خانه / اخبار آزمون ها / آزمون دكتراي تخصصي / کلید واژه های آموزش عالی در دولت اعتدال/ مهمترین القاب دانشگاهها

کلید واژه های آموزش عالی در دولت اعتدال/ مهمترین القاب دانشگاهها

کلید واژه های آموزش عالی در حکومت اعتدال/ مهمترین القاب دانشگاهها

بورسیه و همچنین ما ادراک ما البورسیه،تهیه قانون مقابله با دزدی علمی، حفظ کرامت دانشگاهیان و همچنین قانون گرایی ازجمله کلید واژه هایی بود که بارها توسط گزینه های وزارت علوم حکومت اعتدال در سال شمسی ۹۳ مطرح شد. b46c6d302c3d5cc74f806786c6c4eff8 کلید واژه های آموزش عالی در دولت اعتدال/ مهمترین القاب دانشگاهها

به نقل از خبرنگارمهر، وزارت علوم در حکومت یازدهم یکی از پرحاشیه ترین وزارت منزل و خانه ها بود به طوریکه جهت پست وزارت علوم، دکتر روحانی طی آن مدت ۵ گزینه معرفی کرد که سرانجام دکتر محمد فرهادی ۵ آذر ۹۳ بعد از چهار گزینۀ ناموفق؛ از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت.

طی آن مدت توسط آن اشخاص کلید واژه‌هایی وارد نظام آموزش عالی شد که بعضی از آنها جهت اولین بار بود که مطرح می شدند که به مرور آنها می پردازیم . 

دانشگاه نسل سوم، کارآفرین و همچنین ماموریت گرا

«دانشگاه‌های نسل سوم، کارآفرین و همچنین ماموریت گرا ” اولین کلید واژه ای بود که فرهادی آن هم را در مراسم معارفه خود مطرح کرد و همچنین افزود:  تربیت دانشجوی کارآفرین، افزایش همکاری های علمی- بین المللی و همچنین تنوع بخشی به درآمدها از ویژگی های دانشگاه نسل سوم می باشد.

ضرورت تحول در علوم انسانی

بحث تحول درعلوم انسانی از دیگر کلید واژه‌ هایی می باشد که در آن مدت چند ماه که از مسئولیت فرهادی به عنوان وزیرعلوم می گذرد، در نظام آموزش عالی حکومت تدبیر و همچنین امید تکرار شده می باشد به طوریکه درست یک‌ماه‌ و همچنین‌نیم‌ بعد از رای‌اعتماد نمایندگان مجلس به محمد فرهادی، جلسه ای با حضور افراد شورای تحول علوم انسانی در وزارت علوم برگزار و همچنین اعلام شد همکاری بین وزارت علوم، و همچنین شورای تحول و همچنین ارتقای علوم انسانی تعمیق و همچنین گسترش خواهد یافت.

بین‌المللی کردن دانشگاه‌ها

فرهادی بارها در مراسم هایی که برگزار شد به بین‌المللی کردن دانشگاه‌ها و همچنین جهانی شدن سند دانشگاه‌ها اشاره کرد و همچنین افزود: بین المللی کردن دانشگاه ها در اولویت‌ وزارت علوم قرار دارد و همچنین یکی از اهداف اجلاس وزرای علوم و همچنین فناوری کشورهای جنبش غیرمتعهدها که در روزهای سوم تا پنجم اسفندماه در تهران برگزار شد نیز همین بود.

ساخته یا ایجاد رشته های میان رشته ای حذف بعضی رشته‌های قدیمی

ساخته یا ایجاد رشته های میان رشته ای نیز از دیگر کلید واژه هایی بود که فرهادی از روز اول شروع کار بر آن هم تاکید داشت به طوریکه مکرر اعلام کرده بود که در سال شمسی ۹۴ تعدادی از رشته‌های میان رشته‌ای جهت اولین بار ساخته یا ایجاد و همچنین بعضی رشته‌های قدیمی حذف خواهند شد.

او همچنین حرکت به سمت ساخته یا ایجاد دانشگاه نسل سوم و همچنین کار آفرین و همچنین ساخته یا ایجاد رشته های تحصیلی با قابلیت اشتغال زایی و همچنین متناسب با بازار کار ، ساخته یا ایجاد رشته های بین رشته ای جدید و همچنین حذف رشته های تحصیلی غیرضروری را از اولیتهای وزارت علوم عنوان کرد.

تهیه قانون مقابله با دزدی علمی

تهیه قانون مقابله با دزدی علمی جهت اولین بار توسط دکتر فرهادی و همچنین در حکومت یازدم اعلام شد، شاید بارها وزرای علوم در دوره‌های قبل بر مقابله با دزدی علمی تاکید کرده بودند ولی هنوز دستورالعملی در خصوص آن هم تهیه نشده بود که در دوره فرهادی دستور العمل آن هم تهیه و همچنین به حکومت ارسال شد .

