خانه / مقالات / کاربرد دوربین مداربسته

کاربرد دوربین مداربسته

کاربرد دوربین مداربسته بر طبق شرایط تفاوت داره ممکنه در هر موقعیت مکانی با انگیزه مفرق ی از دوربین های امنیتی استفاده بشه . اما به طور کلی برای نصب دوربین مدار بسته سه تا وجود داره :
hhs1057 کاربرد دوربین مداربسته
دوربین مداربسته هایکویژن
■ استفاده از دوربین مدار بسته برای پیشگیری از وقوع جرم تخلف

با اهمیت ترین نصب دوربین مدار بسته پیشگیری از وقوع جرم تخلفه . تمام مجرم ها از ارتکاب جرم می ترسن و این مسئله کاملا طبیعیه . دوربین مدار بسته می تونه این ترس رو تا میزان بسیاری تشدید کنه در بسیاری از مسائل مجرم با دیدن دوربین کلا از ارتکاب جرم منصرف میشه . مثال بارز برای تایید این نظریه فروشگاه ها هستن . دله دزد ها با دیدن دوربین دیگه جرات نمی کنن چیزی بپیچونن . وقت ی بچه بودیم اصلا از این خارجی بازیا نبود که مردم پشت چراغ قرمز صبـر کنن ، کمربند ببندن … هر کی کار خودشو می کرد اگه یه لحظه غافل میشدی یه دفه یه ماشین از روت رد میشد مثه عکس رو کف اسفالت میچسبیدی ! اما الان به لطف دوربین های راهنمای ی و رانندگی بسیار از راننده ها قوانین رانندگی رو رعایت میکنن .
■ مصرف از دوربین مدار بسته برای اثبات جرم

یکی دیگه از کاربرد های دوربین مدار بسته اثبات جرم مت تمام . وقتی یه فرد شاکی به دادگاه یا دادسرا مراجعه میکنه برای اثبات جرم متهم به سند و مدرک محکم نیاز داره . فیلم جذاب ضبط شده بوسیله دوربین مدار بسته می تونه نقش بسیار مهمی در مسیر پرونده داشته باشه . همونطور که می دونید کلیپ های بسیاری از دعوا دزدی در اینترنت منتشر شده که توسط دوربین های مدار بسته گرفته شده بودن اگر این کلیپ ها نبودن اثبات جرم متهم بسیار سخت و پیچیده تر میشد .
■ نظارت بر محیط برای مسائل عمومی

دوربین مدار بسته اساسا برای افزایش سطح امنیت محیط ساخته شده ولی این مسائل امنیتی همواره به جرم جنایت مربوط نمیشن . یکی از با اهمیت ترین کاربرد های دوربین مدار بسته برای نظارت بر محیط معین ه که ممکنه هیچزمان هیچ مجرمی اونجا پا نذاره . برای مثال وجود دوربین مدار بسته در مهد بچه ها می تونه بسیار مفید باشه . بچه های زیر ۷ سال بسیار چیزا رو نمیدونن . اگر مدیر مهد کودک با دوربین بچه رو دائما تحت نظر بگیره می تونه از وقوع چنین حوادثی پیشگیری کنه . اگر دقت کرده باشید در بسیاری از مراکز خرید بزرگ یا کارخانه ها در اتاق حفاظت یا نظارت چند مانیتور وجود داره که محل های مختلف مجتمع رو نمایش میده و یه نفر اوپراتور هم اونجا نشسته و داره تمام دوربین ها رو کنترل میکنه . انگیزه نصب دوربین های امنیتی در این محل ها مفرق ه ولی بیشتر ممکنه نظارت بر کار کارکنان و یا نظارت بر محیط باشه . برای مثال ممکنه در گوشه ای از مجتمع یا کارخونه آتش سوزی اتفاق بیوفته و در این مسائل با استفاده از دوربین های امنیتی میشه موقعیت رو خوبتر مدیریت کرد .
روش های استفاده از دوربین مدار بسته

دوربین های امنیتی انواع مختلف ی دارن هر کدوم شون برای محل خاصی مصرف میشن . دوربین های امنیتی با چند روش مختلف در اماکن نصب میشن .
■ دوربین های امنیتی آشکار

