر اعلام شدن تراز موجب می‌می شود اعمال سلیقه اساتید کمتر می شود که در نهایت به نظر آن داوطلب آن موضوع به نفع دانشجو بوده و همچنین به عدالت آموزشی نزدیک تر می باشد.

داوطلبان بسیاری در اعتراض به حدنصاب‌های علمی دانشگاه‌ها یادآور شده‌اند که رتبه‌های کمتر از ۳۰ هم به مصاحبه دعوت نشده‌اند و همچنین آن در حالی می باشد که بسیاری از رتبه‌های کمتر از ۱۰۰ سال شمسی قبل در بعضی از رشته‌ها به مصاحبه دعوت شده بودند.

یک داوطلب رشته فیزیک خاطرنشان کرد: در آن رشته تغییراتی در تراز بوجود آمده می باشد و همچنین افرادی که رتبه شأن زیر ۱۰۰ می باشد می‌توانند جهت مصاحبه دانشگاه‌های سطح اول بروند در حالی که سال شمسی قبل تا رتبه ۳۰۰ هم دعوت می‌شدند.

داوطلب غیره ای معتقد می باشد ۵۰ قسمت و بخش سهم مصاحبه علمی در عمل اقتدار و قدرت انتخاب اساتید می باشد و همچنین دیده شده می باشد که در بعضی از دانشگاه‌ها رتبه‌های بالا هم تنها به دلیل اعمال سلیقه اساتید مصاحبه کننده نتوانسته‌اند نمره مصاحبه را کسب کنند و همچنین در نهایت به دلیل میانگین دو نمره آزمون و همچنین مصاحبه، در رشته مورد نظر قبول نشده‌اند.

نقطه مهم «استقلال دانشگاه ها» نیز از سوی داوطلبان مطرح شده می باشد. یکی از داوطلبان یادآور شده می باشد که کنکور دکتری در چند سال شمسی قبل تحت فشار و همچنین نظر دانشگاه‌ها بوده و همچنین دانشگاه‌ها انتظار دارند در پذیرش دکتری استقلال کامل داشته باشند ولی باید توجه داشت به دلیل نحوه گزینش و همچنین اعمال سلیقه بخشی از آزمون از آنها گرفته شده می باشد و همچنین شاید تغییرات حدنصاب نیز در راستای همین موضوع باشد.

دانشگاه‌های تهران و همچنین شهیدبهشتی: حدنصاب را تغییر ندادیم

در همین باره معاونان آموزشی دانشگاه‌های شهید بهشتی و همچنین تهران یادآور شد اند که آن دانشگاه‌ها تراز و همچنین حدنصاب را تغییر نداده‌اند و همچنین اشتباه نهاد سنجش موجب آن اعتراضات شده می باشد.

علی اکبر افضلیان دست یار آموزشی دانشگاه شهید بهشتی در پی اعتراض به بالابودن حد نصاب علمی دوره دکتری گفت: حد نصاب علمی دکتری آن دانشگاه در سال شمسی جاری دگرگونی و تغییری نکرده و همچنین مثل سال شمسی قبل مشخص کردن شده می باشد.

او همچنین افزود: در سال شمسی جاری در حدود ۳۳۰ رشته حد نصاب علمی ارائه کرده‌ایم. رشته‌های متنوع و گوناگون و مختلف با یکدیگر تفاوت دارند و همچنین به طوری آن نصاب‌ها مشخص کردن می‌می شود که تعداد افرادی که مصاحبه دعوت می‌شوند ۷ تا ۱۰ برابر تعدادی باشند که پذیرش خواهند شد.

همچنین سید حسین حسینی دست یار آموزشی دانشگاه تهران در مورد تغییر حد نصاب علمی جهت مصاحبه دکتری سال شمسی ۹۸ گفت: نصابی که دانشگاه تهران به نهاد سنجش اعلام کرد آن می باشد که نهاد به ازای هر فرد یا شخص پذیرش ۵ داوطلب به دانشگاه معرفی کند، یعنی در صورتی که در رشته‌ای ۵ فرد یا شخص پذیرش داریم به ما ۲۵ فرد یا شخص ظرفیت معرفی کنند.

