خانه / اخبار آزمون ها / آزمون دكتراي تخصصي / کاهش ۱۳ درصدی پذیرش دانشجو در دانشگاه تربیت مدرس

کاهش ۱۳ درصدی پذیرش دانشجو در دانشگاه تربیت مدرس

کاهش ۱۳ درصدی پذیرش دانشجو در دانشگاه تربیت مدرس

دست یار آموزشی دانشگاه تربیت مدرس از کاهش ۱۳ درصدی پذیرش دانشجو در آن دانشگاه خبر داد و همچنین گفت: در مقطع دکتری نیز ۲۰ قسمت و بخش کمتر از سال شمسی قبل پذیرش خواهیم داشت.

دکتر مختار جلالی در گفتگو با روزنامه نویس و خبرنگار «دانشگاهی» ایسنا با اشاره به مشخص شدن برنامه جذاب و جالب و خوب پذیرش دانشجویان در سال شمسی ۹۴ توضیح داد: برنامه جذاب و جالب و خوب را جهت نهاد سنجش ارسال کرده ایم و همچنین بر اساس آن هم، در مقطع دکتری ۲۰ قسمت و بخش کمتر از سال شمسی ۹۳ پذیرش خواهیم داشت.

او همچنین با اعلام کاهش ۱۳درصدی پذیرش دانشجو افزود: همه دانشگاه ها افتخار می کنند که هرسال افزایش پذیرش دارند ولی باید توجه داشت تربیت مدرس ترجیح می دهد تعداد محدود دانش آموخته با کیفیت داشته باشد. آن دانشگاه مشکل صندلی خالی ندارد و همچنین رقابت جهت گرفتن صندلی‌ها زیاد می باشد.

رتبه دوم دانشگاه تربیت مدرس در میان دانشگاههای جامع کشور

جلالی با اشاره به فلسفه تشکیل دانشگاه تربیت مدرس گفت: آن دانشگاه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین با توجه به کمبود شدید افراد هیات علمی در دانشگاه‌ها تاسیس شد. دانشگاه در آن هم زمان کنکور مستقل برگزار می‌کرد و همچنین با حمایت وزارت خانه، کادر هیات علمی دانشگاه ها را تربیت می کرد که می‌قدرت گفت بالای ۹۰ قسمت و بخش دانشگاه‌ها در افراد هیات علمی خود از دانش آموختگان دانشگاه تربیت مدرس بهره بری و استفاده می‌کنند.

به گفته او همچنین آن دانشگاه با عمر ۳۰ ساله خود، اکنون بالای ۲۵ هزار دانش آموخته در مقطع دکتری و همچنین ارشد دارد و همچنین توانسته با عمر کوتاه خود، جزو پنج دانشگاه برتر از نظر علمی باشد.

او همچنین در آن باره توضیح داد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) جداول رتبه بندی دانشگاه‌های کشور در سال شمسی ۹۲ را نشر یافته شده کرده می باشد که بر اساس آن هم، دانشگاه تربیت مدرس در میان دانشگاههای جامع کشور در رتبه دوم قرار دارد.

دست یار آموزشی دانشگاه تربیت مدرس در توضیح اقدامات انجام شده در سال شمسی ۹۳ گفت: از آنجا که پرونده بعضی از دانش آموختگان بالای ۱۰۰ صفحه مدارک دارد، جهت ۲۵ هزار دانش آموخته ای که پرونده داشتند بایگانی الکترونیکی به غیر از بایگانی فیزیکی پیاده سازی و راه اندازی شد تا اطلاعات آماری دقیقی داشته باشیم. هم چنین حدود ۳۰۰۰ دانش آموخته دکتری و همچنین کارشناسی ارشد داشتیم که از رتبه‌های برتر در مراسمی قدردانی شد.

عدم پذیرش دکتری در پردیس تربیت مدرس

جلالی با اشاره به تنوع مکانیزم پذیرش در آن دانشگاه ادامه داد: پذیرش به صورت هر روز خدا، نوبت دوم،‌الکترونیکی، پردیس و همچنین … انجام می می شود. ولی باید توجه داشت در پذیرش پردیس با احتیاط عمل کردیم و همچنین درعین آنکه مجوز پذیرش دکتری در همه رشته‌ها را داشتیم، در یک رشته هم پذیرش انجام ندادیم.

او همچنین تصریح کرد: تنها و فقط در کارشناسی ارشد، با احتیاط و همچنین در نظر گرفتن کیفیت پذیرش داشتیم. احتیاط در حدی بود که کلاسهای پردیس را با کلاسهای هر روز خدا ادغام نکردیم، چنانچه حتی در صورتی که در پردیس سه داوطلب بود جهت آنها کلاس مستقل تشکیل دادیم.

