خانه / مقالات / موضع یابی، اهمیت یابی یا پوزیشنینگ Positioning

موضع یابی، اهمیت یابی یا پوزیشنینگ Positioning

موضع یابی، اهمیت یابی یا پوزیشنینگ Positioning
seo ranking موضع یابی، اهمیت یابی یا پوزیشنینگ Positioning
فروش عمده

اصول سه گانه مدیریت بازاریابی

موفق یت محصول عرضه شده در یک بازار هدف خاص، به این مسئله بستگی دارد که یک نوع محصول چقدر بهتر در بازار هدف جا بیفتر یا به عبارتی چه مکان اهمیت ی را در بازار هدف به خود اختصاص دهد. می‌توان گفت که موضع یا اهمیت ‌ محصول، بیانگر نوع نگرش مصرف‌کننده در مورد ویژگی‌های با اهمیت یک محصول است. ذهن مصرف‌کننده، با مجموعه‌ای از این‌ نگرش‌ها پنداشت‌ها، درگیر است، لذا برای سهولت در فرآیند خرید، مصرف‌کننده، اکثرا کالاها را در ذهن طبقه‌بندی کرده ‌ و به هر کدام از آنها، اهمیت ی را اختصاص می‌دهد. ولی امروزه، دغدغه صاحبان مجموعه ‌ها و بازاریابان این است که مشتری را درتعیین‌ اهمیت محصول عرضه شده، آزادنگذارند، بلکه با طراحی استراتژی‌ها و سیاست‌های هوشمندانه، مصرف‌کننده را به سمت اهمیت ی‌ که تعیین کرده ، سوق دهند. تحقیقات نشان داده است که کلید تعیین اهمیت محصول، درک مناسب از ابعاد شاخص‌هایی است‌ که مصرف‌کننده از آنها استفاده می‌کند تا برنامه بازاریابی رقبا را ارزش‌گذاری کرده تصمیم به خرید بگیرد.

موضع یابی تلاش ی است برای متمایز ساختن سازمان از سایر رقبا تا از سوی مشتریان نسبت به سـایر رقبا ترجیح داده شود . موضع ابی تلاش ی است برای داشتن یک جایگاه روشن منحصر به شخص در یک بازار. همچنین موضع یابی یک وسائل رقابتی است که مفاهیمی فراتر از ایجاد وجهه برای یک سازمان را در بر می گیرد. ایجاد وجهه به دنبال پرورش گسترش تصویری مطلوب از سازمان در ذهن مشتری است. موضع ابی، فرایند ایجاد حفظ یک تصویر جایگاه متمایز در بازار برای ســازمان است تا مصرف کنندگان بازارهدف آنچه را که سازمان در مواجهه با سایر رقبا در تلاش جهت انجام آن است را درک کنند. ریس و تراوت (۱۹۸۶) این مورد را مورد توجه قرار داده اند. آنها بیان کرده اند: « در فضای ارتباطاتی که اکنون وجود دارد، تنها امیدی که بتوان شانسی جهت انتخاب شدن از سوی مشتریان به دست آورد، تمرکز بر روی اهداف کوچک، کار به بخش بندی بازار در یک کلمه جایگاه یابی است. ذهن به عنوان یک مانع دفاعی در مساوی اندازه انبوه تبلیغات امروز، بسیاری از اطلاعاتی که به آن ارائه می شود را غربال رد می نماید . به طور خلاصه، ذهن تنها آنچه که با دانش یا تجربیات قبلی او منطبق باشند را می پذیرد. مبالغ بسیاری جهت تغییر اذهان مصرف کنندگان در مصرف از تبلیغات صرف می شود. زمان ی که یک ذهن ساخته شد، تغییر دادن آن تقریباً غیر ممکن است مطمئناً نمی توان این کار را با استفاده از یک نیروی ضعیف مانند تبلیغات انجام داد.

توافق کلی بر روی این موضوع وجود دارد که مفهوم جایگاه یابی یکی از اجزای بنیادین مدیریت بازاریابی مدرن است و ارزش آن بوسیله پژوهش هایی که رابطه‌ای مثبت بین عملکرد شرکت و فعالی تهای جایگاه یابی را نشان می داد، نشان داده شده است. در واقع جایگاه بازار یک شرکت می تواند با آگاهی از ادراک مشتریان در مورد کالاها رقابتی شرکت یا برند آن اصلاح یابد. اما علیرناراحتی این توافق کلی، تعریف یکسانی که مورد توافق تمام باشد وجود ندارد آن می تواند به دلیل عدم وجود اصول نظری شفاف آسان سازی معنی جایگاه یابی باشد.

وبستر بیان می کند جایگا هیابی یک مفهوم استراتژیک با اهمیت است، که در بازاریابی استفاده کننده گسترش یافته است اما جهت محصولات صنعتی و خدمات هم به همان اندازه کاربرد دارد. واژه جایگاه یابی اولین بار بوسیله دو مدیر تبلیغات به نام های آل رایز جک تروت به کار گرفته شد. این دو، جایگاه یابی را کاری ابداعی میدانند که جهت محصول فعلی انجام می شود: جایگاه یابی با یک کالا شروع می شود. این کالا می‌تواند مال التجاره، یک خدمت، یک شرکت، یک موسسه یا سازمان تا حتی یک شخص باشد. اما جایگاه یابی در مورد کالا کاری نمی کند، بلکه جایگاه یابی آن چیزی است که شما بر سر ذهن مشتری اقطعا لی می آورید. یعنی این که شما در ذهن مشتری اقطعا لی به کالا جایگاه خاصی می دهید. دلیل رایز و تروت این است که کالاهای مشهور در اذهان استفاده کنندگان جایگاه ویژه ای دارند. آن ها نشان می دهند در کامل های که آ نقدر تبلیغات انجام می شود که مصرف کنندگان بیشتر پیام ها را غربال می کنند، چگونه نامهای تجاری مشابه می توانند به برجستگی هایی نائل شوند . مردم همیشه شماره ی کها را به خاطر می سپارند . به همین دلیل است که شرک تها جهت کسب جایگاه نخست سخت می کوشند . رایز تروت خاطر نشان میکنند که بزرگ ترین جایگاه در کل بازار می تواند فقط بوسیله یک نام تجاری تمالک شود . اما یک شرکت در داخل یک قسمت بازار هم می تواند به بیشترین سهم نائل گردد. رایز تروت برای جایگاه یابی یا تجدید جایگاه یک نام تجاری در ذهن مصرف کننده لزوما با خط مشی ارتباطی سر و کار دارن د. با این وجود آ نها اضافه م یکنند جایگاه یابی مستلزم آن است که شرکت جهت حمایت و پشتیبانی از خط مشی جایگاه انتخاب ی به تمامی جنبه های ملموس کالا اعم از قیمت , مکان عرضه تبلیغات پیشبردی آن نیز توجه کند.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شرکت بازسازی ساختمان ، نوسازی منزل قدیمی و تعمیرات ساختمانی پارسا

شرکت بازسازی ساختمان ، نوسازی منزل قدیمی و تعمیرات ساختمانی پارسا این شرکت با سالها تجربه در …

سوپروب close
خرید بک لینک