خانه / مقالات / نقد و بررسی فیلم در میان ستارگان ( Interstellar )

نقد و بررسی فیلم در میان ستارگان ( Interstellar )

کریستوفر نولان را می توان یکی از معدود فیلم جالب سازان عصر حاضر دانست که هربار عزم کرده ، جهان ی پیچیده ای که در ذهنش ساخته را به راحتی به سینما آورده به تصویر کشیده است. بهترین مثال از این عنوان را می توان فیلم جذاب « تلقین » دانست که اقطعا لاً هیچکس به جز خودِ نولان قادر نبود پیچیدگی های ساختار ذهن را در آن را به آسان ترین شکل ممکن برای مخاطب توضیح دهد و اثری جانانه و بی بدیل خلق نماید . ولی بحث « در بین ستارگان » بطور کل از دیگر آثار نولان جداست برای اینکه اینبار ابداً قرار نیست با یک جریان تبسیار مواجه باشیم بلکه بخش بسیاری از فیلم زیبا برگرفته از مباحث مختلف تعریف شده در جهان ی فیزیک نجوم است که بطور ساده و روان به مخاطب ارائه شده است.
c876f151dae9480686174bdaff5903c5 XL نقد و بررسی فیلم در میان ستارگان ( Interstellar )
زیرنویس فارسی
جریان فیلم جذاب در آینده رخ می دهد. در این زمان زمین با آفت های مخرب گیاهی مواجه شده بحران اکسیژن به شدت زندگی را در زمین تهدید می نماید . کوپر ( متیو مک کناهی ) که سابقاً خلبان تست پرواز بوده، هم اکنون به همراه پسر و دخترش در مزرعه شان زندگی می کنند. دختر کوپر به نام مورف ( مکنزی فوی ) دختری بسیار باهوش است که وابستگی شدیدی به پدرش دارد کوپر هم نمی تواند لحظه ای را جدای از او احساس نماید با اینحال کوپر بزودی با ایستگاه مخفی روبرو می شوند که در آن فضاپیمایی قرار گرفته است. مدیر این مجموعه دکتر برند ( مایکل کین ) است که قصد دارد برای نجاب بشریت سفینه ای را به فضا ارسال نماید تا بتواند وارد گودالی که در نزدیکی سیاره زحل وجود دارد شده و راهی برای نجات ساکنین زمین در آن جستجو نماید . برند از کوپر می خواهد که به همراه تیم ، هدایت این فضاپیما را برعهده بگیرند و کوپر نیز علی رغـم مشکلات شخصی که دارد تصمیم می گیرد برای نجاب بشر این فرصت را از دست ندهد اما…

« در بین ستارگان » را می توان دقیق ترین فیلـم سینمایی ساخته شده در تاریخ سینما در مورد مباحث فضایی عنوان کرد که جزئی ترین این مباحث را به زیبا یی در چارچوب جریان احساس ی روایت کرده است. نولان مانند همه آثار قدیم اش اینبار هم در فیلم جذاب « در بین ستارگان » تماشاگر سینما را با انواع و انواع لحظه ها دیالوگ های ناب سینمایی که اقطعا لا تنها خودش برادرش قادر به نگارش آن می باشند به وجد آورده و اجازه نمی دهد که لحظه ای از فیلـم را از دست دهد.

تحسین برانگیزترین نکته در مورد اثر جدید نولان طرح مسائل مختلف نجوم فیزیک است که در جهان ی واقعی پیچیدگی های شرح آن بسیاری از افراد بی حوصله را فراری می دهد ولی در اینجا نولان در قامت استاد نجوم، پیچیده ترین مباحث فضایی اعم از مفهوم سیاهچاله ها و همین طور زمان در شرایط مختلف را به راحتی با زبانی ساده و هنرمندان به عکس کشیده است که می تواند یک هدیه استثنائی برای علاقه مندان به علم نجوم باشد.

خوشبختانه کیفیت جلوه های ویژه بکار رفته در « در بین ستارگان » بسیار بالا بوده از هم اکنون می توان نام آن را در بین یکی از نامزدهای جدی اسکار قرار داد. اما کیفیت جلوه های برای فیلم جذاب اگرچه در سطح بسیار بالا قابل تحسین هستند اما ارزش اصلی آن در این است که خوب شده بسیاری از مباحث علمی که تا پیش از این فقط بر روی کاغذ می شد به بهتر ی آن را شرح داد، در اینجا با استفاده از جلوه های ویژه و کارگردانی عالی نولان ، به بهتر ی به مخاطب عام سینما تفهیم نماید ( به ویژه بُعد زمان ) که این مساله به راحتی می تواند باعث شود « در بین ستارگان » کلاس درس جذاب و استاندارد چه برای دوستداران علم چه برای مخاطبین سینما باشد.