او همچنین سپس با تاکید بر لزوم تقویت روابط بین الملل اظهار کرد: از ۱۶ کشور متنوع و گوناگون و مختلف پذیرش داشتیم و همچنین حدود ۹۳ دانشجوی ارشد و همچنین ۵۶ دانشجوی دکتری داریم که عمدتا از کشورهای همجوار و همچنین همسایه مثل عراق و همچنین افغانستان خواهند بود. از کشورهای آرژانتین، پاکستان، ژاپن، نیجریه، هندوستان و همچنین … نیز پذیرش داشتیم.

تربیت مدرس شامل بهترین سرانه استاد به دانشجو می باشد

دست یار آموزشی دانشگاه تربیت مدرس با گفتن آنکه آن دانشگاه شامل بهترین سرانه استاد به دانشجو بین کل دانشگاه‌های ایران می باشد، تشریح کرد: مثلا در صورتی که حدود ۱۰هزار دانشجو در سیستم داشته باشیم، نزدیک به ۷۰۰ هیات علمی داریم و همچنین زیرا و به درستی که در مقطع کارشناسی دانشجو نداریم، سیاست کلان دانشگاه در گسترش کمی هیات علمی نیست بلکه در جهت کیفیت می باشد.

او همچنین هم چنین در مورد اوضاع افراد هیات علمی آن دانشگاه گفت: اکثر تیم‌ها ۵ فرد یا شخص هیات علمی دارند زیرا و به درستی که تعداد دانشجویان آن هم تیم ۲۰ یا ۳۰ می باشد و همچنین بنابراین سرانه هر استاد حدودا ۷ دانشجو خواهد بود. رشته‌هایی که مستلزم و نیاز به هیات علمی جدید دارد فراخوان می دهد و همچنین از بین بهترین دانش آموختگان،‌ آنها را پذیرش می کند. اولویت پذیرش با دانش آموختگان خارج از کشور می باشد، زیرا و به درستی که عضو هیات علمی بایستی و حتما به تازه ترین و جدیدترین اطلاعت علمی رشته خود مجهز باشد تا بتواند دانشجویان را آموزش دهد.

کمک اقتصادی و مالی به دانشجویان تربیت مدرس جهت تحقیقاتشان

به گفته دست یار آموزشی دانشگاه تربیت مدرس، تسهیلاتی که به اساتید آن دانشگاه داده می می شود در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها مناسب نیست ولی باید توجه داشت امکانات و همچنین تسهیلات خوبی در اختیار دانشجویان می باشد.

جلالی در آن خصوص توضیح داد: دانشجویان تربیت مدرس، تعدادی درس صلاحیت مدرسی می‌گذرانند که اوایل ۲۰ واحد بود و همچنین اکنون کمتر شده می باشد. آنها به ازای واحدهایی که در باره تخصصی تدریس می‌گذرانند، گواهی صلاحیت مدرسی می‌گیرند که در باره استخدام مفید می باشد.

او همچنین ادامه داد: در پذیرش دانشجویان سعی شده به بالای ۹۰ قسمت و بخش خوابگاه داده می شود و همچنین جهت تحقیقات نیز به آنها کمک می‌می شود. چنانچه دانشجوی کارشناسی ارشد تا حدود ۳ میلیون و همچنین دانشجوی دکتری تا ۷میلیون جهت نگارش رساله از دانشگاه گرفتن می کند.

حذف دانشجویان با سطح علمی پایین در ترم دو یا سه

او همچنین سپس با گفتن آنکه شاید تربیت مدرس سخت گیرانه‌ترین آئیین نامه ها و همچنین ضوابط را دارد، به اوضاع نمرات دانشجویان اشاره کرد و همچنین گفت: به دلیل دقت و همچنین سخت‌گیری افراد هیات علمی، میانگین معدل دانشجویان بالا نیست و همچنین در صورتی که دانشجویان نتوانند خودشان را به سطح کلاس و همچنین استاد برسانند در ترم دو یا سه حذف می شوند بنابراین سطح علمی تنزل پیدا نمی‌کند که به سطح دانشجویان برسد بلکه آنها بایستی و حتما تلاش کنند سطح علمی خود را افزایش دهند.

به گفته او همچنین از بین ۱۶ دانشکده مستقر در آن دانشگاه، بیشترین تعداد دانشجویان در دانشکده علوم انسانی،‌ فنی مهندسی و همچنین علم پزشکی جدید مشغول به تحصیل خواهند بود.