دست یار دانشگاه تهران در مورد آنکه به دلیل حد نصاب علمی بالا ممکن می باشد ظرفیت بعضی رشته‌ها تکمیل نشود آن هم را چگونه تکمیل خواهید کرد، گفت: در حال حاضر نصاب علمی دانشگاه تهران را نهاد سنجش به رسیمت شناخته می باشد و همچنین ما با توجه به ظرفیتی که اعلام کرده‌ایم پذیرش خواهیم داشت. ممکن می باشد در بعضی رشته‌ها افرادی که معرفی می‌شوند شرایط مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری را احراز نکنند و همچنین ظرفیت بعضی رشته‌ها تکمیل نشود و همچنین خالی بماند ولی اساس بر آن می باشد که ظرفیت رشته‌ها تکمیل می شود.

پاسخ نهاد سنجش به اعتراض داوطلبان در معرفی به دانشگاه‌ها

در پاسخ به آن پیشامد جدید دکتر ابراهیم خدایی ریاست نهاد سنجش در گفتگو با مهر در مورد اعتراض بعضی از داوطلبان کنکور دکتری سال شمسی ۹۸ در خصوص اعلام نتایج انتخاب رشته و همچنین حدنصاب علمی اعلام شده گفت: اطلاعات آماری مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری در خصوص حد نصاب و همچنین تعداد داوطلبان واجد شرایط و همچنین نمره‌های داوطلبان از سوی نهاد سنجش به دانشگاه‌ها اعلام می‌می شود و همچنین بعد از آن هم یک حد نصاب به دانشگاه‌ها پیشنهاد می‌می شود.

او همچنین افزود: نهاد سنجش حد نصابی را به دانشگاه‌ها پیشنهاد می‌کند ولی باید توجه داشت دانشگاه تهران آن هم را نپذیرفت و همچنین حد نصاب خود را اعلام کرد.

خدایی خاطرنشان کرد: نهاد سنجش سازمانی داوطلب محور می باشد و همچنین در صورت درخواست کتبی دانشگاه تهران، نهاد سنجش حتماً با داوطلبان مساعدت مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری را به عمل می‌آورد.

سکوت وزارت علوم

علیرغم پیگیریهای مهر از مسئولان وزارت علوم جهت گرفتن پاسخی در آن باره، هیچکدام از مسئولان حاضر به پاسخگویی نشدند.

به نقل از مهر، آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال شمسی ۹۸ در دوره‌های هر روز خدا و همچنین شبانه دانشگاه‌ها، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه‌ها و همچنین مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و همچنین غیرانتفاعی، پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌ها جمعه سوم اسفند ۹۷ برگزار شد.

از تعداد ۱۹۶ هزار و همچنین ۶۴۹ فرد یا شخص ثبت نام کننده در آزمون تعداد ۱۶۳ هزار و همچنین ۳۲۱ داوطلب در جلسه آزمون حاضر بودند که از آن تعداد ۱۵۰ هزار و همچنین ۵۳۵ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند و همچنین ۱۰۸ هزار و همچنین ۸۹۹ فرد یا شخص فرم انتخاب رشته خود را تکمیل کردند. در نهایت تعداد ۴۷ هزار و همچنین ۶۴۸ داوطلب در کدرشته محل‌های انتخابی شامل حد نصاب علمی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری شدند.

کارنامه انتخاب رشته کنندگان و همچنین پس نتیجه آن می شود که معرفی به مرحله دوم از اول خرداد ۹۸ نشر یافته شده شده می باشد و همچنین برنامه جذاب و جالب و خوب زمانی مصاحبه دکتری از سوی دانشگاه‌ها نیز نشر یافته شده شد ولی باید توجه داشت از آن هم زمان اعتراض بسیاری از داوطلبان را نسبت به حدنصاب علمی اعلام شده از سوی دانشگاه‌ها و همچنین معرفی شدن به مرحله دوم برانگیخت.

براساس قانون« سنجش و همچنین پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و همچنین مراکز آموزش عالی کشور» پذیرش دانشجو در دوره دکتری (Ph.D) و همچنین دستیاری رشته‌های تیم دامپزشکی، شامل دو مرحله می باشد که هر یک از مراحل مطابق با شیوه نامه اجرایی آزمون انجام می‌گیرد.

مرحله اول آزمون متمرکز می باشد که توسط نهاد سنجش انجام می‌می شود و همچنین بعد از نمایش آزمون، کارنامه‌ای شامل نمرات خام، تراز، نمره کل و همچنین… در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت که «داوطلبان مجاز به انتخاب رشته» بر اساس آن هم اقدام به انتخاب رشته کرده و همچنین بر اساس کدرشته محل‌های انتخابی و همچنین حدنصاب نمره سنجش عمومی (آزمون متمرکز) که با هماهنگی دانشگاه‌ها و همچنین مؤسسات آموزش عالی پذیرنده مشخص کردن می‌می شود با توجه به سهمیه داوطلب به کدرشته محل‌های حائز حدنصاب معرفی خواهند شد.