دانشگاه‌های با کیفیت

افزایش کیفیت آموزشی را شاید بتوان مهمترین کلید واژه وزارت علوم در دوره دکتر فرهادی عنوان کرد. وزیرعلوم از زمان تصدی پست وزارت بارها و همچنین بارها برافزایش کیفیت مراکز آموزشی وزارت علوم تاکید کرده می باشد و همچنین برهمین اساس در آن دوره اعطای مجوز پیاده سازی و راه اندازی دوره های آموزشی به ویژه دوره دکتری با سخت گیری بسیاری همراه می باشد ژ.

در دوران وزارت سایر گزینه های وزرات علوم مانند رضا فرجی دانا، توفیقی و همچنین نجفی نیز کلید واژه هایی در آموزش عالی باب شد که اهم آنها به شرح زیر می باشد:

بورسیه و همچنین ما ادراک ما البورسیه

«بورسیه‌های غیرقانونی » یکی از مهمترین و همچنین پرحاشیه ترین کلید واژه هایی بود که در در حکومت یازدهم مطرح شد. به طوریکه مسئولان وزارت علوم در دوره قبل را نیز درگیر خود کرد، دکتر حسن روحانی ریاست جمهور کشورمان در مراسم آغاز سال شمسی تحصیلی در دانشگاه تهران گفت: «بورسیه و همچنین ما ادراک ما البورسیه». از روز اولی که آقای دکتر فرجی آمدند اولین کلام من به ایشان آن بود که بایستی و حتما مساله بورسیه را دنبال کنند.

بهره بری و استفاده از نظرات افراد هیات علمی در اراده و تصمیم راسخ گیری دانشگاه

یکی از دستاوردهای حکومت یازدهم که با درایت دکترفرجی‌دانا دراین دوره بررسی کننده و پروهشگر شد، و همچنین پیش از آن هیچ وزیری بدین روش عمل نکرده بود باره‌سازی حضور پررنگ افراد هیات‌علمی در اراده و تصمیم راسخ‌گیری‌های دانشگاهی بود، دکتر فرجی دانا روسای دانشگاهی را نیز به همین صورت انتخاب کرد که پرحاشیه ترین آنها دکتر نیلی احمد آبادی سرپرست دانشگاه تهران بود که با مشورت کمیته ای بیش از ۵۰ فرد یا شخص از اساتید دانشگاه تهران معرفی شد .

دانشجویان ستاره دار

دانشجویان ستاره دار یکی دیگر کلید واژهایی بود که در دوره فرجی دانا خیلی زیاد تکرار شد ، یکی از برنامه جذاب و جالب و خوب های فرجی دانا بررسی کردن پرونده دانشجویان ستاره دار و همچنین باره سازی جهت بازگشت آن دانشجویان با رفع مشکل آنها به دانشگاه بود که آن مساله نیز حاشیه های فراوانی را جهت فرجی دانا به همراه داشت .

قانون گرایی

فرجی دانا قانون گرایی را محور اعتدال می دانست و همچنین برضرورت قانون گرایی و همچنین اخلاق مداری تاکید داشت .

استقلال دانشگاه‌ها

دکتر محمد علی نجفی سرپرست وزارت علوم در دوره سرپستی خود بر بازگرداندن استقلال دانشگاه ها و همچنین اختیارت از دست رفته آنها در مدت هشت سال شمسی قبل تاکید داشت.

حفظ کرامت دانشگاهیان

حفظ کرامت دانشگاهیان شامل کلید واژه هایی می باشد در حکومت یازدهم خیلی زیاد تکرار شد و همچنین دکتر جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم در حکومت یازدهم خیلی زیاد بر آن هم تاکید داشت و همچنین عنوان می کرد، بزرگترین سرمایه دانشگاه‌ها دانشگاهیان خواهند بود که کرامت آنها بایستی و حتما حفظ می شود و همچنین از برخوردهای دور از شان آنها جلوگیری می شود.

ساخته یا ایجاد فضای باز سیاسی در دانشگاه‌ها

توفیقی سرپرست وزارت علوم بر ضرورت ساخته یا ایجاد فضای باز سیاسی در دانشگاه‌ها خیلی زیاد تاکید داشت و همچنین در مراسم های متنوع و گوناگون و مختلف آن هم را مطرح می کرد و همچنین معتقد بود بایستی و حتما در دانشگاه فضای باز سیاسی، نشاط سیاسی و همچنین فضای تبادل نظر وجود داشته باشد. و همچنین محیطی امن جهت ساخته یا ایجاد آن فضا در دانشگاه ها فراهم می شود.

http://www.phdl.net/phd-test-news-site/%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D9%88%D8%A7%DA%98%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D9%84-%D9%85%D9%87%D9%85%D8%AA%D8%B1-9239
تازه ترین و جدیدترین خبرهای جدید در مورد آزمون دکتری : کلید واژه های آموزش عالی در حکومت اعتدال/ مهمترین القاب دانشگاهها

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

عمده‌ترین مشکل دانشگاه‌ها ساخته یا ایجاد رشته‌ها بدون توجه به بعدی شغلی می باشد

عمده‌ترین مشکل دانشگاه‌ها ساخته یا ایجاد رشته‌ها بدون توجه به بعدی شغلی می باشد وبسایت …

سوپروب close
خرید بک لینک