دست یار آموزشی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به بازبینی شیوه های پذیرش و همچنین آیین نامه های دانشگاه در سال شمسی ۹۴، توضیح داد: سعی در پذیرش دانشجویان برتر داریم و همچنین زیرا و به درستی که ظرفیتمان محدود می باشد نظر داریم صندلی ها بایستی و حتما در اختیار بهترین ها قرار گیرد.

او همچنین در مورد حمایت از دانشجویان برتر گفت: مثلا جهت دانشجوی دکتری که رتبه اول کشوری داشته باشد و همچنین دانشگاه ما را انتخاب کند ۱۵ میلیون تومان جایزه در نظر گرفته‌ایم که طی ۳ مرحله پرداخت می می شود. ۵ میلیون تومان در ترم اول و همچنین باقی آن مبلغ طی پروسه ارزیابی دانشجو داده می‌می شود.

۸۸ فرد یا شخص از وزیران، دانش آموخته دانشگاه تربیت مدرس خواهند بود

جلالی در ادامه عنوان کرد: از ۲۵هزار دانش آموخته ای که داریم، ۸۸ فرد یا شخص از وزیران و همچنین مسئولین رده بالای کشوری دانش آموخته دانشگاه تربیت مدرس خواهند بود که در صورتی که بتوانیم از تجارب و همچنین همفکری آنها بهره بری و استفاده کنیم مفید خواهد بود. کانون دانش آموختگان نیز در سال شمسی ۹۳ فعال شد تا بتواند از پتانسیل فارغ التحصیلان آن دانشگاه بهره بری و استفاده کند.

او همچنین سپس به نمایش کارگاه های آموزشی جهت افراد هیات علمی اشاره کرد و همچنین گفت: سال شمسی قبل شش کارگاه با محورهای تکنولوژی آموزشی، بهره بری و استفاده از فضای مجازی و همچنین …برگزار کردیم و همچنین ۲۴ کارگاه در سال شمسی جدید برگزار خواهیم کرد، زیرا و به درستی که نظر داریم علم افراد هیات علمی بایستی و حتما به روز می شود و همچنین با نرم افزارها و همچنین تکنولوژی آشنا باشد. آن کارگاه ها بر اساس مستلزم و نیاز دانشگاه و همچنین علاقه هیات علمی طراحی شده می باشد و همچنین گاهی متقاضی به حدی زیاد می باشد که مجبور به تکرار کارگاه می‌شویم.

رشته ها و همچنین سرفصل ها بازنگری می شوند

دست یار آموزشی دانشگاه تربیت مدرس با تاکید بر لزوم بازنگری بعضی رشته ها و همچنین سرفصل دروس افزود: هر سه سال شمسی، دانش بعضی رشته‌ها دو برابر می می شود و همچنین نمی توانیم سرفصلی را که جهت ۱۰سال پیش بوده می باشد به دانشجو تدریس کنیم. بازبینی بعضی رشته ها در وزارت علوم انجام می می شود و همچنین بعضی دیگر را در دانشگاه بازبینی خواهیم کرد.

او همچنین تصریح کرد: جامعه به بعضی رشته ها مستلزم و نیاز ندارد و همچنین آنها را به رشته هایی که جامعه مستلزم و نیاز دارد سوق می دهیم. همچنین رشته های اصولی و کاربردی مورد مستلزم و نیاز جامعه را با بهره بری و استفاده از پتانسیل دانشگاه پیاده سازی و راه اندازی خواهیم کرد که تعدادی از آنها مانند رشته نانوبیوتکنولوژی پیاده سازی و راه اندازی شده می باشد. رشته انرژی‌های نو نیز در حال پیاده سازی و راه اندازی می باشد که مستلزم و نیاز به همکاری دانشکده های علوم پایه، فنی مهندسی،‌کشاورزی و همچنین .. دارد.

او همچنین با اشاره با تنوع و همچنین گستردگی رشته‌ها گفت: ۱۱۳ رشته در مقطع دکتری و همچنین ۱۷۲ رشته در مقطع کارشناسی ارشد داریم و همچنین از معاونین آموزشی دانشکده‌ها خواسته‌ایم رشته هایی را که مستلزم و نیاز به بازنگری دارند اعلام کنند تا در دفتر برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی به ترتیب اولویت بررسی کردن شوند.

انتهای پیام

http://www.phdl.net/phd-test-news-site/%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF%DB%8C-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%AA%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D8%AA-9303
برترین خبرهای در مورد آزمون دکتری : کاهش ۱۳ درصدی پذیرش دانشجو در دانشگاه تربیت مدرس

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

اعلام زمان و همچنین محل مصاحبه ۱۴۳ رشته آزمون دکتری آزاد

اعلام زمان و همچنین محل مصاحبه ۱۴۳ رشته آزمون دکتری آزاد ریاست مرکز سنجش و …

سوپروب close
خرید بک لینک