خانه / مقالات / گیاه جینکوبیلوبا و اثرات ضد آلزایمر

گیاه جینکوبیلوبا و اثرات ضد آلزایمر

گیاه جینکوبیلوبا و اثرات ضد آلزایمر
hee452 گیاه جینکوبیلوبا و  اثرات ضد آلزایمر
لارجرباکس

جینکوبیلوبا، گیاهی با اثرات اصلاح ی زیاد می‌باشد که بالاخص در زمینه تقویت سیسـتم عصبی اثرات تاثیر گذار ی را نشان داده است؛ اما اخیرا ً تحقیقاتی در مورد بی‌تهدید بودن آن صورت گرفته است؛ که پیشنهاد می‌شود که با احتیاط نسبت به استفاده این گیاه کار شود.

این روزها اسم دو گیاه دارویی با نام‌های جینسنگ و جینکوبیلوبا در داروخانه‌ها، عطاری‌ها و … شنیده می‌شود که ما را ترغیب می‌کند تا در مورد خاصیت، ویژگی‌ها، کاربردها عوارض اقطعا لی این گیاهان اطلاعاتی را کسب نماییم. در این مقاله سعی داریم شما را با گیاه جینکوبیلوبا آشنا کنیم.

جینکوبیلوبا؛ گیاهی کهن‌سال از سرزمین چین
درخت این گیاه با عنوان فسیل زنده مشهور است. جینکوبیلوبا فقط گیاهی است که قدمت آن به ۱۵۰ میلیون سال قبل بازمی‌گردد.

اکثر درخت‌های این گیاه بیشتر از ۲۵۰۰ سال عمر دارند در واقع این گیاه قدیمی‌ترین گونه گیاهی به جای مانده در جهان می‌باشد و خصوصیت‌های منحصر به فردی دارد. قطر آن حدود یک متر و ارتفاعش تا ۲۰۰ متر می‌رسد. بر گ های آن بسیار ظریف زیبا و به شکل بادبزن هستند . میوه جینکوبیلوبا دارای پارت گوشتی آبدار با بوی بد بوده و دانه‌ای در وسط آن است. این دانه شبیه دانه بادام می‌باشد. این درخت بومی کشور چین بوده در ژاپن هم گسترش دارد. کشت جینکوبیلوبا در سال‌های اخیر در مناطق مختلف ی از عبارت ایران معمول گشته است.

جینکوبیلوبا، گیاهی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها:
گیاه جینکوبیلوبا سرشار از فلاوونوئیدها ترپنوئیدها می‌باشد که از عبارت آنتی اکسیدان های حفاظت ‌کننده در مساوی آسیب رادیکال‌های آزاد می‌باشند. بخش مورد مصرف جینکوبیلوبا برگ های آن می‌باشد که ترکیباتش به شدت تحت تأثیر فصل برداشت آن است که بیش‌ترین میزان آن در فصل پاییز است. در این گیاه ۴ درصد پروتئین، ۳۸ درصد کربوهیدرات، الکل‌ها، کتون‌های آلکالوئید، اسیدآمینه، گلوکزیدهای سیانوژنیک و فنل‌ها به وفور دیده می‌شوند و همین مواد تاثیر گذار مسئول اثرات اصلاح ی این گیاه می‌باشند. در واقع این مواد آنتی‌اکسیدانی در خنثی کردن رادیکال‌های آزاد ایجادشده در سلول‌های بدن بالاخص اسیدهای چرب نورون‌های عصبی نقش مهمی دارند.

جینکوبیلوبا و اثرات ضد آلزایمر:
معمول‌ترین کاربرد این گیاه به منظور افزایش حافظه و پیشگیری از فراموشی می‌باشد. هم چنین این گیاه اثرات مفید ی در اصلاح آلزایمر نشان داده است. تحقیقات اخیر اثرات تاثیر گذار این گیاه بر پیش‌گیری از جنون، اضطراب ، شیزوفرنی افسردگی را نشان می‌دهند. جینکوبیلوبا باعث تحریک گردش خون مغزی می‌شود و در نتیجه مشکلات ناشی از نارسایی گردش خون در مغز که می‌تواند باعث دلهره، اضطراب ، کمی حافظه، مسائل شنوایی کم شدن تمرکز گردد را اصلاح می‌بخشد. اصلاح اندیشه ، اصلاح رفتارهای اجتماعی، اصلاح زوال عقل در آلزایمر تسکین علائم اضطراب که در نتیجه جریان خون ناکارآمد به سمت مغز باشد؛ با مصرف این گیاه گزارش شده است.