بر اساس تبصره‌های آن قانون نمره مصاحبه (ارزیابی سوابق آموزشی، پژوهشی و همچنین فناوری و همچنین مصاحبه علمی و همچنین سنجش عملی) بر اساس شیوه نامه ابلاغی که از سوی نهاد سنجش آموزش کشور به دانشگاه‌ها و همچنین مؤسسات آموزش عالی ارسال می‌می شود، صورت خواهد گرفت و همچنین دانشگاه‌ها جهت کلیه اشخاص معرفی شده، نمره‌ای مطابق با شیوه نامه مذکور مشخص کردن و همچنین جهت گزینش نهایی به آن نهاد ارسال می‌کنند.

اختیار قوانین و قانونی دانشگاه‌ها جهت مشخص کردن حدنصاب مرحله دوم دکتری

همچنین دانشگاه‌ها و همچنین مؤسسات آموزش عالی می‌توانند با توجه به نمرات داوطلبان و همچنین نظر تیم‌های آموزشی، حدنصاب (مرحله دوم) جهت داوطلبان را مشخص کردن و همچنین به نهاد سنجش ارسال کنند. ضمن آنکه دانشگاه‌ها مجاز به نمایش آزمون کتبی و همچنین شفاهی از داوطلبان معرفی شده جهت مرحله دوم بوده و همچنین نمره آن هم در مقدار نمره مصاحبه علمی و همچنین سنجش عملی لحاظ می‌می شود.

پیش از آن اعتراض داوطلبان معرفی شده جهت کنکور دکتری نسبت به نحوه نمایش مصاحبه علمی دانشگاه‌ها بود و همچنین اکثرا و بیشتر داوطلبان معتقد خواهند بود که دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه‌های پهناور و بزرگ داوطلبانی که پیش از آن در آن هم دانشگاه‌ها دانشجو بوده‌اند را علیرغم نمرات کمتر ترجیح می‌دهند. ولی باید توجه داشت حالا دانشگاه‌ها با تغییر حدنصاب معرفی مشکل غیره ای به معظلات و مسائل و مشکلات پذیرش دکتری اضافه نموده اند.

در حالی که از اهداف مهم آن شیوه پذیرش، حرکت به سمت استقلال دانشگاه، ساخته یا ایجاد وحدت رویه و همچنین هماهنگی بین دانشگاه و همچنین وزارت علوم در پذیرش دانشجو، اختیار گروههای آموزشی دانشگاه و همچنین استادان در پذیرش دانشجویان مستعد، توجه جدی به سوابق علمی، آموزشی و همچنین پژوهشی داوطلب در پذیرش می باشد ولی باید توجه داشت به نظر می‌رسد که دانشگاه‌ها با هرج و همچنین مرج در حدنصاب و همچنین نحوه نمایش مصاحبه نمی‌توانند آن اهداف را بررسی کننده و پروهشگر کنند.

از سوی دیگر اگرچه همه بر داشتن اختیار دانشگاهها در پذیرش دانشجوی دکتری واقف خواهند بود ولی باید توجه داشت شاید بهتر آن می باشد که دانشگاهها از اختیارات خود به نحو بهتری بهره بری و استفاده کنند تا داوطلبان نیز احساس تضییع حقوق نکنند.

به نظر می رسد برقراری عدالت در پذیرش دانشجوی دکتری همچنان حلقه مفقوده نظام آموزش عالی کشور می باشد به طوریکه هنوز نتوانسته در پذیرش آن مقطع علمی به گونه ای عمل کند که شبهه سلیقه ای بودن و همچنین بی عدالتی جهت داوطلبان ساخته یا ایجاد نشود.

مناقشه پایان ناپذیر کنکور دکتری / بازهم پای دانشگاهها در میان است


جدید و تو و تازه ترین خبرهای دانشگاه پیام نور : مناقشه پایان ناپذیر کنکور دکتری / بازهم پای دانشگاهها در میان می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

آغاز ثبت نام پذیرش بدون آزمون مهر ۹۸ پیام نور و همچنین سایر دانشگاه ها

آغاز ثبت نام پذیرش بدون آزمون مهر ۹۸ پیام نور و همچنین سایر دانشگاه ها …