فلسفه اینروش کاملا معین ه . در بعضی از محل ها مثه فروشگاه ها بهتره که دوربین های امنیتی به صورت کاملا آشکار باشن تا تمام متذکر این دوربین ها بشن . دوربین های آشکار در فروشگاه ها مثه یه کارمند بالا سر مشتری هاست حواسش به رفتار تمام هست . نصب دوربین ها به صورت آشکار بسیار از دزد های آماتور رو منصرف میکنه .
■ دوربین های امنیتی نیمه آشکار

در اینروش دوربین ها در محل هایی نصب میشه که فرد در نگاه اول متوجه وجود دوربین نمیشه ولی بعد از چند لحظه زمان ی به دقت به محیط نگاه میکنه متوجه دوربین میشه . یکی از دلایلی که دوربین ها رو به اینآموزش نصب میکنن اینه که از یه طرف فرد خاطی رو می ترسونه از اینکه نکنه جای دیگه ای دوربین باشه و اون هنوز متوجه نشده باشه .
■ دوربین های امنیتی مخفی

در اینروش دوربین ها رو در جاهایی نصب می کنن که کسی متوجه نمیشه نمی تونه به این راحتیا حدس بزنه که دوربین ها کجا کار گذاشته شدن . اکثرا این دوربین های بسیار کوچیکن در بین اشیا و جاهایی که انتظار نمیره کار گذاشته میشه . برای مثال داخل یه تابلو عکس و … . اینآموزش با تلفیقروش اول یا دوم می تونه تا میزان بسیاری جلوی ضرر زیان فروشگاه ها رو بگیره . دزد های پیشرفته بسیار بهتر بلدن از دست دوربین های آشکار نمیه آشکار در برن اما اگر در همون محل دوربین های امنیتی دیگه ای به صورت مخفی جاساز شده باشن ، حتی بعد از وقوع سرقت میشه طرف رو پیدا کرد ! من توصیه می کنم قطعا در محل های با اهمیت علاوه بر دوربین های آشکار از دوربین های مخفی نیز مصرف بکنید .
■ دوربین هایی با لنز مخالف جهت دوربین

یکی از بهترین نحوه های استفاده از دوربین مدار بسته مصرف از دوربین هاییه که لنزشون در خلاف جهت دوربین تنظیم میشه . در اینآموزش مجرم فک میکنه که دوربین اونو نمیبینه اما دوربین به راحتی مچشو میگیره چون زاویه دید لنز دوربین دقیقا روی مجرمه .
دوربین مداربسته در چه مسائل ی کار ساز است ؟
اتاق کنترل دوربین های امنیتی

اتاق کنترل دوربین های امنیتی

با نصب دوربین مدار بسته یا هر نوع دورین امنیتی دیگه نمی تونید اقطعا ل وقوع جرم رو ۱۰۰ درصد از بین ببرید . به اینکه بسیاری از راه حل های امنیتی در کنار ویژگی ها یی که دارن معایبی دارن . اما در این چند مورد دوربین مدار بسته می تونه تا میزان بسیار بسیاری اقطعا ل وقوع جرم رو کاهش بده :
■چنانچه مجرم اقطعا لی از وجود دوربین امنیتی مطلع باشه

در بسیاری از مسائل وقتی فرد مطمئن باشه که در اون محل دوربین وجود داره خودش دمشو میذاره رو کولش مکان رو ترک میکنه یا ارتکاب جرم رو بی خیال میشه چون کاملا واقفه که به راحتی گیر میوفته .
■ چنانچه مجرم اقطعا لی باید باور کنه که دوربین امنیتی یه تهدید جدیه

در گاهی مسائل ممکن است فرد فک کنه که دوربین مداربسته نمی تونه به این راحتی فرد رو به دردسر بندازه خب طبیعیه که از دوربین حساب نمیبره . برای مثال اگر فرد وارد انبار یه شرکت بشه و این امکان برای مجرم فراهم باشه که صورتش رو بپوشونه تا میزان بسیاری می تونه از شر دوربین خلاص شه . ولی حتی در این مورد هم قد وزن فرم بدن ، طرز راه رفتن … می تونه محکمی برای اثبات جرم باشه که چنانچه مجرم یکم مغز داشته باشه به این مسائل فک کنه بی خیال میشه در میره .
■ استفاده از دوربین مدار بسته در اماکن محصور کوچک