جینکوبیلوبا علیه آسم:
چینی‌ها از این گیاه به علت اثرات مفید آن بر تحریک گردش خون عمومی به خصوص در افراد مبتلا به آسم مصرف می‌کردند. آن‌ها از دانه این گیاه به خاطر اثرات گشاد کننده‌اش مصرف می‌کردند.

اثرات اصلاح ی دیگر جینکوبیلوبا:
از اثرات اصلاح ی دیگر این گیاه، اصلاح شب ادراری، ارتقا توان جنسی، آرام کردن دردهای مثانه، اصلاح کرم‌های روده‌ای و اصلاح سوزاک می‌باشد. همین طور این گیاه به علت اثراتی که بر انعقاد خون دارد، در افرادی که مسائل انعقادی دارند یا رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنند یا پیش از بعضی اعمال جراحی یا دندان‌پزشکی که خونریزی ارتقا می‌یابد؛ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مسائل منع مصرف و عوارض اقطعا لی:
۱٫ افرادی که دارای اختلالات گردش خون می‌باشند، یا افرادی که ضد انعقاد مصرف می‌کنند ممکن است اثرات جانبی آزاردهنده‌ای را بعد از مصرف این گیاه تجربه کنند.

۲٫ اگر داروی ضد افسردگی استفاده می‌کنید از این گیاه اجتناب بکنید ؛ زیرا تاثیر این داروها را کاهش می‌دهد.

۳٫ عوارض عمومی چون تهوع، اسهال، سرگیجه، سردرد ، دل درد، خارش استفراغ که بعد از مصرف بسیاری از گیاهان دارویی مشاهده می‌شود، بعد از مصرف این گیاه گزارش شده‌اند.

به منظور موثر ی، از جینکوبیلوبا برای چه مدت باید استفاده کرد؟

آزمایش ‌های کلینیکی نشان داده است به منظور موثر ی، مصرف این گیاه را باید تا ۸۰ هفته ادامه داد. اما در مسائل ی بعد از دو تا سه هفته تأثیر آن در افراد ظاهر می‌شود. برگ‌های خشک‌شده گیاه می‌توانند برای تهیه چای استفاده شوند و نیز از عصاره برگ جینکوبیلوبا فرآورده‌های صنعتی مختلف ی از عبارت قرص، کپسول و قطره تهیه شده که توصیه می‌شود به جای استفاده از برگ گیاه و دم کرده یا جوشانده آن، از این‌گونه کالاها استاندارد مصرف شود.

جینکوبیلوبا، بی‌تهدید نیست:
در تحقیقی که اخیرا ً منتشر شده است اعلام گردیده که پرفروش‌ترین مکمل گیاهی آمریکا، گیاه جینکوبیلوبا می‌باشد این گیاه در مقادیر بالا و با استفاده زیاد ، باعث ابتلا به سرطان تیروئید، کبد نیز ایجاد تومور بینی در حیوانات گردیده است. این تحقیقات بسیار تعجب‌آور می باشند ، زیرا استفاده از این گیاه قدمتی به اندازه تاریخ بشر دارد. اداره غذا و دارو آمریکا این گیاه را از لیست مواد مغذی خود حذف کرده است. بسیاری از شرکـت ‌های تولیدکننده مواد غذایی نیز این گیاه را از لیست مواد اولیه خود حذف کرده ‌اند. به نظر می‌رسد خوب است تا معین شدن نتیجه تحقیقات دیگر منتظر ماند تا تهدید ناک بودن این گیاه برای آدم تأیید یا رد شود.

توجه : این گیاه به علت پیوندهای بلند آلکیل فنلی دارای ویژگی زیاد آلرژی‌زایی است. در نتیجه افرادی که سابقه حساسیت بهبقیه مواد گیاهی را دارند ممکن است به جینکوبیلوبا حساس باشند. در نتیجه پیشنهاد می‌شود چنین افرادی از مصرف آن خودداری نمایند.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

تابلو فرش دستباف سبد گل کد ۱۲۱۰۹

تابلو فرش دستباف سبد گل کد ۱۲۱۰۹ هنر فرش‌بافی از هنرهایی با قدمتی بس طولانی …

سوپروب close
خرید بک لینک