سرخط خبرها
خانه / مقالات / چه نوع موزیکی میل دارید؟

چه نوع موزیکی میل دارید؟

MUSIC 23 12 921 چه نوع موزیکی میل دارید؟
نود و هشتیا موزیک

موسیقی کلاسیک: موسیقی کلاسیک ذهنیت تصاویر گوناگونی را در ذهن افراد پدید می آورد. از نظر برخی، این نوع آهنگ کسل کننده است، در حالیکه گروهی دیگر عاشق پیچیدگی این نوع موسیقی هستند . بسیاری از آدم ها نمی دانند که موسیقی کلاسیک به آموزش غیر قابل باوری قدرتمند است از تأثیرات دگرگون کننده آن بر حس عواطف آدم بی خبرند.

اکثرا ٌ موسیقی کلاسیک باعث آرامش جسمی برانگیختن ذهن می شود. آهنگ کلاسیک همین طور اضطراب را کم شدن می دهد (حتی در افرادی که به این نوع آهنگ علاقه خاصی ندارند) و انواع خاصی از توانایی های ذهنی مانند توانایی زبانی، دلیل مکانی زمانی را بازبینی می بخشد. این نوع موسیقی شنونده را باهوش تر نمی سازد اما فضای ی ایده آل جهت اندیشیدن فراهم می آورد.

در واقع گوش دادن به موسیقی کلاسیک کار امواج ذهن را یکنواخت ساخته و کاهش می دهد که باعث حس آرامش می شود. موسیقی کلاسیک همچنین میزان ترشح اندورفین را بالا می برد که باعث می شود احساس بهتری به شنونده دست بدهد، اضطراب او کاهش یابد و فرد کلا احساس خشنودی نماید .

محققان ثابت کرده اند که گوش دادن به موسیقی کلاسیک در تنظیم هورمون های مربوط به اضطراب موثر است. این نوع موسیقی همچنین باعث آرام شدن تنفس می شود. وقتی که نفس کشیدن به آرامی صورت گیرد، ذهن آدم به آرامش می رسد.

بر طبـق نظریه «تأثیر موتسارت»، گوش دادن به موسیقی کلاسیک باعث می شود که شخص باهوش تر شود یا اینکه چنانچه کودکان در معرض موسیقی کلاسیک قرار بگیرند، بر افزایش ذهنی آن ها تأثیر مثبت می گذارد. تأثیر موتسارت مورد تست قرار گرفته و نتایج این تست ها شگفت انگیز بوده اند. به عنوان مثال، دانش آموزانی که در حال امتحان دادن به موزیک کلاسیک گوش می دادند، نمره های بهتری کسب کردند تا دانش آموزانی که در سکوت به پرسش ها جواب داده بودند.

موزیک موتسارت برای افرادی که از بیماری صرع رنج می برند هم مفید است. پژوهشی در این زمینه نشان داد که گوش دادن به موسیقی های موتسارت حتی زمانی که فرد بیهوش است کار های مربوط به ایجاد صرع را در بسیاری از بیماران کم شدن می دهد. مورد کاوی یک یک دختر مبتلا به صرع نشان داد که تعداد حمله های صرع در او، با ده دقیقه گوش دادن به موتسارت بعد از بیدار شدن از خواب، به طور قابل ملاحظه ای کم شدن یافته است.

پژوهشی که در هنگ کنگ با شرکـت ۶۰ دانش آموز پسر بین ۶ تا ۱۵ سال انجام شد، نشان داد که دانش آموزانی که نواختن ساز را در ارکستر زهی مدرسه آموختند در آزمون های مربوط به حافظه کلامی نمره های بهتری کسب کردند می توانستند تعداد کلمه های نو بیشتری را نسبت به دانش آموزانی که آموزش موزیک ندیده بودند یاد بگیرند.

به علاوه، گوش دادن به موزیک کلاسیک ضربان قلب را آرام کرده می تواند در اصلاح بیماری های قلبی موثر باشد.