اما دیگر اصرار ی که نولان در تهیه « در بین ستارگان » مد نظر داشته، بحث حس ات و عشق بی انتها بوده که بخش بسیاری از فیلم دیدنی را در نظر گرفته است. نولان در مقدمه فیلم جالب رابطه عاطفی بین خانواده کوپر را عمیق توصیف می نماید قلب تپنده این رابطه بین کوپر دخترش مورف در جریان است. اما بعد از اینکه کوپر عازم فضا می شود و در شرایط مفرق ی در سیاره منجمد قرار می گیرد، نولان با بازخوانی رابطه عاطفی شدید کوپر با دخترش با در نظر گرفتن نظریه علمی ( بسیار نمی خواهم در مورد جریان فیلم جذاب توضیح بدهم برای اینکه به راحتی بعد از شرح آن، لذت تماشای فیلم جالب تا میزان بسیاری از بین می رود ) به راحتی تماشاگر را بهت زده می نماید و این بی شک هنر نولان است که به راحتی قادر است کنترل ذهن مخاطبش را بدست بگیرد و در لحظه ای که هیچکس انتظارش را ندارد آن را غافلگیر نماید .

اما « در بین ستارگان » خالی از مساله هم نیست. یکی از مسائل عمده فیلم زیبا روابط شخصیت های جریان با یکدیگر هست که به باشکوهی جلوه های ویژه فیلم زیبا نیست. یکی از این شخصیت ها ، آمیلیا ( با گیم آن هاتاوی ) است که در مجموع به نظر نمی رسد حضورش توانسته باشد گام مثبتی در جهت گسترش بارِ عاطفی فیلـم به همراه داشته باشد. رابطه بین کوپر و آملیا درخشان نیست و نمی توان چندان از آن لذت برد. همچنین رابطه بین کوپر دخترش مورف هم اگرچه از لحاظ عاطفی پرکشش و جذاب تداعی می نماید اما مستدام بودن آن بعد از مدتی باعث رنگ باختنش می شود. در مجموع می توان گفت که روابط بین شخصیت ها در « در بین ستارگان » آنچنان که انتظار میرفت درخشان نیست ولی با اینحال در میزانی هم نیست که آزار دهنده باشد.

متیو مک کناهی در نقش کوپر، پر تحرک و پر احساس است. جنس گیم مک کناهی در « در بین ستارگان » از آن دسته نقش آفرینی هایی است که اقطعا لاً او را نامزد دریافت اسکار خواهد کرد اما امکان بردن آن تقریباً صفر است. گیم مک کناهی در بخش های عاطفی فیلم جالب قابل تحسین است وزنه سنگینی برای فیلم زیبا محسوب می شود. آن هاتاوی درخشش قابل تذکر ی در فیلـم ندارد ولی مثل همواره می داند که باید کارش را چگونه انجام دهد. جسیکا چیستن نسبتا همانی است که در فیلـم « سی دقیقه بامداد » از او دیده بودیم با این فرق که در اینجا فیلم جذاب تمرکز جامعی بر روی او قرار نداده است. مایکل کین که یار همیشگی کریستوفر نولان بوده و در بیشتر آثارش می توان رد او رو یافت، مثل همواره در نقش یک پیرمرد عاقل خوب ظاهر شده است.

نولان در « در بین ستارگان » با ذهنی خلاق هنرمندانه خوب شده اثری را خلق نماید که از هر لحاظ اثری استاندارد محسوب می شود. فیلم دیدنی به شدت بر علمی بودن مباحث اصرار دارد و تقریباً می توان فارغ از فضای پسازمانی فیلم جذاب ( که اما خودِ آن هم پُر بیراه نیست ) باقی مباحث بیان شده در فیلم جالب را نه در چارچوب یک جریان تبسیار فضایی بلکه در علم واقعی فیزیک نجوم دانست. نکته تحسین برانگیز دیگر بیان کردن مفهوم عشق بی نهایت است که همسو با رویکرد اعتقادات اخلاقی نولان ( که ً می توان ردپایش را در آثار قبلی اش همچون « حیثیت » هم جستجو کرد ) بخش بسیاری از فیلم جالب را در بر می گیرد.

« در بین ستارگان » مرزی است بین علم و احساس ات عمیق آدم ی که در چارچوب جریان آخرالزمانی به تصویر کشیده شده است. فیلـم نو نولان به خوب ی شکوه اثر بلاک باستری را یادآوری می نماید ما را مجبور به ایستادن تشویق می نماید . اقطعا لاً سالها طول خواهد کشید که اثری با کیفیتِ « در بین ستارگان » بتواند اینچنین جریان پیچیده ای را در قالب مفاهیم آدم ی با آسان ترین زبان ممکن روایت نماید .

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

تابلو فرش دستباف سبد گل کد ۱۲۱۰۹

تابلو فرش دستباف سبد گل کد ۱۲۱۰۹ هنر فرش‌بافی از هنرهایی با قدمتی بس طولانی …

سوپروب close
خرید بک لینک