دوربین مداربسته در محل های کوچیک به خصوص محل های محصور بسیار می تونه کار ساز باشه . وقتی مجرم اقطعا لی وارد یه فروشگاه میشه که راه در رو نداره و دوربین بالا سرشه دیگه فرصت انجام هیچ کاری رو نداره . تا پیش از تمام گیر شدن مصرف از دوربین مداربسته دزدی های بسیاری در فروشگاه ها اتفاق میوفتاد . در محل محصور ترس مجرم اقطعا لی بسیار بیشتره و وجود دوربین باعث میشه این حس تهدید بیشتر هم بشه .
استفاده از دوربین مدار بسته در چه مسائل ی نمی تواند تاثیر گذار باشد ؟

ممکن است بعضیا تصور کنن که با نصب دوربین مدار بسته تمام مشکلات حل میشه اما متاسفانه اینطور نیست ! دوربین مدار بسته در مسائل ی می تونه کارساز نباشه . همونطور که عرض کردم هر راه حل امنیتی ممکنه ایراد هایی داشته باشه .
■ وقتی چهره مجرم کاملا پوشیده باشه

بسیار از سارقان برای اینکه در دام دوربین های امنیتی نیوفتن ، صورت شون رو به طورکامل می پوشونن . در این مسائل تشخیص مجرم بسیار سخت تر میشه اما باز غیر ممکن نیست ! یه آدم معین ه های بسیاری داره از عبارت قد ، وزن ، صدا ، نوع راه رفتن … . پلیس بسیار زرنگ تر از این حرفاست ! اگر سارق سابقه دار بشه امکان نداره که نتونن پیداش کنن . به هر حال گاهی از دزد ها شرایط رو با دقت ارزیابی نمیکنن و تصور میکنن با پوشوندن صورت شون دیگه کاملا در امان هستن پس بهترین راه حل برای این مساله اینه که از دوربین های با کیفیت استفاده بکنید . دوربین هایی که صدا رو ضبط میکنن مورد بهتری هستن . اینجوری پلیس آسان تر می تونه مجرم رو پیدا کنه .
■ مجرم اطلاعات کامل دقیقی در مورد دوربین مدار بسته داشته باشه

دو چیز می تونه ترس آدم رو از بین ببره یکی بی خردی حماقیت دیگری اطلاعات کامل دقیق از شرایط . چنانچه مجرم اطلاعات دقیق جامعی در مورد دوربین داشته باشه می تونه با تحلیل شرایط برنامه ریزی دقیقی رو انجام بده و به هدفش برسه !
■ وقتی مجرم تهدید دوربین امنیتی رو درک نمیکنه یا براش با اهمیت نیست

برای اینکه شخص بترسه باید بتونه موقعیت رو در ذهنش تجزیه نقد کنه تهدید رو تشخیص بده . آمارها در همه جهان نشون میده که دوربین مداربسته در پیشگیری از دزدی بیشترین تاثیر رو داشته ولی برای پیشگیری از خشونت و بی نظمی نسبتا بی تاثیره . در همین راستا اگر خاطرتون باشه قاتلی که در میدون کاج ( سعادت آباد ) اون پسره رو کشت با اینکه می دونست تمام دارن فیلم جذاب می گیرن مطمئن بود که اعدامش میکنن بازم به خاطر اعتقاد غلطش کار خودشو کرد اون جوون رو به قتل رسوند ! ی دوربین های آشکار مردم هیچ اثری نداشت اون دوربین مدار بسته می خواد رو همچین آدم ی چه تاثیری بذاره ؟! آدم وقت ی خشمگین میشه نمی تونه موقعیت رو تجزیه تحلیل کنه و طبیعیه که وقتی مجرم در تعادل روانی نباشه به هیچ وجه به دوربین توجه نمیکنه .
ویژگی ها ی دوربین مداربسته