موزیک جز: یکی از حس اتی که به آهنگ جز ربط داده می شود، احساس آشفتگی سردرگمی است. بدیهه نوازی یکی از خصوصیات یی است که آهنگ جز را از دیگر ژانر های موسیقی جدا می سازد. بدیهه نوازی همـواره به حس ات مثبت منجر نمی شود، به ویژه جهت افرادی که با آهنگ جز آشنایی خیلی ی ندارند. حتی شاید موسیقی جز به نظر آن ها «یک بدیهه نوازی بی ساختار، احمقانه بی نظم» برسد. این نوع از موسیقی باعث ایجاد احساس بی نظمی سر در گمی می شود.

نتایج تحقیق نشان می دهد که افراد ترجیح می دهند که ورزش کردن به موزیک جز گوش بدهند؛ ابه احتمال زیاد لا به این دلیل که آهنگ جز عملکرده ای اتونومیک را افزایش می دهد. همین طور ثابت شده است که ضربان قلب و تعداد تنفس گوش دادن به موسیقی جز افزایش می یابد که این مسئله نه فقط در ورزش کردن مفید است بلکه می تواند نشانگر احساس ات مفرق ی باشد که با گوش کردن به آهنگ جز می توان آن ها را تجربه کرد.

این تغییرات فیزیولوژیک، علایم عصبانیت، استرس ، ناراحتی، خجالت و لذت هستند . بیشتر احساس اتی که به تنفس تندتر تپش قلب همراه هستند ، حس اتی بد هستند اما موسیقی جز همچنین در بسیاری از مواقع، احساس ات مثبت را بر می انگیزد.

در کنفرانسی درباره پروگرام های رادیویی که در سال ۲۰۰۴ در ایالات متحده آمریکا برگزار شد، مدیر برنامـه های رادیویی اعلام کرد که به ویژه طرفداران آمریکایی آهنگ جز با گوش دادن به این نوع موسیقی ، افتخار می کنند که این موسیقی ویژه فرهنگ آمریکایی است رفیق دارند که در مورد تاریخچه آن بیشتر بدانند. آن ها بر این باورند که با گوش دادن به موسیقی جاز، با تاریخ سنتی پیوند می خورند که به نحوه اختصاصی آمریکایی است. او همچنین اشاره کرد که بدیهه نوازی نیز جهت طرفداران جز خیلی خیلی مهم است. آن ها از این انگیختگی و اصالتی که اجراهای جز را بی مانند می سازد لذت می برند.

با انجام مقایسه ای بین تأثیر های حس ی آهنگ کلاسیک و جز بر روی شنونده می توان نتیجه گرفت که موزیک کلاسیک بر حس اتی تاثیر می گذارد که مربوط به کم شدن اضطراب می شوند. در حالیکه موزیک جز گستره ای از احساس ات مثبت و پیچیده را در شخص ایجاد می نماید . طرفداران این ژانر احساس ات را بعد از شنیدن آن اینگونه توصیف می کنند: انگیزه بخش، لذت بخش، پر شور، نشاط آور. آن ها معتقد هستند که موسیقی جز میتواند آدم را آرام نماید هم به او انرژی ببخشد.
در حالیکه گاهی از پژوهش ها نشان می دهند که دانش آموزانی که به موزیک رپ یا هوی متال گوش می دهند نمره های پایین تری در تست های می آورند، یافته های یک تحقیق حاکی از این است که نه تنها توانایی تحصیلی دانش آموزان سفید پوست بعد از تماشای کلیپ های رپ ویرایش یافته بلکه نگرش آن ها نیز خوبتر شده است، بعد از تماشای کلیپ های رپ با موضوعات سیاسی تمایل آن ها به پشتیبانی از نامزد های سیاه پوست لیبرال در برنامـه های سیاسی بیشتر شدن می یابد.

اینکه گوش دادن به آهنگ رپ یا هوی متال باعث پیدایش ایده خودکشی و ارتقا اضطراب یا تأثیرگذاری بد بر عزت نفس دخمل ان پسران دانشجو می شود ثابت نشده است. اما به نحوه عجیبی دانشجویانی که به موزیک های رپ غیر خشونت آمیز گوش می دهند، بیش تر از دانشجویانی که به موسیقی های رپ خشن گوش می دهند علایم افسردگی از خود نشان می دهند. در حالت کلی احتمـا ل اینکه موسیقی های رپ احساس عصبانیت در شنونده ایجاد کنند زیاد بیشتر از این احتمـا ل در آهنگ های هوی متال است.

