خانه / مقالات / ویژگیهای PHP 4

ویژگیهای PHP 4

curso de php y mysql presencial en bilbao bilbo vizcaya bizkaia 7235053 ویژگیهای PHP 4

php

در ۲۲ ماه می سال ۲۰۰۰، نسبتا ۱۸ ماه بعد از اعلام رسمی در مورد از سر گیری کار های برنامه نویسی برای نسخه ، PHP 4.0 بیرون آمد. بسیار زیاد ی از مردم، ورژن PHP 4 را جنجالی ترین ورژن از این زبان می دانستند سخنهایی از آن در اینترنت به گوش می رسید. تنها چند ماه بعد از بیرون آمدن این ورژن ، Netcraf، گزارشی بیرون داد که تخمین می زد بیشتر از ۳٫۶ میلیون دامنه، PHP را روی دامنه های نصب کرده اند.

PHP 4، تغییرات بسیاری را در جای داده بود. تغییرات این ورژن به قرار زیر بودند:

بازبینی در مدیریت منابع: یکی از موارد اولیه ورژن های ۳٫x، عدم تناسب پذیری بود. این مساله عمدتا بخاطر آن بود که طراحان این زبان روند پیشرفت زود این زبان و استفاده در پروگرام های بزرگ را کوچک شمرده بودند. زبان PHP در ابتدا جهت سایت های بزرگ طراحی نشده بود ادامه علاقه به مصرف از این زبان برای چنین مقاصدی منجر شد تا برنامه نویسان آن به اکثر مکانیک های این زبان از نو بیاندیشند.

پشتیبانی از شی-گرایی: ورژن ۴، درجه ای از شی گرایی را در جای داده بود، اگرچه عمدتا این پیاده سازی، خارج از سطح توقعات بود و حتی خیلی ضعیف پیاده سازی شده بودند. ولی با وجود این، ویژگیهای ، نقش مهمی را در جذب کاربر انی که عادت به برنامه نویسی با زبانهای شی گرا (OOP) را داشتند ایفا می کرد. کلاسهای استاندارد روشهای برنامه نویسی شی گرا در دسترس و نگرانی قرار گرفتند ضمن آنکه ویژگیهایی هم نظیر سربارگذاری و اطلاعات اجرای کلاسها به این زبان اضافه شده بودند. نسخه کاملتری از شی گرایی، در ورژن ۵ این زبان پیاده سازی شد که در فصل ۶، به تفصیل به آن خواهیم پرداخت.

پشتیبانی از مدیریت session ها: مدیریت session های http، در نسخه های ۳٫x از طریق بسته PHPLIB در اختیار فرد ان قرار گرفته بودند (http: که در نسخه ۴، بصورت یکپارچه توسط برنامه نویسان از نو نوشته شد. این ویژگی به برنامه نویسان وسائل ی را ارائه می داد که بوسیله آن، بتوانند کار های کاربر ان و تمایلات آنها را بصورت غیر موازی، راحت و اثر گذار ، ردگیری کنند. فصل ۱۸ این قابلیتها را مورد بحث قرار می دهد.

رمزگذاری: کتابخانه MCrypt، بصورت پیش فرض در این ورژن قرار داده شده بود تا فرد ان بتوانند رمزگذاری را بصورت کامل و hash شده و با استفاده از الگوریتمهای رمزگذاری که حاوی Blowfish، MD5، SHA1 و TripleDES است انجام دهند. فصل ۲۱ به تفصیل به این امکانات PHP می پردازد.

پشتیبانی از ISAPI: پشتیبانی از ISAPI به کاربر ان این قابلیت را میدهد تا از PHP در کنار IIS وب سرور مایکروسافت مصرف نمایند. در فصل ۲ نشان خواهیم داد که چگونه PHP را بر روی وب سرورهای IIS هم بر روی وب سرورهای Apache نصب نمایید.

پشتیبانی از COM/DCOM: یکی دیگر از مزیتهایی که جهت فرد ان ویندوز در این نسخه از PHP وجود دارد، قابلیت دسترس و نگرانی ی نمونه سازی از اشیای COM است. این قابلیت، تعلت وسیع ی را با برنامه های ویندوز بوجود آورد.

پشتیبانی از جاوا: یکی دیگر از امکانات ی که به PHP قدرت می داد، پشتیبانی از بسته بندی اشیای جاوا در یک پروگرام PHP بود. این قابلیت در ورژن ۴ اضافه شد.

کتابخانه عبارات قانونمند سازگار با Perl (PCRE): زبان Perl زمانی بعنوانی سلطان پردازش رشته ها قلمداد می شد. گسترش دهندگان PHP به این نکته واقف بودند که قدرت توابع “عبارات قانونمند”، نقش مهمی را در مقبولیت PHP گیم خواهد کرد. در نتیجه آنها تصمیم گرفتند تا توابع Perl را داخل پروگرام PHP قرار دهند به جای آنکه آن را از نو بسازند. با این تصمیم آنها بسته کتابخانه PCRE را در بسته پیش فرض PHP قرار دادند (نسخه ۴٫۲٫۰). فصل ۹ به تفصیل به این موضوع خواهد پرداخت و مقدمه ای کوتاه را جهت دستورات عبارات قانونمند که معمولا گیج کننده می باشند را باز خواهد کرد.

علاوه بر این ویژگیها، صدها تابع دیگر هم در نسخه ۴ به PHP اضافه شدند که منجر به افزایش امکانات این زبان شد.

PHP 4، جهش بزرگی رو به جلو در بلوغ این زبان بود که ویژگیها جدید ی را ارائه می داد. ولی تیم گسترش دهندگان PHP آرام ننشستند زیاد زود دست به کار بزرگ دیگری زدند تا یک گوریل ۸۰۰ پوندی را در جهان ی اسکریپت نویسی تحت وب پیاده سازی کنند: PHP 5.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شرکت بازسازی ساختمان ، نوسازی منزل قدیمی و تعمیرات ساختمانی پارسا

شرکت بازسازی ساختمان ، نوسازی منزل قدیمی و تعمیرات ساختمانی پارسا این شرکت با سالها تجربه در …