از اونجایی دوربین مداربسته یکی از بهترین وسائل ها برای اثبات جرمه ، می تونه در بسیاری از مسائل مجرم رو از ارتکاب جرم منصرف کنه . مجرم زمان ی می دونه رفتارش در محیط با جزئیات صدا داره ضبط میشه متقاعد میشه که یا یه راه حل دیگه پیدا کنه و یا اینکه کلا بی خیال شه . از طرفی وجود دوربین مدار بسته باعث میشه تا محل های همجوار امنیت داشته باشن . یه نمونه آسان شو من خودم دیدیم . موتور یه بنده خدایی که مغازه دار بود رو دزدیدن این بنده خدا اصلا متذکر نشد . بعد که رفت شکایت کرد پلیس با مصرف از فیلم زیبا ضبط شده بوسیله دوربین های مداربسته یه نمایشگاه ماشین درست رو به روی مغازه مال باخته ، به راحتی دزد رو شناسایی پیداش کردن . دوربین مدار بسته باعث کاهش فرصت ارتکاب جرم و در نتیجه کاهش نرخ کلی جرم در جامعه میشه .
معایب دوربین مدار بسته چیست ؟

دوربین مداربسته در کنار ویژگی ها یی که داره معایبی هم داره که اگرچه این معایب نمی تونن باعث بشن تا ما از نصب دوربین مدار بسته اجتناب کنیم اما خب به هر حال ضرورت داره تا این معایب رو به یه شکلی پوشش بدیم . یکی از پیامد های که دوربین مداربسته درد دراز مدت می تونه داشته باشه اینه که مجرمان هر روز خلاق تر میشن ! مجرمان مجبورن برای رسیدن به اهداف شون هر روزروش های نو تری پیدا کنن خب تکنولوژی هم به یاری شون میاد .
پیامد های فرهنگی و اجتماعی دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته می تونه پیامد های بسیاری داشته باشه که من چند مورد از این پیامد های فرهنگی رو به اختصار خدمت تون توضیح میدم .
■ مسئله حریم خصوصی افراد در جامعه

هیچکسی دوس نداره که تحت نظر باشه . اساسا آدم با این مسئله مساله داره .به ویژه در جوامعی که اعتقادات مذهبی مردم پر رنگ تره این مسئله تشدید پیدا میکنه . به همین دلیل بارها خودم دیدم که هیچکسی نسبت به دوربین مداربسته حس خوب ی نداره و تا میزان امکان در معرض دوربین قرار نمی گیره . تو فروشگاه های ایران اگر دقت بکنید خانم ها زود از کنار دوربین رد میشن جلوی دوربین حس خوب ی ندارن . اما خب با اهمیت ترین مزیت دوربین مدار بسته همینه که این حس رو در مجرم اقطعا لی ایجاد میکنه .
■ کم شدن دقت مردم به دلیل اعتماد به دوربین های امنیتی

متاسفانه بسیاری مردم همینجوریش به هیچی دقت نمی کنن هم اکنون چه برسه به اینکه خیال شون آسان باشه که دوربین داره تمام چیو ثبت میکنه . تا قبل از اینکه گوشی های هوشمند رواج پیدا کنن حافظه مردم بسیار بهتر بود اما الان دیگه کسی به خودش زحمت حفظ کردن چیزیو نمیده . مردم به اعتمادی که به دوربین مداربسته دارن دیگه به خودشون بسیار زحمت نمیدن که مراقب محیط اطراف شون باشن چون از یه طرف می دونن که مجرمان از دوربین های امنیتی می ترسن از طرفی میدونن که فیلم جالب ضبط شده بوسیله دوربین مداربسته می تونه وسائل موثقی برای اثبات مجرم باشه . به هر حال احتیاط شرط عقله و در هر شرایطی حتی با وجود دوربین مدار بسته باید احتیاط کرد .
■ افزایش میزان شادی آرامش در جامعه

یکی از دلایل با اهمیت آرامش ، حس امنیته . همین الان شما دارید این مطلب رو می خونید اقطعا لا یه فنجون چای کنار تونه ولی در همین لحظه در کشورهای اطراف ما مردم نگران حمله تروریست ها هستن ! در واقع حس خوشبختی و آرامش با امنیت رابطه مستقیم داره . دوربین باعث میشه مردم تاد بسیاری خیال شون از وقوع جرم آسان تر باشه

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

هاست سی پنل ارزان

هاست سی پنل ارزان هاست سی پنل ارزان با هارد پرسرعت SSD و وب سرور …

سوپروب close
خرید بک لینک