پژوهش دیگری نشان می دهد که نسبت دادن تأثیرهای بد به آهنگ رپ می تواند به خاطر حس نژادپرستی ناخودآگاه آن ها باشد. به شرکت کنندگان در این پژوهش اشعار خشونت باری داده شد؛ آن دسته از شرکت کنندگانی که حس می کردند این اشعار مربوط به موزیک رپ هستند ، بیان کردند که این اشعار خطرناک یا توهین آمیز هستند . ولی زمانی که به شرکت کنندگان گفته شد که این اشعار مربوط به موزیک کانتری می باشند ، آن ها نظرشان را عوض کردند گفتند که هم اکنون این اشعار کمتر خطرناک یا توهین آمیز به نظر می آیند.

در حالت کلی دلیل محکمی مبنی بر اینکه موسیقی رپ به تنهایی (بدون نماآهنگ ) تأثیر چشـم گیری بر رفتار یا نگرش افراد دارد، وجود ندارد. همین طور ، اما اگر چه افرادی که به موسیقی رپ علاقه ای ندارند اکثرا ٌ گمان می کنند که کل آهنگ رپ در مورد موضوعات خشونت بار، جنایت کارانه یا زن ستیزانه است، ولی در واقع رپ یک نوع وسیع است که هنرمندان بسیاری را در بر می گیرد که به موارد مهم اجتماعی-سیاسی موارد مثبت می پردازند. در نتیجه نمی توان تمام آهنگ رپ را از یک نوع دانست.

موسیقی هوی متال: اما اگر چه گاهی از پژوهش ها حس افسردگی و عصبانیت را در افرادی که به آهنگ هوی متال گوش می دهند به این ژانر آهنگ نسبت می دهند، ولی زمانی که هوی متال نوع مورد علاقه شخص باشد این تأثیرات به وجود نمی آیند. تحلیل بیش از هزار دانش آموزان با استعداد بین ۱۱ تا ۱۸ سال نشان داد که هدف این دانش آموزان از گوش دادن به موسیقی هوی متال جنبه های پالایشی آن و رهایی از حس ات بد است؛ به برای در بین دانش آموزانی که اعتماد به نفس پایینی دارند.

محققان حتی دریافته اند که آن دسته از شرکت کنندگانی که در شروع خشمگین بودند بعد از گوش دادن به موسیقی هوی متال حس کردند، شادترند، آرام ترند حس آسودگی بیشتری می کنند؛ اما هوی متال ژانر مورد علاقه این افراد بوده است.

اما اگر چه آمار خودکشی بین طرفداران موسیقی راک هوی متال (به مخصوص موسیقی هوی متال) بالاتر است اما نتایج پژوهشی بر روی دانش آموزانی که اختلالات روحی دارند طرفدار موسیقی هوی متال هستند ثابت کرد که این دانش آموزان بعد از گوش دادن به موسیقی مورد علاقه شان، در نوع هوی متال، به روحیه بهتری دست پیدا کردن د. پژوهش دیگری با مجموعه دانش آموزان افسرده نتایج مشابهی را رقم زد: در واقع ، این دانش آموزان از این نوع موسیقی برای بهبود افسردگی استفاده می کنند تا اینکه با گوش دادن به آن بیش تر دچار افسردگی شوند.

دیدنی توجه است که دانشجویانی که موزیک مورد علاقه شان راک یا هوی متال است، در آزمون های هوش، به طور میانگین، نمره های بالاتری می آورند، به ویژه در رابطه با پرسش هایی که نیاز به اندیشه انتزاعی دارند. همین طور ارزیابی ها نشان داده اند که بزرگسالانی که به موسیقی هوی متال گوش می دهند از هوش بالایی برخوردارند.

با این وجود بر اساس یک پژوهش، بزرگسالان زن یا مرد که طرفدار موزیک هوی متال هستند نمره های پایین تری در دانش کده /مدرسه کسب می کنند که اما این مسئله می تواند ناشی از جنبه های شخصیت ی یا تأثیرات محیطی (مانند اضطراب زیاد) باشد تا ناشی از تأثیرات مستقیم موسیقی .

در ارزیابی از دانشجویان پسر مقطع لیسانس ثابت شد که ابه احتمال زیاد ل گرایش به نقش های جنسیتی کلیشه ای و نگرش بد نسبت به زنان بین آن دسته از مجموعه کنندگان که در معرض موزیک هوی متال، با محتوای خشونت آمیز نسبت به زنان، قرار گرفته بودند بیشتر است. اما احتمـا ل می رود که این نتایج به خاطر محتوای خشونت آمیز اشعار این آهنگ حاصل شده باشد تا آهنگ .

نتیجه آزمایش ی روی موش هایی که روزانه بیست چهار ساعت در معرض موسیقی هوی متال از گروه Anthrax قرار گرفتند نشان داد که این موسیقی توانایی موش ها را در یادگیری چیزهای تحت تأثیر قرار می دهد؛ در واقع ، به جای رد شدن از هزارتو تمام موش ها یکدیگر را کشتند.

در آزمایش دیگری که موش ها را به مدت ده روز در معرض موسقی هوی متال قرار دادند، آن ها یکدیگر را نکشتند اما توانایی شان در عبور از هزارتو بدتر از قبل شد.

موزیک راک: گوش دادن به آهنگ راک میزان ترشح آدرنالین را بیش از گوش دادن به هر نوع موزیک دیگری بیشتر شدن می دهد. اگر شنونده علاقه ای به موزیک راک نداشته باشد، گوش دادن به آن او را خشمگین تر می سازد باعث آزار او می شود. همین طور باعث می شود که ضربان قلب و فشار خون بالا برود. در حالیکه چنانچه شنونده به این نوع آهنگ علاقه داشته باشد، گوش دادن به آن نه تنها باعث کم شدن اضطراب می شود بلکه تأثیری بر ضربان قلب یا فشار خون هم نخواهد داشت.

پژوهشگران پژوهشی را جهت ارزیابی تأثیر آهنگ راک بر روی موش های آزمایش بعضی انجام دادند. عملکرد گروه موش هایی که موسیقی راک جهت شان پخش می شد در رد شدن از هزارتوها رفته رفته بدتر می شد. سرانجام آن ها آنقدر گیج و سرگردان شدند که دیگر تنوانستند هزارتو را تا انتها بپیمایند. زمانی که پژوهشگران مغز آن ها را تشریح کردند متوجه شدند که مغز آن ها دچار تغییرات ساختاری غیر عادی شده اند.

یاخته های عصبی مغز آن ها (به ویژه در ناحیه هیپوکامپوس که در یادگیری و شکل گیری حافظه ضروریست)، وحشیانه، در تمام جهت ها بیشتر شدن کرده بودند بدون اینکه با نرون های دیگر رابطه برقرار کنند. همین طور میزان RNA، که در شکل گیری حافظه نقش دارد، به شدت افزایش یافته بود که می تواند دلیل تمایل بیشتر طرفداران موسیقی راک به استفاده مواد مخدر و برقراری ارتباطات نامشروع باشد. به علاوه تمایل طرفدارن موسیقی راک هوی متال به خودکشی هم ناشی از افزایش میزان RNA است.

در هر حال یکی از یافته های مسلم این پژوهش ها این است که گوش دادن به هر نوع موزیک که مورد علاقه فرد باشد، نه تنها سبب ظهور تأثیرات منفی مخرب نمی شود بلکه توانایی های شناختی خاصی را در شنونده بازبینی می بخشد. در نتیجه یکی از موارد با اهمیت زیاد در گزینش موسیقی ، شناسایی نوع موزیک است که با روحیات و طبیعت شخص سازگار است.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شرکت بازسازی ساختمان ، نوسازی منزل قدیمی و تعمیرات ساختمانی پارسا

شرکت بازسازی ساختمان ، نوسازی منزل قدیمی و تعمیرات ساختمانی پارسا این شرکت با سالها تجربه در …

سوپروب close
خرید بک لینک